Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Cultivarea strugurilor de masa in sere solarii,rentabila?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
La noi in tara acest mod de cultura a strugurilor de masa in spatii protejate nu este prea cunoscut.Astept pareri,multumesc.


#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 16.02.2013
Despre ce ?
Tehnologie, pret, cum creste in sera ?, unde il vinzi ?
Ia aminte la un singur lucru : sera este un incubator pt mentinerea vietii :  consuma o multime de energie ca sa intretii viata acolo ( nu numai incalzire ci si ventilatie, umbrire, irigatii ).
Crezi ca poti scoate struguri iarna mai ieftini decit cei adusi din Egipt, Israel sau cei tinuti chiorchine in camere frigorifice ?
Daca da, scoate banul investeste, asteapta x ani ( am impresia ca via nu este rosie sa rodeasca cind ai plantat-o ) si deschide un cont la banca pentru profitul mare pe care il vei face.
Daca te muti in Alasca si interzici importul de struguri ai succes.

#3
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
Andu nu trebuie sa scoti struguri iarna,pt ca e imposibil,nu avem soare,idea este sa iesi pe piata la inceputul lunii iulie sau si mai ok in luna iunie cand strugurii la chiorchine din frigorifice sant pe terminare ,calitatea lor este indoielnica si piata pt asa ceva exista crede-ma.Ce am citit  caI in Rep.Moldova exista asa productie in spatiu protejat.dar putine informatii.Eu detin deja o sera metalica fff mare ,de 5000 mp,experienta cu legumele.suficienta.Ma gandeam si eu ca se poate realiza macar o cultura de salata in spatiul meu protejat(atunci via nu este in vegetatie),si apoi urmeaza cultura de baza ,adica strugurii de masa.














#4
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 menegerul, on 22 iulie 2015 - 22:00, said:

....nu trebuie sa scoti struguri iarna,pt ca e imposibil,nu avem soare,idea este sa iesi pe piata la inceputul lunii iulie sau si mai ok in luna iunie ....

Ideea este interesanta si realizabila! ... nu as miza pe luna iunie ... e bine si daca vinzi struguri de masa la inceput de iulie!

Alta e dilema mea: vitele de vie iti ocupa permanent suprafata ... nu este mai rentabil financiar sa ai mai multe culturi de
legume pe aceasta suprafata?

#5
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 16.02.2013
Eu am impresia ca nu stii aritmetica sa faci diferenta intre totalul costurilor si totalul ipotetic al veniturilor. Menegerul iti place tie sa te crezi.
Tehnic este posibil orice. Practic depinde cit iti permiti sa pierzi.
Daca esti convins ca renteaza, pleci in documentare in Moldova vezi si inveti de la altii si pui in practica la tine la Galati. ( vezi ca cheltuiala cu invatatul se numeste si asta investitie si este un cost de care trebuie sa tii seama ).
Daca doar ai vrut sa dai zvon ca altii fac asa ceva ( si sunt rentabili ????) o iau ca pe o lectie de tehnologie.
Daca ai vrut parerea unuia care mai cumpara iarna struguri , ai primit-o.
Daca tu crezi ca ma vei convinge vreodata ca toate porcariile crescute in mediu protejat sunt de buna calitate te inseli. Tot ce nu creste natural ( adica adaptat la mediu ) mai ales in mediu protejat unde ca sa fii rentabil bagi tot felul de chimicale este o porcarie cu aspect de natural. vrei sa spui ca rosiile tale de solar se compara la gust , textura, miros cu cele crescute in gradina ? Hai da de.
Cultiva struguri in sera, cauta si convinge sa vada tembeliziunile si vinde-i la patachinele asistente tv pline de ifose cu xxx euro/kg. Succes.

#6
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
O plantatie foarte frumoasa din Ucraina cu struguri si fructe de padure cultivate in solarii:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lb0VUSH0uXw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
Multumesc PhoeniXman,acest clip face cat o mie de postari.Ma-m saturat in romania sa aud tot timpul.NU SE POATE.Am devenit un asa popor,care spera sa cada euroi din cer fara sa faca nici un efort,macar intelectual,,e grav,,

#8
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Mai multe filmulete interesante pe canalul lor de youtube https://www.youtube....Q6zNugxw/videos

#9
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 16.02.2013
Eu nu am afirmat ca nu se poate. Poti cultiva struguri in spatii protejate si pe suprafata lunii. Totul de pinde de costuri. Daca tie iti da cu + atunci e rentabila asa cum afirmi in titlul topicului.
In corpul topicului insa ceri opinii si daca nu coincid cu a ta te superi. Accepta ca exista diversitate de opinii si una cu o oarecare insiruire de argumente ce mi emi se par logice imi apartine. Cum nu am intentia sa fac cultura de struguri in sera ( solarii ) nu am fost si nu voi fi interesat sa aprofundez chestiunea costurilor ci doar sa imi dau cu parerea asa cum de fapt ai solicitat.

#10
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
Ma,destept tare Andu 2006,am intrat putin pe profil,mesaje si pot spune ca am ramas masca,,de la avocatura la agricultura e AS,mai putin asa romani pregatiti.Mult succes in continuare.

#11
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Menegere, imi place ideea ta, esti tare, iar celor ce te stiu mai putin sa citeasca topicul cu Matca sa vada de ce esti in stare. Ti-am citit postarile, ti-am vazut pozele si videoclipul cu solarul, putini oameni ca tine. Sunt sigur ca daca vei pune in aplicare ideea vei reusi. Poti incerca pe o suprafata mica, un 100m2, prima data. Vita de vie rodeste teoretic din al 3-lea an de la plantare, practic incepe sa aiba rod din al 2-lea an.

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
In solarii ai putea incerca. Nu pierzi mult. Da in sera...FALIMENT scrie pe tine. Sunt calcule simple de facut cu costul gazului si constructia serei(ca doar n-o faci din celofan)..
La clima din tara noastra+costul gazului in crestere,nu stiu ce sa cultivi in sera sa-ti scoti cheltuiala,nu mai vorbesc de profit.  Probabil marihuana ar acoperi costul gazului.

N-are cum sa dea cu + nici pe hartie amaratii aia de struguri,daramite in viata reala.

#13
m4y

m4y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.09.2006
Menegere,

Așa este, acestă tehnologie este aproape necunoscută la noi. Asta nu însemnă că nu ar fi rentabil.

Mai nou (dacă acum 4-5 ani înseamnă nou) se cultivă struguri de masă pe substrat cu rezultate neașteptat de bune în ceea ce privește cantitatea dar mai ales calitatea strugurilor obținuți.

Nu știu cum te descurci cu engleza, uite aici un buletin științific despre Cardinal și Victoria crescuți hidroponic în solar.

Edited by m4y, 27 July 2015 - 12:21.


#14
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
La vita de vie, care are un anumit ciclu vegetativ (e-adevarat, mai scurt ori mai lung, depinzand de clima si de soi), tot ce poti influenta prin cultivarea in solar ar fi o dezprimavarare mai precoce si adunarea mai multor zile-grade in termen mai scurt, dar nu-mi prea vine a crede ca vei avea struguri de vanzare la inceput de iunie.

Cei din Ukraina suplinesc prin solar deficientele climatice naturale, avand o productie viticola ca a unei zone din Sudul Europei. Cred ca nu vei putea forta limitele mai mult decat cele atinse in arealele din Sudul extrem, e totusi o limita genetica.

O idee interesanta ar mai fi cultivarea soiurilor foarte tardive (gen Moldova), care se maturizeaza toamna tarziu, dar in solar vor fi protejate de ingheturile de Noiembrie si poate vei putea impinge recoltarea pana prin Decembrie.... poate.

Mai e o chestiune de luat in seama: la speciile vegetale anuale (tomate, ardei, castraveti), daca nu-ti convine un soi, la anu' il schimbi, la vie e mult mai mare cheltuiala si timpul pierdut si nu-ti permiti sa-l schimbi asa usor.. Asa ca va trebui sa calculezi toate variantele inainte de plantare... ca dupa, nu prea mai ai ce face.

#15
m4y

m4y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.09.2006
Alt aspect interesant este că acolo unde se cultivă în sol sunt 2 metode: cu rădăcina în interiorul serei sau cu rădăcina la exterior dar tulpina/restul plantei la interior.

#16
Nicusorb1b

Nicusorb1b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.04.2015
Menegere,daca cereati sfaturi despre constructia unei sere asa cum ati reusit sa realizati multi ca andu2006  dadeau sfaturi asa cum le da el,parca e in razboi cu dvs  !Ar fi ceva unic la noi,asa cum este si imensa sera care o aveti,eu sincer nu as face aceasta cutura,as merge pe ceea ce stiti mai bine,legumicultura,chiar daca preturile uneori parca te face sa te lasi de tot !!

#17
macer

macer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.01.2005
Cel mai probabil nimeni nu face asta in Romania. Managere, ar fi interesant daca ai putea pune niste calcule cheltuieli / venituri la aceasta jumate de hectar, sa ne facem o idee mai precisa

#18
wilson2203

wilson2203

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.01.2014
Studiaza cultivarea Perlei de Csaba,este destul de timpurie,fara sere solarii.La mine in Vrancea 15-20 iulie este perioada de recoltare.In al 5lea an ajunge la 15-17 tone/ha.Se vinde destul de bine,fiind trufanda,5-6 roni direct depe tarla.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate