Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Critica in alte parti - rea intentie sau prost gust?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Urmaresc destul de des 500px.com, intalnind multe poze deosebite pe acolo, insa recent am tot dat si peste tot mai multe poze ce mi se par slabe dar au un scor imens.

M-am gandit ca a navalit si aici celebrul fenomen "te votez ca sa ma votezi", insa, citind ce laude primesc astfel de poze sub forma de comentarii, parca ma gandesc ca respectivii chiar adora acele imagini.

Cateva exemple:
https://500px.com/ph...morning-by-glbn
https://500px.com/ph...tĂ­n-pĂŠrez
https://500px.com/ph...ch-devant-moore

Edited by dani.user, 28 December 2015 - 12:55.


#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Acuma, ce să zic, le-am votat și eu dacă tot ai pus link-urile...

#3
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

View Postdani.user, on 28 decembrie 2015 - 12:54, said:


M-am gandit ca a navalit si aici celebrul fenomen "te votez ca sa ma votezi",
La un moment dat asta se intampla, unii chiar puneau un link cu profilul lor in comentariu, care (comentariu) suna ceva de genul: "Wow ce poza/tare/superba/extraordinara, te rog uita-te pe profilul meu si da-mi niste like/fave!

#4
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
Cu ce se mananca 500pix asta?  Castigi ceva daca ai vreun scor mai mare?

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Imaginile hot sunt afisate mai sus in galeriile lor.
Ca spectator, ma astept cand navighez prin astfel de galerii sa dau peste poze wow cum m-am obisnuit, nu peste unele ce le-as fi sters din camera :)

#6
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
Ai devenit tu mai pretentios Posted Image  Adevarul ca nici una dintre cele trei nu este wow! Primele doua le-as fi sters instant iar a treia este aproape un kitch (sper sa nu fie autorul vreun guru foto Posted Image)  Asa ma chinuie si pe mine talentu' adica presets-urile

"Floarea dă aur"
Attached File  DSC_1265-Edit-8.jpg   745.24K   58 downloads



Spunea unul mai destept ca mine ca o poza e buna daca in clipa cand o vezi ai vrea sa o printezi si sa o agati pe perete.

Edited by mircea812, 28 December 2015 - 14:21.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt destul de diferite.

O sa o iau in ordine inversa:
- ultima e horror (incarcare excesiva, agitatie si contrast nejustificat si obositor)
- a doua este slaba ca fotografie, subiectul este nejustificat de mic in cadru, insa probabil ca unii ornitologi vad mai subiectiv...
- prima este interesanta ca si compozitie, atat in ce priveste formele si plasarea lor, cat si la contraste si gradatii de tonuri; n-as pune-o langa celelalte doua. Miscarea sau lipsa sharpness-ului pot sa fie uneori irelevante pt anumite compozitii grafice - nu toate !, in unele cazuri chiar crescand misterul, atractia si interesul privitorului, care se simte si mai motivat sa desluseasca compozitia.
Lipsa sau prezenta sharpnessului trebuie sa fie ambele justificate vizual.
Daca sharpnessul nu aduce nimic, inseamna ca doar incarca inutil - deci poate sa distruga compozitia.

Edited by loock, 28 December 2015 - 15:35.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Ca si compozitie/forme mie nu-mi spune mai nimic. Ce exceptia acelui copac care pare mai deosebit, restul partii de jos mi se pare o "adunatura banala de tufe" (si fire sau ce sunt liniile de jos).

Mai repede as si incadrat mai strans acel copac + scos ceva detalii din el si as fi lasat neagra toata partea de jos care mi se pare ca mai mult incurca.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Ar fi important de mentionat ca, valoarea in arta este in unele cazuri mai dificil de recunoscut fara justificarea si dovada actului artistic intentionat, constient si responabil.

Pura intamplare nu reprezinta un act artistic, nici macar pt. categoria de happening (- unde artistul improvizeaza perfect constient si in direct contact cu publicul, bazata pe interferente constiene intre mai multe forme de arta, si avand ca scop anularea distantei dintre realitate si creatia artistica.)

Pt. a discerne asupra actului artistic intentionat si responsabil, ajuta prezentarea unei serii inchegate de lucrari, care sa fie suficient de diferite intre ele pt. a putea fi considerate lucrari diferite, dar si suficient de legate pt. a forma o serie cu un stil definit.

Edited by loock, 28 December 2015 - 15:50.


#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
dani, pozele aratate sunt niste gunoaie...

e ca la dat note la filme, muzica... asta e democratia culturii populare...

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Internetul suporta orice...

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Hai ca m-ai facut curioasa cu postul asta.
Mi-am facut cont si am postat 4 fotografii facute de mine, cu telefonul (fara prelucrari), prin vacante. O sa le urmaresc sa vad cum decurg lucrurile urmatoarele 2 zile si revin cu rezultatul daca nu uit.

#13
sele

sele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 18.10.2006
Eu am postat pe 500px o gramada de poze care n-or fi ele grozave dar macar mai bune decat cele descrise mai sus, cu o medie de 20-40 like-uri... Sa fi luat eu 200-300 cate am vazut mai sus, cre'ca nu-mi mai incapeam in piele de mandrie si defilam prin centru in fundu'gol... :)
De regula pe 500px am vazut poze foarte bine facute, cel putin tehnic.
Legat de acest forum, e locul unde mi-am luat cele mai bune si la obiect critici, dar cam pana la inventarea like-ului.

#14
sele

sele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 18.10.2006

View Postmircea812, on 28 decembrie 2015 - 14:15, said:

"Floarea dă aur"
Spunea unul mai destept ca mine ca o poza e buna daca in clipa cand o vezi ai vrea sa o printezi si sa o agati pe perete.
Cre'ca mere s-o fac carpeta de perete?! :P

View PostAlexEn, on 28 decembrie 2015 - 20:29, said:

Hai ca m-ai facut curioasa cu postul asta.
Mi-am facut cont si am postat 4 fotografii facute de mine, cu telefonul (fara prelucrari), prin vacante. O sa le urmaresc sa vad cum decurg lucrurile urmatoarele 2 zile si revin cu rezultatul daca nu uit.
N-o sa iei oricum atatea like-uri, oricat de proaste or fi ele, ai nevoie de networking...

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View Postsele, on 28 decembrie 2015 - 21:24, said:

N-o sa iei oricum atatea like-uri, oricat de proaste or fi ele, ai nevoie de networking...

Adica 'oricat de bune', nu?
Tocmai asta vreau sa vad, ce se intampla cu ele, considerand ca sunt facute cu mobilul si am 0 tehnica/compozitie etc. Ia-o c ape un experiment.

#16
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Nu urmaresc 500px dar si pe alte forumuri se formeaza grupuri mai mici sau mai mari de utilizatori care se lauda intre ei. Daca alea ar fi fost fotografiile mele probabil ca as fi folosit "the power of delete taste", ceea ce nu ar fi fost prea inspirat tinand seama de succesul lor Posted Image

Edited by edri, 28 December 2015 - 23:52.


#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

View PostAlexEn, on 28 decembrie 2015 - 20:29, said:

O sa le urmaresc sa vad cum decurg lucrurile urmatoarele 2 zile si revin cu rezultatul daca nu uit.
Doua zile este prea mult pentru site-ul ala! Acolo lucrurile se petrec foarte repede (si) din cauza cantitatii uriase de imagini postate. Astfel incat daca in prima, cel mult a doua ora, poza nu primeste suficiente like/faveuri incat sa devina "upcoming" sau "popular" si sa ramana in primele zece pagini se va pierde in puzderia de incarcari!
Mai exista si o alta chestie interesanta: un fel de "rush hour" cu foarte multi utilizatori on-line. Daca postezi atunci sunt sanse mai mari sa primesti suficiente voturi pentru ca imaginea ta sa devina populara! ;)
Eu am facut mai demult un experiment si am postat de doua ori aceeasi imagine, o data intr-un moment oarecare din zi si apoi in plin rush-hour.
Diferentele au fost evidente cu mult mai multe voturi si comentarii in perioda optima imaginea devenind rapid populara in timp ce prima incarcare abia daca a strans cateva likeuri si nici un comment!
Concluzie este cred, destul de clara, punctajul are mai putina legatura cu valoarea fotografiei si mai multa cu momentul potrivit! :D

Edited by DannyMC, 29 December 2015 - 14:00.


#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Am observat si eu fenomenul. Date fiind diferentele mari de fus orar, probabil sunt mult mai multi vizitatori de pe un continent decat de pe celelalte (n-am stat sa verific care).

Edited by dani.user, 29 December 2015 - 14:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate