Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

Noul modem COMPAL BROADBAND NETWORKS CH7465LG

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2029 replies to this topic

#109
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Corect, asta am afirmat tot timpul, in afara de torente n-am vazut viteza de 200mbps ( 25 MB /s ) in download direct.
E cea mai buna alternativa momentan pt stabilitate, dar au reusit inca de la inceput sa se faca "placuti" !

#110
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Pai eu am prins aproape 60MB la download pe torrent. Ca nu la toate...depinde si de torrent.
Iata viteza prinsa de colegul nostru @tdan80

http://forum.softped...6#entry17883270

Edited by feribalint, 16 October 2015 - 10:44.


#111
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,802
  • Înscris: 06.12.2006
Pai tocmai asta spune iulian. Ca pe torente downloadeaza cu viteza maxima.
Pe alte download-uri, stream-uri nu merge cu viteza maximă

#112
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Întreb și eu ca prostu'...că văd că mai nou citesc printre rânduri....
La alții merge?

#113
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,802
  • Înscris: 06.12.2006
deja discutia asta isi are locul pe topicul "cum va merge netul"

ce discutam noi aici nu are nicio legatura cu noul modem

#114
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Mda...ai dreptate.

#115
InoX

InoX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.06.2004
Nu stiu ce inseamna sa fie gata reteaua pentru docsis 3.1 dar la noi au tras fibra optica la fiecare scara de bloc si din cutie au plecat cu catv la fiecare abonat. Mai exact infrastructura e pe fibra si abonatii pe cablu tv, 10-30m, cat intra la fiecare. Toata reteaua este noua si a fost construita in paralel cu cea veche.

#116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Toate serviciile vin pe fibra.

#117
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,802
  • Înscris: 06.12.2006
Sa nu ne mai amăgim cu docsis 3.1.
Am citit mai multe articole despre implementarea docsis 3.1 și observ ca la nivel mondial, doar în câteva tari, au început testele. Și observ ca majoritatea companiilor au ca termene din 2016 pana în 2018 teste, iar abia din 2018 implementarea la toți abonatii.
Am văzut chiar un preț, mi se pare la Comcast, un abonament de 2 gbps prin docsis 3.1 costa 300 $/luna și 1000 $ taxa de instalare.
Este clar ca cheltuielile vor fi semnificative. Și nu e vorba de cablu și fibra. Aia e ultima problema. Din cate am citit ar trebui înlocuită  toată aparatura din nodurile optice cat și din punctele de distribuție.
Părerea mea este ca UPC România nu e pregatita sa înceapă o asemenea investiție. Nici măcar în următorii 5 ani.
Și, probabil, nici abonatii nu sunt pregătiți sa primească viteze de peste 1 gbps.
Este la fel ca și cu televiziunea și televizoarele 4k.
Televiziunile nu investesc în 4k pentru ca ar trebui sa facă un efort financiar foarte mare, cum la fel nici persoanele  care au televizoare 4k nu reprezinta mai mult de 3-4 % din numărul total de  abonați.

#118
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru EuroDOCSIS 3.1 vor trebui inlocuite elementele de distributie si nodurile optice.

Broadcom is on the leading edge of the DOCSIS 3.1 adoption, with DOCSIS 3.1-enabled cable chips already sampling with customers.
The company made a splash in January at the Consumer Electronics Show, when it was the first to announce a system-on-a-chip (SoC) for a DOCSIS 3.1 cable modem. The BCM3390 SoC and BCM93390 reference design is backward compatible to support the current DOCSIS 3.0 spec and future-proof it for DOCSIS 3.1 rollouts. In June, Broadcom demonstrated the world’s first DOCSIS 3.1 cable set-top box (STB) reference design with Wi-Fi, which combines data delivery at speeds of up to 5 Gbps, support for 4K/Ultra HD video decoding and multi-Gigabit Wi-Fi home networking.

Furnizorul/ii de echipamente cu care lucreaza UPC (si grupul Liberty Global) deja au in oferte elemente de distributie si echipamente EuroDOCSIS 3.1.

Edited by MembruAnonim, 16 October 2015 - 17:34.


#119
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,802
  • Înscris: 06.12.2006

View PostMembruAnonim, on 16 octombrie 2015 - 17:33, said:



Furnizorul/ii de echipamente cu care lucreaza UPC (si grupul Liberty Global) deja au in oferte elemente de distributie si echipamente EuroDOCSIS 3.1.

Pai nimeni nu a spus ca nu exista spre vânzare echipamente docsis 3.1.
Problema este când se hotărăsc sa deschidă robinetul cu bani pentru investiții.
Acum citeam o știre de pe 8 august 2015 în care zicea ca Liberty Global din UK și Germania abia de anul viitor încep sa testeze docsis 3.1 în anumite zone cheie.
Deci dacă anul viitor încep testele și doar în anumite zone, este clar ca este drum lung pana la o implementare în masa.

#120
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Acum, aici tre' sa vedem cand se vor incepe modificarile. Noi, ca o privire de ansamblu, stam foarte bine in ceea ce ne priveste la calitatea, dezvoltarea, performanta si capacibilitatile retelei HFC. Mai ales ce se construieste/inlocuieste acum, sunt echipamente de generatie noua si toata arhitectura UPC Romania e bazata pe tehnologie de actualitate. Am avut ocazia sa vad cu ochii mei echipamente montate la noi in oras si toate-s made in Germany.

Retelele hibride de acum sunt foarte evoluate, fata de ce exista inainte.

#121
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Tare bine era daca nu mai se scremeau atat cu coaxialul si trageau de fibra din canale pana in scari si pe urma macar un utp daca trageau pe langa coaxial eram mai castigati.

Edited by gigsnet, 16 October 2015 - 22:23.


#122
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
imi vine sa rad ca strambam din nas chiar si la vitezele actuale, uitati-va pe forum ce viteze erau la net acum 4-5 ani si va apuca groaza.....
in 2010 era SF sa descarci torente cu peste 50mb/s, deasemenea dual-band si AC erau fantezii umede....

#123
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,802
  • Înscris: 06.12.2006
Cred ca în zilele de azi,  stă din ce în ce mai mult în natura umană sa nu fie mulțumită de nimic, sa dorească mereu ce nu are și când obține sa se plictisească foarte repede, dorind iarăși ce nu are....

Edited by tdan08, 16 October 2015 - 22:56.


#124
InoX

InoX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.06.2004
Pai eu stau numai pe wireless, telefoane, laptopuri, pana si pcul. Niciodata nu depasesc 10-13MB/s dar era doar 6 lei diferenta intre abonamente si macar am upload mai mare. Nu creed ca imi vor trebui vreodata cei 500mbps si incerc sa ii inteleg pe cei care vor 1Gbps. Dar daca diferenta va fi mica, doritori vor fi. Ca nu se stie niciodata.

Edited by InoX, 16 October 2015 - 22:57.


#125
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,131
  • Înscris: 10.03.2012
Am un modem cisco epc 3925 si vreau sa il schimb cu connect-box voi ce parere aveti?

#126
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Ramai la cisco :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate