Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

editare photo

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
silviu10ro

silviu10ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.12.2001
cum se face la imagine sa fac un crop rotund. adica din imaginea dreptunghiulara sa imi ramana doar un cerc rotund in mijloc restul sa imi ramana transparente. vreau sa salvez .png

#2
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postsilviu10ro, on Jan 23 2006, 14:38, said:

cum se face la imagine sa fac un crop rotund. adica din imaginea dreptunghiulara sa imi ramana doar un cerc rotund in mijloc restul sa imi ramana transparente. vreau sa salvez .png
in primul rand ce program o sa folosesti?
cam la toate ai posibilitatea de a selecta cu forme prestabilite (rotund in cazul tau) dai copy si apoi paste intr-un fisier nou cu fundal transparent si salvezi ca png

#3
silviu10ro

silviu10ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.12.2001

View Postreclamagiu, on Jan 23 2006, 14:48, said:

in primul rand ce program o sa folosesti?
cam la toate ai posibilitatea de a selecta cu forme prestabilite (rotund in cazul tau) dai copy si apoi paste intr-un fisier nou cu fundal transparent si salvezi ca png


photoshop folosesc, dar nu stiu de unde gasesc sa pun rotund ca select area e rectangular

#4
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
trebuie sa tii mai mult apasat ca sa apara un fel de submeniu.
nu trebuie sa daicopy paste in alt document, pui poza pe un layer si stergi backgroundul.

#5
sibelius

sibelius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.06.2004
Click dreapta la mouse când selectezi unealta de decupare. ;)

#6
Cyrus_xxx

Cyrus_xxx

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2006
Sper sa ma poata ajuta cineva...Ma confrunt cu o problema...care de fapt pentru multi membri de aici nu mai exista de mult, presupun.
Am o camera video Sony DCR HC 19E, foloseste miniDV. Exista optiunea PHOTO, capteaza fotografiile folosind 7 secunde pe banda, ca un mic filmulet cu imagini statice, termenul este STILL IMAGE, daca nu ma insel. Ok, am inteles ca practic salvez un frame si asta imi este fotografia. Problema este alta.
Dimensiunea la care o pot vizualiza cu claritate este de 320 X 240, cu ASPECT RATIO de 96. Orice modificare, orice incercare de marire a dimensiunii fotografiei, atrage dupa sine o diminuare, din ce in ce, a calitatii imaginii, a claritatii.
Sugerati-mi va rog un program cu ajutorul caruia pot mari aceste dimensiuni...dar sa se pastreze calitatea imaginii. Sunt sigur ca exista rezolvare la aceasta problema,dar CUM ? Please help me out !  :worthy:
Va multumesc.  ;)

#7
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Post.ral:cr, on Jan 23 2006, 15:16, said:

trebuie sa tii mai mult apasat ca sa apara un fel de submeniu.
nu trebuie sa daicopy paste in alt document, pui poza pe un layer si stergi backgroundul.
pai de ce sa stearga background? cand da CTRL+N alege la backgroud transparent. asa evita stergerea din selectie in cazul in care la marginea selectiei exista aceeasi culoare cu noul background...+ ca e mai simplu fara layere

#8
silviu10ro

silviu10ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.12.2001
n-am reusit . cand dau clk dr imi apare doar crop si cancel

gata. am reusit . am facut altfel . cu eliptical selection e pe acolo

#9
sibelius

sibelius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.06.2004
Mergi la toolbar şi în loc să dai click stânga pentru selecţia uneltei rectangulare dă click dreapta. Apar opţiunile pentru decupare rectangulară, elipsoidală şi încă o opţiune parcă (n-am PS instalat la serviciu).

LE. Dap, de opţiunea aia vorbeam. ;)

Edited by sibelius, 23 January 2006 - 15:36.


#10
silviu10ro

silviu10ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.12.2001
dar acum cum fac colturile transparente la png ?

#11
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
ba, in tools, tii apasat pe toolul de selectie, e un dreptunghi. tii apasat pana vezi dedesubt ca-ti apare si un cerc. faci selectia, dai ctrl+c, ctrl+v si gata, ai un nou layer cu obiectul facut cerc. sau dai ctrl+v dupa ce deschizi un nou document daca asa vrea reclamagiu.

#12
silviu10ro

silviu10ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.12.2001
am rezolvat tot . thx for help.  topic inchis

#13
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Post.ral:cr, on Jan 23 2006, 15:36, said:

sau dai ctrl+v dupa ce deschizi un nou document daca asa vrea reclamagiu.
:blush:  pai eu ii ziceam asa ca e mai simplu ptr el...sau asa credeam

#14
Cyrus_xxx

Cyrus_xxx

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2006
Mda...imi cer scuze ca v-am deranjat,probabil sunt inoportun in randul unor genii ca voi. Sau probabil sunt "invizibil" si nu stiam. Sunt discutii aprinse si nu catadixeste nimeni sa se uite si peste problema mea. Sau chiar daca s-a uitat cineva, a trecut mai departe, cu indiferenta, in fond sunt doar un incepator, de ce sa-si piarda cineva timpul cu mine, NU ? Adica de ce sa-si piarda cineva timpul cu mine asa cum altii si l-au pierdut...ODATA...cu acesti indiferenti din zilele noastre ?
O zi buna...gata...nu va mai deranjati.

#15
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
sezi mumos cyrus ze virusz...
referitor la intrebarea matale: ai vazut prea multe filme. poza care este aia e!
multumit?

#16
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostCyrus_xxx, on Jan 23 2006, 15:44, said:

Mda...imi cer scuze ca v-am deranjat,probabil sunt inoportun in randul unor genii ca voi. Sau probabil sunt "invizibil" si nu stiam. Sunt discutii aprinse si nu catadixeste nimeni sa se uite si peste problema mea. Sau chiar daca s-a uitat cineva, a trecut mai departe, cu indiferenta, in fond sunt doar un incepator, de ce sa-si piarda cineva timpul cu mine, NU ? Adica de ce sa-si piarda cineva timpul cu mine asa cum altii si l-au pierdut...ODATA...cu acesti indiferenti din zilele noastre ?
O zi buna...gata...nu va mai deranjati.
foloseste search ca s-a mai vorbit. cauta dupa "marire".
postul initial nu ti l-am vazut eu (de exemplu) ca s-a postat destul de repede pe topic.
oricum nu o sa scoti nimic interesant din o poza asa mica.

#17
Cyrus_xxx

Cyrus_xxx

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2006

View Postreclamagiu, on Jan 23 2006, 15:49, said:

foloseste search ca s-a mai vorbit. cauta dupa "marire".
postul initial nu ti l-am vazut eu (de exemplu) ca s-a postat destul de repede pe topic.
oricum nu o sa scoti nimic interesant din o poza asa mica.
Atunci problema mea sa fie practic de la captura? Cu alte cuvinte, pentru a nu mai aparea in acel format de 320 X 240 ( este evident ca este o poza mica si ca nu se poate ajunge la cine stie ce performante cu ea )...trebuie sa transfer in computer altfel ? Folosind un anume program ? De ce pur si simplu imi capteaza camera la acele dimensiuni ?
Iti multumesc ca mi-ai raspuns, dar acum hai sa ne referim la SEARCH. Un procent foarte mic de utilizatori foloseste SEARCH, poate cel mult pt probleme tipice, standard, consacrate. Dar cand te gandesti cate probleme apar...si cum si le exprima fiecare, prin prisma sa...cat de sigur mai poti fi ca la SEARCH gasesti exact topicul de care ai nevoie ? Ele pot exista, ele cu siguranta au mai fost discutate...Dar ce te faci daca nu nimeresti exact pe exprimarea acelui utilizator ?  :P
Atunci nu e mai bine sa gasesti un topic asemanator...ca domeniu ? Sau pur si simplu sa dai nastere altui topic, care sa difere ca titulatura ? Si atunci...pe viitor...altii nu se vor izbi de aceeasi problema...la SEARCH ? :P Merci pt interventie prietene, dar chiar nu ma poate nimeni ajuta cu lucruri concrete ?

#18
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostCyrus_xxx, on Jan 23 2006, 16:03, said:

Atunci problema mea sa fie practic de la captura? Cu alte cuvinte, pentru a nu mai aparea in acel format de 320 X 240 ( este evident ca este o poza mica si ca nu se poate ajunge la cine stie ce performante cu ea )...trebuie sa transfer in computer altfel ? Folosind un anume program ? De ce pur si simplu imi capteaza camera la acele dimensiuni ?
Iti multumesc ca mi-ai raspuns, dar acum hai sa ne referim la SEARCH. Un procent foarte mic de utilizatori foloseste SEARCH, poate cel mult pt probleme tipice, standard, consacrate. Dar cand te gandesti cate probleme apar...si cum si le exprima fiecare, prin prisma sa...cat de sigur mai poti fi ca la SEARCH gasesti exact topicul de care ai nevoie ? Ele pot exista, ele cu siguranta au mai fost discutate...Dar ce te faci daca nu nimeresti exact pe exprimarea acelui utilizator ?  :P
Atunci nu e mai bine sa gasesti un topic asemanator...ca domeniu ? Sau pur si simplu sa dai nastere altui topic, care sa difere ca titulatura ? Si atunci...pe viitor...altii nu se vor izbi de aceeasi problema...la SEARCH ? :P Merci pt interventie prietene, dar chiar nu ma poate nimeni ajuta cu lucruri concrete ?
daca camera ta captureaza 320x240, asta va fi cea mai buna rezolutie la care se va afisa.
de marit nu prea ai ce mari la dimensiunile astea


cu search-ul gaseai asta: http://forum.softped...96204&hl=marire

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate