Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Interzis campare cort Transfagarasan

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
transfagarasan

transfagarasan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.08.2015
Buna seara!

Am fost acum 2 ani si acum 3 ani cu cortul pe Transfagarasan, intre Balea Lac si Cascada Balea si nu era interzis sau cel putin nu ne a zis nimeni ca ar fi.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: Este interzisa camparea pe Transfagarasan in afarea locurilor de campare special amenajate?

Adica a fost cineva recent si stie sigur asta?

Multumesc!

#2
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 04.09.2013
Ma bag si eu aiurea in seama si te rog sa ma scuzi, dar daca mergi in salbaticie unde nu dai de nimeni, cum ti-ar putea interzice ?

#3
transfagarasan

transfagarasan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.08.2015
Nu e chiar in salbaticie. avand in vedere ca mergem cu masina...e cumva langa sosea langa un rau. Am mai fost acolo acum 2 si 3 ani in acelasi loc, insa acum am inteles ca vin jandarmii care patruleaza pe acolo si iti spun sa pleci , altfel amenda. daca ai avea cum sa afli informatia, ti as fi recunoscatoare. ms

#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Pai ia vezi ce scrie pe site-ul lor !  Daca nu gasesti acolo informatia clara, poti incerca sa le dai si-un telefon / mail, vad ca au niste date de contact pt PR.
Ai avea, zic eu, cea mai sigura informatie.  Apoi, poate-o postezi si aici, sa-i mai ajute si pe altii.

Edited by Barboso, 12 August 2015 - 22:18.


#5
transfagarasan

transfagarasan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.08.2015
Multumesc pentru raspuns! O sa trimit un e-mail si daca primesc raspuns sau aflu ceva o sa scriu si aici.

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Cred ca un telefon ar fi mai sigur, dar decizia-ti apartine.

#7
transfagarasan

transfagarasan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.08.2015
In acest articol [email protected]  la articolul 7, ultimul subpunct zice  ca nu ai avea voie...din 2012 si eu am fost in 2011. ..Cu toate astea as vrea sa stiu daca cineva care a fost acolo a avut probleme? ca sa nu bat drumul degeaba. avand in vedere ce scrie in articol...ce o sa mi spuna deja stiu:(

#8
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Mi se pare normal sa fie interzis... mai la vale de Balea Cascada s-a umplut de vile de bastani. Vrei sa vina prostimea si sa le strice zen-ul cu corturi?

Muntii patriei nu sunt ai poporului, ci ai jmekerilor care si-au luat tara inapoi de vreo douajcinci de ani si ai slugilor lor, jandarii, fosti trupe de securitate.

Aveti grija mare pe unde campati, pe langa amenda poate va intoarceti din vacanta cu vanatai pe cocoasa de la bulanele si bocancii de jandarmi.

Edited by crouchot, 12 August 2015 - 23:53.


#9
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
e vorba de mizeria pe care o lasa romanul civilizat

#10
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 07.05.2006

View Postwld-ro, on 12 august 2015 - 22:05, said:

salbaticie unde nu dai de nimeni
Sa vezi ce salbaticie e acolo cand stai in coloana sa astepti sa-si gaseasca unii loc de parcare in weekend.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ia treci matale de tunel, spre lacul de acumulare, si vezi ca nu te mai ia nimeni la intrebari , doar ca trebuie sa cobori putin , insa sunt cateva locuri superbe. Este o masura cam restrictiva si abuziva , insa este destul de justificata daca stai sa te gandesti ca o frumusete ca Transfagarasanul poate sa devina intr-un weekend aglomerat ca o tabara de refugiati sirieni . Am niste fotografii de prin 2013 in care cetatenii campati si-au intins inclusiv funii pentru chilotii si tricourile spalate , cat despre pampersi , ai jura ca ii zamisleste vreun animal din zona , asa de multi sunt aruncati . In timpul saptamanii este mai permisiva chestia si nici jandarmii nu sunt asa aspri.

#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostJurasikMan, on 13 august 2015 - 08:13, said:

Am niste fotografii de prin 2013 in care cetatenii campati si-au intins inclusiv funii pentru chilotii si tricourile spalate ,

si ce e rau in asta? asta nu distruge mediul
si eu imi puneam la uscattricoul si chilotii daca era posibil, iar daca aveam apa si vremea buna, de ce sa nu-i clatesc?
lucrul ala nu strica mediul, ba e chiar o solutie pentru cei care merg cu rucsacul in spate

#13
username250

username250

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.04.2009
Cei ce merg cu rucsacul in spate nu campează la sosea. Urca mai sus pe munte. Cât despre spălatul rufelor, sunt de părere că dăunează mediului dacă folosesti tot felul de detergenți plini de chimicale și apoi limpezește rufele în apele râurilor.

#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Micro-hidrocentralele construite inclusiv in Fagaras sunt mult mai daunatoare pentru mediu decat niste turisti ce-si spala rufele in rau de cateva ori pe an, in timpul verii.

Parctic au desfiintat unele parauri.

#15
username250

username250

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.04.2009

View PostSeb, on 15 august 2015 - 15:03, said:

Micro-hidrocentralele construite inclusiv in Fagaras sunt mult mai daunatoare pentru mediu decat niste turisti ce-si spala rufele in rau de cateva ori pe an, in timpul verii.Parctic au desfiintat unele parauri.
De acord cu tine. Am fost dezamăgit când am văzut micro-raharaturi au apărut între Vidraru și Bâlea. Erau ca  ciupercile după ploaie.

#16
aolaru

aolaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2008
Stie cineva daca totusi se mai poate campa in spatele cabanei Balea Cascada, dincolo de bungalourile noi, langa rau?

#17
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
In Romania in majoritatea locurilor in care  poti ajunge cu masina este neplacuta camparea in apropierea drumului din cauza mizeriei lasate de altii, manele date la maxim si altele tot asa.
Mi se pare o masura binevenita interzicerea camparii langa drum, chiar daca sunt afectati astfel si cei care au un comportament civilizat.
Cand campezi in Fagaras mergand cu rucsacul in spate este alta poveste.
Acum multi ani am mai campat si langa cabana Capra, dar in prezent se pare ca si locul acela de campare a disparut.
Posibil sa se mai poata campa in poienile din zona Piscul Negru, dar nu am fost recent ca sa pot da o informatie actualizata.

Edited by edri, 01 September 2015 - 10:37.


#18
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 26.05.2007

View Postaolaru, on 01 septembrie 2015 - 09:28, said:

Stie cineva daca totusi se mai poate campa in spatele cabanei Balea Cascada, dincolo de bungalourile noi, langa rau?
Se poate campa linistit in spatele Cabanei Balea Lac II, 15 RON / noapte ( vine un nene sa incaseze taxa, elibereaza bon ).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate