Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Stresul emigrantului

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#109
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
You must be kidding...

#110
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,884
  • Înscris: 20.10.2015
Te-ai simtit vreodata discriminat?
Da un exemplu, eu tot caut in istoria mea si nu gasesc

#111
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
In ceea ce ne priveste cred ca francezii sunt cei mai xenofobi din europa, desi multe multinationale de-ale lor sunt bine merci aici si fac profit. Prea  suntem pres in fata lor in tara noastra si ei ne trateaza conationalii cum tocmai descrie initiatorul.
Avand in vedere ultimele evenimente, tendinta e clara in franta si belgia din pacate. Ca freelancer e mai usor la noi, din punct de vedere al readaptarii (familie, prieteni) si al costurilor vietii de zi cu zi.

#112
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Francezii inca se cred "fruncea" Europei. Ei se uita de sus la oricine, indiferent de natie. Si din ce mi-am dat seama nici ceilalti nu-i au la inima pe francezi si-i vad prea ingamfati pentru ceea ce fac toata ziua: adica sa vorbeasca mult si fara rost, sa se hilizeasca la toate copilariile pe care tot ei le scot din putul gandirii si sa se planga la cea mai mica dificultate.
Lucrez zilnic cu francezi. Si cu belgieni, nemti, greci, portughezi. E o concluzie unanima ca e dificil de lucrat cu francofonii si daca la o sedinta sunt prea multi trebuie sa ne inarmam cu fooarte multa rabdare.
Ma rog, nu transform topicul intr-un discurs anti-Franta.

Se fac 3 ani de cand am plecat din Romania. Mi-am dat seama ca noi nu prea avem multe in comun cu Europa de Vest. Eu am crescut cu MTV, Cartoon Network si Discovery Channel. Pentru mine, "in afara" insemna cultura anglo-americana. Apoi cand m-am angajat in companii era acelasi model de business americano-englezesc. In Romania sunt mall-uri, fast food-uri si nu vezi pe meniurile din rastaurant branzeturi la desert. Cred ca ne integram mai bine intr-o cultura anglofona decat una vest europeana.  Si ca mine sunt multi, asta vad la prietenii mei care suntem din aceeasi generatie. Nu este neaparat un stres acut, ci cronic datorat modului diferit de trai. Intr-o capitala sau oras mare aceste diferente sunt aplanate de amestecul de natii, faptul ca ai de unde alege cum sa-ti petreci timpul sau mai multe oferte de munca la tot felul de multinationale. Insa cum te duci intr-un oras de provincie innebunesti. Fie iti schimbi modul de a fi, fie stai izolat de toata comunitatea. Un prieten doctor mi-am povestit experienta lui cand a venit in Franta sa lucreze la un spital dintr-un orasel. A rezistat fix 3 luni. A zis ca se simte mai bine in Romania cu salariul lui mic.

#113
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPhaseZ, on 11 februarie 2016 - 18:36, said:

Insa cum te duci intr-un oras de provincie innebunesti. Fie iti schimbi modul de a fi, fie stai izolat de toata comunitatea. Un prieten doctor mi-am povestit experienta lui cand a venit in Franta sa lucreze la un spital dintr-un orasel. A rezistat fix 3 luni. A zis ca se simte mai bine in Romania cu salariul lui mic.
Nu stiu cum de nu s-a adaptat.
Si eu stau tot intr-un orasel mic, dar sunt o gramada de chestii de facut. Cand nu vrei sa stai acasa sa-ti petreci timpul cu familia poti merge cu bicicleta (vara), cu schiurile (iarna), poti merge la piscina, la sala, la diverse sporturi, la practicat  vreun hobby (sunt atatea cercuri si cluburi) etc etc

#114
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Depinde si de personalitate binenteles. Ideea era ca intr-o comunitate mica trebuie sa te adaptezi tu mai mult pentru a face parte din ea. Nu e neaparat ca nu ai nimic de facut ci ca le faci singur/cu familia. El fiind si singur pur si simplu nu s-a putut integra. Pe de alta parte intr-o capitala cu un numar mare de expati, nu numai ca populatia locala este mai deschisa fata de ei dar exista si o mai mare diversitate de mentalitati si asta ajuta intr-o prima faza sa nu te simti ca nuca in perete, ca un individ solitar, diferit de toti cei din jurul tau.

#115
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostTinkerbelle, on 17 ianuarie 2016 - 01:52, said:

Stresul emigrantului?

Hai s-o spun pe şleau...indiferent de oportunităţile de carieră, indiferent de valoarea salariului, indiferent de frumuseţea oraşului, indiferent de nivelul de trai, indiferent de condiţiile ideale pt. a deschide un business, tot aş fugi mâncând pământul dintr-un oraş ca Berlin sau Cologne, în care nu m-aş putea plimba pe stradă cu prietenele sau chiar singură, n-aş putea participa la evenimente în aer liber, după anumite ore, din cauza sentimentului constant de nesiguranţă provocat de prezenţa masivă de arăboci, africani şi alte scursuri din lumea a paişpea.

Degeaba am salariu baban şi carieră, dacă îmi este răpită LIBERTATEA.

deci romanii din ce lume sunt ? caci romanii sunt foarte iubiti in ieropa, mai ales daca sunt mai brunetzei...

View PostTinkerbelle, on 17 ianuarie 2016 - 01:52, said:

Stresul emigrantului?

Hai s-o spun pe şleau...indiferent de oportunităţile de carieră, indiferent de valoarea salariului, indiferent de frumuseţea oraşului, indiferent de nivelul de trai, indiferent de condiţiile ideale pt. a deschide un business, tot aş fugi mâncând pământul dintr-un oraş ca Berlin sau Cologne, în care nu m-aş putea plimba pe stradă cu prietenele sau chiar singură, n-aş putea participa la evenimente în aer liber, după anumite ore, din cauza sentimentului constant de nesiguranţă provocat de prezenţa masivă de arăboci, africani şi alte scursuri din lumea a paişpea.

Degeaba am salariu baban şi carieră, dacă îmi este răpită LIBERTATEA.

daca iei 10K net pe luna te duci in berlin ?

dar paris ? dar londra ? acolo ie si mai multzi d'astia...

in bucuresti e mai putini...

Edited by avenirv, 11 February 2016 - 21:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate