Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Ce animăluț i-ati cumpăra prietenei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View Postdark, on 29 octombrie 2015 - 09:21, said:

un iepure
Iepure i-am cumpărat cu ceva timp în urmă, şi a sfârsit la mine acasă pentru că s-a mutat cu apartamentul şi chiar nu-şi mai permitea să-l ţină. Iar după o vreme, la mine din nou nu am putut sa-l ţin pentru că nici mie nu-mi permit condiţiile de acasă.

Şi l-am dat unei prietene apropiate care l-a dus la ţară, unde mai avea alt iepure tot în îngrijire. Ăsta e iepurele: http://blog.petsmag..../iepuri-640.jpg - Am dat 70 de lei pe el când l-am cumpărat.

A plâns când am fost nevoiţi sa-l dăm, dar cel mai important lucru, nu ne-am bătut joc de el după cum spun unii pe aici că un animăluţ cadou primit ar sfârşi rău.

Aşa de rău i-a părut de iepure ca a apucat-o plânsu atunci. Dar asta a fost situaţia. Trebuia să-l dăm.

Apoi i-am cumpărat papagal pentru că tocmai îi fugise din casă. A fugit şi ăsta care i l-am dat. Asta a fost. Nu l-a ţinut numai în cuşcă. Animal animal dar cred că şi eu aş intra în depresie sa stau numai în cuşcă. I-a dat puţină libertate, cât sa-şi i-a zborul.

Cea mai buna variantă era pisica într-adevăr. Dar risc să nu fie bine primită.

Fie de cealaltă pisică, fie de bunică-sa. Deşi mă şi îndoiesc în acelaşi timp.

Oricum dacă mi-aş fi permis şi aş fi gasit, i-aş fi luat Lil Bub. E genială pisica aia. Îţi vine s-o mănânci.

Şi m-am gândit si eu la veveriţă, dar cred că ar face dezastru în casă şi o mai prinde mama mare. Eventual pisica.

Mulţumesc pentru sfaturi.

Cred că, cu toate ca am postat pe aria Pet world, mi-aţi adus aminte că n-are husă la tableta şi o gentuţă mai mare.

Până la urmă o sa ma rezum la astea 2. O sa dau şi pe astea 150-200 de lei.

E suficient cred.

Îi mai dau şi dragoste. O să depăşească cu mult bugetul Posted Image

Edited by andrei_1234567890, 30 October 2015 - 06:15.


#56
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

View PostTsunnnami, on 29 octombrie 2015 - 12:16, said:

[...]ridic doar problema la fileu, celor care nu inteleg ce inseamna responsabilitatea unui animal de companie si militez impotriva folosirii cadourilor de felul asta
Word! Orice animal de companie reprezintă o responsabilitate, indiferent dacă are blană, solzi, pene sau chitină.

View Postandrei_1234567890, on 30 octombrie 2015 - 06:15, said:

[....]A plâns când am fost nevoiţi sa-l dăm, dar cel mai important lucru, nu ne-am bătut joc de el după cum spun unii pe aici că un animăluţ cadou primit ar sfârşi rău.
[...]Cred că, cu toate ca am postat pe aria Pet world, mi-aţi adus aminte că n-are husă la tableta şi o gentuţă mai mare.
[...]Îi mai dau şi dragoste. O să depăşească cu mult bugetul Posted Image
N-a zis nimeni că invariabil animăluțul ar fi fost primit rău sau și-ar fi bătut joc de el. Ba din contră, păreți suficient de responsabili și sunteți de apreciat pentru asta. Tocmai de-aia, un nou pet (cu tot ce implică asta) nu e o decizie de luat "prin surprindere".
Parerea mea e că ai luat decizia cea mai bună în privința cadoului dacă vrei neapărat să fie o surpriză. Dacă totuși te gândești la un petuleț, sfatul meu e să o întrebi înainte și să-i dai mult timp de gândire.
Hai cu SPor!

#57
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008

View Postbuntzi, on 30 octombrie 2015 - 06:36, said:

Word! Orice animal de companie reprezintă o responsabilitate, indiferent dacă are blană, solzi, pene sau chitină.

Intocmai. Sa vezi ce fetze fac unii cand aud ca hamsterul meu are parte de tratament la domiciliu. La inceput il duceam eu la veterniar, acum vine veterinarul acasa. Plus ca astia micii sunt foarte pretentiosi si delicati, tre` sa ai mereu o temperatura anume in camera, curatata cusca o data la 3-4 zile etc. Dar imi creste inima cand il las seara prin camera sa alerge si sa faca pozne Posted Image
P.S.: Cred ca asta e cel mai serios post al meu. Ever!Posted Image

#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,034
  • Înscris: 20.10.2015

View Postandrei_1234567890, on 30 octombrie 2015 - 06:15, said:

chiar nu-şi mai permitea să-l ţină.

, la mine din nou nu am putut sa-l ţin pentru că nici mie nu-mi permit condiţiile de acasă.

l-am dat unei prietene apropiate

A plâns când am fost nevoiţi sa-l dăm,

Trebuia să-l dăm.

îi fugise din casă.
A fugit şi ăsta care i l-am dat. Asta a fost.

dar cel mai important lucru, nu ne-am bătut joc de el după cum spun unii pe aici că un animăluţ cadou primit ar sfârşi rău.


daca era vorba de un copil?
tot asa judecai???

n-au sfarsit rau animalele de companie de mai sus?
adica au sfarsit bine?

nu, nici tu si nici ea nu puteti avea asa ceva.
pentru ca judecat un animal asa cum a-ti face cu o scrumiera sau bicicleta
animalul are suflet si asteptari. voi vreti un cadou de care sa va bucurati 3-4 zile



View Postandrei_1234567890, on 30 octombrie 2015 - 06:15, said:

Îi mai dau şi dragoste. O să depăşească cu mult bugetul

perfect!

#59
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 27.06.2006

View Postandrei_1234567890, on 29 octombrie 2015 - 01:17, said:

Salut.

Mă are pe mine, dar vine ziua ei. Şi nu ştiu, dar parca nu gasesc cadoul ideal.

Trebuie să fie ceva... o pufoşenie ceva....

Idei ?

Tu, legat la gat cu un papion alb si un trandafir rosu de gradina in mana (nu din ala cumparat de la florarese).

Trecand peste glume, femeile sunt doar aparent incantate daca le oferi un animalut sau ceva pufos.
Daca ai bani de cheltuit poate ii cumperi un lant din aur subtire sau macar un mic medalion/pandantiv din aur care ii reprezinta zodia.
Sau poate o bratara fina din din argint. Astea nu costa mai mult decat un animal de casa cumparat de la pet shop si sigur prietena o sa te tina minte.

La orice cadou oferit se ataseaza oligatoriu si o floare. Nu din aia in ghiveci si nici din aia care, fiind cumparata de la florarese, se scutura a doua zi. Doar o floare, un singur fir perfect si obigatoriu mirositor (doamnele cand primesc flori le duc automat la nas ca sa miroasa).  Un buchet imens de flori nu exprima nimic. Pe vremea asta se mai gasesc la "tarani" in piata trandafiri de gradina mirositori. Vezi cum alegi culoarea daca prietena stie simbolistica culorilor florilor oferite.


Edited by gabicen, 04 November 2015 - 03:43.


#60
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Te rog eu nu-i lua un animal! Animalele nu sunt obiecte de dat cadou ci sunt niste sufletele de care esti responsabil pe toata durata vietii (lor).
Daca dorea inca o pisica era de-ajuns sa mearga prin jurul blocului si gasea una s-o adopte.

A trecut ziua ei, ce i-ai luat pana la urma?

#61
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostAnanke, on 05 noiembrie 2015 - 12:31, said:

Daca dorea inca o pisica era de-ajuns sa mearga prin jurul blocului si gasea una s-o adopte.
Exagerezi totusi. Cele din jurul blocului nu sunt pisici de casa. Sunt pisici pe care le poti lua daca stai la tara. Si mai implica si alte operatiuni precum deparazitare, etc. ca daca nu s-ar putea sa te trezesti cu casa plina de purici si alte treburi de genul asta, de boli nu mai spun.
De obicei e bine sa fie pisica cat mai mica, sa o cresti tu in casa.
Asa alegi si copilul cand vrei sa ai copil? Ce rost are sa il ai pe al tau, dai o tura prin jurul blocului/orfelinatului si gasesti unul sa il adopti.

In rest ai dreptate, nu e ok sa faci cadouri animale decat daca stii 100% ca isi doreste asa ceva, pentru ca uneori chiar daca le plac, e posibil sa nu gaseasca timpul necesar sa aiba grija de ele.

Edited by mmm3, 06 November 2015 - 08:09.


#62
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Am adoptat pisica din "jurul blocului" asa ca stiu ce inseamna operatiunea de deparazitare interna/ externa, tratament (mai era si bolnava), sterilizare.
Unii dintre noi sunt mai plebei asa, si nu doresc musai pisici de rasa. Asa ca adopta de pe strada caini sau pisici, ce zici de asta? (soc si groaza ca la pro tv)

Cat despre argumentul cu "alesul copilului" de la orfelinat... nu inteleg ce ai vrut sa spui. Cred ca nici tu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate