Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Critica in alte parti - rea intentie sau prost gust?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Una a devenit upcoming. Nu mi-e clar cum functioneaza treaba asta cu voturile si 'pulsul'.
Asta e, in cazul in care vrea sa o critice careva :lol:

#20
sele

sele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 18.10.2006
Inca n-ai nici un "wow", "love it", "Great work"... :P

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Am ma, cum sa nu (commenturile sunt mai jos, in dreapta):

Edward Marcinek: Excellent landscape Alexandra!

Chris Alwin James: This is a great shot Alexandra! Love this style. Posted Image

Edited by AlexEn, 29 December 2015 - 21:56.


#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006
Aia cred ca sunt boti.

#23
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
1) Lumea e 'politically corect' si nu e de bine sa zici lucruri care ar putea  face oameni sa se simta naspa.
2) Fotografia e accesibila si comuna.  Nu necesita alocarea de mult timp pentru realizare si nici cine stie ce eforturi intelectuale. Ca atare nu vei gasi nici critici adecvati deoarece, pentru a oferi critica buna, trebuie sa ai niste cunostinte pe care vasta majoritate nu le-a dobandit.

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006
Orizontul e stramb sa nu se pune?

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Nu se pune la ce?
Daca citeai posturile mele din pagina precedenta vedeai ca am zis ca pozele alea sunt 0 compozitie/tehnica si le-am postat acolo doar de experiment.

Sunt poze raw, facute cu telefonul mobil, prin plimbari.

#26
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Exista telefoane care scot raw? Al meu stie numa jpeg, dar nici nu mi-am batut capul cum se comporta la pozat.
Eu nu i-as da nota 0 acelei imagini, imi place forma sinusoidala pe conturul valurilor. :) Cu ceva PP posibil sa rezulte o imagine interesanta.

View PostStefanSC, on 30 decembrie 2015 - 00:25, said:

1) Lumea e 'politically corect' si nu e de bine sa zici lucruri care ar putea  face oameni sa se simta naspa.

Mda, pe forumurile externe nu am vazut ca cineva sa critice negativ o anumita fotografie, chiar daca ar fi cazul. Din punctul asta de vedere e mai ok pe forumul de aici, desi din cand in cand mai apare cate unul incapabil sa poarte o discutie civilizata, dupa care topicul respectiv o ia razna. La cei "'politically corect'" toti cei care posteaza se lauda intre ei si topicul devine plictisitor.

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
M-am exprimat eu prost. JPEG e, dar n-are niciun fel de filtru/editare.
Si mie mi-a placut forma valurilor :)

#28
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 27.03.2010

View Postdani.user, on 28 decembrie 2015 - 12:54, said:

...insa recent am tot dat si peste tot mai multe poze ce mi se par slabe dar au un scor imens.
N-am cont acolo, dar vizitez destul de des 500px si cred ca este un loc bun de vizitat pentru cine vrea sa vada poze bune. Fiind un forum cu multi useri, mi se pare normal scorul obtinut de acele poze.
Eu am cont pe deviantart, forum  care se lauda cu cateva zeci de milioane de useri si este ceva normal ca galeria mea sa aiba in jur de o suta de vizitaori zilnic desi pozele mele sunt in general destul de slabe (din cauza asta nici nu mi-am facut cont pe 500px). Cine vrea trafic mare, trebuie sa invete sa socializeze si sa-si promoveze pozele. Pe mine nu ma mira cand vad poze slabe cu scoruri mari, ma mira cand vad galerii superbe pe care se asterne praful.

#29
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 14.04.2006
Ceva asemanator cu 500px este si http://www.viewbug.com ...
Fotografii la gramada. Aici, in schimb, ca sa vezi cadre reusite si chiar exceptionale, poti intra pe Challenges sau Photo contests. ;)

#30
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postsys, on 30 decembrie 2015 - 19:15, said:

Eu am cont pe deviantart
Cine vrea trafic mare...
La ce iti foloseste un trafic mare?!
(un fel de likuri multe pe fb...)

#31
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 27.03.2010
LupeLupino, interesant, dar 500px pare organizat mai bine. Ce am observat eu este ca fotografii buni saunt cam aceeasi pe toate forumurile mari.

Quantum, preferi sa ai poze pe care nu le stie nimeni?

Edited by sys, 31 December 2015 - 09:48.


#32
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postsys, on 31 decembrie 2015 - 09:45, said:

... am observat eu este ca fotografii buni saunt cam aceeasi pe toate forumurile mari...

Exemple?

#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postsys, on 31 decembrie 2015 - 09:45, said:

Quantum, preferi sa ai poze pe care nu le stie nimeni?
Problema cred s-a pus altfel... in sensul de relevanta criticii populare...

Situatia sta cam asa:  exista poze slabe care au multe like-uri... normal ar fi ca multele like-uri ale unei poze sa corespunda unei poze bune sau foarte bune, nu? dar uite ca pe net se intampla acest fenomen, si e normal sa se intample, pentru ca majoritatea privitorilor care apasa butonul sunt oameni obisnuiti, nu niste esteti de marca... ca urmare nu ai un sistem de valorizare corect.

(similar se intampla in cazul muzicii... foarte multa lume asculta manele - care dpdv muzical sunt niste gunoaie, la fel si versurile lor - ei, bine, daca ne-am lua dupa like-uri, aceste manele sunt pe primele locuri la distanta mare de muzica buna...  aceste multe like-uri nu inseamna ca manele trec in categoria muzicii bune...)

Vox populi e foarte buna pentru marketing-ul produselor destinate maselor, dar nu are vreo relevanta estetica/tehnica.


Problema expunerii e delicata... Cei care au poze foarte bune ar trebui sa se adreseze tintit, celor care le pot aprecia si valoriza corect (dar e greu asta...) ca urmare majoritatea cauta sa aiba expunere mare, dar aici e un alt risc major (strici orzul pe gaste...).
Sau pur si simplu se alege calea de a face poze populare pentru mase, care pot lua multe likeuri, dar care nu vor fi achizitionate vreodata, si vor fi categorisite ca slabe de adevaratii critici...

#34
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostQuantum, on 01 ianuarie 2016 - 09:06, said:


...  foarte multa lume asculta manele - care dpdv muzical sunt niste gunoaie, la fel si versurile lor ...


Mie-n suta ca este o judecata corecta?

P.S. Nu suport manelele, dar asta e problema mea.

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Mie-n suta corect!

(s-ar putea ca mie sa nu-mi placa o melodie de Beethoven sau un tablou de Rembrandt, dar nu am cum sa nu le apreciez, pentru ca stiu ca sunt foarte bune; in acelasi timp stiu ca manelele sunt proaste, indiferent daca imi plac sau nu)

#36
sele

sele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 18.10.2006
De unde stii ca sunt foarte bune? Dupa ce grila?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate