Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CANNES 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 

Spalatul, spuma activa si aparate de spalat cu presiune

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
432 răspunsuri în acest subiect

#199
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
foarte corect ce spune dsn0471, dar pentru cei care stau la bloc, poate fi o problema.
Eu nu am cum sa trag apa de la robinet, de aceea cautam un aparat care sa nu aiba nevoie de asta.

#200
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.148
  • Înscris: 23.02.2005
Daca stai la bloc renunta, eu am duys-o la Ovidiu ptr. ca in Constanta unde stau era mai mare chinul. Iti trebuie spatiu si umbra plus sursa de apa. Sa stai sa umbli un butoi e cam nasol.

#201
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.248
  • Înscris: 05.03.2006
Eu am luat acum cateva luni un Einhell de la Baumax Cluj. Toate bune si frumoase, aparatul functioneaza ok, trage apa, presiune, toate cele. Problema mea, bat-o vina, nu stiu ce si cum sa fac cu samponul activ. Pe bidon, de 10 litrii, scrie ca trebuie diluat 30-1. Adica? Diluez in acest raport, si solutia diluata o bag in rezervorul de pe lance? Am incercat asa...ei bine, nu functioneaza. Evident, eu gresesc ceva, si imi e cumva sa tot experimentez, fiindca samponul ala, de imi ajunge pe mana nediluat, de obicei imi ia si o tura de piele cu ea....

#202
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.677
  • Înscris: 14.03.2006
Cred ca "diluarea" o face aparatul, prin numarul de spalari pe care le faci cu un bidonas d-ala.

#203
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.026
  • Înscris: 06.04.2007
Daca ai borcan pe lance, atunci acolo bagi solutie concentrata, altfel e caca-pisi.
Pe masina iti ajunge solutia diluata, NU conteaza ca e 1-30 sau 1-20 sau 1-40...(numa sa nu fie direct solutie concentrata, posibil sa atace lacul, desi NU am vazut - desi am folosit si asa solutie activa- nu s-a intamplat nimic atata timp ca n-o lasi peste nopate...)
Daca tu din start o faci 1-30 si apoi o bagi in borcan si de acolo se mai dilueaza 1-20-30-40.....e varza.

Editat de Octavian___28, 23 septembrie 2009 - 21:21.


#204
dsn0471

dsn0471

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 21.09.2009

Vizualizare mesajOctavian___28, pe 23rd September 2009, 22:20, a scris:

(...) NU conteaza ca e 1-30 sau 1-20 sau 1-40 (...)

Conteaza... :naughty:

#205
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.513
  • Înscris: 12.06.2007
E firesc sa conteze, era frumos sa dai totusi si-o explicatie.

Factorul de diluare se poate utiliza in cadrul spalarii manuale (la galeata) sau pot exista si aparate mai profesionale care permit ajustarea dozajelor.
Oricum, consider ca orice aparat ar trebui sa mentioneze factorul standard de dozaj, si astfel ti-ai putea ajusta automat concentratia din recipient (folosind un calcul destul de banal).

Editat de kr0k0dilu, 24 septembrie 2009 - 09:45.


#206
dsn0471

dsn0471

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 21.09.2009
Eh... daca toate lucrurile ar fi asa frumoase cum vrem noi...

Am aruncat o privire pe acest topic si am gasit cateva posturi care contin link-uri catre diverse; am pus si eu un link catre un site cu un forum despre detailing auto. E un site de informare, al unor oameni pasionati de masinile lor; nu e o firma, nu se vinde nimic acolo. Pur si simplu acei baieti posteaza (la modul profesional) informatii despre cum sa-ti intretii jucaria (vorbim despre masini, ok?). Ei bine, prietenul Marius3k, aici de fata si foarte activ (doar e moderator), a sters instantaneu acel link. De ce? Habar n-am. Repet: acel site nu reprezinta nici o marca, nici o firma, nu vinde absolut nimic. Gaseati acolo cateva informatii in plus pe acest subiect si cei interesati, care ar fi aflat de acolo noutati, ar fi putut sa le posteze aici pentru a dumiri pe toata lumea.
Iata, deci, ca in viata nu e totul frumos.

Acuma... sper draga Marius sa nu-mi stergi si parerea personala exprimata mai sus; sau... ma rog.

Back on topic:
In cazul aparatelor de spalat cu presiune, diluarea se poate face numai daca folositi lance speciala pentru aplicare de snowfoam. Lancea cu pricina are un recipient propriu si acolo faceti amestecul. Se poate adauga, pe langa snowfoam, si un strop de sampon auto. Atentie la concentratie mai ales daca folositi spuma activa! Calitatea efectului de "prelata din spuma" depinde in mare masura nu numai de calitatea produselor folosite (Meguiar's, MaFra, Chemical Guys, Sonax, Menzerna s.a.) dar si de respectarea dilutiei, presiunea apei precum si duritatea si temperatura acesteia. Btw, nu recomand utilizarea rezervorului propriu cu care sunt dotate unele din aceste aparate de spalat cu presiune.

Spor la treaba si sper ca nu am suparat pe nimeni.

Editat de dsn0471, 24 septembrie 2009 - 13:34.


#207
marcellinoventura

marcellinoventura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 08.04.2007
Bine, domnule, atunci spune-mi te rog si mie in cazul in care folosesti o lance de spuma care se ataseaza la pistol cum poti sa faci dilutia, de exemplu, la o spuma care are dilutia 2%?

#208
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.677
  • Înscris: 14.03.2006

Vizualizare mesajdsn0471, pe 24th September 2009, 14:32, a scris:

Ei bine, prietenul Marius3k, aici de fata si foarte activ (doar e moderator), a sters instantaneu acel link. De ce?
Hmmm...  Reclama la alt forum?  :uhuhno:

#209
dsn0471

dsn0471

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 21.09.2009

Vizualizare mesajmarcellinoventura, pe 24th September 2009, 14:53, a scris:

Bine, domnule, atunci spune-mi te rog si mie in cazul in care folosesti o lance de spuma care se ataseaza la pistol cum poti sa faci dilutia, de exemplu, la o spuma care are dilutia 2%?

Marcellino, lancea pentru spuma are si un recipient; in acel recipient faci amestecul.

#210
marcellinoventura

marcellinoventura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 08.04.2007
De acord cu tine, doar ca atunci dilutia spumei se face de doua ori, dupa capul meu, odata cand o pui in recipient diluata cu apa, si inca o data atunci cand o stropesti pe masina, pentru ca lancea isi mai trage apa singura din pistol. Nu isi pierde din proprietatile ei spuma? Crezi ca are acelasi efect daca o pui diluata in recipient? Eu am spalat sambata de doua ori, odata diluata cu apa si inca o data fara, iar spuma mai consistenta a fost a doua oara. Spune-mi tu, te rog, cum procedezi, in cazul folosirii unei lanci de spuma. Eu cred ca daca as pune 20 ml spuma si 980 ml apa in recipient nu prea ar iesi spuma.

#211
dsn0471

dsn0471

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 21.09.2009

Vizualizare mesajdsn0471, pe 24th September 2009, 14:32, a scris:

(...) Calitatea efectului de "prelata din spuma" depinde in mare masura (...) de calitatea produselor folosite (...)

Ex.: proportii de 30g sau chiar 15g la 4l apa cum ti se par?? Arunca o privire pe recomandarile de la Meguiar's.
Cum procedez eu? Daca producatorul recomanda o dilutie 1:30 asta ar insemna cam 30g la 900ml; tinand cont de faptul ca apa din aparat injumatateste amestecul din "borcan" voi folosi cca. 60g solutie la 900ml apa. Mai spuneam ca adaug "un strop" (1-2 capace) de sampon deci inca cca. 40g. Rezulta 100g solutie la 900ml si uite litrul de amestec pentru tine.
Incearca asa (60g spuma + 40g sampon + 900ml apa calda in recipient de 1l) si povesteste-mi daca ai fost multumit. Rugamite: foloseste produse de buna calitate (spuma, sampon, lance, aparat) si, daca nu e prea greu, agita recipientul inainte si in timpul utilizarii.

Succes!

#212
marcellinoventura

marcellinoventura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 08.04.2007
Ce tip de spuma folosesti tu? Sau daca ai incercat mai multe care crezi ca e mai buna?
Si inca ceva, nu cred ca are rost sa fii suparat pe Marius3k, cine este interesat de subiect sigur il gaseste pe goagal.

#213
dsn0471

dsn0471

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 21.09.2009
  • Super Snow Foam de la CleanYourCar
  • Gold Class Car Wash Shampoo & Conditioner de la Meguiar's
  • Lambswool Wash Mitt de la Meguiar's
  • Rim Bright de la Sonus
  • Wheel Spoke Brush de la Meguiar's
  • Miracle Dryer de la ChemicalGuys


#214
marcellinoventura

marcellinoventura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 08.04.2007
Eu nu prea am rabdare si nici chef ca sa spal masinile folosind prespalarea si metoda celor 2 galeti, de obicei am 2, alta data 3 masini la spalat, deci din punctul meu de vedere cam iese din discutie. Stiu ca este corect cum faci tu, dar daca ar fi fost doar o masina mai era cum era. Asa intretin bine mersi panza de paianjen de pe masini. Miracle Dryer de la ChemicalGuys trebuie sa-l comand zilele astea, iar ca spuma m-am oprit la Flowey, au si la bidon de 5 litri.




Vizualizare mesajdsn0471, pe 24th September 2009, 16:13, a scris:

Ex.: proportii de 30g sau chiar 15g la 4l apa cum ti se par?? Arunca o privire pe recomandarile de la Meguiar's.

Meguiar's are spuma de prespalare?

Vizualizare mesajdsn0471, pe 24th September 2009, 16:13, a scris:

Incearca asa (60g spuma + 40g sampon + 900ml apa calda in recipient de 1l) si povesteste-mi daca ai fost multumit. Rugamite: foloseste produse de buna calitate (spuma, sampon, lance, aparat) si, daca nu e prea greu, agita recipientul inainte si in timpul utilizarii.

Succes!

Am sa incerc saptamana viitoare, cand ajunge spuma de la Flowey. Sampon mai am de la Lavor, primit cand am cumparat aparatul cu presiune, aparat Lavor 160, lancea de spuma am luat-o de pe okazii. E buna combinatia?

#215
polish_guy

polish_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 79
  • Înscris: 05.05.2006
M-ati innebunit cu folcloru asta al vostru...voi nu sunteti sanatosi!

1. Spuma activa = soda caustica (da, face spuma...de la soda)
2. Spuma activa intareste si crapa chederele si deterioreaza plasticul si stergatoarele.
3. Spuma activa nu iti salveaza vopseaua.
4. Urmele de la vopsea NU vin numai de la perie/burete...in primul rand vin de la carpa de sters. Vrei sa nu mai ai acele urme? ce trebuie sa faci:

Speli masina acasa, cu spuma activa, o clatesti FARA  presiune si o usuci de fiecare data cu o laveta din microfibra SIGILATA. Atunci poate mai DIMINUEZI din acele urme.

Din punctul meu de vedere nu exista nicio sansa sa iti salvezi vopseaua aceaa noua daca frecventezi o sapalatorie.
De ce?

Cel care sterge masina a folosit carpa aia pe alte 20 de masini inainte. Cum spala el carpa? 2 posibilitati: pe jos, cu presiune sau in galeata (jumatate din galeata e plina cu pamant si nisip. Carpa aia de pe capota ta a fost inainte pe pragul altuia.

Am experienta in domeniu si va pot garanta ca este asa, puteti incepe sa ma contraziceti..dar argumente nu o sa aveti, asta e sigur.

#216
marcellinoventura

marcellinoventura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 08.04.2007
Pai cred ca de spalatul masinilor acasa vorbim majoritatea de pe aici, cu folclor sau nu.

@Marius3k, ti-ai mai cumparat spuma pana la urma?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate