Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Pot sa iau permis fara sa fac scoala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Dar nu ai nevoie de carnet dacă ești șofer adevărat. Înveți să conduci de la frate-tău, cumperi o mașină fără acte din târg cu 500 de euro, bagi benzină și te duci la plimbare. :)

#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe vremuri, se putea, daca aveai masina in familie, erai membru ACR, se aproba sa faci doar 10 ore de conducere la scoala ACR-ului. Prin anii '50 nici nu exista scoala pt cat A si B, te antrenai unde puteai si dadeai examen. Deci, te-ai nascut prea tarziu....

#21
gabi_con

gabi_con

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2008

View Post2bani, on 28 august 2015 - 12:17, said:

Aici nu te-ai lamurit?  http://forum.softped...oala-de-soferi/

Mc pt. ca m-ai tinut minte , '2bani'! Da, intr-adevar , se putea deduce si de aici. Intre timp m-am ocupat cu mai multe asa ca am si uitat de topicul ala. Evident, la acel moment nu ma gandeam la ideea asta cu saritul peste scoala. Banuiam eu ca n se poate, stiu cum e cu taxele in Ro, asa ca ar fi fost o minune sa se poata. Am sperat totusi ca ar fi ceva portite de ocolire pe care le-ati sti voi experimentatii Posted Image

View Postneur0, on 28 august 2015 - 12:21, said:

Dar nu ai nevoie de carnet dacă ești șofer adevărat. Înveți să conduci de la frate-tău, cumperi o mașină fără acte din târg cu 500 de euro, bagi benzină și te duci la plimbare. Posted Image

Asta am facut eu pana aqm pe drumuri laturalnice. De amu' incolo vreau sa intru pe drumuri mai mari. Asa ca watch out! :D

#22
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 06.08.2015
esti Dumnezeu,nu ai nevoie de permis ,mai ales de scoala.

#23
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
scrie ba cum trebuie si daca nu esti capabil sa intelegi ca Neur0 face misto de tine inchide calculatorul ala.

#24
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postgabi_con, on 28 august 2015 - 12:29, said:


Asta am facut eu pana aqm pe drumuri laturalnice. De amu' incolo vreau sa intru pe drumuri mai mari. Asa ca watch out! Posted Image

Nu-i nimic, o sa te vedem la stirile de la ora 5 ca ai omorat pe cineva. Sau speram ca macar un dosar penal sa obtii.

#25
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Daca ai mers pe drumurile laturalnice de atata vreme nu iti mai trebuie scoala, te descurci tu si in sensurile giratorii, si cu acordarea de prioritate in intersectii, cu recunoasterea si respectarea semnelor de circulatie si daca apare vreun agent de circulatie il iei pe botu' masinii ca statea ca fraieru' in mijlocu' drumului...

Edited by wasteyard, 28 August 2015 - 12:51.


#26
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postgabi_con, on 28 august 2015 - 12:29, said:

Asta am facut eu pana aqm pe drumuri laturalnice. De amu' incolo vreau sa intru pe drumuri mai mari. Asa ca watch out! Posted Image
Dacă ești jmeker adevărat și ai sânge în instalație, nu-i problemă.

View Postwasteyard, on 28 august 2015 - 12:50, said:

daca apare vreun agent de circulatie il iei pe botu' masinii ca statea ca fraieru' in mijlocu' drumului...
Nu așa, se rezolvă cu finețe problema, deschizi geamul, tragi o flegmă, îți aranjezi freza, tragi ochelarii de soare pe frunte, îl lași un minut să facă spume ca disperatul fără să zici nimic și apoi bagi textul:

"bă, da' ai tupeu, dă-te-n m.... mă-tii de jegos! Dacă nu-mi ceri scuze, vin cu băieții și sânge te fac, p.... pe fața ta de fraier! te tai, dă-te-n ..., de ciumpalac prost, să moara familia mea!"

Edited by neur0, 28 August 2015 - 12:57.


#27
gabi_con

gabi_con

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2008
(pentru glumeti)
Glumiti voi dar orice achievement se face ca autodidact. Scoala nu este alfa si omega invatarii. Daca nu ai in sange unele lucruri , scoala nu te va face sa performezi in ele. De exemplu un fotbalist poate sa il invete cineva de mic sau poate sa se apuce de mai tarziu. Sint destui savanti cu rezultate modeste la scoala, care apoi au depasit timpul.

Nu zic ca as fi unul dintre ei, dar daca stiu legislatia si manuiesc bine masina, ar trebui sa pot sa fiu lasat sa dau examen. Dar, dupa cum am zis, e o chestiune de taxe de luat. Sint convins ca, dupa ce-mi iau masina ma asteapta o gramada de astfel de taxe, asa ca sint resemnat i privinta asta.

#28
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Scoala trebuie sa o faci cu instructor auto autorizat, cu masina special dotat pentru cursanti (pedala de frana la instructor, firma luminoasa cu mentiunea scoala samd).
Poti sa fii al mai mare as pe mosia proprie, daca pe drumul public nu ai condus, cel putin nu legal.

Ca or exista 0,01% care conduc pe coclaurile din sat de la o varsta de la care nu vad nici deasupra volanului, asta e altceva.
Ca stiu sa opreasca la rosu si cam atat, nu-i suficient.

View Postgabi_con, on 28 august 2015 - 12:57, said:

Nu zic ca as fi unul dintre ei, dar daca stiu legislatia si manuiesc bine masina, ar trebui sa pot sa fiu lasat sa dau examen.
Da, la fel orice nebun, e suficient sa aiba doua maini si sa poata tine o arma in mana, ce atatea permise, examene medicale, psihologice...
Direct pusa arma in mana si testat abilitatea de a apasa pe tragaci.

View Postgabi_con, on 28 august 2015 - 12:57, said:

Glumiti voi dar orice achievement se face ca autodidact.
Achievment-urile/perks-urile le obtii la Call of duty, nu autodidact.

Edited by gumball3000, 28 August 2015 - 13:08.


#29
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View Postgabi_con, on 28 august 2015 - 12:57, said:

(pentru glumeti)
Glumiti voi dar orice achievement se face ca autodidact. Scoala nu este alfa si omega invatarii. Daca nu ai in sange unele lucruri , scoala nu te va face sa performezi in ele. De exemplu un fotbalist poate sa il invete cineva de mic sau poate sa se apuce de mai tarziu. Sint destui savanti cu rezultate modeste la scoala, care apoi au depasit timpul.

Nu zic ca as fi unul dintre ei, dar daca stiu legislatia si manuiesc bine masina, ar trebui sa pot sa fiu lasat sa dau examen. Dar, dupa cum am zis, e o chestiune de taxe de luat. Sint convins ca, dupa ce-mi iau masina ma asteapta o gramada de astfel de taxe, asa ca sint resemnat i privinta asta.

Sunt curios care va fi reactia ta cand te va baga instructorul pentru prima oara in traficul dintr-un oras aglomerat...

#30
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
editat mai sus Î

Edited by gumball3000, 28 August 2015 - 13:08.


#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007

View Postgabi_con, on 28 august 2015 - 12:57, said:

(pentru glumeti)
Glumiti voi dar orice achievement se face ca autodidact. Scoala nu este alfa si omega invatarii. Daca nu ai in sange unele lucruri , scoala nu te va face sa performezi in ele. De exemplu un fotbalist poate sa il invete cineva de mic sau poate sa se apuce de mai tarziu. Sint destui savanti cu rezultate modeste la scoala, care apoi au depasit timpul.

Nu zic ca as fi unul dintre ei, dar daca stiu legislatia si manuiesc bine masina, ar trebui sa pot sa fiu lasat sa dau examen. Dar, dupa cum am zis, e o chestiune de taxe de luat. Sint convins ca, dupa ce-mi iau masina ma asteapta o gramada de astfel de taxe, asa ca sint resemnat i privinta asta.

vezi ca scoala se da in oras, cu trafic de masini, pietoni, intersectii, semafoare, nu pe coclaurii unde ai putut fi tu autodidact.

#32
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cititi cu atentie, problema lui nu e ca trebuie sa faci o scoala de soferi ca sa obtii permis de conducere, ci ca acea scoala trebuie platita, din cauza asta ar prefera sa fie autodidact, la fel ca in clipul asta cu free inhabitant.

Edit: corectat link

Edited by gumball3000, 28 August 2015 - 13:15.


#33
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postrumegus, on 28 august 2015 - 12:26, said:

Pe vremuri, se putea, daca aveai masina in familie, erai membru ACR, se aproba sa faci doar 10 ore de conducere la scoala ACR-ului.
O fi fost intr-o vreme si cum zici tu.  In '92 am fost printre ultimii care-am luat permisul cu doar 10 ore, fara sa am masina in familie (o vanduse tata de cativa ani, cand devenise obiect de decor din cauza interdictiilor de circulatie si-a cozilor la benzina pe cartela), fara sa fiu membru ACR si fara sa merg la scoala lor, ci la un instructor independent acreditat / autorizat (ceva gen PFA).

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,003
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBarboso, on 28 august 2015 - 13:17, said:

... fara sa merg la scoala lor, ci la un instructor independent acreditat / autorizat (ceva gen PFA).
Treaba descrisa functioneaza si e legala si aici. Si din cate stiu si in SUA (probabil si prin alte parti) e la fel...

#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgabi_con, on 28 august 2015 - 12:57, said:

(pentru glumeti)
Glumiti voi dar orice achievement se face ca autodidact. Scoala nu este alfa si omega invatarii. Daca nu ai in sange unele lucruri , scoala nu te va face sa performezi in ele. De exemplu un fotbalist poate sa il invete cineva de mic sau poate sa se apuce de mai tarziu. Sint destui savanti cu rezultate modeste la scoala, care apoi au depasit timpul.

Nu zic ca as fi unul dintre ei, dar daca stiu legislatia si manuiesc bine masina, ar trebui sa pot sa fiu lasat sa dau examen. Dar, dupa cum am zis, e o chestiune de taxe de luat. Sint convins ca, dupa ce-mi iau masina ma asteapta o gramada de astfel de taxe, asa ca sint resemnat i privinta asta.
Vezi ca la examen iti cere buletinul. Pe ala l-ai scos de la evidenta populatiei?

#36
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View Postgabi_con, on 28 august 2015 - 11:59, said:

Deci, se poate da examen fara sa fac scoala?
Nu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate