Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Biserica este stat in stat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#55
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postneagu_laurentiu, on 08 noiembrie 2015 - 16:39, said:

Unde vezi tu multele milioane de euro transpusi in ceva util comunitatii ? Accept si ca poate am eu placa video stricata...
Corect, macar o autostrada sa se faca cu banii pochilor !

View PostMount_Yerrmom, on 08 noiembrie 2015 - 15:52, said:

Un preot de parohie intr-un municipiu al Romaniei are salariu 1400 de lei net pe luna din care 600 de la bugetul statului si 800 din fondurile parohiei. Impozitul si contributiile sociale la plateste la 1400 insa.

Dar taxele pe care le ia pentru nunti, botezuri, inmormantari, astea de ce nu sunt fiscalizate? Nici macar nu le mentionati!

View PostSfantul Jakob, on 08 noiembrie 2015 - 21:03, said:

Si poate au dreptate. Dar s-ar putea si sa nu aiba.

Ba da, pastore, au dreptate, din moment ce BOR arunca banii pe mertzane si pe catedrale grandioase, au dreptate, cum sa nu aiba.

#56
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 08 noiembrie 2015 - 21:55, said:

Ba da, pastore, au dreptate, din moment ce BOR arunca banii pe mertzane si pe catedrale grandioase, au dreptate, cum sa nu aiba.
Sigur ca au, prietene dark intunecat.

Dar banii pe mertane si catedrala nu sunt aruncati ci investiti. Mertanul e o masina buna, sa stii! (vorba cuiva)
Iar catedrala e... grandioasa. Dupa cum bine zici.

#57
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View PostSfantul Jakob, on 08 noiembrie 2015 - 15:32, said:

Păi asta se întâmplă deja de mult.
Bine că nu-s chiar organizații sataniste dar ASUR și celelalte organizații ateiste nonprofit beneficiază bine mersi de aceleași scutiri prezentate mai sus.

Orice donatie in bani primita de o organizatie ateista de la membrii ei, NU SE IMPOZITEAZĂ.

eu vorbesc de mult mai mult decat niste amarate de donatii. vorbesc de productie in masa de bunuri. si de prestarea de servicii contra cost neinregistrate in contabilitate.

View PostMount_Yerrmom, on 08 noiembrie 2015 - 15:52, said:

Un preot de parohie intr-un municipiu al Romaniei are salariu 1400 de lei net pe luna din care 600 de la bugetul statului si 800 din fondurile parohiei. Impozitul si contributiile sociale la plateste la 1400 insa.

Deci, unde sunt comorile?

Sau tu vorbesti de firfirei?

tu vrei sa ma prostesti in fata ? adica tu vrei sa-mi spui ca un preot are venit lunar 1400 de lei ? asta vrei sa insinuezi ?  cred ca bunul simt nu e una din virtutile tale daca minti  atata lume care citeste si stim bine cu totii ca pentru serviciile facute de preot toti platesc si nu primesc documente de incasare. orice serviciu fundamental , botez, cununie, inmormantare costa sute de RON !! sau astea nu se pun ?

Edited by adifox, 09 November 2015 - 00:39.


#58
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 08 noiembrie 2015 - 22:26, said:

Sigur ca au, prietene dark intunecat.

Dar banii pe mertane si catedrala nu sunt aruncati ci investiti. Mertanul e o masina buna, sa stii! (vorba cuiva)
Iar catedrala e... grandioasa. Dupa cum bine zici.
Si totusi poporul vrea spitale si nu [alte] biserici mai ales din cele grandioase tip catedrala!

#59
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 09 noiembrie 2015 - 08:31, said:

Si totusi poporul vrea spitale si nu [alte] biserici mai ales din cele grandioase tip catedrala!
Boboru' lu' remus cernica?
Sper ca nu esti atat de boblet incat sa inghiti gogorita spitale versus biserici.

#60
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postadifox, on 09 noiembrie 2015 - 00:26, said:


tu vrei sa ma prostesti in fata ? adica tu vrei sa-mi spui ca un preot are venit lunar 1400 de lei ? asta vrei sa insinuezi ?  cred ca bunul simt nu e una din virtutile tale daca minti  atata lume care citeste si stim bine cu totii ca pentru serviciile facute de preot toti platesc si nu primesc documente de incasare. orice serviciu fundamental , botez, cununie, inmormantare costa sute de RON !! sau astea nu se pun ?

Salariul de baza acela e si chiar nu este deloc mare pentru un preot. Si se taie chitanta pentru ce ai insiruit tu acolo, in caz ca preotul nu se gandeste sa presteze gratuit in cazuri de exceptie. Oricum, daca ti se pare ca e un castig nedrept eu ti-as propune sa umbli si tu sa ingropi toti mortii dintr-o parohie macar vreo zece ani ca sa intelegi cam cat merita sa fii platit pentru asta.

#61
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 26.01.2007

View Postadifox, on 09 noiembrie 2015 - 00:26, said:

sau astea nu se pun ?
Se pun. Dar nu in buzunarul preotului ci in bugetul bisericii.
Daca preotul ia pentru el acele donatii, se numeste furt.

Toate acele sute de ron care se platesc pentru servicii se varsa in cosul bisericii.
Din cos se platesc salariile, se platesc facturile, se finanteaza lucrarile pastorale, sociale, misionare, media, etc.

Preotul traieste din salariul lui si din diversele donatii personale catre cler.
Si este de dorit ca salariul si donatiile respective sa fie substantiale, suficiente pentru un trai decent pentru el si intreaga lui familie, amin!

#62
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 09 noiembrie 2015 - 13:02, said:

Se pun. Dar nu in buzunarul preotului ci in bugetul bisericii.
Daca preotul ia pentru el acele donatii, se numeste furt.

Toate acele sute de ron care se platesc pentru servicii se varsa in cosul bisericii.
Din cos se platesc salariile, se platesc facturile, se finanteaza lucrarile pastorale, sociale, misionare, media, etc.

Preotul traieste din salariul lui si din diversele donatii personale catre cler.
Si este de dorit ca salariul si donatiile respective sa fie substantiale, suficiente pentru un trai decent pentru el si intreaga lui familie, amin!


Depui marturie ca asa se intampla in cadrul BOR?
De unde stii? Ai lucrat cumva si pe acolo?

Jakob, tu ai fi in stare, dupa ce termini predica la penticostali, sa-ti iei patrafirul si sa activezi si la ortodocsi, avand 2 job-uri, pentru a strange mai multi bani.

View PostSfantul Jakob, on 09 noiembrie 2015 - 13:02, said:

Se pun.

Deci este biblic ca atunci cand un bebelus este botezat, parintii lui sa plateasca 4 - 500 lei unuia imbracat in costum clerical?

#63
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 26.01.2007
Nu, e wishful thinking. Spune tu cum se intampla in realitate!
Dar nu „realitatea” ca toti preotii sunt niste hoti si talhari, că pe aia o stim deja.

#64
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,896
  • Înscris: 16.03.2004
buna afacere !
zici niste proscomidii acolo, citesti o slujba si vine banu', trebuie sa fii atent sa nu ineci copilul sau sa miruiesti bine tinerii casatoriti, iar mortul, la inmormantari, oricum nu mai invie...
bun serviciu, fara malpraxis, fara necazuri ori batai de cap!

View PostSfantul Jakob, on 09 noiembrie 2015 - 13:15, said:

Nu, e wishful thinking. Spune tu cum se intampla in realitate!
Dar nu „realitatea” ca toti preotii sunt niste hoti si talhari, că pe aia o stim deja.
Eu zic ca adunarea crestinilor se compune din rugaciuni, vorbire in limbi, exprimari profetice, cantece crestine iar banii care se strang vor fi folositi doar pentru a ajuta vaduvele si pe cei bolnavi, care nu pot munci, apoi o parte se vor duce la cei aflati in misiune, respectiv apostolii.
Nu vad cum sa fie platiti preotii, cand in realitate toti crestinii sunt preoti!
Sa nu crezi ca pedeapsa nu va exista pentru voi care ati transformat crestinismul in afacere! Posted Image

View PostSfantul Jakob, on 09 noiembrie 2015 - 13:15, said:

Dar nu „realitatea” ca toti preotii sunt niste hoti si talhari, că pe aia o stim deja.

Talhar e cel care practica o slujba nebiblica. Ori pochii asta fac, nene.

#65
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 09 noiembrie 2015 - 13:19, said:

Nu vad cum sa fie platiti preotii
Deci nu știi. Atunci învață, fiule, nu carcoti fara rost!

#66
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 09 noiembrie 2015 - 13:28, said:

Deci nu știi. Atunci învață, fiule, nu carcoti fara rost!
Eu nu am ce sa mai invat. Cunosc Scriptura din frageda pruncie. In felul acesta imi vine usor sa separ raul de bine. Si ce faceti voi este ...rau, din pacate...

#67
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 09 noiembrie 2015 - 13:30, said:

Eu nu am ce sa mai invat.

Attached Files



#68
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,896
  • Înscris: 16.03.2004
Uite, Jakob, ce simplu este, bagi sugarul de 3 ori in cristelnita, si gata, l-ai sters cu un prosop, citesti ceva dintr-o carte mare cu coperti groase si aurite, si voila, vin 500 ron la tescherea !Posted Image

[ https://i.imgur.com/Z9wfl5v.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#69
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 09 noiembrie 2015 - 13:14, said:

Jakob, tu ai fi in stare, dupa ce termini predica la penticostali, sa-ti iei patrafirul si sa activezi si la ortodocsi, avand 2 job-uri, pentru a strange mai multi bani.
Cati oameni de pe planeta asta nu au doua servicii pentru a intretine familia?

View Postdark, on 09 noiembrie 2015 - 13:14, said:

Deci este biblic ca atunci cand un bebelus este botezat, parintii lui sa plateasca 4 - 500 lei unuia imbracat in costum clerical?
Da, este corect.
Dacă parintii nu sunt crestini practicanti si nu au platit nicicand contributia la biserica, e normal sa plateasca acum.
Orice serviciu trebuie platit, fiule. Nu astepta mocangeala! Ca de obicei tocmai cei ca tine, plini de bani, sunt cei mai vocali la cersit servicii gratuite. Pentru ca mai apoi să arunce cu mii de euro in manelisti.

#70
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postdark, on 09 noiembrie 2015 - 13:30, said:

Eu nu am ce sa mai invat.

Cunosc Scriptura din frageda pruncie.

Poti sa mai inveti niste chimie si biochimie ca sa nu mai rada tot felul de escroci de tine, mai ales ca sunt si mai usor de inteles decat religia.

Te cred. O stii pe dinafara! Pacat ca nu stii cum e si pe dinauntru!

#71
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 09 noiembrie 2015 - 14:19, said:

Uite, Jakob, ce simplu este, bagi sugarul de 3 ori in cristelnita, si gata, l-ai sters cu un prosop, citesti ceva dintr-o carte mare cu coperti groase si aurite, si voila, vin 500 ron la tescherea !Posted Image
PARE simplu, fiule, dar nu este.
Dacă ar fi așa simplu lumea ar aduce sugarii la... tine. Ca ar fi mai ieftin Posted Image

Pare simplu si sa dai cu piciorul intr-o minge.
Alergi cu o minge la picior si apoi tragi spre poarta. Mare branza.
Dar unii castiga doua milioane de euro pe luna pentru chestia asta.
De ce oare? Poate pentru ca doar pare simplu.

#72
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

Dacă parintii nu sunt crestini practicanti si nu au platit nicicand contributia la biserica, e normal sa plateasca acum.

Despre ce contributie vorbesti?

Incerci sa insinuezi ca exista unii care nu platesc aceste servicii?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate