Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Spalatul, spuma activa si aparate de spalat cu presiune

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

#1
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Ok, here it goes, eu nu concep ca o masina noua sa fie spalata la spalatorie cu buretele. Ma gandesc ca e bine ca macar la inceput (in primii 2-3 ani) cat vopseaua e cat de cat noua si nezgariata, sa fie folosita intotdeauna spuma activa de la spalatorie, si nu buretele.

Nu buretele pentru ca acesta ar putea avea particule de praf in el, care la frecarea pe masina sa zgarie vopseaua/lacul. Sau poate chiar praful de pe masina sa zgarie prin apasarea cu buretele. Astazi, cineva m-a intrebat daca eu de fiecare data cand ma spal pe maini ma spal cu clor, sau imi ajunge sapunul sa ma curat. Pe moment m-am uitat la el in genul " :huh: " insa evident ca am inteles ce a vrut sa imi dea de inteles. A continuat prin a-mi explica ca acea spuna activa de la spalatorie, prin proprietatile ei "active" de a dizolva noroiul, dauneaza extraordinar de tare vopselei de pe masina, si ca daca dupa juma de an compari doua masini de culori identice care au fost spalate numai cu burete la spalatorie, respectiv numai cu spuma activa, se vor observa diferente nete. Ce parere aveti? Ati auzit de asa ceva? Imi stric Nocturne Black-ul cu spuma activa de la spalatorii?

#2
safari-BOOM

safari-BOOM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.01.2006
Este ceva ce si eu as vrea sa aflu.
Deci daca are cineva un suflet asa bun sa ne spuna si noua cum sta treaba cu aceasta spuma activa-merita sau nu!Parerea mea este ca un burete personal care sa avem grija sa fie curat si sa nu intre particule de praf in el si cu o bucata de piele de caprioara sunt cele mai bune produse ce iti mentin vopseaua masinii ca noua si peste 3 sau 4 ani si sa te uiti la ea razand de multumire si nu plangand de dezamagire.

#3
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
sincer nu cunosc exact care e treaba cu spuma activa... desi unde o spal eu tot spuma se foloseste... si burete.... dar.... imi pun problema logic... cred ca cel putin 90% din spalatorii folosesc metoda asta... oare daca erau probleme nu apareau ceva procese etc.?... nu stiu... intreb si eu...

#4
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

 safari-BOOM, on Jan 21 2006, 21:46, said:

Parerea mea este ca un burete personal care sa avem grija sa fie curat si sa nu intre particule de praf in el si cu o bucata de piele de caprioara...

Poate sa fie buretele cat de curat, el se intalneste pe vopsea cu particulele de praf care exista acolo (de asta si vrei sa speli masina, remember?) si rezulta tot o frecare cu praf intre burete si tabla...

Mai asteptam pareri...

#5
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
dupa ce zgarieturi mi-au tras pe masini (supernova si Honda Accord) meseriasii cu buretele, nu mai las pe nimeni inarmat cu asa ceva sa se apropie de ele. Sunt constient ca spuma activa n-o fi cea mai inofensiva substanta din zona, dar ma gandesc ca a fost creata tocmai pentru spalarea masinilor, si nu adaptata din substante pentru dezinsectie. Inca astept sa vad / aud un caz concret (exceptez aici Logan-urile, din motivele rasdiscutate) de masina cu vopseaua nenorocita din cauza spumei active din spalatorii.

#6
tudor2006

tudor2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 12.01.2006

 cryo, on Jan 23 2006, 09:50, said:

dupa ce zgarieturi mi-au tras pe masini (supernova si Honda Accord) meseriasii cu buretele, nu mai las pe nimeni inarmat cu asa ceva sa se apropie de ele. Sunt constient ca spuma activa n-o fi cea mai inofensiva substanta din zona, dar ma gandesc ca a fost creata tocmai pentru spalarea masinilor, si nu adaptata din substante pentru dezinsectie. Inca astept sa vad / aud un caz concret (exceptez aici Logan-urile, din motivele rasdiscutate) de masina cu vopseaua nenorocita din cauza spumei active din spalatorii.
Depinde si de timpul de expunere si de gradul de murdarire al masinii. Cat despre burete sa nu aud...

#7
estman78

estman78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2005

 tudor2006, on Jan 23 2006, 10:00, said:

Depinde si de timpul de expunere si de gradul de murdarire al masinii. Cat despre burete sa nu aud...
sal boiz.eu vand produse de spalatorii,sunt din ct si va zic doar ca trebuie aleasa cu atentie spalatoria in functie de produsele pe care le foloseste.spuma activa este o compozitie dintre un sampon si cativa agenti activi care pot duce daca nu sunt folositi in parametrii dati de producatori la matuirea vopselei si a deteriorarii caroseriei.acest lucru se poate vedea astfel:chederele sa ramana perfecte negre,nichelul sa nu aibe urme de pete,dupa ce masina este clatita de spuma ,mergeti si dati cu un servetel alb pe chederul de la geam.acesta trebuie sa ramana aproape curat.dak iese negreala e clar:spuma foarte agreziva shi feriti-va.obisnuieste dupa spuma sa aplici un tratament cu ceara.masina va arata super,iar ceara o va proteja,ea depunandu-se ca o pojghita fina+luciu de calitate.sal

#8
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 estman78, on Sep 1 2006, 20:24, said:

sal boiz.eu vand produse de spalatorii,sunt din ct si va zic doar ca trebuie aleasa cu atentie spalatoria in functie de produsele pe care le foloseste.spuma activa este o compozitie dintre un sampon si cativa agenti activi care pot duce daca nu sunt folositi in parametrii dati de producatori la matuirea vopselei si a deteriorarii caroseriei.acest lucru se poate vedea astfel:chederele sa ramana perfecte negre,nichelul sa nu aibe urme de pete,dupa ce masina este clatita de spuma ,mergeti si dati cu un servetel alb pe chederul de la geam.acesta trebuie sa ramana aproape curat.dak iese negreala e clar:spuma foarte agreziva shi feriti-va.obisnuieste dupa spuma sa aplici un tratament cu ceara.masina va arata super,iar ceara o va proteja,ea depunandu-se ca o pojghita fina+luciu de calitate.sal

Dk vinzi produse de spalatorie cred ca ar trebui sa stii ca recomandarea producatorilor auto este de a nu cerui masina de mai mult de 5 ori pe an .Iar principala cauza pt folosirea spumei active este aceea ca dupa frecatul cu buretele apare aceea panza de paianjen in bataia soarelui pe vopsea ,care poate fi inlaturata numai cu un program de ceruit profesional tip Expert Detailing.

Edited by cosmin_miu, 01 September 2006 - 20:46.


#9
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Despre spălătorii automate cu perii rotative ce spuneți?
Prespălare.
Spălare.
Ceruire.
Uscare.

Edited by eddingro, 20 September 2006 - 12:06.


#10
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Ceea ce spune toata lumea in celelalte topicuri deschise pe aceasta tema: injuraturi.

#11
Testosul

Testosul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.02.2004
Gevacris COM SRL, ofera servicii de intretinere auto in spalatorie nou deschisa pe soseaua Chitilei, nr.205. Calitate si rapiditate, profesionalism

#12
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Am fost intrebat de multi oameni: "De ce costa asa mult sa ceruiesti o masina? Trebuie doar sa fie proapat spalata, apoi doar intinzi ceara. Cat de greu poate fi?"

Detailingul auto este o munca cheltuitoare de mult timp si efort fizic. Un serviciu complet poate dura oriunde intre 5 si 12 ore.

Daca ai probleme cu inima sunt sigur ca doresti sa ai langa tine cel mai bun cardiolog in locul unuia care de abia a iesit de pe bancile scolii.
Bineinteles, o masina nu este un om, dar sunt sigur ca vrei ca "odorul" tau sa fie tratat regeste si aici intervine detailer-ul profesionist stiind cum sa elimine eventualele zgarieturi, sa creeze un aspect umed fara nici o urma, sa curete materialele delicate din interiorul masinii tale, aducandu-ti aminte de prima zi in masina ta.

Telul meu este sa conserv frumusetea masinii tale printr-o combinatie reusita de produse profesionale si o atentie deosebita, dar nu in ultimul rand prin preturi competitive.


Detailing exterior:

1. Indepartare contaminanti externi (bitum, urme de insecte etc)
2. Curatare cu argila curatitoare
3. Polisare cu masina in 1 sau 2 pasi (depinde de starea vopselei)
4. Dressing ornamente exterior, cauciucuri si contraaripi
5. Aplicare ceara de carnauba import USA ( de fapt toate produsele sunt made in USA) sau ceara sintetica (paint sealent), in functie de culoarea masinii si cerintele dvs.


Detailing interior+portbagaj:

1. Aspirare completa
2. Curatare chimica tapiserie si plafon
3. Curatare bord si suprafete plastice (vinyl etc)
4, Curatare geamuri
4. Dressing interior


Detaling exterior: de la 250 RON
Detailing interior: de la 150 RON

Mihai Coporan,
[email protected]
Programari la telefon 0721.253.823




Daca sunteti interesat, putem purta o discutie pe tema asta. Care sunt asteptarile dvs. de la acest detailing, adica doriti sa revindeti masina dvs. si nu va intereseaza cat anume se indeparteaza din stratul de lac sau doriti sa mentineti masina in forma exceptionala printr-o intretinere periodica.


Aveti oare nevoie de un serviciu de detailing? Cel mai probabil, da. Dupa cum stiti, masina este incontinuu atacata de contaminanti externi cum ar fi ploi acide, depuneri minerale, impresii lasate de pasari si insecte etc. Printr-un serviciu de detailing puteti elimina toti acesti contaminanti, revitalizand culoarea masinii si aspectul sau de showroom pentu un timp indelungat.

Probabil sunteti ingrijorat de modul in care ar fi tratata masina dvs.

Fiti fara grija!

Fiecare masina care mi-a trecut prin mana a fost tratata ca pe masina mea personala cu o atentie pe care nu stiu unde ati mai putea-o gasi.

Astea fiind zise, va urez o zi buna in continuare si daca va hotarati sa oferiti masinii dvs. un serviciu de detailing, va astept sa ma contactati la telefon 0721.253.823,

Mihai Coporan.

#13
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Unde gasesc de cumparat spuma activa ? ... nu detergent auto, nu ceara, nu detergent auto+ceara .... doresc spuma activa de folosit in pistolul de pulverizare !

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
e simplu. lacul vopselei e foarte rezistent la agresiuni de la agenti chimici. nu are cum fi la fel de rezistent si la abraziune cu particule dure gen praf.

deci, pe masinile mele nu se pune carpa, nici buretele. mai bine le vad uscate cu zoaie decat zgariate.

#15
im1looser

im1looser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 17.10.2006

 StGermain, on Jan 21 2006, 20:29, said:

Ok, here it goes, eu nu concep ca o masina noua sa fie spalata la spalatorie cu buretele.

acea spuna activa de la spalatorie, prin proprietatile ei "active" de a dizolva noroiul, dauneaza extraordinar de tare vopselei de pe masina,
Eu am patit altceva: dupa ce mi-a sters ala de la spalatorie masina cu piele de caprioara am remarcat 2 zgarieturi pe geam. De atunci prefer sa plec cu ea uda, nestearsa. Sau s-o sterg eu daca am timp si rabdare.

#16
stranger_escu

stranger_escu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.08.2006
Am un C-Klasse din 2005. L-am cumparat anul trecut, in septembrie, si de atunci il spal cu apa, auto shampoo si cu buretele... Nu am mers niciodata la spalatorie, imi este frica sa nu imi zgarie baietii masina. Acum, citind topicul asta, am inceput sa ma ingrijorez. M-am gandit ca o solutie ar fi sa imi cumpar un compresor si solutie activa de curatare, pentru a-mi spala singur masina (asa cum am facut si pana acum)... Poate cineva sa imi recomande ce si de unde sa cumpar?

#17
lokoman

lokoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 02.06.2006

 stranger_escu, on Mar 6 2007, 20:04, said:

Am un C-Klasse din 2005. L-am cumparat anul trecut, in septembrie, si de atunci il spal cu apa, auto shampoo si cu buretele... Nu am mers niciodata la spalatorie, imi este frica sa nu imi zgarie baietii masina. Acum, citind topicul asta, am inceput sa ma ingrijorez. M-am gandit ca o solutie ar fi sa imi cumpar un compresor si solutie activa de curatare, pentru a-mi spala singur masina (asa cum am facut si pana acum)... Poate cineva sa imi recomande ce si de unde sa cumpar?

Mergi in Praktiker .... gasesti scule pentru toate buzunarele   :peacefingers:

#18
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

 vladut_v, on Mar 5 2007, 00:17, said:

Unde gasesc de cumparat spuma activa ? ... nu detergent auto, nu ceara, nu detergent auto+ceara .... doresc spuma activa de folosit in pistolul de pulverizare !
In oferta Metro de saptamana asta apare spuma activa la bidon de 10 l (in jur de 75 RON)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate