Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Frigider cu compresor nechinezesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
In China se produc nu doar lucruri proaste, ci si cele mai bune din lume.
Din pacate, in prezent produsele chinezesti sunt superioare celor facute in Elvetia, Japonia, Austria, Germania, SUA, UK, Franta si pe unde mai vreti, nu atat pt. ca au ajuns cele chinezesti excelente, ci pt. ca au ajuns cele originale foarte-foarte proaste.

Eu am o curiozitate, se gasesc in RO si frigidere mai proaste decat Beko ???
Am o vecina care a luat un Beko cu 5 ani garantie, si l-a dus in service de 5 ori numai in primul an...

N-am mai auzit asa ceva...
Am o masina de spalat Wirlpool din '94 si un Frigider Indesit tot din '94, care merg ca noi si acum, si nu le-am facut un service major niciodata.
La masina de spalat am schimba un condensator de 40 lei acum 10 ani, iar la frigider n-am umblat deloc.

Edited by loock, 30 July 2015 - 19:12.


#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,210
  • Înscris: 22.05.2003
Ia de la astia si gata :)

Nu cred ca are rost sa cumperi o jucarie de 3000+

Deja e overkill pt ce iti trebuie tie.

#21
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015

View Postmodoran, on 30 iulie 2015 - 18:34, said:

Cum adica Samsung au compresoare chinezesti ?  Stiu ca astia pun compresoare facute de ei ce au si garantie 10 ani (doar compresorul). Nu cred ca cei de la Samsung folosesc Jiaxipera chinezesc.
De ce nu ar folosi chinezoii la industria asta. sa faci un compresor genereaza poluare la maxim. mai bine folosesti CHINA

#22
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015

View PostAdm, on 30 iulie 2015 - 19:07, said:

Ia de la astia si gata Posted Image

Nu cred ca are rost sa cumperi o jucarie de 3000+

Deja e overkill pt ce iti trebuie tie.

Sau iei de la eMAG si ai livrare gratuita in toata tara si 100 de lei sa cumperi branza online din Supermarket.

http://www.emag.ro/f...d/pd/D0DQCBBBM/

#23
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
@lock , exact din 94 era si prima  mea  garnitura electrocasnica masina si combina . Impecabile , nu am avut probleme niciodata cu ele .  La final  dupa  ani buni s-a spart cuva masinii , avea un por  , se putea  schimba dar am luat alta la buy  back pentru uzura morala mai ales , aparuse asta cu al 6 -lea simt cica si am dus-o la Domo   la schimb . Combina a ramas   la o alta  locuinta  intr-un alt oras , dar cu aia chiar nu am avut nimic vreodata de reprosat .

Edited by gingisKHAN2015, 30 July 2015 - 19:19.


#24
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007
mai oameni buni, voi dati linkuri spre varianta alba a produsului postat initial... ala fiind gri, are MWD in coada, nu WD ca al vostru! sa comparam totusi mere cu mere!

#25
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,613
  • Înscris: 05.12.2005
Compresorul în sine e doar o parte a ecuaţiei, fiabilitatea frigiderului depinde şi de alte lucruri. Dacă ai ţevi subţiri pe circuitul freonului, suduri proaste, picură condens pe piese metalice care se corodează în timp, toate astea provoacă decesul aparatului fără să fie compresorul de vină.
Pe lângă asta la electrocasnicele actuale ciclul termic şi randamentul răcirii sunt aşa de ridicate încât motorul funcţionează din an în paşti, mult mai puţine ore cumulate faţă de frigiderele de acum 10 ani.

#26
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007

View Postloock, on 30 iulie 2015 - 19:06, said:

In China se produc nu doar lucruri proaste, ci si cele mai bune din lume.
Din pacate, in prezent produsele chinezesti sunt superioare celor facute in Elvetia, Japonia, Austria, Germania, SUA, UK, Franta si pe unde mai vreti, nu atat pt. ca au ajuns cele chinezesti excelente, ci pt. ca au ajuns cele originale foarte-foarte proaste.

Eu am o curiozitate, se gasesc in RO si frigidere mai proaste decat Beko ???
Am o vecina care a luat un Beko cu 5 ani garantie, si l-a dus in service de 5 ori numai in primul an...

N-am mai auzit asa ceva...
Am o masina de spalat Wirlpool din '94 si un Frigider Indesit tot din '94, care merg ca noi si acum, si nu le-am facut un service major niciodata.
La masina de spalat am schimba un condensator de 40 lei acum 10 ani, iar la frigider n-am umblat deloc.

Daca a avut vecina probleme nu toate sunt proaste. Eu am stat undeva in chirie si vea un Beko no frost si merge brici.
Pe de alta parte am avut un Zanussi si parintii mei au tot un Zanussi si mi se pare cele mai proaste frigidere, de abia racesc, desi nofrost tot fac zapada, niste aiureli daca ma intrebi pe mine.
In schimb am un LG no frost de vreo 6 ani si ceva si nu a fost scos din priza niciodata de cand l-am luat si pe caldurile astea la treapta 3/6 face un receeeeee.

Pe langa compresor cred ca e important si cat de bine izoleaza dulapul.

La LG-ul meu observ ca daca bag mai multe produse calde la racit se incalzeste zona exterioara dimprejurul burdufului de la usa si sa raceste pe masura ce se raceste totul intern. Chiar as dori o explicatie ptr acest fenomen.

Edited by atupi, 30 July 2015 - 19:32.


#27
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007
legat de ce vorbeam, ca Zanussi tot Electrolux sunt in fapt... realitatea este ca aproape toate produsele ce se invarteau prin anii 90, indiferent de marca, aveau durate de viata mult mai mari decat cele din prezent!

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,210
  • Înscris: 22.05.2003
Suntem o economie de consum, ce va mira?
Daca o masina de spalat/frigider tine peste 5 ani, deja e exceptie.

#29
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
S-a mai zis, nu tot ce este fabricat in China este prost, nici pe departe. Daca Bosch sau mai stiu eu ce firma baga in frigidere compresoare chinezesti, inseamna ca sunt facute in parametri la cerintele Bosch/Samsung.

Daca Samsung dau garantie 10 ani pe electrocasnice, ia-ti linistita.

#30
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,511
  • Înscris: 12.07.2010
Merge şi acum la ţară un Arctic cumpărat în 1979. Nu a avut nevoie de nici o reparaţie! Am un Indesit într-o verandă şi iarna când scade temperatura de acolo sub + 12° C iese din funcţiune, e Made in Italy.

#31
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007
cu Samsungul e o alta gaselnita de marketing... 10 ani e doar garantia compresorului, insa daca citesti bine conditiile, observi ca manopera o vei plati totusi din banii tai?!?! interesant, nu?
Arcticul sunt luati de Arcelik, sunt din acelasi film cu Beko adica, produc pentru ei! asa ca aproape tot ce va fi produs sub brandul Beko de capacitati uzuale va avea stampila de Gaesti! sunt curios ce naiba o zice strainul ala la cumparaturi cand va intreba "dar asta une e facut?... oh, Romania..." in fapt stiu ce va zice, ala are alte procupari decat sa masoare compresorul si sa afle ce agent frigorific are!

Edited by catalincc, 30 July 2015 - 19:45.


#32
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View PostSidorin, on 30 iulie 2015 - 19:40, said:

Merge şi acum la ţară un Arctic cumpărat în 1979. Nu a avut nevoie de nici o reparaţie! Am un Indesit într-o verandă şi iarna când scade temperatura de acolo sub + 12° C iese din funcţiune, e Made in Italy.

Merloni , asa fac intr-adevar combinele acelea  din clasa BAN ..... Imi mai spunea cineva asta  despre Indesit  .

#33
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007
aia tine de clasa climatica a produsului
SN = Subnormal: adecvat pentru folosirea la temperaturi ambientale între +10°C și +32°C
N = Normal: adecvat pentru folosirea la temperaturi ambientale între +16°C și +32°C
ST = Subtropical: adecvat pentru folosirea la temperaturi ambientale între +16°C și +38°C
T = Tropical: adecvat pentru folosirea la temperaturi ambientale între +16°C și +43°C

#34
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Mie Arctic mi se par petarde, ma refer la cum sunt gandite si finisate (ca si Indesit) Cand mi-am luat frigider, de fapt lui bunica-mea dar mi-a ramas mie, acum vreo 10 ani cred, m-am uitat prin Selgros dupa orice frigider care nu era Made in EU/China si am gasit unul Made in Spain. Ala a fost criteriul, merge si acum impecabil.

In 10 ani s-or mai fi schimbat chestii, cine stie?

Edited by a3ds, 30 July 2015 - 19:58.


#35
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010
Iti recomand MIELE: https://shop.miele.r...ine-frigorifice

Edited by Sunny_Days, 30 July 2015 - 20:15.


#36
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013
Eu am cumparat o combina Indesit BAAAN 13 X - 334lt cu compresor Danfoss in anul 2005 si functioneaza fara probleme chiar la 40*C.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 July 2015 - 20:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate