Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Stresul emigrantului

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCatean, on 29 decembrie 2015 - 15:42, said:

Atunci in cazul meu recomanzi ceva pastile ? Posted Image
Man, esti in Londra!
Ia-i pulsul, traieste, experimenteaza, distreaza-te, chefuieste, si nu o sa mai ai nevoie nici de psihologi, nici de pastile...

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 29 decembrie 2015 - 15:26, said:

Aaaaa, esti pretentios? Foarte bine Posted Image
Asta ar merge?


Pai atunci vezi-ti linistit de viata si nu te mai stressa Posted Image

Jesus, o juma de milion de lire?
Ia aici la 20% din pret:
http://www.homes.com...d-600021000259/

Nu mai zic ca a pus ochii mandra pe un 3 bedroom, 3 bthroom,, 2 1/2 car garage attached, patio, ceva curte la sub $300k

Karhule, tu privesti situatia din punctul tau de vedere, Cateanul din punctul lui de vedere. Orice "investitie" d-asta, presupune basmaua de care ziceam.
Te legi la cap.
Ia downpaymentul ala, adauga $3,000 pe luna (cat ar fi fost mortgage-ul + taxele) si pune-i in banca sa faca pui.

Stii ce bine dormi noaptea?
Al dracu daca se strica vreo masina de spalat, daca te cheama cineva la politie pentru declaratii, daca te suna vreun agent ca s-a marit asigurarea si daca injuri guvernul ca-ti creste taxele.

View PostCatean, on 29 decembrie 2015 - 15:42, said:

Atunci in cazul meu recomanzi ceva pastile ? Posted Image

E-n sange.
Am trait-o si o traiesc.

#39
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,729
  • Înscris: 13.01.2005

View PostKarhu, on 29 decembrie 2015 - 15:26, said:

Aaaaa, esti pretentios? Foarte bine :OK:
Asta ar merge?
Nu.

#40
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pai lifestyle-ul e cum si-l face fiecare. Eu unul nu-s prea pasionat de muzee si alte chestii d-astea culturale pentru ca in etapa asta a vietii nu prea am timp de ele, deci nu prea ma incalzeste sa le am aproape. Or sa urmeze vro 7-8 ani destul de importanti in viata copiilor (10-18 ani) si ma gandesc ca-i important sa ne ocupam de educatia lor mai degraba decat sa umblam prin sali de teatru, concerte, pub-uri si alte chestii d-astea. Un muzeu e ok pentru copiii ca-si mai largesc putin orizonturile culturale, dar oricum e timp putin daca ambii parinti lucreaza.

Daca sunt job-uri stabile, cu salarii ok, mediu in firma bun (colegi, dotari tehnice, samd) nu prea te stresezi cu traiul zilnic. Daca ai masina ta si nu ai interactiuni cu soferi de autobuz dubiosi, cu firme aiurea de plasat forta de munca ieftina...esti destul de ferit de eventualele discriminari. Cunosc persoane pe aici care au diverse probleme cu gasirea unui job, sau cu chestii d-astea mentionate pe la inceputul discutiei, dar dintr-un motiv sau altul, noi am avut norocul sa nu avem parte de asa experiente. Pe masura ce aflu despre chestiile astea, incep tot mai mult sa apreciez situatia mea si sa realizez ca poate am avut mai mult noroc decat altii, sau ca in tot cazul, nu am motive sa fiu nemultumit.

#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 29 decembrie 2015 - 15:51, said:

Jesus, o juma de milion de lire?
Ia aici la 20% din pret:
Tu esti serios? Compari una din cele 3-4 capitale ale lumii cu Ann Arbor? :lol:

View PostTsunnnami, on 29 decembrie 2015 - 15:51, said:

Ia downpaymentul ala, adauga $3,000 pe luna (cat ar fi fost mortgage-ul + taxele) si pune-i in banca sa faca pui.
Daaaa, la ce dobanzi sunt acuma :facepalm:

View Postmufa, on 29 decembrie 2015 - 16:00, said:

Nu.
Alt pretentios!
Foarte bine :)

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 29 decembrie 2015 - 16:44, said:

Tu esti serios? Compari una din cele 3-4 capitale ale lumii cu Ann Arbor? Posted Image

Tu de ce nu cumperi in Londra?

#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 29 decembrie 2015 - 16:46, said:

Tu de ce nu cumperi in Londra?
Dar tu?
Eu am cumparat unde locuiesc, si vad ca si tu intentionezi sa faci la fel.
Daca as locui la Londra, as incerca sa iau ceva acolo, sau in apropiere...

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 29 decembrie 2015 - 16:50, said:

Dar tu?
Eu am cumparat unde locuiesc, si vad ca si tu intentionezi sa faci la fel.
Daca as locui la Londra, as incerca sa iau ceva acolo, sau in apropiere...

Eu NU intentionez sa cumpar. iti zic doar mandra ce viseaza. Eu vreau liber.
Cateanu de unde stii unde-l citesti la anu'?

Un apartament / casa, te leaga.
Eu n-as visa la un salariu ca al meu in Londra. In plus viata e scumpa al dracu.
Cand n-o mai merge aici, ma mut.
In 18 ani m-am mutat de 13 ori. SI am vazut / simtit si lumea.
Vancouver, Toronto, London, Waterloo, ON, Koblenz, Ascafenburg, Nantes, Bucuresti, acum Ann Arbor...
Daca aveam casa in Londra sau Nantes, sau Koblenz, ce mai faceam?

Imi pare ca platesc chiria cam multicel ($1,600), si d-aia ma gandeam la casa, insa nu-mi ies socotelile pe durata mica. Parca nu-mi vine sa cumpar groapa in Hamerica..
In plus, daca mai vine vreo criza..., sa zicem ca in Ann Arbor sunt mai ferit, dar se simte si aici

Asa ca inclin sa le dau banii astora cu inchiriatul.

#45
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,729
  • Înscris: 13.01.2005

View PostKarhu, on 29 decembrie 2015 - 16:44, said:

Alt pretentios!
Foarte bine Posted Image

Păi dacă încerci să ne vinzi case in FerenTexas... :w00t:

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 29 decembrie 2015 - 16:59, said:

Un apartament / casa, te leaga.
Adevarat...

View Postmufa, on 29 decembrie 2015 - 17:02, said:

Păi dacă încerci să ne vinzi case in FerenTexas... Posted Image
Eu nu stiu cati bani aveti voi acolo (si nici nu ma intereseaza) insa am incercat, luand in calcul piata londoneza, sa fiu modest.

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 29 decembrie 2015 - 17:08, said:

Adevarat...


Eu nu stiu cati bani aveti voi acolo (si nici nu ma intereseaza) insa am incercat, luand in calcul piata londoneza, sa fiu modest.

Tu si Catean sunteti apa si foc, scopuri diferite
Eu te invidiez, dar numai pentru cateva luni, apoi m-as plictisi.
Catean e nemancat d-asta ca mine care o sa moara cu capu-ntr-o tara si picioarele-n alta, :lol:

View PostKarhu, on 29 decembrie 2015 - 16:44, said:

Daaaa, la ce dobanzi sunt acuma Posted Image

Si cine te opreste sa-ti bagi toti banii in real-estate, ca investitor.
Rsicul e acealasi, numai ca nu te doare capul de vecini si masina de spalat care trebuie inlocuita ca chiriasul si-a luat caine si s-a blocat motorul din cauza parului de catel.

#48
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,729
  • Înscris: 13.01.2005

View PostKarhu, on 29 decembrie 2015 - 17:08, said:

Adevarat...


Eu nu stiu cati bani aveti voi acolo (si nici nu ma intereseaza) insa am incercat, luand in calcul piata londoneza, sa fiu modest.

Io-s sarac, stau in chirie si n-am ginduri de casa.

#49
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostTsunnnami, on 29 decembrie 2015 - 17:12, said:


Catean e nemancat d-asta ca mine care o sa moara cu capu-ntr-o tara si picioarele-n alta, Posted Image





Vizionari, globalisti adevarati. Posted Image

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmufa, on 29 decembrie 2015 - 17:02, said:

Păi dacă încerci să ne vinzi case in FerenTexas... Posted Image

Ce tu esti in Texas?
Sa muara Bibi, a venit zapada peste voi, :lol:

#51
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmufa, on 29 decembrie 2015 - 17:13, said:

Io-s sarac, stau in chirie si n-am ginduri de casa.
M-am gandit si eu ca asta e problema, daca nu as fi economisit as fi fost mai fericit.

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCatean, on 29 decembrie 2015 - 17:13, said:

Vizionari, globalisti adevarati. Posted Image

Ce ma distreaza este ca am colegi care tot strang bani si poate or sa aiba ocazia sa faca o excursie in jurul lumii pe la 60-70 de ani, daca nu i-o lovi "buala".
Cand, cel putin cu firma mea, poti vedea toata lumea.
Ma rog, am trecut pe langa divort, ca era sa accept 2 ani in Thailand.., :lol:
Pana la divort. Am si eu nevoie de echilibrul meu.

#53
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,729
  • Înscris: 13.01.2005
Oarecum on topic, de vreo juma de an singurul stres e unde facem concediul fără pitici. E ca în bancul ăla: "Nu mă înțeleg cu nevasta unde să facem concediul: eu vreau în Thailanda, ea tot așa". :D

#54
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

View PostCatean, on 29 decembrie 2015 - 14:14, said:

Singura frustrare a mea ca emigrant ii ca nu o sa am niciodata casa mea, deci vesnic chirias. In rest totul ii inzecit mai bine ca si in tara natala. Probabli cand o sa imi iasa din cap complexul respectiv, voi fi cu adevarat fericit.
Am inteles ca nevasta nu lucra si parca nici nu aveti planuri ca ea sa lucreze, daca asta e cazul de ce stati in Londra? Tu cu jobul tau, presupun ca e posibil sa lucrezi si de acasa.
Casele sunt mult mai decente ( si la cum arata ) daca parasesti zona asta si nu mai vezi jeguri de genul 400 de mii pe un apartament de 2 dormitoare intr-o zona penala.

View PostCatean, on 29 decembrie 2015 - 14:51, said:

Zona e oribila (si lucuinta la fel), in nici un caz nu m-as muta din vestul, sud-vestul Londrei.

Am anumite frici cu "legatul" pe 25 de ani, mai ales dupa criza financiara si la asemenea sume. Prefer siguranta economiilor, sunt un om mai "fricos". Imi place sa fiu chirias, imi ofera libertate si riscuri minime, doar ca ma zbat in mine, un fel de batalie intre ratiune si chestiile induse de societate. Probabil si faptul ca pot lucra permanent de acasa si am stranse economii cat sa ridic o casa in Arad fara nici o datorie ma pun in situatia asta. As putea sa ma intorc, dar again...imi e frica. Na, ca sa imi spun si eu pasurile.
Daca dispui de bani f multi ca si depozit ai putea sa-ti iei ceva apartamente modeste de 250-290 de mii prin niste zone satelit ale Londrei, unde exista train station care sa mearga spre Londra. Slough de exemplu spre Paddington. Agentiile se ocupa de absolut tot, banii nici macar nu ti i-ar vira in contul tau chiriasii ci in al agentiei. La un depozit mare, iei probabil un mortgage cu dobanda de vreo 2.3% gen si evident, daca ai fost capabil pana acum sa strangi bani, te straduiesti sa platesti apartamentul cat mai rapid, nu stai dupa cei 25 de ani. Cand ti le platesti si va creste pretul ( cat sa fie, 3-5 ani per apartament? ) vinzi si ti pui depozit de 50% la vreo casa. ( sa zicem ca scoti 400-500 de mii din ele, la vreo 2 )
Oricum si tu acum, nu faci nimic altceva decat sa-i platesti/sa ajuti la plata mortgageului altuia.
Sau iti iei direct un studio/apartament pe unde lucrezi, te straduiesti sa-l platesti cat mai repede si dupaia ai un depozit mai decent pentru o casa. Cu banii in banca te ajunge din urma inflatia.

Edited by Judith, 29 December 2015 - 19:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate