Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 

Uite cum se fac romanii de cacao!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
184 replies to this topic

#37
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Menetz, esti naiv si superficial.
Ce daca e banc ? Eu am spus ca e un exemplu, ce vrei acum ?
Sa-ti dau detalii exacte de furaciuni, sau spargeri ?
Vorba lui arty, daca era o gainarie era buna, asta e prea mult pentru mintea ingusta a unui "sut" de buzunare care nu stie decit sa dea cu parul.

#38
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
arty: pana una alta io nu te-am luat la misto....in general nu-mi permit; nu-mi propun io aici sa schimb parerea oamenilor :) departe de mine; asa ceva este imposibil. logica insa e numa' una. deci romanii pana la urma e prosti ca fura chestii marunte? :):) ti-am zis, atata stiu, atata fac. faptul ca se fura tehnologie cum ai zis tu nu constituie un delict nu? acolo se aplica legea junglei, in partea astalalta nu....sau cum? ca sincer io-s cam nedumerit. pana la urma e rau ca fura? sau e rau ca nu stiu ce sa fure?

faptul ca tu esti acolo si noi aici (nu ti-ai pus problema ca poate e o chestie de optiune) nu-ti da tie dreptu' sa devii subit gugu romanului lasat la vatra, ce e bine si ce e rau. lasa-ne in nestiinta noastra si scuteste-te de a mai scrie ceva ce oricum n-o sa aiba nici un efect.

cam atata....io in thread-ul asta nu mai am ce zice.

#39
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Nu e frumos ce faci, DeathRipple.
Esti la fel ca oamenii aia de la IMGB, care mergeau pe strazi si strigau : Noi muncim, noi nu gindim !
Imi inchipui ce bine ar fi fost pentru Romania sa vina la putere de la inceput, Ratiu, sau Cimpeanu, sau Regele Mihai.
Dar, din pacate, am fost nevoit sa ma supun majoritatii care, ca si tine, ii acuzau pe saracii oameni din strainatate, ca ei n-au mincat "salam cu soia".
La o anumita scara, si tu gindesti la fel : daca arty e unde este, nu inseamna ca nu e capabil sa judece starea de fapt a poporului nostru, eu as crede ca e mai obiectiv, privind din afara.

#40
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
arty: de unde stii tu ca nu se face spionaj indsustrial? se fac multe crede-ma doar ca alea nu se discuta pe forumuri :P

#41
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
phj34r: pai s'o fi facand frate, da' fara prea mult success :) uita'te la armia romana... la industria romana, la industria auto, la mecanica fina.. la electronica...etc :)

#42
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
OK, s-a terminat distractia...

"Danut" a fost avertizat, poate chiar de cineva de pe acest forum (poate unul din cei care-i luau apararea, sau poate un simplu "binevoitor" tacut, care nu a avut curajul sa spuna ceva in public).

Ca un smecher ce se crede, fara indoiala, a avut chiar si tupeul sa posteze o scrisoare finala (dupa ce a incercat sa faca o gluma pe seama primului ministru al Romaniei, cititi ultimele doua pagini din thread):

"Hello,

I am very sorry, but I must tell you something. THIS DEAL has come to
an end. Why? Because you act like a false eBayer... Not planning to pay,
just spending valuable time of honest people. I will inform all the
authorities about your recent actions. eBay has been advised. Also I have
informed TradeSquare about your actions. Your accouint should have been
already suspended and further investigations started... I hope that
you'll get what you deserve!!! I will do anything possible to have people
like you out of this community. And I mean this!

Thank you!

Regards,
DANUT





-----------------------------------------------


P.S.: Very funny that forum! Very funny indeed. As a matter a fact this
is why I enrolled it some time ago... I had a very good time reading
your posts. I liked especially your "hacking" skills.... Traceroute.
WOW! You are a bunch of geniuses there! How old are you? Not to old, I
suppose, after your intelectual capacitties... Heh...

Maybe I will make you a visit some time. Who knows? Maybe you won't be
able to go to the store to get some milk... Maybe your familly won't
know why you left in holliday without telling them nothing about... San
Diego is not so large... Maybe your dog won't feel so comfortable from
now on... Maybe neither you...

A good and peacefull life from now on..."

Si uite asa, inca un escroc se intoarce nepedepsit la sinul patriei...  fericit ca si-a batut joc de imperialistii americani.

#43
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
burvi mama... in primul rand nu se dau EXEMPLE din bancuri. Pt ca bancurile, prin definitie, sunt FICTIUNI. Si vreau sa ma indoiesc ca sinapsele tale pot concepe un adevar sustinut de fictiuni. Maine- poimaine o sa sustii ca "iliescu e comunist, ca uite un exemplu: era bula la scoala si i-a intrebat dna profesoara..."

#44
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
ce ciuda imi e mai strangelove91 ca romanii se preteaza la asa ceva... daca ar fura si ei ceva util, niste secrete economice acolo...ceva important. Macar sa aud o data pe an: "Romanii inaugureaza prima fabrica de microprocesoare cu tehnologie furata de la Intel", "Firma romaneasca data in judecata de Cisco pentru utilizarea de portiuni de cod in ultima generatie de routere Rotofei", samd. Prefer chestii din astea IMPERSONALE, decat atatea balarii marunte, care din pacate sunt PERSONALE si prin asta nu fac decat sa creeze o imagine populara negativa. Si total falsa, continuu sa sper. Exemplele pozitive nu se propaga ca cele negative doar (doar e vechiul exemplu: "faptul ca un caine a muscat un om nu e stire; dar ca un om a muscat un caine este" ) :)

#45
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Menetz, da-mi voie sa-ti spun ca multe "adevaruri bazate pe fictiuni" s-au adeverit in secolul nostru.
Au fost cazuri cind unii au ars pe rug sustinind asa ceva.
Si ca sa citez unul din izvoarele mele pline de intelepciune populara, "nu iese fum fara foc".
Deci bancul ala, a avut la baza ceva adevar, si probabil a ajuns la noi ca banc, eu l-am citit ca true story in engleza.

#46
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
Sorry burvi, dar confunzi si induci lumea in eroare cu silogismele tale.

Astept plin de curiozitate sa-mi dai exemple de  "adevaruri bazate pe fictiuni" adeverite in secolul nostru. Si evident, evolutia tehnicii NU poate fi considerat "un adevar", asa ca nu incepe cu "jules verne visa la..michelangelo vorbea de elicoptere samd".

Oricum, faptul ca acel banc a avut la baza ceva adevar nu aduce nici un argument in discutia pe care vad ca o purtati aici. Asta pentru ca adevarul despre care poate fi vorba nu e neaparat cel pe care ti-l doresti tu in argumentatie. Poate fi de ex faptul ca o blondele cu Porche pleaca la Paris :)

#47
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Menetz,
Televizorul, telefonul, si altele care incep cu tele...
Alea nu erau fictiuni acum 200 ani ?
Si ca sa revenim de unde am plecat, pot sa spun ca exemple se dau de oriunde, inclusiv din bancuri - asta apropos de exemplul tau cu ciinele muscat de om.

#48
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
nope burvi..nu erau fictiuni.. nu cred ca-si putea cineva imagina asa ceva. Si chiar daca-si imagina.. isi imagina legandu-se de ceva existent acolo => nu e decat o evolutie a tehniciii :)

dar NU..nu se dau exemple din fictiuni cand vrei sa argumentezi un adevar. Haide bre ca-l rascolesti pe Aristotel cu logica ta.
Exemplul meu cu cainele si omul era o alegorie menita sa reliefeze genul de interes manifestat de oameni fata de stiri. Daca era un exemplu care sa marcheze un adevar ar fi fost de genul ". X e o persoana interesanta, pentru ca in timpul liber rontzaie zgarci de la labele inferioare ale cainilor". Asta inseamna un exemplu de activitate interesanta pentru care X putea fi numit persoana interesanta. Insa ESTE un adevar. Ma indoi ca poti argumenta unui om cu un IQ pozitiv in felul dorit de tine "X e o persoana interesanta, pentru ca ar fi interesant sa muste cainii de ciolan". Sau pentru ca blondele pleaca la paris, ma rog :)

#49
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
strangelove: tot el cu coada pe sus... mama lui de nemernic. asha's romani mai nou? shtiam eu ca s'a stricat treaba pe acolo da' nici chiar asha... geeees

#50
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Menetz, daca pui problema asa, ok, ai dreptate.
Dar trebuie sa admiti ca in viata nu se pot aplica formule gen albul = alb si 1+2 =3.
Mai sint si nuante, metafore, forme de stil, alegorii cum chiar tu faci, inspirat.
Eu sint de acord ca dpdv filozofic am gresit cu exemplul, dar asta e caracteristica inviduala a mea, sa adaug un pastel de fictiuni, basme, bancuri, unor lucruri care la baza sint reale.
Daca ai fi atent, in jurul nostru, ne lovim in fiecare zi de asemenea exemple. Singura deosebire este ca sint luate ca atare, si nu cerceteaza nimeni izvorul.

#51
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
ok..am lamurit. sa trecem mai departe :)

PS: in general totusi e bine sa argumentezi cu chestii reale. De aia o regula de baza in jurnalistica spune ca "citatele trebe sa fie reale" :)

#52
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Macar de ar fi toti jurnalistii ca tine, cu reguli de baza si principii solide.
Eu am o parere foarte proasta despre jurnalisti, bineinteles nu despre toti, dar aia de la sport, sau de pe la stiri la protv sint sub orice critica.
La sport, cel putin, ar trebui sa nu le dea voie la toti strimbii care n-au legatura cu sportul.
Iar la stiri, otravesc poporul cu tot felul de crime, pe motiv ca asta se cere. Nu se cere nimic, n-am auzit de nimeni care sa vrea crime la stiri.
Ce, nu se intimpla si altceva in tara asta ?
Si aia de la CNA se fac ca nu vad.

#53
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
eh hai..eu nu sunt jurnalist. Tot ce am scris la viata mea au fost niste serii de articole in PCWorld acum ceva ani..Si alea oricum erau tehnice :)
Eu sa stii ca nu am parere proasta despre jurnalisti.. Am cunoscut cateva jurnaliste..hmm..yummy :)

Sa stii insa ca te inseli..CRIME vor oamenii. Si asta e valabil oriunde. Senzationalul nu se creaza din normal doar :) Iar de normal oamenii sunt satui.  CNA nu cred ca are interes sa scada audienta televiziunilor, si apoi nu are sarcina sa aprecieze calitatea indoielnica a materialelor difuzate.

#54
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Stai putin, iar ai tendinta aia de a intra in tipare.
Adica cum, daca nu e crima, trebuie sa fie normal ?
Vrei sa-ti dau exemple de lucruri normale care au cautare mai ceva ca si crimele ?
Un bun exemplu ar fi threadurile mele cu Apollo 11 de pe CG.
A fost cel mai mediatizat subiect, in doar 1 luna a avut cele mai multe posturi vreodata, si tine cont ca nu era un subiect la zi, cum ar fi razboiul din Irak.
Si apropos de exemplul tau, ai aici o alta definitie a jurnalismului :
Journalism consists
largely in saying
'Mollow Jones died'
to people who never
knew Mollow Jones
was alive."
G.K. Chesterton

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate