Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Suc de mere natural?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Corect, coca-cola cu aspartam e sanatate curata.

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,705
  • Înscris: 07.02.2003
Depinde ce citesti despre aspartam, hoaxurile de net sau studiile serioase :)

#57
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

 moldoveanca2001, on 16 august 2015 - 14:17, said:

Buna,
eu am citit ca pasteurizarea distruge acele enzime care dau valoare nutritiva a sucului

Posibil, io nu-l beau pt. ca-i sanatos ci pt. gust.

 wizardofoz, on 16 august 2015 - 05:07, said:

In orice caz ideea de a bea suc de fructe, natural sau nu, e  o timpenie. E nesanatos si in afar ca te ingrasi si f*ti dinti nu cistigi nimic.

De aia bag uneori vodca il el.

#58
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Asta e altceva :)

 rich1974, on 20 august 2015 - 15:26, said:

Corect, coca-cola cu aspartam e sanatate curata.


Nu, nu este. Dar e preferabila.

#59
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
fierturile alea la cutie, din orice fruct exista pentru multumirea neuronului, nicidecum pt a hrani orgranismul.

#60
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 andreic, on 20 august 2015 - 15:51, said:

Depinde ce citesti despre aspartam, hoaxurile de net sau studiile serioase :)
Pai eu ce zic, bea cu incredere, nu asculta la toti nebunii conspirationisti.

#61
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,705
  • Înscris: 07.02.2003
Eu nu mai beau cola de aprox 8 ani... dar beam cu incredere si placere inainte zero sau max, din 94' am inceput cu un litru pe zi dupa care am trecut la 2l pe zi Posted Image Fara probleme evident. Aspartamul este subiectul unor studii riguroase intrucat este folosit in aproape o treime din piata de sucuri, prajituri, bomboane si chestii dietetice. Pana acum absolut nimic din ceea ce propavaduiesc conspirationistii. Practic e o substanta asemanatoare zaharului (formula e pe net), de aia si da acelasi gust numai ca e de 100x mai puternica si ca atare se foloseste mult mai putin pentru acelasi gust, de aici caloriile in minus... ca daca pui aspartam la gramaj cat pui si zahar nu faci nimic, aceleasi calorii dar fiindca e mai puternic pui putin si faci economie calorica. Substanta se sparge in intestin foarte repede (hidrolizare, nici nu apuca sa intre in sange) intr-un acid si inca o chestie, am uitat cum ii zice. Toate sunt metabolizabile deci nu sunt toxice.

Edited by andreic, 20 August 2015 - 17:38.


#62
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si totusi in articolul  acesta despre aspartam ( E951)  se relateaza niste chestii cam ingrijoratoare.  http://www.naturamal...spartam.php  
Si e doar primul care mi-a aparut la cautare pe Gogu.

#63
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Esti chiar serios cind citezi un site care se cheama "naturamall"?
Ce daca apare la o cautare google, ia cauta "earth is flat". Confundati interentul cu informatia...

#64
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
tu nu intelegi ca aia sunt conspirationisti, tu trebuie sa cauti numai studiile serioase.

#65
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mie mi se pare hilar sa sustii consumul bauturilor cu aspartam in dauna sucurilor extrase din fructe, fara adaos de indulcitori si conservanti. In curand veti sustine si ca red bull e cea mai sanatoasa bautura. Imi aduce aminte de bautura gatorade din excelenta comedie "Idiocracy".

#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,705
  • Înscris: 07.02.2003

 Freddy12, on 20 august 2015 - 19:08, said:

Si totusi in articolul  acesta despre aspartam ( E951)  se relateaza niste chestii cam ingrijoratoare.
Sunt hoaxuri de internet, adica abureli nedovedite, ignoranta si inventii auzite pe la colturi fara niciun suport stiintific sa nu zic peer review.

 Freddy12, on 20 august 2015 - 20:48, said:

Mie mi se pare hilar sa sustii consumul bauturilor cu aspartam in dauna sucurilor extrase din fructe,
Pai nu le sustine nimeni in dauna altora... deci falsa problema. Le consuma cine are probleme cu greutatea sau s-a facut balena si nu se poate abtine sa bea ceva cu gust dulce si racoritor...

 wizardofoz, on 20 august 2015 - 20:00, said:

Esti chiar serios cind citezi un site care se cheama "naturamall"?
Ce daca apare la o cautare google, ia cauta "earth is flat". Confundati interentul cu informatia...
Mare parte din internet este gunoi, devine dificil pentrui entuziasti cu mintea odihnita sa faca diferenta intre hoax si realitate.

Edited by andreic, 20 August 2015 - 21:36.


#67
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 Freddy12, on 20 august 2015 - 20:48, said:

Mie mi se pare hilar sa sustii consumul bauturilor cu aspartam in dauna sucurilor extrase din fructe, fara adaos de indulcitori si conservanti. In curand veti sustine si ca red bull e cea mai sanatoasa bautura. Imi aduce aminte de bautura gatorade din excelenta comedie "Idiocracy".


Ce dracu e cu oamenii astia care nu pot citi doua rinduri?
Tot ce s-a spus pina acum este ca apa e cea mai buna si fructele sint bune, dar mincate intregi.
Paralela cu bauturile cu indulcitori a fost adusa ca sa puna lucrurile in persepectiva. Ideea e ca CHIAR SI COCA COLA (fara zahar) e mai sanatoasa decit sucurile naturale. Nu, nu e hilar, e absolut evident daca nu esti spalat pe creier si ai un minim de educatie.

Edited by wizardofoz, 20 August 2015 - 23:29.


#68
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Adica, o bautura indulcita cu ceva sintetic e mai buna decat un suc natural fiert? Tu realizezi ce sustii?

#69
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Evident. Cea mai daunatoare substanta din toate sucurile, artificiale sau naturale, fierte sau stoarse proaspat, este zaharul (glucoza, fructoza, zaharoza etc). Zaharul iti da obezitate - cu toate problemele legate de inima, circulatie etc -  si, posibil, diabet. Care a rindul lui e legat de obezitate.
Restul, vitamine, aspartam etc sint frectii.

Edited by wizardofoz, 21 August 2015 - 06:57.


#70
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,453
  • Înscris: 20.02.2008
Rich1974 nu te mai chinui cu el. Nu ai cu cine. Dupa conceptia lui nici fructe nu trebuie sa consumam ca acestea contin fructoza si devenim obezi.

Eu inca ii astept sa mentioneze ce alte "substante" rele sunt ADAUGATE in sucul natural (100%) mentionat de autorul topicului.
@Andreic, platesc avocatul ala sau nu?

Edited by ioppo, 21 August 2015 - 08:09.


#71
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Scrii minciuni: am scris de cel putin 2 ori la rind de fructe, inclusiv in postul de mai sus. Fructele nu au asa mult zahar pentru ca e diluat cu fibre care sint bune. Sucul scoate zaharul dintr-un kil de fructe intr-un pahar pe care-l dai pe git.

Acu nici fructele astea nu sint chiar asa de bune... de citeva sute sau mii de ani, deci foarte de curind, oamenii au selectionat fructele sa creeze foarte mult zahar. Nu ca cele pentru care am evoluat noi, cele salbatice, care au mult mai putin zahar.

#72
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006
Pentru initiatoarea topicului si pentru cei interesati: daca vreti suc bun de mere, duceti-va in orice piata mare, acolo unde sunt cei care vand mere si cumparati de acolo suc de mere. Au sticle de plastic de 1 l si costa in jur de 5 lei; nu stiu cat rezista la frigider daca desfaci sticla, pentru ca intotdeauna am desfacut-o si am baut-o pe toata. Cei de la care cumpar, mi-au spus ca rezista max 3 zile la frigider daca o desfaci.

Ref la indulcitorii din sucuri: intr-o vreme am hotarat sa urmez un regim de slabit si m-am dus la un nutritionist bun. Nefiind bautoare de cafea, mai beam dimineata cate o doza de pepsi. Am intrebat-o pe nutritionista cat de nociva este o doza de pepsi si daca e mai ok sa-mi iau pepsi light.
Stiti ce mi-a zis?! Ca aspartamul (si orice indulcitor sintetic) sunt cele mai mari porcarii, ca favorizeaza retentia de apa si de fapt te ingrasi de la acesti indulcitori. Si mi-a zis ca, daca chiar nu pot sa supravietuiesc fara pepsi-ul de dimineata,  sa beau unul cu zahar, pana in orele 11.00

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate