Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Linux pentru PC vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
CristianParaschivescu

CristianParaschivescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.08.2015
Am un pc de 9 ani și ceva, instalat pe el Linux Mint 13 mate pe 32 biți și îmi merge cam prost. Ce alte linux-uri care nu cer prea multe cerințe știți? Am încercat să instalez puppy linux dar nu știu din ce motiv mi-a dat eroare la instalare. Îmi trebuie un linux care să aibă un program gen office, să pot scoate la imprimantă și să navighez cu un browser pe net.

#2
Fifi_v3

Fifi_v3

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.05.2015
De curiozitate intreb, ce configuratie are PC-ul respectiv?

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Instaleaza pe sistemul actual alte interfete mai nepretentioase cu resursele, Lxde/ Lxqt/ Openbox/ samd si vezi cum se comporta. Poti adauga vreo placuta RAM?

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Instaleaza Lubuntu.
Pe orice distributie Linux poti instala aplicatii tip Office: LibreOffice, WPS Office (KingSoft Office) etc. sau web browser (Firefox, Chrome, Maxthon etc.). Le instalezi din Software Center sau descarci pachetul binar (gata compilat) .deb de pe site-ul producatorului si il instalezi.
Pentru imprimanta trebuie sa instalezi pachetul necesar. Depinde daca este sau nu compatibila cu Linux. Daca iti functiona in Linux Mint, atunci iti va functiona si in Lubuntu.

#5
ionitagionut7

ionitagionut7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 31.05.2014
Cam ce sistem ai tu acum ......memorie ram,procesor,placa video !!!!  Eu am un Acer Aspire One Happy 2 cu procesor dual core la 1.6 Ghz , 1 Gb ram si hdd de 250 GB si am instalat pe el Linux Mint si merge de minune !!!!!!!

#6
CristianParaschivescu

CristianParaschivescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.08.2015

 shogun1, on 29 august 2015 - 14:13, said:

Instaleaza pe sistemul actual alte interfete mai nepretentioase cu resursele, Lxde/ Lxqt/ Openbox/ samd si vezi cum se comporta. Poti adauga vreo placuta RAM?
am un intel celeron 2,5 gb și 900 și ceva mb ram.....nu mai e cazul să investesc ceva în el pentru că nu e folosit la mare lucru

#7
CristianParaschivescu

CristianParaschivescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.08.2015

 _-_, on 29 august 2015 - 14:16, said:

Instaleaza Lubuntu.
Pe orice distributie Linux poti instala aplicatii tip Office: LibreOffice, WPS Office (KingSoft Office) etc. sau web browser (Firefox, Chrome, Maxthon etc.). Le instalezi din Software Center sau descarci pachetul binar (gata compilat) .deb de pe site-ul producatorului si il instalezi.
Pentru imprimanta trebuie sa instalezi pachetul necesar. Depinde daca este sau nu compatibila cu Linux. Daca iti functiona in Linux Mint, atunci iti va functiona si in Lubuntu.
aveam Lubuntu înainte dar și el era cam greoi pentru sistemul meu

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ai avea două variante, fie folosești un WM mai nepretențios (Awesome, i3, Fluxbox, șamd, nu știu cum te vei acomoda...), fie folosești aplicații mai nepretențioase, de exemplu un browser gen Midori în loc de Firefox/ Chrome, mai puține taburi deschise.
Am folosit cu succes Archbang (mai exact Arch pe care-am instalat Openbox) pe un P4 de 2,4 Ghz si 1 GB RAM, o configurație asemănătoare, dar eu folosesc mult CLI (player audio moc, player video mplayer, browser Midori și elinks, pentru youtube youtube-viewer, etc).

#9
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Deci, in ordinea "light" -> heavy
. puppy . antix . Arch .ubuntu Mate (mi se pare a fi la ligth ca Lubuntu).
PS: Niste RAM in plus nu strica.... sh la preturi mici cred ca gasesti usor.

Edited by Werewolfc, 29 August 2015 - 15:10.


#10
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Lubuntu, Lxle, Manjaro lxde sau Arch linux. O solutie ar fi sa folosesti wm-uri, dupa cum a spus si @shogun1

#11
CristianParaschivescu

CristianParaschivescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.08.2015

 Zinus, on 29 august 2015 - 15:28, said:

Lubuntu, Lxle, Manjaro lxde sau Arch linux. O solutie ar fi sa folosesti wm-uri, dupa cum a spus si @shogun1
manjaro? e ca Lubuntu pentru pc-ul meu (sau mai greu).....vad că are 1,2 gb.....am să încerc tot ce mi-a fost recomandat în topic

#12
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Nu conteaza marimea iso-ului, Manjaro are 1,2 gb din cauza ca vine cu aplicati preinstalate.

Edited by Zinus, 30 August 2015 - 00:01.


#13
CristianParaschivescu

CristianParaschivescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.08.2015

 Zinus, on 30 august 2015 - 00:01, said:

Nu conteaza marimea iso-ului, Manjaro are 1,2 gb din cauza ca vine cu aplicati preinstalate.
l-am descărcat și-l încerc astăzi pe respectivul pc când o să mă scol din somn.....mă pricep puțin la linuxuri gen Ubuntu dar la restul nicio șansă

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 CristianParaschivescu, on 29 august 2015 - 14:19, said:

am un intel celeron 2,5 gb și 900 și ceva mb ram.....nu mai e cazul să investesc ceva în el pentru că nu e folosit la mare lucru

 shogun1, on 29 august 2015 - 14:31, said:

Am folosit cu succes Archbang (mai exact Arch pe care-am instalat Openbox) pe un P4 de 2,4 Ghz si 1 GB RAM, o configurație asemănătoare, dar eu folosesc mult CLI (player audio moc, player video mplayer, browser Midori și elinks, pentru youtube youtube-viewer, etc).

 Zinus, on 29 august 2015 - 15:28, said:

O solutie ar fi sa folosesti wm-uri, dupa cum a spus si @shogun1

Nu conteaza distro-ul folosit. Pe o masina asemanatoare, 1GiB RAM + P4 am avut asa CentOS6 + KDE4, Fedora 20 / 21 + KDE4 Fedora 22 + Plasma5, acum am ArchLinux + I3wm. In toate cazurile ca browser am avut si am Opera 12.16, depinde de site-urile vizitate ca poti ajunge la mult RAM ocupat / folosit de browser si cu un tab deschis. Personal as recomanda Arch si I3wm sau Arch si awesomeWM sau daca initiatorul nu doreste / nu se descurca cu un tiling windows manager poate merge pe Enlightenment E17 / E19, depinde de distro si de ce gaseste in repo sau ce a zis si Shogun si a repetat si Zinus.

As recomanda ca initiatorul sa mearga pe arch, pleaca de la nimic, si pune el doar ce ii trebuie, bine dupa ce petrece putin timp pe archwiki ca sa citeasca cum se instaleaza pachete pe arch si ce pachete sunt necesare pentru un X functional. Apoi poate pune un DE de exemplu dar trebuie evitata greseala de a pune pachetul meta, ca astfel nu realizeaza nimic.

Sau ia mintu' ala deja existent la puricat si vede exact de ce se misca greu si ce poate face sa rezolve aceasta problema.

#15
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 07.07.2008
Eu am un sistem din 2002 - Athlon XP 1800+ 768 DDR 1  HDD 40 si placa video de 64 GeForce 4 64 DDR.
Am incercat pana acum Lubuntu 13.1 LTS si 14.04 LTS si LXLE : http://www.lxle.net/...upport/  LXLE -ul ales la start este 12.04 deoarce pare un pic mai lightweight.
Xubuntu pare si el potrivit in caz ca vrei un sistem complet.
Alternative Puppy linux: http://puppylinux.or...nload Puppy.htm
, Vector linux:  http://www.vectorlinux.com/
Sau Linux Lite.
Ubuntu este banuiesc prea greoi pentru sistemul tau.
Mie cel mai bine mi s-a miscat pana acum Lubuntu, inclusiv in Flash.
Apoi nu stiu daca ai procesorul care stie instructiuni SSE 2 sau nu?

SilTaz - este alta distributie interesanta: http://www.slitaz.org/en/get/
Practic ar trebui sa ne dai mai multe informatii despre sistemul tau, oricum as instala si un XP in prealabil pe HDD daca este spatiu.

http://q4os.org/documents.html - Q4OS pare de asemenea promitator
Poti incerca si Elementary OS - doar ca nu m-as arunca la ultima versiune.

#16
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,012
  • Înscris: 15.04.2011

 CristianParaschivescu, on 29 august 2015 - 14:19, said:

am un intel celeron 2,5 gb și 900 și ceva mb ram.....nu mai e cazul să investesc ceva în el pentru că nu e folosit la mare lucru
Celeron de acum 9 ani si te mai miri de ce iti merge prost? Chiar si daca gasesti o distributie foarte light, cu aplicatiile ce faci? O sa mearga ca naiba pe configuratia aia.

#17
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 07.07.2008

 Papillon_, on 08 septembrie 2015 - 09:24, said:

Celeron de acum 9 ani si te mai miri de ce iti merge prost? Chiar si daca gasesti o distributie foarte light, cu aplicatiile ce faci? O sa mearga ca naiba pe configuratia aia.

Nu cred ca doar varianta d eLinux il incetineste sau poate omul are prea mari pretentii de la sistemul lui.
Oricum ar trebui sa avem un overview  mai exact despre ce configuratie HW are pe acel laptop.
Eu unul cred ca ar trebui sa ii mearga bine avand in vedere ca Athlon-ul de mai sus face faa cu brio in acest moment dupa 2 luni de linux Lubuntu...

#18
alex_boroda

alex_boroda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2008
Pe laptopul părinților mei (un Fujitsu Siemens Amilo L1300, cu procesor Celeron M340 la 1,5 GHz și 1 Gb de RAM) am pus distribuția LXLE 12.04.5 (32-bit), bazată pe Lubuntu, care arată și se mișcă acceptabil pe această configurație. Am mai testat și AntiX 13.2, o distribuție din 2013 bazată pe Debian, care folosește interfețe grafice mai ușoare (IceWM, JWM și Fluxbox). AntiX se mișca mai bine, dar arăta mai urât decât LXLE, așa că părinții mei l-au preferat pe ultimul.

Dacă pui performanța înaintea esteticii, ai putea încerca AntiX 13.2. Atenție la tipul de procesor - dacă este unul non-pae (care nu suportă Physical Address Extension, o trăsătură ce permite procesoarelor pe 32 biți să vadă mai mult de 4 Gb de RAM), va trebui să descarci imaginea iso specială pentru procesoare non-pae, altfel nu-ți va merge instalarea. De fapt, pentru că tu ai maximum 1 Gb de RAM, pentru mai multă siguranță ai putea descărca direct iso pentru non-pae.

In cazul în care încerci distribuții bazate pe Ubuntu, trebuie să știi că ultima versiune care a mai avut suport pentru procesoare non-pae a fost 12.04 (de aceea am fost nevoit să aleg LXLE 12.04.5 și nu 14.04.3, care era versiunea cea mai nouă).

O ultimă observație ar fi că de la sisteme atât de vechi nu trebuie să ai așteptări prea mari. Programele uzuale care rulează pe calculator, gen editor de text sau calcul tabelar se pot mișca ok, dar problemele vor apărea în browserul web. Pur și simplu site-urile de azi sunt mult mai complexe decât cele de acum 10 ani și necesită mai multă putere de procesare.

Edited by alex_boroda, 12 October 2015 - 14:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate