Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Facultate de pomana sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 zetrix, on 04 septembrie 2015 - 08:40, said:

pentru ca sunt un lenes.

Asta cu statul acasa 1 an nu prea este o posibilitate daca nu ai parinti bastani care sa te sustina. Eu doar am adus vorba despre asta si ai mei au reactionat foarte urat.

:lol:

pentru ca pentru tine "a sta acasa", adica a renunta 1 an la ceva care nu-ti place e echivalent cu perna.
stii ca mai exista posibilitati. sa iei o slujba in perioada asta e o alteernativa sanatoasa

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Marita-te in SUA, ce profesoara in Romania visezi? Ce cercetare?

#21
zetrix

zetrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 15.05.2013

 neagu_laurentiu, on 04 septembrie 2015 - 08:49, said:

Masterul in altceva suna ca dracu'. Cum sa faci aprofundare in ce nu ai bazele ? La general vorbind.
Suna mai bine decat somer. Bazele se fac usor daca te fascineaza ceva anume.

 tsunnami, on 04 septembrie 2015 - 11:52, said:


Posted Image

pentru ca pentru tine "a sta acasa", adica a renunta 1 an la ceva care nu-ti place e echivalent cu perna.
stii ca mai exista posibilitati. sa iei o slujba in perioada asta e o alteernativa sanatoasa
Ai mare dreptate, dar treaba cu slujba nu e o chestie rentabila pt. mine. Ca sa fac asta ar trebui sa ma mut in alt oras si sa platesc chirie acolo ceea ce nu imi convine. Nu stiu daca tu ai vazut ce salarii sunt in Romanica.

#22
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 zetrix, on 04 septembrie 2015 - 14:15, said:

Ai mare dreptate, dar treaba cu slujba nu e o chestie rentabila pt. mine. Ca sa fac asta ar trebui sa ma mut in alt oras si sa platesc chirie acolo ceea ce nu imi convine. Nu stiu daca tu ai vazut ce salarii sunt in Romanica.

Da, apa e uda,
:lol:
Normal ca cel mai rentabil e sa vina banii degeaba, aia nu e o filozofie

Si astea cu "ce-ar trebui eu sa fac sa muncesc...", las-o pentru altii, trebuia sa te opresti la partea cu rentabilitatea.
Eu nu cred ca daca te-ai hotari sa muncesti, si i-ai cere babacului bani de chirie nu ti-ar da, preferand sa-i toci degeaba menta-n curte

 zetrix, on 04 septembrie 2015 - 14:15, said:

Suna mai bine decat somer. Bazele se fac usor daca te fascineaza ceva anume.
Somer cu master, nu ai auzit?

#23
zetrix

zetrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 15.05.2013

 tsunnami, on 04 septembrie 2015 - 14:19, said:

Somer cu master, nu ai auzit?

Ba da, chiar cunosc persoane, tocmai de aia daca nu imi gasesc nimic de lucru dupa facultate o sa fac master in altceva ca sa nu ajung "somer cu master". Daca apa e rece nu te bagi sa intri in ea pana la fund ca te imbolnavesti, e logic.

Ideea e ca nu merita sa stau un an fara facultate pt. ca nici nu stiu ce vreau sa fac cu viata mea. Sigur ca imi place it-ul la fel ca celelalte triliarde de omuleti, dar deocamdata nu e optiune buna pentru mine, facultatea la care sunt are o mica legatura cu asta si nu merita chinuiala si valuta pe care trebuie sa le depun ca sa ajung la una cu legaturi directe in it. Daca in 20 de ani de stat pe bara nu am gasit ceva care sa imi placa de ce al 21-lea ar fi diferit? Tu vorbesti fara sa cunosti situatia si fara sa argumentezi de ce ar fi o idee proasta. Dar e de asteptat, e Softpedia aici, singurii care nu sunt trolli sunt neagu_laurentiu si inca cativa. Numa' uita-te la ce a scris Mosotti, forumul asta nu e altceva decat un TPU pentru adulti. Hai sa facem niste economie de energie si sa nu mai discutam chestii evidente pe care le stie oricine.

Edited by zetrix, 04 September 2015 - 15:35.


#24
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 zetrix, on 04 septembrie 2015 - 15:35, said:

Daca in 20 de ani de stat pe bara nu am gasit ceva care sa imi placa de ce al 21-lea ar fi diferit?

Daca STAI pe perna nu o sa se schimbe nimic. Dac-as avea un manz ca tine l-as trimite la munca, atunci viziunea se va schimba intr-un an mult mai rapid decat a lancezit in 20

 zetrix, on 04 septembrie 2015 - 15:35, said:

Tu vorbesti fara sa cunosti situatia si fara sa argumentezi de ce ar fi o idee proasta.

Vorbesc numai din ceea ce am citit.
Si tu ai spus ca acum pierzi timpul pentru ca renteaza; mai mult, mergi la o scoala care nu te intereseaza, pentru ca acasa e cald si perna moale.
Parerea mea este ca pierzi un timp pretios, d-asta e o idee proasta.
La un moment dat vei fi OBLIGAT  sa muncesti si o sa regreti timpul asta in care ai posibilitatea sa dai ochi cu piata muncii si in care sa-ti gasesti un loc in care ti-ar placea sa performezi.
Si sa faci o munca OBLIGAT e mult mai stresant si mai nesanatos decat daca ai castiga bani din hobbies. Dar, nu ma astept sa te schimbi. Nu-ti face griji ca nu e vina ta in totalitate, vreo 60% apartine parintilor

In ceea ce priveste parerea ta despre mine, Posted Image nu esti in locul in care mi-ar pasa despre ce gandesti tu. Pentru mine esti "clasat" si neimportant.

Edited by tsunnami, 04 September 2015 - 15:52.


#25
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

 Mosotti, on 04 septembrie 2015 - 14:02, said:

Marita-te in SUA, ce profesoara in Romania visezi? Ce cercetare?
https://www.ethz.ch/...ellowships.html
un exemplu care mi-a venit pe moment. din ce vad, traiesti bine cu 2,5-3k pe luna, iar castigurile ar fi undeva la 6,5k+ . cati de 27-28 de ani pot pune deoparte 2,5-3k franci pe luna? cercetarea se plateste bine peste tot in lumea civilizata, daca esti bun.

#26
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
1) profesorii sînt plătiţi pe tot parcursul anului, inclusiv în vacanţă; venitul poate fi mai mic, din cauza lipsei orelor suplimantare etc

2) fizica e cît se poate de "reală", dacă tu zici că simţi că altceva ţi se potriveşte, să fii mai cu capul în nori, să nu cobori cu picioarele pe pămînt... s-ar putea să nu-ţi placă facultatea.

3) şcoala e concepută pt toţi pînă într-a 10-a. Deja a 11-a şi a 12-a sînt ne-obligatorii. La facultate e şi mai şi, ţi se spune de la început că dacă nu e de tine, nu o termini, punct.

4) mă surprinde că o persoană care se descrie pe sine atît de visătoare etc, a ales academia militară (tehnică sau nu, e tot militară). E total opusă faţă de ce zici că simţi tu. Acolo trebuie să stai la ordin, fie că-ţi place fie că nu.

#27
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Nu pot sa-mi inchipui ce persoana ar putea combina in personalitatea ei doua facultati atat de diferite. Eu
cred ca esti o persoana prea terestra sa faci fizica. Alfel  nu vad cum aeriana fiind te-ar atrage militiaria.
Daca facultatile de fizica din Romania n-ar fi tehnicizate cand ar fi de terminat liceul la fizica as da. La noi s-a mers pe ideea
sa-i faca pe intelectuali muncitori ca sa dispara diferenta dintre cele doua clase.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate