Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

sfat reziliere UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

 lucicus, on 29 iulie 2015 - 15:37, said:

[...]
Situatia este in felul urmator: am incercat sa ajut un asa-zis prieten si l-am lasat pe fiul lui sa stea la mine acasa (eu locuind in alta parte), cerandu-i doar sa plateasca la zi utilitatile si intretinerea. Acum (si din vina mea evident ca nu l-am verificat si am mers peincredere) am constatat ca nu a achitat deloc facturile de la UPC si nu ma pot intelege cu el sa plateasca.
[...]

Oare ce vina are UPC aici? Sau serviciile se dau pe incredere? Daca tot ai lasat baiatul unui "asa zis prieten" trebuia tu sa te asiguri ca totul este ok, facturile sunt la zi !!!!
Inainte de a posta aici....ai incercat sa discuti cu cei din CC?
In acest caz VINA este a ta in totalitate, dar ne plangem ce rau este providerul. Sa nu crezi ca intr-o tara straina esti iertat.....

Edited by feribalint, 29 July 2015 - 18:36.


#20
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 18.04.2007

 lucicus, on 29 iulie 2015 - 15:37, said:

...
si tot in contract scrie, dl. Brainie, daca citeai tot ce am mentionat mai sus:
"Încetarea Contractului nu are efecte asupra obligaţiilor devenite anterior scadente între Părţi"
Vorbim de lucruri diferite.

Tu zici că din moment ce obligațiile anterioare încetării contracului nu sunt afectate de încetarea contractului, ai putea cere rezilierea, tu recunoscând că ai o datorie, pe care o vei plăti nu se știe în ce condiții.

Eu zic că, conform contractului din care ai pus un citat, nici măcar nu poți „denunța” (cere încetarea) dacă nu ești cu plata la zi.

#21
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Nu te supara dar esti bun de plata. Ce treaba are UPC-ul ca tu ti-ai bagat cunostinte sa stea in apartament? Fiind titularul de contract e problema ta. Asa am patit cu un chirias "de incredere" care dupa 3 luni nici macar lumina nu o platise. Noroc ca mi-a dat prin cap sa verific. Urma sa ma deconecteze. L-am dat afara si am ramas bun de plata.

Edited by misu183, 30 July 2015 - 07:43.


#22
lucicus

lucicus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.08.2007

 Brainie, on 30 iulie 2015 - 07:29, said:

Vorbim de lucruri diferite.

Tu zici că din moment ce obligațiile anterioare încetării contracului nu sunt afectate de încetarea contractului, ai putea cere rezilierea, tu recunoscând că ai o datorie, pe care o vei plăti nu se știe în ce condiții.

Eu zic că, conform contractului din care ai pus un citat, nici măcar nu poți „denunța” (cere încetarea) dacă nu ești cu plata la zi.
Da, conform contractului. Dar daca contractul contravine legislatiei? Mai sta in picioare contractul? Iti spun eu, nu! Asta am tot incercat sa aflu de pe aici, dar am parte de multe  raspunsuri pe langa ceea ce ma intereseaza.

 yougettinserved, on 29 iulie 2015 - 16:35, said:

Nu se poate suspenda temporar abonamentul cat timp exista datorii pe acel cont.
Suna in CC, solicita o esalonare de plata. De acolo mai departe negociezi ce poti.
Nu negociez nimic cu hotii si banditii Posted Image

Conform unui articol din contract "Neplata serviciilor pana la 5 zile de la termenul de scadenta da dreptul UPC sa procedeze la deconectarea Clientului"
Iar conform altui articol "In cazul in care Clientul nu achita toate sumele restante, penalitatile de intarziere si nu solicita reconectarea in intervalul unui termen de 90 zile de la data deconectarii, Contractul se considera reziliat de drept, fara notificare, fara interventia instantei de judecata si fara vreo alta formalitate suplimentare."
In cazul meu , conform celor de mai sus contractul trebuie sa fi incetat de ceva timp.
Doar ca UPCul , la marea nesimtire pe care o au in ei, trebuia sa fi facturat in continuare(inclusiv iulie,pe langa faptul ca mi-au facturat lunile in care serviciul a fost suspendat pt neplata).
Nu-i nimic o sa le fac o notificare prin care ii anunt eu ca a incetat contractul, si nu o sa le platesc decat lunile cat a functionat efectiv serviciul lor
Urmeaza o reclamatie si la ANPC si ANCOM pt refuzul de a-mi inregistra o adresa in punctele de lucru si facturare aiurea pe servicii de care nu am beneficiat.

Edited by lucicus, 31 July 2015 - 06:46.


#23
yougettinserved

yougettinserved

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2015
Ok, good luck with that :)

#24
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Chiar sunt curios de rezolvare.....
Trebuie să dai în judecată pe cel care nu ți-a plătit factura.....

Cel care a stat la el în casă nu tot hot este? Dar el nu negociază cu hoții și banditii.....

#25
yougettinserved

yougettinserved

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2015

 feribalint, on 31 iulie 2015 - 11:02, said:

Chiar sunt curios de rezolvare.....
Trebuie să dai în judecată pe cel care nu ți-a plătit factura.....

Cel care a stat la el în casă nu tot hot este? Dar el nu negociază cu hoții și banditii.....

Nu e cazul sa fii curios.
Daca nu achita datoriile, va fi deconectat de la UPC, contractul se va rezilia si creantele vor pleca spre recuperatori. Dupa ce se chinuie ei putin sa le recupereze, o sa ii puna poprire pe conturi si cam asta e tot.
Nu ai cum sa dai in judecata un prieten pe care l-ai lasat sa stea la tine, cat timp nu ai un contract de inchiriere.

Asa e romanu, vrea sa scape si pe unde nu poate.

Plateste-ti datoriile si invata ceva din asta, ca alta scapare nu ai. Doar nervi, timp si alti bani pierduti

#26
loadrunner

loadrunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 12.08.2007
Nu suna deloc legal sa nu poti renunta la un serviciu din cauza facturilor neplatite.
Daca nu mai ai nici o sursa de venit? Te afunzi in datorii si nu poti face nimic ca sa le opresti? E stupid.
Contractul in sine probabil ca nu are cum sa devina null, fiindca in baza lui inca mai ai de plata, insa ar trebui sa poti suspenda serviciile si sa nu mai factureze. (decat eventual penalizari sau alte taxe, dar nu plata pentru serviciul efectiv)

Edited by loadrunner, 31 July 2015 - 23:48.


#27
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Una este să nu ai nici o sursă de venit și alta este să nu verifici ce îți fac chiriașii prin casă.....
Poate pune și inițiatorul o dovadă prin care să demonstreze primește facturi....asa cum susține el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate