Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

linux incepator - ce distributie sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
-necesitate de a scrie comenzi pt. instalare aplicatii depinde de distributie sau de aplicatie?

-imi puteti da cateva exemple de aplicatii care merg instalate grafic si cateva cu comanda ?

-as putea instala careva dintre variantele de mai sus pe un HDD extern pt USB / USB stick  ca sa le incerc in liniste ? USB 2.0 ar fi prea incet pt. faza asta?

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Masina virtuala e sfanta pentru incercari.
Instalarea tine aplicatiilor tine de distributie. In mod text dai o comanda in care zici instaleaza XYZ, iar in mod grafic, daca ai asa ceva, bifezi XYZ dintr-o lista si apesi un buton pentru instalare

#21
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdani.user, on 19 septembrie 2015 - 19:01, said:

Masina virtuala e sfanta pentru incercari.
Instalarea tine aplicatiilor tine de distributie. In mod text dai o comanda in care zici instaleaza XYZ, iar in mod grafic, daca ai asa ceva, bifezi XYZ dintr-o lista si apesi un buton pentru instalare
deci sa inteleg ca aceasi aplicatie o instalezi grafic pe linux A iar pe linux B cu comanda ?

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Pe orice A unde ai modul grafic de instalare, ai si modul in consola. Pe altele ai doar modul in consola (putine la numar), iar pe altele n-ai nimic: iei sursa si te descurci.

#23
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postquantico2708, on 19 septembrie 2015 - 18:57, said:

1.-necesitate de a scrie comenzi pt. instalare aplicatii depinde de distributie sau de aplicatie?

2.-imi puteti da cateva exemple de aplicatii care merg instalate grafic si cateva cu comanda ?

3.-as putea instala careva dintre variantele de mai sus pe un HDD extern pt USB / USB stick  ca sa le incerc in liniste ? USB 2.0 ar fi prea incet pt. faza asta?
1.In linux poti sa instalezi orice aplicatie atat din Linia de Comanda/Consola cat si din modul grafic !
Vezi aici==>https://www.google.r... center&imgrc=_
si aici==>https://www.google.r...oftware manager

2.Pai, absolut orice program ai si nu ai nevoie poti gasi in acele software centre ! cum ar fi:
audacious, SMPlayer, VLC, KMPlayer, dragonplayer, banshee, minitube, amarok, LibreOffice, GIMP, picasa, mypaint, tuxpaint, pencil, photoprint, unrar, unzip, 7Zip, midnight commander, alarm clock, stellarium etc.

Daca stii cum se numesc programele, le scri tu in Linia de Comanda/Consola pentru a le downloada.

3.Pe USB 2.0 ar fi cam lente. Poate pe USB 3.0 !
Insa eu va sfatuiesc sa puneti un Hdd S-ATA II si de 80 Gb pentru a instala pe el distributiile Linux.

Asta daca nu va descurcati cu VMWare sau virtualbox  Posted Image

#24
andreirlk

andreirlk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.11.2010
Tin sa cred ca esti mai derutat ca inainte. Te-au lovit toti din toate partile cu n-spe distributii. Hai sa simplificam lucrurile.

Vrei o distributie de linux pt un incepator. Bun. Resurse hardware? Ai resurse din plin, deci asta nu e o problema.

In conditiile astea, exista 2 distributii majore, mature, stabile, si larg folosite pt un utilizator de rand: Linux Mint si Ubuntu. Ce iese din aria astora 2 deja nu prea mai e garantat.

Mai sunt cateva distributii ce merita precizate, care au ca target tot incepatorii, arata frumos, dar nu mi se par la fel de mature si stabile: elementaryOS, zorinOS, deepin Linux, Pinguy OS. Dintre astea, am incercat odata elementaryOS pe laptop, ce sa zic, interfata frumoasa, dar am avut probleme cu driverele, asa ca l-am lasat balta si m-am intors la Linux Mint.

Ar fi de precizat ca toate distributiile astea pe care le-am enumerat eu au la baza Ubuntu. Asta inseamna ca toate sunt destul de usor de folosit, au totul inclus, pur si simplu se aseamana ca principii intre ele, diferenta se face la stabilitate si la gusturile fiecaruia, probabil.

Asa. Sa spunem ca alegrea ta se limiteaza la unul din astea doua, Linux Mint sau Ubuntu. Ambele au un soft cu interfata vizuala din care poti instala programe: Ubuntu software center pe Ubuntu, respectiv Software manager pe Linux Mint. De asemenea, nu trebuie sa te sperii imediat ce auzi de linia de comanda. Poate in cazuri exceptionale vrei sa instalezi un soft ce nu se gaseste in software center. Nu-i problema, in general, pe pagina unde gasesti acel soft, apar si intructiuni de instalare care se reduc la maxim 3 comenzi:
sudo apt-add-repository <repo>
sudo apt-get update
sudo apt-get install <soft>

Ce iese din plaja asta, nu te intereseaza. Dar pt un utilizator obisnuit nu prea iese.

Ce poti sa faci? Pai ai varianta sa le testezi in masina virtuala, dar e mai dificil.
Cel mai simplu e sa descarci, sa zicem, Linux Mint si Ubuntu de pe site-urile lor oficiale, sa descarci Rufus(un programel care face stick-uri USB bootabile) si sa pui distributiile, pe rand, pe un stick. Apoi bootezi de pe stick si alegi optiunea de a le rula fara a le instala. Asa vezi care ti se potriveste mai bine.

Desigur, nu trebuie neaparat sa te limitezi la a incerca doar Linux Mint si Ubuntu. Poti sa le incerci si pe celelalte enumerate, procedeul e acelasi, depinde cat timp poti sa aloci. Sa-ti spuna cineva exact ce distributie de linux sa instalezi nu prea se poate, fiecare are parerea lui, in functie de gusturi. Eu ti-am dat o gama din care sa alegi, dar alegerea trebuie sa-ti apartina tie, in functie de ce ti se potriveste tie cel mai bine.

Bafta!

#25
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Toata lumea de pe aici afirma ca Zorin si Mint seamana cu Windows? Unde e dom'le asemanarea aia, ca eu nu prea o zaresc?
Daca ziceati despre Chalet OS mai intelegeam, dar asa?!?
Si, asa, ca o constatare personala, decat varza aia de Mint care face numai probleme (indiferent de DE-ul utilizat) mai bine varza de Chalet care e mult mai functional (doar daca ai placa video Nvidia, trebuie setat Compiz ca WM pt a putea scapa de tearing - dar asta e valabil in cazul tuturor distributiilor ce folosesc alt DE decat Unity, Pantheon sau Cinnamon care in schimb are prostul obicei sa se blocheze - freeze - exact cand nu trebuie)

Edited by Dobrin_M, 19 September 2015 - 20:43.


#26
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@Dobrin, numai balacari Linux Mint aiurea-n tramvai, ca eu am Linux Mint si nu am probleme deloc cu aceasta distributie Linux !
Cine e de vina ca Linux Mint nu e compatibil cu varza aia de hardware pe care o deti si folosesti Chalet OS ?

Daca vrei sa migrezi de la windows la GNU/Linux, trebuie sa te documentezi ce hardware este compatibil cu Linux;
altfel incepi sa urli ca nu iti merge nu stiu ce distributie Linux pe computerul/laptopul tau luat fara o documentare in prealabil.

#27
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Posttom_1133, on 20 septembrie 2015 - 08:17, said:

Daca vrei sa migrezi de la windows la GNU/Linux, trebuie sa te documentezi ce hardware este compatibil cu Linux;
altfel incepi sa urli ca nu iti merge nu stiu ce distributie Linux pe computerul/laptopul tau luat fara o documentare in prealabil.
Mda, sfatul ăsta ar fi putut fi valabil acum vreo 10 ani când m-am apucat de Linux. Singura problemă evidentă pentru mine e faptul că, pe vremea aceea tu nici măcar nu auzisei despre Linux, dar de, întotdeauna apare câte un "suficient" care, dacă a reușit și el de câteva luni să învețe cum se instalează o distribuție Linux (adică Mint sau alt derivat Ubuntu prin dificilul procedeu "next-next" - și de multe ori nici măcar o partiționare manuală nu știe să facă) și iată a mai învățat și cele trei comenzi ce se dau în terminal pt a instala o aplicație dintr-un PPA, traiește cu impresia că deja e la nivelul la care poate deja da sfaturi altora.
Lasă genul ăsta de activități pe seama lui shogun1, Kagaroth și alții de pe aici care chiar sunt în măsura să dea sfaturi. Tu încearcă să revii peste vreo doi ani cand o să stii cel puțin să instalezi, customizezi și să utilizezi cel un Debian, Fedora, Arch, și nu doar click-click/next-next. Atunci poate vei fi în măsură să dai sfaturi pertinente în domeniu. Poate!!!

#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Intr-o zi de duminica atat de frumoasa (poate ultima frumoasa din acest an) voi inca nu reusiti sa va relaxati. Mai bine iesiti la o plimbare decat sa plangeti in fata computerului ca v-au fost sterse posturile - ceea ce urmeaza sa se intample daca discutia va continua in acelasi fel.

#29
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
In deplin acord cu spusele colegului @_-_ va rog sa va mentineti la subiect! Multumesc, o zi buna!

#30
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postquantico2708, on 19 septembrie 2015 - 14:44, said:

care dintre distributiile de linux nu necesita scriere de comenzi la instalare/ configurare  de programe/aplicatii ?
Nu exista nici una care sa nu necesite interactiunea cu CLI la un moment dat, pentru ca Linux inseamna control, iar CLI e instrumentul ideal pentru a exercita acel control.

Hai sa-ti explic cu o analogie de ce e asa: cand vrei sa faci niste pasi intr-o aplicatie GUI, trebuie sa reiei de fiecare data aceeasi pasi de la cap la coada; cand vrei sa faci niste pasi intr-un mediu CLI, faci pasii o data, ii salvezi intr-un script (fisier text, sau in istoria shell-ului, care e tot fisier text), si ii dai "replay". Asta echivaleaza pe termen lung cu evitarea multei frustrari.

Acum, da, exista distributii care iti permit sa faci cele mai comune operatii de administrare printr-o interfata GUI, dar acele interfete vor esua in situatii mai complexe. Si asa e si in Windows, nu doar in Linux - de cate ori nu a trebuit sa manipulezi registry in windows? Ei bine, aia e dovada slabiciunii interfetelor GUI.

Repet, ceea ce spun e simplu: pentru lucrurile complexe vei avea nevoie de interfete complexe (CLI), indiferent de sistemul de operare.

Ce distributie sa alegi? Cea care iti ofera cel mai bun suport hardware pentru componentele tale. Singura cale de a afla e sa incerci distributiile majore de pe distrowatch care vin in mod standard cu un desktop environment - nu conteaza care, sunt doar cateva majore, grupate dupa bibliotecile folosite pentru a fi programate:
  • bazate pe GTK+:
    • din seria gnome: mate sau cinnamon
    • xfce
    • unity
    • lxde
  • bazate pe Qt: KDE
Faptul ca "arata ca windows" nu ar trebui sa fie un criteriu, e o chestiune de obisnuinta, nu de functionalitate: ori vrei altceva, ori nu mai vrei.

Cand incepi sa folosesti un DE in linux la modul avansat, incepi sa vezi cat de primitiva e interfata windows, si nu mai vrei sa regresezi la acea interfata primitiva.

Vezi site-ul distrowatch pentru rankingul complet:

[ https://i.imgur.com/rYS9HIN.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by OriginalCopy, 20 September 2015 - 11:11.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostOriginalCopy, on 20 septembrie 2015 - 11:05, said:

Repet, ceea ce spun e simplu: pentru lucrurile complexe vei avea nevoie de interfete complexe (CLI), indiferent de sistemul de operare.

Ca o mica completare, interfata in linie de comanda mie cel putin mi se pare mult mai simpla decat orice interfata grafica. Decat sa dau jde click-uri pentru a intra nu stiu unde pentru ceva prefer sa stau calm si sa dau o simpla comanda in terminal.
CLI = simplu;
GUI = greu;

Dar aici intervine utilizatorul, fiecare in parte stie ce isi doreste si de ce are nevoie, asa ca fiecare isi alege ce il  coafeaza. Dar, ca aici e un mare dar, crede cineva ca distributia conteaza? Bine in afara de cateva distro-uri care poate nu au un manager de pachete GUI restul au, iar in rest totul e BS ca tot de aceleasi softuri se discuta, care e diferenta dintre distributii? Tipul de pachet folosit, rpm, tar.gz, tar.xz, deb, etc. Sunt 4 - 5 tipuri diferite mai multe nu cred ca am vazut. Apoi sistemul de initializare folosit, bine acum cu systemd nu se mai pune problema ca mai toti trec pe SysD dar inainte un user avea de ales si alegea cu ce se descurca mai  bine si care ii placea din OpenRC, SystemV sau vechea metoda de initializare ce se foloseste de rc.d.

Deci daca o luam asa un user nou nu are decat sa testeze niste distro-uri si sa vada cu care se impaca cel mai bine si pe aia sa o foloseasca. Restul e apa de ploaie. Fiecare oricum va recomanda ceea ce foloseste in mod curent. Doar cativa vor recomanda ceva la  mopdul general, recomandarea fiind bazata pe popularitate / existenta unei baze de informare mare aka wiki, forumuri si etc.

#32
alex_boroda

alex_boroda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2008
Distributiile moderne de Linux permit instalarea si rularea programelor fara a recurge la linia de comanda. Eu folosesc Ubuntu Mate 14.04 si am facut un experiment - am vrut sa vad timp de o saptamana daca pot folosi sistemul fara sa ma ating de terminal. A fost perfect posibil, chiar si atunci cand am avut de instalat programe din pachete *.deb care nu se gaseau nici in Software Center nici in vreun Personal Package Archive (PPA). Am putut face asta cu ajutorul programului gdebi, care face exact asta - instaleaza pachete deb descarcate pe calculator.

Singura situatie in care chiar as fi nevoit sa recurg la terminal ar fi daca ar trebui sa compilez un program din surse, dar astea sunt situatii foarte rare, pentru cei care au cerinte speciale. Nu cred ca am compilat mai mult de 2 programe in ultimii 3 ani.

Deci, intrebarile principale nu sunt despre linia de comanda - cu derivatele Ubuntu sunt sanse mici sa ai nevoie - ci despre ce nevoi ai ca utilizator. Sunt programele din Linux suficiente pentru ce ai de facut? Interfata corespunde preferintelor tale? Daca da, poti trece pe Linux. Daca va veni candva un moment cand trebuie sa rezolvi ceva cu linia de comanda, sunt sigur ca vei gasi ajutor si oricum asta se va intampla foarte rar. DIn experienta mea, un sistem Linux, odata configurat, daca nu-l freci aiurea cu tot felul de experimente si doar iti faci treaba cu el, merge uns ani si ani de zile.

#33
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Totuși am frecat multe distribuții pina am rămas cu Debian pe un server media și cu Ubuntu pe două pc urî din casă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate