Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Doresc sa plantez 60 de pomi fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
provita

provita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.10.2015
Buna seara dragi prieteni pomicultori ,
m-am hotarat sa -mi fac o livada de pomi fructiferi .Detin 3000m2 in Provita de jos jud Prahova ,intr-o zona subcarpatica si vreau sa incep sa plantez pentru inceput in aceasta toamna 50-60 de pomi fructiferi ,mai precis ,prun ,mar si par .Doresc sa-mi recomandati o pepiniera seriasa pentru material saditor .Eu optez pentru Aiudplant dar nu stiu nimic despre ei in cea ce priveste seriozitatea dar faptul ca sunt din zona Ardealului imi da sperante ca sunt seriosi .CEVA PARERI DESPRE ACEASTA SOCIETATE ??!!?? VA MULTUMESC!!

#2
tiocuip

tiocuip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.09.2015
Penunta la mar si par.
Prunele-s baza la provita .

#3
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Nu renunta la peri si sunt buni si merii si prunii. Perii sunt pomi valorosi atat pentru comercializarea fructelor proaspete cat si pentru utilizare la rachiu.Pune majoritar peri si pruni, iar meri mai putin. Pentru materialul saditor, e bine ca te-ai gandit sa iei din pepeiniera, iar la Bucuresti la sfarsitul lunii octombrie este targul INDAGRA si poti gasi multe oferte. In zona Aiud sunt multe pepiniere, nu stiu sa dau relatii dar la o simpla cautare pe net vei gasi multe pepiniere. Poti pune in zonele de gard mure, zmeura, coacaze.

#4
provita

provita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.10.2015
Multumesc tiocuip si lui luciadevis pentru sfaturi iar la ideea de a planta pe zona de imprejmuire mure,zmeura si coacaze este excelenta !

Edited by provita, 14 October 2015 - 19:15.


#5
macer

macer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.01.2005
La noi la Galati este renumita pepiniera de la Liesti. Gasesti aici soiurile de pomi pe care le ofera: http://www.pomi-fruc...les/Page362.htm

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 provita, on 14 octombrie 2015 - 19:14, said:

Multumesc tiocuip si lui luciadevis pentru sfaturi iar la ideea de a planta pe zona de imprejmuire mure,zmeura si coacaze este excelenta !
Atat pentru fructe cat si pentru hoti..nu stiu care se se baga sa sara un boschet dinala mare de mur plin de tepi....Faci o poarta inalta(3-4 metrii) si cu sarma nato sus..adio hoti.

#7
provita

provita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.10.2015
Va Mulțumesc pentru sfaturi!

#8
provita

provita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.10.2015
Ce mă sfătuiți să plantez pe un gard de sarma ghimpată ce înconjoară livada,mur,coacăze sau zmeură?Menționez ca vreau să fac această plantare pentru a ferii livadă de mosafiri nepoftiți ....care dintre aceste plante au țepi mai mari.Lungimea gardului măsoară 100 de metrii ,câte tufe trebuiesc plantate pe această lungime?Va Mulțumesc celor care îmi dau o sugestie.

#9
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Mur,dar cu tepi.
Dar daca vrei ceva chiar impenetrabil, gladita !

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca vrei sa faci si borcane cu dulceata tufe de mur dar dinalea mari cu tepi...
[ http://www.scritub.com/files/biologie/102_poze/image041.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca nu vrei dulceata cum a spus colegu bagi gladita,care e best of the best.
In legatura cu cate tufe iti trebuie cred ca cel ce le vinde stie cel mai bine de cate ai nevoie.

#11
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

 provita, on 14 octombrie 2015 - 18:24, said:

Doresc sa-mi recomandati o pepiniera seriasa pentru material saditor
Avem si noi in judet si chiar renumita.

#12
macer

macer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.01.2005
Mai poti pune si maces. Partea buna este ca poti merge pe coclauri sa scoti niste tufe mai tinere si asa ai prins si un avans la cat de repede creste gardul viu...

#13
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Buna, pentru gardul fructifer cel mai bine planteaza muri, dar planteaza din cei fara spini ca sa iti fie si tie usor la recoltat iar calitatea fructelor te va incanta. Noi avem o livada de 5000 mp cu 300 pomi fructiferi in sudul Bucurestiului, la cca 40 km. Toate gardurile sunt cu muri, zmeura si pe o zona mai mica coacaz si vita de vie. Total lungime perimetru 450 m (terenul este 25 x 200 m). Gardul din muri ajunge dupa 3 ani la 1,8m inaltime, iar cel de zmeura la 1,2m, deci avantaj murele. In ambele situatii vei pune stalpi la cate 10m distanta si 3 sarme pentru mure (la cate 0,5m pe inaltime), iar pentru zmeura 2 randuri. Distanta intre plante pe rand pentru muri este de cca 1 metru iar pentru zmeura cca 0,5 metri. In cazul murelor poti sa faci o mica "smecherie", sa plantezi acum de exemplu la cate 2 metri distanta si in vara ce ce urmeaza pe la mijloc cand vei vedea ca plantele iau amploare (sfarsit de iulie) apleci varfurile pe pamant, vor genera radacina in felul acesta ai completat spatiul cu o noua planta produsa chiar de tine. Faci economie la butasi si ca efort al plantarii. Noi asa am procedat anul acesta cu muri plantati anul trecut in toamna pe o lungime de 180m. De fapt aceasta este chiar metoda stiintifica de inmultire a murilor. NU se aplica si la zmeur. Zmeura va prolifera singura foarte tare. Trebuie sa o conduci prin taieri, sa nu migreze spre livada. Fiind o livada pe 3000 mp, vei dori sa te bucuri de toate fructele asa ca cel mai bine este sa plantezi pe partea mai expusa furturilor muri, si in partea mai protejata zmeuri. Coacazii cresc sub forma de tufa cam 1-1,2 m inaltime. Ca idee generala furtul la arbusii fructiferi este mai dificil, pentru ca este ceva de munca la cules si nu se poate face decat ziua, poate doar vecinii... Te asigur ca in 3 ani gardul de mure dar si cel de zmeura  vor fi ceva impenetrabil. Diferenta este la inaltime, asa cum am scris mai devreme. Mult succes!

#14
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
In Prahova exista furnizor de butasi de mure de calitate in comuna Cosminele sau I.L.Caragiale. Cauta pe youtube, "plantatie mure " si o sa vezi cum se dezvolta murele. De fapt nici nu ai nevoie de sarma ghimpata, este suficienta sarma moale zincata de 3mm.

#15
provita

provita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.10.2015
Pana la urma consider ca murul cu tepi ar fi cel mai avantajos ,daca ma aleg si cu fructele si feresc si livada de animalele bipede ,cu toate ca dupa cum am inteles gladita ar fi cea mai seffty deoarece eu nu am decat un gard din pari de salcam cu sarma ghimpata ,,,deci ,oameni buni ce ma sfatuiti sa plantez pentru securizarea livezii ??

#16
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Gardul din pari de salcam este foarte bun. Garniseste-l cu muri.  Succes!

#17
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Sa intelegem ca ai rezolvat cu livada si acum te ocupi de gard?

#18
provita

provita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.10.2015
Da Corsica ,cu livada pot spune ca am rezolvat ,am facut comanda de pomi fructiferi la Aiudplant si astept comanda ...si cum saptamana trecuta am terminat de facut gropile ,sunt gata de plantarea primilor 60 de pomi fructiferi cu,care voi incepe noua mea aventura !Problema este ca nu am rezolvat cu gardul de protectie dar presupun ca pana intra pe rod .probabil peste vreo 2 ani voi rezolva si aceasta problema !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate