Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Cel mai ieftin Cont Bancar pentru Firme (Persoane Juridice)

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006
am gasit si la bcr un pachet interesant cont antreprenor bcr premium ar avea costuri 0 si cateva tranzactii gratuite pe luna daca mentii in medie minimum 15000 lei.
deltalii aici

#20
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009

 Eagle Raider, on 10 august 2015 - 12:03, said:

am gasit si la bcr un pachet interesant cont antreprenor bcr premium ar avea costuri 0 si cateva tranzactii gratuite pe luna daca mentii in medie minimum 15000 lei.
deltalii aici
Ar fi o idee, dar eu țin minte că, acum câțiva ani, datorită comisioanelor și taxelor pe care le percepeau abia așteptam să termin cu ei. (La fel a fost cazul și cu BRD).
Deci BCR sau BRD, nu, merci!

Edited by ErgoProxy, 10 August 2015 - 14:53.


#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
A mai ramas Raiffeisen singura banca de la care n-ai plecat.

Edited by don_dannielo, 10 August 2015 - 14:57.


#22
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009

 don_dannielo, on 10 august 2015 - 14:55, said:

A mai ramas Raiffeisen singura banca de la care n-ai plecat.
Ca o primă impresie (comparând comisioanele), între Raifeissen și ING aș prefera ING.
Altfel, mai există și alte bănci de încercat de la care n-am plecat :) : Libra, Banca Românească, Piraeus, OTP, Transilvania.

Edited by ErgoProxy, 10 August 2015 - 15:07.


#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,754
  • Înscris: 16.03.2004

 ErgoProxy, on 10 august 2015 - 15:05, said:

Ca o primă impresie (comparând comisioanele), între Raifeissen și ING aș prefera ING.
Altfel, mai există și alte bănci de încercat de la care n-am plecat Posted Image : Libra, Banca Românească, Piraeus, OTP, Transilvania.
Ar mai fi UnicreditPosted Image

#24
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009

 dark, on 10 august 2015 - 15:44, said:

Ar mai fi UnicreditPosted Image

Merci, dar după tarifele de aici, din nou, prefer ING.

Edited by ErgoProxy, 10 August 2015 - 16:38.


#25
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006
am avut si eu unele probleme cu bcr ca pers fizica, dar in ultima vreme parca si-au mai revenit, e drept ca nu prea am mai tranzactionat asa mult de la ei, poate si de aici lipsa de probleme :)

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 ErgoProxy, on 10 august 2015 - 15:05, said:


Ca o primă impresie (comparând comisioanele), Ă®ntre Raifeissen și ING aș prefera ING.
Altfel, mai există și alte bănci de Ă®ncercat de la care n-am plecat :) : Libra, Banca Românească, Piraeus, OTP, Transilvania.
Cauti banci sau bancute?

#27
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009

 don_dannielo, on 10 august 2015 - 17:43, said:

Cauti banci sau bancute?
Caut bănci care au comisioane rezonabile. Toate băncile enumerate anterior (cu excepția Băncii Românești), sunt bănci care au apărut de ceva timp.

#28
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Aceeasi dilema am avut-o si eu acum 2 ani. Am luat la pas bancile si site-urile lor si ... m-am ingrozit. Am un ghimpe fata de bcr si brd (am lucrat la 2 firme inainte si trebuia sa depun banii din incasari la astea doua si muream cu zile la coada) si pe astea le-am eliminat din start. Urmatoarele au picat la comisionul de incasare (cum plm sa imi iei din banii incasati de mine...nu-ti ajung comisioanele din ce-ti platesc?) si dupa aia au intrat comisioanele in analiza.
Nu fac nicio reclama ING-ului, nu lucrez acolo, etc etc dar atata timp cat pot sa pun niste bani in cont in maxim 2 minute fara sa interactionez cu o persoana, am comision de administrare zero, am comisioane de plata decente (3,51 lei pentru op pina acum) si internet banking ok - mi s-a parut cea mai ok banca pentru businessul meu. Nu o sa uit fata pe care a facut-o o directoare de sucursala de la BT cand i-am spus cat ma costa pe mine bankingul lunar la ING si cand mi-a zis ca e mai bine sa stau acolo ca la ei nu o sa pot obtine asa ceva.
Degeaba iti spunem noi ca acolo e mai ok sau dincolo e mai bine. Poate tu ai operatiuni care necesita ghiseu sau alte chestii specifice afacerii tale asa ca cel mai bine le iei pe toate la rand si gata, te hotarasti.

Edited by petman, 10 August 2015 - 20:53.


#29
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009

 petman, on 10 august 2015 - 20:52, said:

Aceeasi dilema am avut-o si eu acum 2 ani. Am luat la pas bancile si site-urile lor si ... m-am ingrozit. Am un ghimpe fata de bcr si brd (am lucrat la 2 firme inainte si trebuia sa depun banii din incasari la astea doua si muream cu zile la coada) si pe astea le-am eliminat din start. Urmatoarele au picat la comisionul de incasare (cum plm sa imi iei din banii incasati de mine...nu-ti ajung comisioanele din ce-ti platesc?) si dupa aia au intrat comisioanele in analiza.
Nu fac nicio reclama ING-ului, nu lucrez acolo, etc etc dar atata timp cat pot sa pun niste bani in cont in maxim 2 minute fara sa interactionez cu o persoana, am comision de administrare zero, am comisioane de plata decente (3,51 lei pentru op pina acum) si internet banking ok - mi s-a parut cea mai ok banca pentru businessul meu. Nu o sa uit fata pe care a facut-o o directoare de sucursala de la BT cand i-am spus cat ma costa pe mine bankingul lunar la ING si cand mi-a zis ca e mai bine sa stau acolo ca la ei nu o sa pot obtine asa ceva.
Degeaba iti spunem noi ca acolo e mai ok sau dincolo e mai bine. Poate tu ai operatiuni care necesita ghiseu sau alte chestii specifice afacerii tale asa ca cel mai bine le iei pe toate la rand si gata, te hotarasti.
Dacă tu zici că orice plată cu cardul se consideră în acestea 10, atunci cred că aș putea să le fac (numai câte sticle de apă cumpăr și m-aș încadra :) ).
Am uitat să spun că am descoperit și un lucru pozitiv în acest upgrade: cardul Visa n-ar mai avea comisionul anual de 40 lei (cel puțin așa reiese din noua listă de comisioane).

Edited by ErgoProxy, 10 August 2015 - 22:12.


#30
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu o zic eu - o zice ING. Poti sa treci pe la ei sa-i intrebi.

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,754
  • Înscris: 16.03.2004

 ErgoProxy, on 10 august 2015 - 16:38, said:

[/font]
Merci, dar după tarifele de aici, din nou, prefer ING.

Da, acum Unicredit e cea mai scumpa banca din Romania, din cauza faptului ca Unicredit a cumparat HVB Bank si de aici comisioanele uriase, sucursala din Romania tine de HVB Bank.

#32
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce importanta are cine pe cine a cumparat?
Le pune cineva pistolul la cap sa tina tarifele sus?

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,754
  • Înscris: 16.03.2004

 don_dannielo, on 11 august 2015 - 18:26, said:

Ce importanta are cine pe cine a cumparat?
Le pune cineva pistolul la cap sa tina tarifele sus?
Are importanta.
Cand a venit Unicredit in Romania avea tarife mici. Unicredit a coexistat cu HVB. Apoi, cand banca mama din Italia a cumparat banca nemteasca, in Romania, comisioanele s-au fixat pe cele ale bancii HVB fiindca sucursala din Romania tine de HVB.
Acum, daca comisioanele aceste banci sunt foarte mari, nu stiu ce sa zic, probabil ofera siguranta, servicii de calitate (7,5 lei respectiv 2 euro pentru persoane fizice, 10 euro pentru juridice), clienti are cam aproape 600.000. Daca le-ar pleca clientii, ar micsora comisioanele, ma gandesc. Pe parte de corporate, sta foarte bine, e pe locul 3.
Dar cred ca ne-am indepartat de la subiect. Atat am zis si nu mai continui.

Edited by dark, 12 August 2015 - 08:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate