Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Cel mai bun cleaner si battery saver

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Pt autonomie/hibernare parca Greenify avea si un mod non-root.

#20
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013
LA RAM-ul acela la care faci referire vis-à-vis de CPU ma refer si eu dar scapi din vedere compresia. RAM-ul este compactat altfel pe deviceurile MTK. @ciubex Spre exemplu poti schimba governorul dar RAM size (vizibil in sistem) v-a fi la fel.

#21
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005

View Postxeleron, on 10 decembrie 2015 - 23:31, said:

eu stiu ca android mai are si un sistem destul de permisiv de a aloca aplicatiilor prioriate in executie
Nu imi dau seama la ce te referi, insa sistemul de operare Android are un control intern de acordare si control al prioritatilor unei aplicatii.

Aplicatiile sunt direct raspunzatoare de modul in care isi desfasoara activitatile in fundal in cadrul serviciilor, ma rog dezvoltatorii sunt cei raspunzatori de felul in care implementeaza aplicatia.

Spre exemplu Facebook-ul are probabil servicii ce trebuie sa te tina la curent cu ceva informatii. Astfel, la intervale regulate de timp, in functie de setarile din aplicatie sau interne ("hard cod"-ate) se "trezeste" si realizeaza niste cereri pentru a "afla ce-i nou". De aceea chiar daca aplicatia nu mai este prezenta pe ecran, ea e posibil sa ruleze la intervale de timp prestabilite niste servicii, ceea ce apare ca fiind prezente inca.
In mod normal ar trebui sa se evite asemenea situatii, insa pe de alta parte asta-i farmecul unor asemenea aplicatii pe smartphone.
Atunci poate ca alternativa, dar depinde de cum a fost programata aplicatia, ar fi ca atata timp cat nu e nevoie de o aplicatie sa se faca sign out / log out, daca e posibil si apoi sa fie scoasa din lista aplicatiilor recente.

In acelasi timp Android-ul are un mod de a "invata" ce se foloseste cel mai adesea, astfel aplicatiile cele mai des folosite (invocate sau activate) au o prioritate mai mare in comparatie cu cele ce sunt folosite ocazional.

In toata aceasta lupta de prioritizare joaca un rol foarte important RAM-ul, marimea aplicatiilor, cat de optimizate sunt pentru a fi stocate in RAM si evident procesorul, cat de rapid e dar si cate fire de executie poate gestiona.

Sa presupunem ca folosesti foarte mult Facebook-ul, atat ca interfata cat si-n fundal ca servicii. Apoi ocazional folosesti o alta aplicatie X. In timp ce rulezi X-ul, un serviciu de la Facebook solicita "atentie" si o va primi de la procesor pentru ca aceasta are prioritate in detrimentul lui X. Daca procesorul este slab, iar memoria putina, atunci se va chinui (incetini) sa faca loc in RAM serviciului de la Facebook, iar daca nu e destul RAM, se vor inchide dintre aplicatiile cache-uite... daca nici dupa asta nu mai este spatiu, se inchide fie aplicatia curenta, fie serviciul facebook. (nu stiu exact cum sta treaba, dar am patit-o sa mi se inchida aplicatii instant pentru ca nu mai aveau memorie)

Sa nu uitam, ca in cazul unui telefon, procesorul mai este ocupat si cu monitorizarea intreruperilor de la modemul telefonului pentru ca apelurile si mesajele sunt evenimente care au prioritate maxima.

Edited by Ciubex, 11 December 2015 - 00:15.


#22
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Stiu ca si android face un fel de "superfetching" insa eu ma refeream la faptul ca android permite foarte multe aplicatiilor in detrimentul celorlalte,in sensul ca guvernatorul cpu/memory managerul permite facebook( in cazul tau) sa copleseasca sistemul doar pentru a-ti da un feed.Eu am un galaxy Ace LTE cu 4.4 si pe asta ma F)te android de ma-ndoaie.Nu e vorba despre touchwiz care era jenibil(l-am schimbat cu nova),ci despre faptul ca stand "idle" cu aplicatiile lui telefonul nu imi da prea multe optiuni,chiar si rularea in developer mode a "hello world" din android studio (pentru development e telu,nu am sim in el si alea alea)  ii ia o vreme.
Ca telefon principal am un lumia 435 care are specificatii inferioare insa WP e muuult mai strict in ceea ce priveste aplicatiile de fundal,la o adica ori se comporta exemplar ori o inchide el.

#23
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate, e un aspect pe care nu l-am studiat :) si nu ma pot pronunta mai mult, stiu ca exista un control la nivel de OS al prioritatilor si se poate interveni aspura acestuia, dar trebuie studiat serios cum lucreaza pana si la nivelul kernelul sistemului de operare.

Edited by Ciubex, 11 December 2015 - 00:21.


#24
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015
Cine are toate optiunile din meniu dezvoltator le poate folosii pe penultimele. La Lenovo a500 sunt scoase dar la tab3 nu. Le am bifate si ma tine bateria mai mult. Nu am clener sau batery saver. SUNT INUTILE!

#25
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Nu am folosit niciodata program. Dupa ce ca imi consuma baterie cand sistemul tot incearca sa redeschida aplicatiile, mai consuma si aplicatia in sine de salvare a bateriei.
Pe mine ma tine 11-13 ore cu netul tot timpul deschis si chat la greu. Mai mult nu pot sa cer. Chiar as incerca odata cu un program sa vad daca imi rezolva ceva :D

#26
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015
Vreau sa-l intreb ceva pe Ciubex daca este amabil sa-mi raspunda. Am un Lenovo a5000 si am dezactivat multe din aplicatii. Daca fac update la Lolipop cu ele dezactivate se poate intampla ceva nasol? Evident ca sunt bata si de aia e bine sa intrebi un om care se pricepe cu adevarat-care stie ce zice. Multumesc mult.

#27
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Departe de mine sa pot afirma ca stiu ce zic intotdeauna :) ba sa fiu considerat expert :)

Un update de sistem de operare face update si la aplicatiile preinstalate, daca sunt continute in update, altfel, un update OTA (Over The Air = "prin aer") este foarte posibil sa faca update spre exemplu la Google Chrome, Google Play Store sau Google Play Services (astea doar asa ca exemplu, pot fi si alte aplicatii implicate).

Din experienta, nu-mi aduc aminte care a fost comportamentul dupa un update. Parca aplicatiile carora le-am dat "freeze" au ramas inghetate si dupa update, sistemul de operare in sine nu a fost afectat de acest fapt, ca au fost sau nu acele aplicatii blocate/inghetate. Dar aveam aplicatii nefolosite de sistem, precum Google Books, Google Movies si Google Games. Astea nu afecteaza sistemul, dar aplicatii precum Google Play (Store si Framework) sunt importante pentru sistem si trebuiesc lasate "libere".

In general, imi fac update-urile de la zero :) prin reflash-uirea firmware-ului cu noul update integrat si reconfigurarea aplicatiilor, imi aloc un weekend (o sambata) pentru o asemenea miscare. Prefer metoda asta din dorinta de a avea un sistem curat, fara mizeriile din versiunea anterioara, mizerii din sistem sau create de mine prin diferite setari/aplicatii. Bine, ma ajuta si sistemul ca-mi reinstaleaza aplicatiile avute anterior instalate, eu ramanand doar, la cateva sa le fac setarile dupa nevoile mele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate