Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Nesimțirea vânzătorilor de legume din Piața Obor

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Am fost mai devreme în Piața Obor și am vrut să cumpăr cartofi. Din 4 vânzători, niciunul nu a vrut să mă lase să-mi aleg ce cartofi vreau; ultimul mi-a zis că la "Kaufland" și "Billa" că acolo mă lasă să aleg și am zis să fac.
Însă cel mai drăguț a fost cu o babă la care am mirosit ardeii, că i-am zis că vreau să văd dacă nu miros a instecticid, că mi-am luat țeapă, și a început să se agite ca descreierata, că nu am luat țeapă de la ăia din piață, ci că ăia de la magazine, i-am replicat că mama mea a luat țeapă și din piață, am plecat nervos după ce am plătit, i-am zis că e nesimțire, după ce m-am îndepărtat mi-a zis că-s bolnav.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce diagnostic ti-a pus?

La Kaufland a fost bataie pe cartofi 0.3lei /kg. au bagat nu stiu ce reducere.
Deci da, te invatau de bine babele din piata.

Edited by gumball3000, 27 October 2015 - 18:45.


#3
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Sa miroasa ardeii a insecticid? :)))) Sa iti alegi cartofii? :)))) Dar ce sunt capsuni sau rosii?

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
A zis că oi fi bolnav. Dar ei sunt bolnavi, că cred că clienţii sunt pentru ei, nu ei pt. clienţi.
@ bethlen : da, am păţit aşa ceva cu ardeii. Iar dacă vreau cartofi mari, ca să fie mai uşor cu curăţatul, iau cartofi mari.
Ce, ei când se duc să-şi ia haine, îşi iau ce le bagă pe gât vânzătorul?

Edited by djl, 27 October 2015 - 18:48.


#5
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012
toti taranii care vand in piata sint nemernici , nu te lasa sa alegi si iti pun fructe si legume din spetele gramezii .. din alea mai mici si mai stricate. daca ai ocazia cumpara-ti de la super market nu le mai baga bani in buzunar acelor escroci.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca iei 1kg/doua, ii lasi sa-ti puna ei, apoi te uiti in punga inainte sa platesti.
Multi care pun stricaciuni au obiceiul sa faca nod la punga, eu fiind mai nesimtit, nici nu ma mai uit in ea, le-o dau direct inapoi.

Edited by gumball3000, 27 October 2015 - 18:51.


#7
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Nu sunt toti asa. Eu la rosii sunt pretentios. Insa cartofi nu am ales niciodata. Doar am specificat ca vreau mai mari sau mai mici. Atat.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Până la urmă am luat câţiva cartofi de la un magazin din cartier.

#9
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ce sa zic.....
Niste tarani !

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Să nu mai uit de salată verde (aleasă de mine) care aveau un gust. Păţit de 2 ori. Unii au produse bune, dar mentalitatea lor este invers proporţională cu calitatea produselor.

#11
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012
si tu esti de vina pentru ca le bagi bani in buzunar desi te-au pacalit de mai mul;te ori./ fa-ti obiceiul sa nu mai cumperi nimic de la tarani si in 5 ani vom scapa de acesti hoti.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
lolo

#13
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 08.10.2007
Deși locuiesc la două stații de tramvai de piața Obor, am renunțat de multă vreme sa-mi fac cumpărăturile de acolo când am nevoie.
Cred că e cea mai infectă piață din București, referitor la atitudinea vănzătorilor de acolo.

View PostAdi757, on 27 octombrie 2015 - 18:56, said:

si tu esti de vina pentru ca le bagi bani in buzunar desi te-au pacalit de mai mul;te ori./ fa-ti obiceiul sa nu mai cumperi nimic de la tarani si in 5 ani vom scapa de acesti hoti.

Din păcate 90% nu sunt țărani autentici. Ăia habar nu au cum crește o legumă în pământ.

Edited by ammazon, 27 October 2015 - 18:59.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Păi nu mai cumpăr de la vânzătorii nesimţiţi. Dar ar trebui să facă asta şi alţii, ca să fie eficient protestul.
Mi-am luat ţeapă şi din hale, cu o pungă de detergent ţinută lângă naftalină (asta pt. că ieri era închis standul de unde cumpăr de obiciei şi de unde nu am avut probleme până acuma - vânzătorii sunt o.k.).

Edited by djl, 27 October 2015 - 19:00.


#15
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Am patit si eu de multe ori sa ma cert cu ei urandu-le faliment placut. Multi dintre ei nici nu stiu cum arata o buruiana sunt intermediari iar cei care muncesc pamantul nu se aleg cu nimic. Varianta cu hipermaketuri e mai buna in conditile in care tot din acelasi loc se aprovizioneaza majoritatea. Diferenta este ca la hipermaket sunt obligati sa afiseze tara de origine iar la piata te mint pe fata.

#16
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012

View Postdjl, on 27 octombrie 2015 - 18:58, said:

Păi nu mai cumpăr de la vânzătorii nesimţiţi. Dar ar trebui să facă asta şi alţii, ca să fie eficient protestul.

se va face dar mai incet pentru ca romanul este mai greu in gandire. Eu nu mai bag bani in buzunarele taranilor din piete de multi ani , tot ce am nevoie cumpar numai din magazin sau super market. Acei vanzatori care  stau la tarabe in piata sint hoti , mizerabili si au scop sa pacaleasca clientii.

#17
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
Bai, si eu am problema asta. Oare daca le dau  5lei in plus accepta sa aleg ce rosii vreau?

Edited by AzY9, 27 October 2015 - 19:03.


#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,141
  • Înscris: 30.04.2007

View PostAdi757, on 27 octombrie 2015 - 18:49, said:

toti taranii care vand in piata sint nemernici
ne-ga-tiv!!! toti taranii care vind in piata nu sunt tarani, sunt doar negustori cu "cefertecat" de producator, iar melitia lu' don' alt ge'al chiloti-izmene, recte hotzanu a' lu' neculai, ii apara...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate