Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Camera foto compacta, pareri, recomandari ... buget < 1000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Dragos2k9

Dragos2k9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.12.2008
Buna ziua,

Cum vechea camera (saraca facuse vreo 5 ani de folosinta) si-a dat duhul ... am ajuns in situatia de a fii nevoit sa cumpar una noua... Cea veche am cumparato ca la piata ... mda arata bine, e accesibila la pret (350 lei), hai ca o luam ... Iar acum sunt in acceasi pozitie, in afara de modul in care arata (bine/desenata cu toporu) si pret nu stiu nimic, am cautat, am citit, dar nu se leaga de mine.
Asa ca, poate ajutati un mocofan sa-si ia si el o camera compacta cu un sfat/parere... bugetul e maxim 1000 lei... sa fie IDIOTPROOF ... Tot uitadu-ma pe net ma tenteaza una din astea:

1) Sony DSC-WX350B -> dar nu prea am nevoie de NFC si wifi  -> 998 lei

2) Sony DSC-HX50 -> 979 lei

3) Sony DSC-WX220 ->798

4) Canon PowerShot S200 -> 598 lei

5) Panasonic Lumix DMC-LZ40 -> 999 lei -> cam mare, butucanoasa -> dar daca face poze mai bune ca cele de sus, aia e, o sa ma obisnuiesc si cu bartai caramida.

#2
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Eu iti recomand sa mergi pe Panasonic, si eu am o compacta de la Panasonic achizitionata cu foarte mult timp in urma care isi face treaba ca in prima zi.

#3
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
O gramada de bani de aruncat pe acele camere, parerea mea.
Lumia 930, lumia 640, LG G3 matura pe jos cu compactele alea. Da, nu au zoom optic, dar in 95% din situatii nu ai nevoie. Dar marele avantaj e ca oricum telefon iei mereu cu tine, o camera foto oricat de compacta o iei doar de nevoie.
Ti am dat doar 3 exemple, pt ca pe astea le am studiat in review uri si le am avut in mana, dar mai sunt o gramada, chiar in pretul tau

#4
Dragos2k9

Dragos2k9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.12.2008
Ca o comparatie intre camerele de pe lumia .... ma atrage mai mult varianta lumia 830, fata de 930 e vreo diferenta in privinta camerei?

#5
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Senzorul e mai mic.
http://www.gsmarena....7&idPhone3=6294

G3 in schimb are filmare 4k, care intr adevar e splendida

Edited by leventebest, 19 July 2015 - 17:17.


#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Singura mai rasarita, desi mai ieftina, este S200. Senzor putin mai mare si obiectiv ceva mai bun care ajuta unde ai nevoie mai mare, adica atunci cand lumina este insuficienta.
Restul sunt compacte de duzina, incluzand aici si Lumixul cu senzorul de 1/2.3" si f/3 .

Edited by underb, 19 July 2015 - 22:49.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,078
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru bugetul alocat de 1000,00 de lei este cam totuna ce cumperi,daca au senzorul de 1/2,3".Faptul ca zoom-ul este mare,NU REPREZINTA un plus.DIn contra.
Mai jos ti-am trecut niste compacte demne de luat in seama.
Dintre ele,SONY fiind cea mai performanta.
Stiu ca bugetul este depasit.Dar asta e.

http://www.f64.ro/ca...-8-full-hd.html 1599

http://www.f64.ro/ca...rshot-s120.html 1498

http://www.f64.ro/pa...ix-dmc-lx7.html 1598

http://www.f64.ro/so...ny-lcj-rxa.html 1698

Si asta este de luat in seama,din lista ta

http://www.f64.ro/ca...#details_second

#8
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,987
  • Înscris: 06.04.2007

View Postleventebest, on 19 iulie 2015 - 15:07, said:

O gramada de bani de aruncat pe acele camere, parerea mea.
Lumia 930, lumia 640, LG G3 matura pe jos cu compactele alea. Da, nu au zoom optic, dar in 95% din situatii nu ai nevoie. Dar marele avantaj e ca oricum telefon iei mereu cu tine, o camera foto oricat de compacta o iei doar de nevoie.
Ti am dat doar 3 exemple, pt ca pe astea le am studiat in review uri si le am avut in mana, dar mai sunt o gramada, chiar in pretul tau
Nu as da 15-20 mil pe un telefon smart daca ma intereseaza o camera foto decenta. Scoate poze faine nu zic, dar tot are un senzor mic si lipsa total zum optic, care eu spun ca in 95% din cazuri te folosesti de el daca exista.

Mai bine un Canon S200, incomparabil la bani, lentila si senzor decent.

#9
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Era un soft care iti verifica pozele la diferite focale. Ai sa vezi cu uimire ca cele mai multe poze sunt facute la focala mica. Zoomul imens e o gaselnita sa ti zica producatorii ca ai nevoie de el si sa poata cere extra.
Si sa dai 10 mil pe o camera foto ce scoate aceleasi poze ca si un tel modern e doar risipa de bani.
Vrei calitate la dimensiuni reduse, treci pe mirrorless. Altfel e acelasi rahat de senzor 1/2.3. Mcar un tel it ofera un f1.8-2.0, pe cand aproape orice sapuniera incepe de la f3.5.
Epoca compactelor e apusa, nimic nu e mai compact decat un tel, pe care oricum il tii mereu cu tine. Si cum orice tel 2014 are deja senzorul de 13 mpixeli de la sony, mai tb sa fii atent doar la implementarea software
Ps
Pt 600 ron Canon s200 e f ok

Edited by leventebest, 20 July 2015 - 23:22.


#10
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,987
  • Înscris: 06.04.2007
Zum optic 2-3x e foarte util (sunt contra brigiurilor) si des folosit.
La S200 ma refeream, la 600 lei ai o compacta ok.

#11
Dragos2k9

Dragos2k9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.12.2008
Ca un mic update:
Telefonul actual, pe care l-am utilizat vreo 2 ani dadea semne de oboseala, mai precis pierdea semnalul o data la 2 zile si ii trebuia dat restart... eee la mine nu era asta o problema ... restart si merge.... pana azi cand m-a scos din sarite... si tot uitandu-ma de cateva zile si dupa compacte si fupa telefoane cu camera mai de doamne ajuta, am dat comanda de un lumia 830.
Pentru camera mai astept BF sau promotiile de Craciun poate prind vre-un mirorless sau dslr pe la 1500-1700 si poate strang banii pana atunci
p.s. am dat pe tel 1100 lei....

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-ai procedat rau.

#13
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,987
  • Înscris: 06.04.2007
Nici prea bine, la 1100 lei n-ai luat nici telefon smart performant nici o camera foto buna.

#14
Dragos2k9

Dragos2k9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.12.2008
posibil sa ai dreptate octaviane, dar am vrut sa schimb un pic ecosistemul in materie de sisteme de operare ... mai vedem si cum e pe la altii prin ograda ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate