Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Vata de sticla cu aluminiu montaj

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
motfoleasorin

motfoleasorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.11.2015
Cum se monteaza vata minerala cu aluminiu pentru izolarea unui cos de fum( partea cu aluminiu in interior sau exterior?)

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Aluminiul este la exterior.

#3
motfoleasorin

motfoleasorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.11.2015
Alte raspunsuri?...

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001
Sunt doar 2 variante. Ai primit raspunsul corect.

#5
motfoleasorin

motfoleasorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.11.2015
Deci daca e in interior e pusa gresit, genial
Multumesc

#6
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Ce rol indeplineste aluminiul la exterior? De bariera impotriva umiditatii? Aluminiul este folosit pentru a reflecta undele calorice, asadar eu l-as vedea la interior, cu mentiunea ca trebuie bine hidroizolat stratul de vata....dar doar gandesc...nu sunt de meserie si nici nu am incercat sa vad diferenta intre amplasarea la exterior si la interior. Ar trebui facuta o proba si vazute pierderile de caldura. Daca nu sunt diferente semnificative, ok, sa nu ne mai complicam cu hidroizolarea, punem la exterior. Dar teoretic, aluminiul se pune spre partea calda, pentru a reflecta infrarosiile, astfel stratul de izolatie lucrand mai bine.

L.E.  Doar ca ! Aluminiul nu trebuie sa se atinga de horn ! (distantieri pe colturi)

Edited by Antor302, 14 November 2015 - 11:10.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001
Attached File  izolare.jpg   9.95K   34 downloads
O imagine face cat 1.000 de cuvinte.
Cochilii rigide caserate cu folie de aluminiu

#8
motfoleasorin

motfoleasorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.11.2015
Eu am nevoie pentru a nu se produce condens in interiorul hornului

(Mi se scurge condusul acela si imi vine pe tavan in casa)

#9
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Am abordat strict din punct de vedere teoretic problema. Acele cochilii la ce folosesc? Care este utilizarea pentru care au fost proiectate? Nu cumva izoleaza niste tevi reci ?(instalatii de climatizare) Ai un link? Sa ma duc sa citesc despre ele?

L.E. Am gasit si am citit, parerea mea e ca acolo, in acea aplicatie aluminiul este folosit ca o bariera de vapori pentru tevile reci. ...la tevile calde neavand nici un rol, poate doar de a tine vata aia sa nu se imprastie.

 motfoleasorin, on 14 noiembrie 2015 - 11:23, said:

Eu am nevoie pentru a nu se produce condens in interiorul hornului

(Mi se scurge condusul acela si imi vine pe tavan in casa)

Exact, pentru asta trebuie sa fie hornul cald, eliminandu-i pe cat posibil pierderile de caldura. Inteleg si cunosc fenomenul. Parerea mea, teoretic, aluminiu la interior, fara sa atinga hornul, practic, la exterior...ca nu-ti mai bati capul cu hidroizolarea.

Edited by Antor302, 14 November 2015 - 11:41.


#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Daca e vrb de condens nu rezolvi numai cu izolatia , pana se incalzeste cosul bine tot produce.
   Cosuri originale de firma cu izolatie din comert au colectoare de condens la baza si orificiu de purjare (scurgere).

Nici eu n-am facut nimic cu izolatia  , dupa ce am schimbat centrala cu una de randament mai bun si iese fumul rece nu reuseste sa incalzeasca suficient cosul chiar de metal fiind de 1 mm grosime.

#11
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015

 unucelalalt, on 14 noiembrie 2015 - 11:51, said:

..... dupa ce am schimbat centrala cu una de randament mai bun si iese fumul rece nu reuseste sa incalzeasca suficient cosul chiar de metal fiind de 1 mm grosime.

Pai tocmai asta este problema ta, cosul de metal...si neizolat probabil. Cosul de caramida are proprietatea de a inmagazina ceva umezeala, pana se incalzeste cosul, apoi o elimina in atmosfera, tabla nu poate face asa ceva si se prelinge din prima.

#12
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Da amice.Am avut cos de caramida , a plans si am incercat cu metal , 1 mm de tabla se incalzeste mai eficient decat caramida , tot un drac.
   Nu sunt simplu utilizator , am facut ceva lucrari in domeniu.Pt mine condensul nu ar fi o problema cum nu e la altii la care le-am facut centrale clasice pe lemne sau gaz pt ca se duce la baza cosului.Nu incurca pe nimeni.
   La casa mea centrala e intr-o boxa la subsol facut initial nu de mine , cosul a fost pus direct pe cazan si curge condensul in cazan.Nu am avut unde sa pun cosul alaturi pana in pamant si sa racordez orizontal cum se face normal de mii de ani si nu am crezut ca o sa-mi dea asa probleme.Centrala veche (cazanul) scotea fumul f fierbinte centrala facuta de mine scoate rece.

Edited by unucelalalt, 14 November 2015 - 13:01.


#13
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Eu am semineu cu cos de caramida refractara, nu a curs niciodata de 4 ani de cand il folosesc, dar poate caldura mare data pe cos afara antreneaza si tot gudronul ala. Dar ce am afirmat eu nu poate fi contestat, tabla se comporta altfel fata de caramida. Poate mai trebuie umblat si la umiditatea lemnelor (sau ce se arde)....ba chiar si la randament, adica daca bagi o soba care scoate putina caldura pe horn, ori lasi tirajul mai ridicat ori pui scurgatoare din aia la horn.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate