Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Leul este acoperit in proportie de 60-70% de aur

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008
pe langa minciuna ca este acoperit leul in aur, a uitat sa spuna ca marea majoritate a rezervei nu este in tara ci la americani, care de ani de zile se codesc sa returneze aurul tarilor care au solicitat acest lucru (de ex Germania)

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdiddy_fan_2pac, on 02 septembrie 2015 - 21:19, said:

pe langa minciuna ca este acoperit leul in aur, a uitat sa spuna ca marea majoritate a rezervei nu este in tara ci la americani, care de ani de zile se codesc sa returneze aurul tarilor care au solicitat acest lucru (de ex Germania)
Surse, ceva, sau asa crezi tu.

#21
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,006
  • Înscris: 14.03.2013

View Postdiddy_fan_2pac, on 02 septembrie 2015 - 21:19, said:

pe langa minciuna ca este acoperit leul in aur, a uitat sa spuna ca marea majoritate a rezervei nu este in tara ci la americani, care de ani de zile se codesc sa returneze aurul tarilor care au solicitat acest lucru (de ex Germania)

Majoritatea tarilor isi tin o parte din aur in alte tari. Ca idee. Motivele te las pe tine sa iti imaginezi care ar fi.

Edited by jm2010, 03 September 2015 - 07:54.


#22
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostDamascus77, on 02 septembrie 2015 - 19:31, said:

Traim bine, dar noi  nu stim!
Mai degraba nu se stie ce inseamna acoperire in aur, politica monetara si macroeconomie. A le lega pe astea de traiul individual (bun sau rau) e o greseala.

#23
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008
google te poate ajuta daca ai putina vointa... daca nu uite aci:

http://www.cotidianu...noastra-252243/

View Postjm2010, on 03 septembrie 2015 - 07:49, said:

Majoritatea tarilor isi tin o parte din aur in alte tari. Ca idee. Motivele te las pe tine sa iti imaginezi care ar fi.

Inteleg motivele pentru care o parte din aur este depozitat in alta tari: siguranta, dovada, incredere in parteneri..
Dar nu inteleg de ce cand ceri repatriere si aia se codesc e clar ca ceva e putred (gurile rele spun ca nu ar mai fi avand tot aurul)

#24
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,006
  • Înscris: 14.03.2013

View Postdiddy_fan_2pac, on 03 septembrie 2015 - 08:06, said:

google te poate ajuta daca ai putina vointa... daca nu uite aci:

http://www.cotidianu...noastra-252243/



Inteleg motivele pentru care o parte din aur este depozitat in alta tari: siguranta, dovada, incredere in parteneri..
Dar nu inteleg de ce cand ceri repatriere si aia se codesc e clar ca ceva e putred (gurile rele spun ca nu ar mai fi avand tot aurul)

Se mai tin si din motive de politic. Cine a cerut repatrierea?

#25
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 26.01.2009
Cred ca urmeaza o depreciere de 30%...
Era o vorba cu "never trust a...  when she tells you that..., never trust a... when...".

Edited by imnotsmith, 03 September 2015 - 12:51.


#26
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postmihaicozac, on 02 septembrie 2015 - 19:59, said:

La 5,5g aur/român, înseamnă cam 170 de Euro de persoană, sau 3,7 miliarde Euro total.
Prima parte ai calculat relativ bine (la cursul de acum, 104 tone de aur ies de fapt vreo 3,344 miliarde euro; in articol spun 3,328 miliarde euro).

View Postmihaicozac, on 02 septembrie 2015 - 19:59, said:

60% sunt cam 2,7 miliarde, puțin peste 110 Euro de persoană.
Aici ai aplicat invers procentul de 60% (Isarescu ar spune ca aurul ar acoperi 60% din masa monetara, nu invers, cum ai calculat tu). Deci masa monetara ar fi 3,3/0,6, adica vreo 5,5 miliarde euro.

View Postmihaicozac, on 02 septembrie 2015 - 19:59, said:

Doar atât să fie masa monetară în circulație, sub 3% din PIB?  Ceva nu se leagă.
Concluzia ramane buna.

Conform BNR, chiar sa luam doar M1 si aceasta e 127 miliarde lei, adica vreo 29 miliarde euro. Cele 104 tone de aur, la valoarea curenta de circa 3,3 miliarde euro (aproape 15 miliarde lei) sunt mult sub 60-70% din M1.

#27
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Sau poate l-a luat gura pe dinainte (se invarte in cercuri inalte doar, deci are informatii "de la sursa") si a calculat la noul pret al aurului?

#28
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostSeb, on 03 septembrie 2015 - 14:33, said:

Conform BNR, chiar sa luam doar M1 si aceasta e 127 miliarde lei, adica vreo 29 miliarde euro. Cele 104 tone de aur, la valoarea curenta de circa 3,3 miliarde euro (aproape 15 miliarde lei) sunt mult sub 60-70% din M1.
In documentul din Hotnews mai spre sfarsit scrie:
"Daca se analizeaza baza monetara, adica banii emisi de catre BNR si rezervele minime ale bancilor de la banca centrala, Romania are in prezent acoperire a monedei nationale in aur de 60-70%"
Deci e vorba si de RMO

#29
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Stiu, dar n-am gasit valoarea totala a RMO. Oricum, adunand si RMO, ne indepartam si mai mult de 60-70%. De aia am zis ca "luand in calcul doar M1" (pentru ca n-am date in legatura cu restul sumelor).

LE
Conform articolului de aici, RMO sunt 4 miliarde euro in valuta si (daca am calculat corect) 12 miliarde in lei (dupa reducerea de la 10% la 8% a ratei RMO la lei), adica echivalentul a altor circa 2,7 miliarde euro. Total circa 6,7 miliarde euro.

Adunate la M1 (care e echivalent a 29 miliarde euro), ne dau 35,7 miliarde de euro (M1 + RMO). 60% din 35,7 ar fi 21,42 miliarde euro. Adica 666 tone de aur. Mai avem de sapat ceva pana scoatem atata aur.

Edited by Seb, 03 September 2015 - 15:30.


#30
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
la o asa acoperire in aur si cand ma gandesc la raportul aur-argint,  mai ca ne'am putea permite sa batem banii in argint.
un leu micut de 2 gr de argint cred ca ar merge.
ala leu forte. mic ca un chihuahua dar ar fi galagios. am strange sacii acasa in beci, nu am mai avea nevoie de banci.

ai 104t la 3.4mld acoperire in aur
ratio e in jur de 80 acum. asta inseamna 8320 tone de argint. poate ca daca ne scremem adunam si ceva argint din alte rezerve.
dar sa ramanem la 8320 tone.
cursul valutar de azi avem approx 15 mld lei. ar fi cam jumatate de gram la leu. daca bati moneda in aliaj 60% ajungi la aproape gram pe leu.
ok, o mica devalorizare si imi iese socoteala.

#31
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 26.01.2009
isarescu trebuia sa povesteaza fantezia in preajma craciunului, ar fi fost un cadru potrivit ce ar fi permis adultilor sa viseze cai verzi pe pereti.

#32
kuivasto

kuivasto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 696
  • Înscris: 29.01.2008
Ce prostie colosala, leul e fiat currency  toata ziua ...cu precizrea ca e hartie igienica fata de dolar sau euro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate