Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

In Europa, timpul petrecut pe drum spre si de la serviciu va fi scăzut din timpul de lucru.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#19
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Momentan, asa cum un coleg mai sus scria, hotararea este valabilă pentru posturile care nu au punct fix de lucru.
Si da, timpul necesar ajungerii la si de la utilul loc de munca se va scade din timpul total de 8 ore pe zi si va fi platit de angajator.

Cei care lucrează in punc fix sunt discriminați. Ce măgari pot fi europenii ăștia, sa discrimineze asa grav sărmanii angajati.

#20
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu astept momentul cand se va trece la ziua de lucru de 6 ore. Posted Image

#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,726
  • Înscris: 15.06.2007
In franta pauza de masa este inclusa in cele 8 ore de munca. Adica jumate de ora pauza si 7,5h de munca.

#22
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Suntem pe drumul cel bun.

Interesant va fi cand programul de lucru va include 4 ore pe zi, din care o ora dus, o ora întors, una pentru masa si una pentru wc.


#23
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View PostX-plane, on 07 octombrie 2015 - 19:29, said:

hotararea este valabilă pentru posturile care nu au punct fix de lucru.
si de ce n-ai zis asa de la inceput? iti place sa ne vezi cum ne bucuram ca tontii?Posted Image

#24
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostOriginalCopy, on 07 octombrie 2015 - 19:18, said:

Iar muncile care se pot face de acasa, vor fi facute preponderent de acasa.


Attached Files



#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,726
  • Înscris: 15.06.2007
Imi povetea cineva ca muncea in italia la o companie de drumuri. Asfaltau autostrazi.
Uneori trebuiau sa mearga cu duba firmei 1-2h la locul de munca. Cel care conducea era platit ca sofer pt cele doua ore. Conduceau cu schimbul. Dar munceau tot 8 ore la locul faptei.

#26
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postpaul_pablo, on 07 octombrie 2015 - 19:32, said:


si de ce n-ai zis asa de la inceput? iti place sa ne vezi cum ne bucuram ca tontii?Posted Image

Vine si timpul vostru, totul se face pas cu pas.

#27
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008

View Posttfmercedez, on 07 octombrie 2015 - 19:30, said:

In franta pauza de masa este inclusa in cele 8 ore de munca. Adica jumate de ora pauza si 7,5h de munca.

Păi, cred că și în România este la fel , cel puțin la mine la muncă mi se pare că este de 20 minute.

#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postkolfleading, on 07 octombrie 2015 - 19:30, said:

Eu astept momentul cand se va trece la ziua de lucru de 6 ore. Posted Image

si vom posta mai putin pe forum daca stam mai putin timp la servici.

#29
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008

View PostX-plane, on 07 octombrie 2015 - 19:32, said:

Suntem pe drumul cel bun.

Interesant va fi cand programul de lucru va include 4 ore pe zi, din care o ora dus, o ora întors, una pentru masa si una pentru wc.

Ce mișto va fi atunci! Roboți peste tot, noi la bere !

#30
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Posttfmercedez, on 07 octombrie 2015 - 19:30, said:


Si la noi pauza de masa este inclusa in cele 8h de munca; da' am auzit de locuri mai naspa, locuri in care pauza de masa nu intra in cele 8h de munca. Exploatare pe fata; colegu' asta lucreaza de la 8 la 17.00 pen' ca are pauza de masa care nu face parte din program.

Ar trebui reglementata si faza asta de CJUE.

Oricum, lucrurile par ca o iau in directia buna; suedezii testeaza programu' de 6h, UE zice ca timpu' pierdut pe drum pana la clienti se ponteaza.

Pazea!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x_1XngXMQw4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:D

#31
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View PostX-plane, on 07 octombrie 2015 - 19:10, said:

Curtea Europeană de Justiție consideră că timpul petrecut pe drum de acasă spre locul de muncă și invers trebuie să fie considerat timp efectiv de muncă, iar acest lucru trebuie stabilit prin lege. În opinia judecătorilor europeni, timpul pe care un angajat îl petrece pe drum trebuie scăzut din programul de lucru.

Aviz amatorilor comuniști(Leneși)
Spor la frecat menta in trafic sau prin Mijloacele de transport in comun.
Ba ma lasi!? Am lucrat la un parlit de patron si faceam 3 ore dus intors, nici macar bani de abonament nu ne dadea!

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,726
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgabitu73, on 07 octombrie 2015 - 19:33, said:


Păi, cred că și în România este la fel , cel puțin la mine la muncă mi se pare că este de 20 minute.
Ultima data la patronul francez erau 8 ore de munca si 1 pauza de masa + ore suplimentare "obligatorii" neplatite pedeasupra, cica "pentru zile negre" cand nu e de lucru. Mi-am bagat picioarele in capitalismu lui.

#33
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postbietu, on 07 octombrie 2015 - 19:36, said:


Ba ma lasi!? Am lucrat la un parlit de patron si faceam 3 ore dus intors, nici macar bani de abonament nu ne dadea!

Un nenorocit de patron, un nesimțit care avea tupeul sa aibă firma la trei ore distanța de tine. Eu unul, daca as fi tu, L-as da in judecata.

#34
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Posttfmercedez, on 07 octombrie 2015 - 19:30, said:

In franta pauza de masa este inclusa in cele 8 ore de munca. Adica jumate de ora pauza si 7,5h de munca.


Aproape ai nimerit-o dar nu e chiar asa.

In Franta saptamana de lucru are 38 de ore si nu 40 ca in Romania.

Deci ai doar 4 jumatati de ora incluse in saptamana. O zi pe saptamana muncesti ca ogarul 8 ore + pauza de masa.

Sau iti iei in fiecare zi pauza de masa de 24 de minute ;)

Edited by Groot, 07 October 2015 - 19:41.


#35
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Eu nu inteleg de ce mai avem "locuri" de munca atata vreme cat salariul se poate trimite direct pe card.

#36
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
mai de multe ori sunt situatii aberante. cunosc companie straina, in tara mama, programul era respectat la mm. in romania, erai data afara daca plecai la program sau aveai un medical (stiu caz in care o persoana dupa 7 ani de munca acolo i'au strambat din nas ca a luat 2 saptamani medical pentru o boala contagioasa!)

am vazut cazuri cu sef (femeie, ma iertati, dar asta e paternul), necasatorita, carierista si sta si moare pe baricade. nu da munca din mana, nu deleaga pentru ca vrea sa controleze toto si nu vrea sa creasca pe nimeni, de frica sa nu piarda terenul, dar tine pe langa un intreg departament ca sa'i tina de urat serile la munca.
de multe ori se sta fara rost si prost. mi se mai intampla sa stau peste sa rezolv una alta si ma uimeam cata prostie puteam sa vad. sa stai sa bati pixul de hartie la 9 seara doar ca sa faci sefului pe plac.

companie privata, dar metehne vechi comuniste. bau bau de sef si toti tremura.

se pierde mult timp si de regula aia prost platiti isi rup spatele si cu cat faci mai multi bani cu atat ai mai mult timp de ars gazul...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate