Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Dotari Hyundai Elantra vs Highway heat+

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,201
  • Înscris: 13.07.2005
Din experienta mea cu masinile asiatice, NU exista diferente in ce priveste materialele utilizate la versiunile "de baza" fata de cele "de top".
Diferentele constau in echipamentele suplimentare, volan/schimbator de viteze imbracate in piele, eventual ornamente diferite ( de ex. aluminiu in loc de plastic vopsit - cum este la Honda).
Dar plasticele nu sunt diferite.
Bineinteles, datorita echipamentelor si dotarilor suplimentare ( gen comenzi pe volan, clima automata, ecran multimedia, volan imbracat in piele, eventual scaune cu tapiserie din piele, etc) versiunile "de top" vor arata mult mai bine decat cele "de baza".

Da, in cazul masinilor europene, exista diferente sensibile intre versiunile de baza si cele de top ( vezi Focus Trend vs Titanium / GOLF Trendline vs. Hughline / etc) vizibile, in special, la calitatea textilelor utilizate la scaune, dar si la aspectul bordului.

PS: Eu totusi, daca efortul nu ar fi peste puterile mele, pentru 1800 Euro as merge pe varianta mai dotata in special pentru clima automata si scaunele incalzite ( basca geamuri electrice spate, jante aliaj, proiectoare ceata, etc).

#20
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Te uiti în showroom la un alt model (i30, i40) care are echipare de baza și iti dai seama.

#21
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmarr, on 10 septembrie 2015 - 14:29, said:

PS: Eu totusi, daca efortul nu ar fi peste puterile mele, pentru 1800 Euro as merge pe varianta mai dotata in special pentru clima automata si scaunele incalzite ( basca geamuri electrice spate, jante aliaj, proiectoare ceata, etc).
Efortul e destul de mare si asa deci ceva in plus nu cred ca mai incape insa la dotarile astea si la aprox. aceeasi bani nu puteam lua decat Logan sau alte frantuzesti anoste. Deja la 14000+rabla incep totusi sa ma gandesc la niste marci mai comerciale gen Opel sau Skoda si o iau de la capat cu cautarile.

#22
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Clima, pilot automat, torpedou refrigerat ... woooow ce greseala faci ca nu iei versiunea superioara! 1800 de euro? LOL!

#23
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,718
  • Înscris: 23.04.2007

View PostBV87FFF, on 10 septembrie 2015 - 21:40, said:

LOL!
Care parte e amuzanta ? ... ca n-am inteles Posted Image

#24
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postmarr, on 10 septembrie 2015 - 14:29, said:

Din experienta mea cu masinile asiatice, NU exista diferente in ce priveste materialele utilizate la versiunile "de baza" fata de cele "de top".
Diferentele constau in echipamentele suplimentare, volan/schimbator de viteze imbracate in piele, eventual ornamente diferite ( de ex. aluminiu in loc de plastic vopsit - cum este la Honda).
Dar plasticele nu sunt diferite.
Bineinteles, datorita echipamentelor si dotarilor suplimentare ( gen comenzi pe volan, clima automata, ecran multimedia, volan imbracat in piele, eventual scaune cu tapiserie din piele, etc) versiunile "de top" vor arata mult mai bine decat cele "de baza".  
Corect!

#25
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011

View Postadrian_r5, on 10 septembrie 2015 - 21:56, said:

Care parte e amuzanta ? ... ca n-am inteles Posted Image

Nu e nici o parte amuzanta. Echiparea Highway heat+ are o lista lunga de dotari, e si pacat sa iei versiunea slab dotata daca tot te-ai aruncat la masina noua.

#26
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
Poate omul chiar nu are aia 8000 de lei în plus. Personal rămân la părerea ca masinile coreene sunt cam scumpe iar dotarile le poți alege doar în pachetele care vor ei.

#27
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postaandrei_24, on 13 septembrie 2015 - 00:17, said:

Poate omul chiar nu are aia 8000 de lei în plus. Personal rămân la părerea ca masinile coreene sunt cam scumpe iar dotarile le poți alege doar în pachetele care vor ei.
Problema e ca daca trec la Highway heat (14120E) incep sa ma gandesc totusi la Opel Astra Enjoy 1.6 85/115 (14500 E) caci e marca consacrata si are pret mai bun la revanzare. Si da , am plecat de la Citroen C5 sh (8-9000 E) si am ajuns la Astra/hyundai noi la 14500 si constat ca totusi am cam depasit cu mult bugetul si la 12-15000 km/an nu prea imi dau seama daca merita o masina noua . Offffff , m-am saturat de cand ma chinui sa ma hotarasc si mai sunt 2 sapt si s-a dus si programul rabla.....:( .

#28
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cred ca-ti iei si Astra 1.4T, nu doar 1.6. Vezi la fata locului ce stocuri (ca s-a oprit productia) si ce promotii au.

#29
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postunderb, on 13 septembrie 2015 - 17:55, said:

Cred ca-ti iei si Astra 1.4T, nu doar 1.6. Vezi la fata locului ce stocuri (ca s-a oprit productia) si ce promotii au.
Nu ma incanta turbo deloc. Problema e daca merita sa dau 14k pe o masina noua ca peste 10 ani si 120k sa o dau pe 3000 de euroi si sa se bucure altul de un pret bun pe o masina exemplara ??? :(

#30
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
La 14 mii poti sa iei si second hand si inca ce masini!Posted Image

#31
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Singura data cand am avut de-a face cel mai aproape cu masina asta a fost ieri la marele "salon auto" din Piata Constitutiei. Mi-a atras atentia pretul. Era echipare de top la 14 1xx de euro si motor de 1.6 si 132 CP. M-am urcat in ea, e foarte spatioasa pentru clasa ei, materialele mi se par ok... "nici prea, prea si nici foarte, foarte", scaunele mai moi ca la Opel Astra, semn ca este o masina gandita mai mult spre confort. Economiile s-au facut in locuri mai putin importante cu care nu ai de-a face in mod direct. De exemplu usile au cam putina textila si mult plastic cam dur in opinia mea, mai ales cele din spate. La fel si partea inferioara a bordului. Sistemul audio mi s-a parut bun. In pretul acela imi amintesc ca avea climatizare automata pe doua zone, jante de aliaj, geamuri electrice pe spate, senzori de parcare. Eu as pozitiona-o indeva intre Skoda Rapid si Focus Sedan in privinta materialelor din interior.
Daca mi-as cumpara masina acea masina? Cred ca nu. Defapt la acesti bani, 14000 de euro, deja poti sa te uiti la Corolla, Focus Sedan 1.0 Ecoboost sau chiar Mazda 3. Poate nu sunt la fel de bine echipate iar motorul e mai slab, insa compenseaza cu alte lucruri in opinia mea mai importante.
In schimb, daca este 12-13000 de euro si chiar daca nu este echipare de top, cred ca merita luata in considerare si poate as cumpara-o. In plus garantia foarte mare este din start o grija in minus pe termen foarte lung.

Edited by LauCalin, 13 September 2015 - 21:22.


#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postjohnnydanut, on 13 septembrie 2015 - 20:19, said:

Nu ma incanta turbo deloc. Problema e daca merita sa dau 14k pe o masina noua ca peste 10 ani si 120k sa o dau pe 3000 de euroi si sa se bucure altul de un pret bun pe o masina exemplara ??? Posted Image
De ce ai da o masina exemplara? Am masina exemplara de 9 ani si una oarecum exemplara de 7 ani si nici mort n-as motoriza un mocangiu cu vreuna din ele. Cand or fi de dat, valea! Pana atunci, e plin targul de lipiciuni la 2-3000 de euro. Cine vrea are de unde alege, ca masina buna pe nimic nu o sa pupe, nu de la mine.
Legat Astra turbo, da e turbo dar e MPI, ultimul de felul asta. Eu o vad ca pe o oportunitate sa iei sa iei un motor turbo durabil cum s-au facut destule pana de curand dar cum nu se va mai face de acum inainte. Nu are nicio treaba cu problemele motoarelor cu injectie directa, turbo sau aspirate.

Edited by underb, 13 September 2015 - 21:24.


#33
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postunderb, on 13 septembrie 2015 - 21:19, said:

De ce ai da o masina exemplara?

+1

#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Personal as evita injectia directa. Nu de alta dar ma atasez de masini si nu-mi place sa ma despart prematur de ele.

#35
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postunderb, on 13 septembrie 2015 - 21:19, said:

De ce ai da o masina exemplara? Am masina exemplara de 9 ani si una oarecum exemplara de 7 ani si nici mort n-as motoriza un mocangiu cu vreuna din ele. Cand or fi de dat, valea! Pana atunci, e plin targul de lipiciuni la 2-3000 de euro. Cine vrea are de unde alege, ca masina buna pe nimic nu o sa pupe, nu de la mine.
Legat Astra turbo, da e turbo dar e MPI, ultimul de felul asta. Eu o vad ca pe o oportunitate sa iei sa iei un motor turbo durabil cum s-au facut destule pana de curand dar cum nu se va mai face de acum inainte. Nu are nicio treaba cu problemele motoarelor cu injectie directa, turbo sau aspirate.
Pai poate ma plictisesc de ea sau o sa vreau ceva mai modern. Exemplul cel mai bun e Loganul care-l am de 9 ani , arata si merge ca in prima zi insa e un model perimat ce nu (mai) corespunde exigentelor la drumuri lungi. Dar chiar si asa prefer sa-l fac cotet de gaini decat sa-l dau pe 2000 de euro

View Postunderb, on 13 septembrie 2015 - 21:34, said:

Personal as evita injectia directa. Nu de alta dar ma atasez de masini si nu-mi place sa ma despart prematur de ele.
Pai de asta caut si eu ceva fara turbo.

View Postarab, on 13 septembrie 2015 - 20:27, said:

La 14 mii poti sa iei si second hand si inca ce masini!Posted Image
Eu te cred ca as putea sa iau si un mertzan dar mai conteaza si intretinerea unui sh , lipsa garantiei , casco maricel dupa valoarea de nou , etc. Mai bine iau una de 9000 si mai pastrez bani de carpeli....;)

#36
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 05.08.2005
underb iti tot spune ca 1.4t nu e cu injectie directa, de asta il si recomanda. Totusi la bugetul asta mergi si vezi un astra, pentru ca e pe final de cariera si discounturi sunt foarte mult si ai sanse la o masina foarte buna, cu bubele reparate si cu un pret ok.

Ai fost si pe la Ford si Toyota sa ceri oferte si sa faci drive test?

Nu de alta, dar e pacat sa ramai axat doar pe un singur producator.

Uite o oferta pentru astra 1.6 nou, fara negociere
http://autovit.ro/an...ml#b6de11a776 7 e net pretul.

Edited by t-balt, 14 September 2015 - 00:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate