Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Este Iisus Hristos cel mai important om care a trait pe Pamant?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#37
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Deci daca din start s-a stiut ca va invia, nu a fost un pic asa ca o piesa de teat ru, praf in ochi.... poate prinde la prosti?

#38
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Nu. De fapt putea sa stea foarte bine unde statea fara sa trebuiasca sa traiasca 33 de ani pe pamant. Si fara sa moara in chinuri. Si fara sa-si faca griji pentru "prosti" si eliberarea lor.

#39
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 06 iulie 2015 - 20:22, said:

Este Iisus Hristos cel mai important om (De fapt a fost si este Dumnezeu)care a trait vreodata pe Pamant? Cum va explicati ca invataturile Lui inca dainuiesc si acum si misca la suflet si azi? Sau schimba vieti in bine urmarea Lui.Ce parere aveti?
1- Nu se stie sigur daca a existat.
2- Nu se stie daca una sau mai multe dintre "invataturile" crestine sunt ale lui sau ale altora (mai ales ale sinoadelor).
3- Publicitate, promovare, mediatizarea ce s-a tot facut, s-a tot sustinut 2000 de ani de catre "cei" (oculta) ce au dorit infiintarea unei noi religii: CRESTINISMUL

Edited by altnume, 11 July 2015 - 12:53.


#40
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostQuantum, on 07 iulie 2015 - 08:56, said:

Prometeu mi se pare mai important decat obscurul pomenit de tine.
obscurul mentionat de el, e remarcabil, iti recomand sa-l studiezi, merita.

View PostBolund, on 10 iulie 2015 - 22:56, said:

Deci daca din start s-a stiut ca va invia, nu a fost un pic asa ca o piesa de teat ru, praf in ochi.... poate prinde la prosti?
tu ai juca intr-o piesa de teatru in care ti-ar fi batute piroane in picioare si in miini? da, de murit nu mori, dar o durere insuportabila simti, te bagi?

View Postsearcher-star, on 09 iulie 2015 - 16:35, said:

Daca ne plasam din perspectiva exclusiv laica, pentru a decide care a fost cel mai important om trebuie vazut ale carui fapte/idei au schimbat mai tare lumea, si mai pe termen lung.
E relativ simplu.
corect, si inspre mai bine, as aduga io.

View PostBolund, on 09 iulie 2015 - 19:21, said:

Cati oameni au murit si au inviat dupa trei zile?
Cati s-au ridicat la ceruri? Niciunul.
Deci Iisus nu a fost om.
n-am chef sa ma apuc sa caut pe net, dar au fost persoane ce au fost ingropate citeva zile, sa zicem 6,7, dupa care si-au revenit si au trait sau traiesc bine mersi.
la ceruri? eventual daca esti alien.
foarte posibil sa fi fost om.

#41
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postcirus6, on 11 iulie 2015 - 16:33, said:

n-am chef sa ma apuc sa caut pe net, dar au fost persoane ce au fost ingropate citeva zile, sa zicem 6,7, dupa care si-au revenit si au trait sau traiesc bine mersi.
la ceruri? eventual daca esti alien.
foarte posibil sa fi fost om.
Cati oameni au fost declarati de soldatii romani morti si apoi si-au revenit la viata?
Crezi ca soldatii romani care aveau ca meserie sa ucida puteau fi pacaliti?

#42
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postsophtia, on 08 iulie 2015 - 08:55, said:

De ce e mai important Prometeu?
A adus caldura.
Obscurul a pus mana pe o mica secta condusa mai-nainte de Ioan Botezatorul, atunci fiind multe secte de felul asta.

#43
sophtia

sophtia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 25.06.2015

View PostQuantum, on 13 iulie 2015 - 18:23, said:


A adus caldura.
Obscurul a pus mana pe o mica secta condusa mai-nainte de Ioan Botezatorul, atunci fiind multe secte de felul asta.
Ceea ce Prometeu a adus in plan fizic, Iisus a adus in plan spiritual.
Ca Iisus e vreun obscur si Prometeu nu...well..o alta duma de-a ta. :lol:


#44
Blackbeard

Blackbeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 01.07.2015
Este poate pt  crestinii habotnici precum vara-meu si nevasta-sa din RO care anuleaza din start existenta altora pt ca toti marii oameni ai lumii fie sfinti sau invatatori spirituali ca Buddha de ex n-au facut decat filosofii si atata tot.Numai Jesus te poate salva....si desigur ca Biblia este....cuvantul insusi al lui God!!!Personal am observat cum RO dupa revolutie a dat in extrema opusa total si bisericile apar peste noapte ca ciupercile dupa ploaie!Mergeam in autobuze si vedeam oameni inchinandu-se subit si ma uitam dar nu vedeam nici o biserica!Intr-un tarziu cineva mi-a spus ca ele sunt pe dupa blocuri si de aia nu se vad!Evident acei mari credinciosi stiau pe unde-s ascunse!

Dar Jesus NU este cel mai important de pe pamant!daca real vrei sa stii atunci este chiar imposibil sa spui cine este pt ca sunt atatia!In atatea domenii si ce au facut ei a dus la evolutia omenirii de la descoperirea focului la zboruri interstelare!UNDE am fi fost azi fara ei?A fost nevoie de multi sa lupte cu biserica si chiar sa fie condamnati la moarte(sa nu uitam cate n-a facut doar inchizitia!)ca sa ajungem azi unde suntem!Apoi ei toti sunt de o mare importanta capitala omenirii pt ca ce s-ar face un habotnic fara TVul lui unde sa vada un meci cu Steaua?Ori sa mearga la biserica cu masina VW sau BMW?Evident nu Jesus a facut astfel de ...miracole!Importanta lui e doar de natura spirituala dar si in asta saracul de el este si azi inteles gresit si interpretat numai potrivit scopurilor intime si de interes ale bisericii!Daca Jesus ar veni azi ar darama el insusi bisericile devenite loc unde se aduna ipocrizia.Si ar mai fi rastignit de cateva ori!In primul rand ca mincinos si impostor!Asa de bine l-ar recunoaste tocmai credinciosii lui!!!
Nu zic ca nu exista si adevarati credinciosi dar ei nu fac tambalau din credinta lor si nu forteaza pe nimeni sa creada in God sau Jesus!In primul rand un crestin(daca se vrea in adevar si nu doar cu numele)ar accepta orice alte credinte si nu le-ar condmana si batjocori ca nu-s cele adevarate si apoi sa faca si o cruciada din asta si sa oblige cu forta(istoria veche e mare ex)popoare la credinta crestina!Ai vazut vreodata vreun Buddhist ca urla impotriva lui Jesus?NU pt ca accepta existenta lui si il considera egal cu Jesus.Si tocmai in asta sta intelepciunea spirituala.

Am vazut personal la vara-meu cum ii sare tandara de cum nu esti de acord cu el in ceva religios!Imediat iti da in cap cu versete din Biblie si te sfideaza pt ca el a citit de zeci de ori si stie!Si am mai observat un lucru ce mi se pare straniu la acesti ...credinciosi.ca un facut de cum pleaca de la biserica ii apuca nervii si sunt mereu pusi pe scandal si ma intreb oare de ce?Oare nu ar trebui sa fie tocmai invers??Eu credeam ca biserica te inalta spiritual si te face mai bun dar in naivitatea mea nu stiam ca produce atata tumult cerebral nervos!

In fine sa n-o mai lungesc,sunt zeci de mii de oameni f importanti in lume de sute de ani incoace si chiar si azi.Sa limitezi pe Jesus drept unicul...este o totala aberatie.

#45
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postsophtia, on 13 iulie 2015 - 18:44, said:

Ca Iisus e vreun obscur si Prometeu nu...well..o alta duma de-a ta. Posted Image
Nu e numai a mea, mai e cel putin unul, ii zice Mircea Eliade ( https://en.wikipedia...i/Mircea_Eliade ). Gagiul e bunicel in istoria credintelor si religiilor  -  si el are aceeasi parere...
ia vezi tu, tot vad ca te pricepi, cap.XXVIII - subcap. 219, e la pagina 424 in varianta asta: http://monoskop.org/...gioase_2000.Pdf

#46
sophtia

sophtia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 25.06.2015
Si zice Mircea Eliade ca Prometeu, un mit, e mai important decat Iisus, un om real care a schimbat omul in intregime? Ma lasi...:lol:
O sa citesc totusi cand ajung acasa, sunt pe mobil acum.

Ps. Daca afirma asa ceva e si M.E. un bou. :lol:
Dar ma indoiesc.

Edited by sophtia, 13 July 2015 - 19:38.


#47
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
A fost real? A da...si zeii.....

#48
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postsophtia, on 13 iulie 2015 - 19:37, said:

Ps. Daca afirma asa ceva e si M.E. un bou.

Iisus, un om real care a schimbat omul in intregime
Nu stiu cat de bou e Eliade, eu am auzit chestia asta cu Isus si Eliade de la o distinsa doamna care vindea varza in piata.

Pe care om l-a schimbat Isus in intregime, pe ala din Asia sau pe ala din Arabia?

#49
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostQuantum, on 13 iulie 2015 - 19:33, said:

Nu e numai a mea, mai e cel putin unul, ii zice Mircea Eliade ( https://en.wikipedia...i/Mircea_Eliade ). Gagiul e bunicel in istoria credintelor si religiilor  -  si el are aceeasi parere...
mitul lui adam si eva e acelasi cu a lui prometeu, doar personajele difera putin.

#50
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Nu există nici un istoric care să fi scris despre Isus, de fapt au fost unul, doi dar care au fost dovediţi ca şarlatani. Nu există nici o scriere istorică care să ateste învierea lui Isus. Singura carte după care se i-au toţi şi o consideră reală, habar nu am de ce, este biblia, carte în care sunt descrise lucruri de care nimeni nu a scris niciodată în afară de ce este scris în biblie. Aşa că Isus, dacă a existat a fost un smplu om, nici pe departe unul important.

#51
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postsophtia, on 13 iulie 2015 - 19:37, said:

Daca afirma asa ceva e si M.E. un bou. Posted Image
Dar ma indoiesc.
Ma asteptam sa-mi ceri scuze (dupa ce ai verificat afirmatia mea), la fel si aluia pe care l-ai facut bou, din ignoranta sau nestiinta ta.
(asa ar face un crestin adevarat in fata evidentei...)

#52
Blackbeard

Blackbeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 01.07.2015
[ http://i61.tinypic.com/33fauq9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015
Domnul nostru Iisus Hristos nu a fost cel mai mare om care a trait vreodata ci Insusi Dumnezeu venit in trup.
Doamne ajuta!

#54
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 06 iulie 2015 - 20:22, said:

Este Iisus Hristos cel mai important om ...care a trait vreodata pe Pamant?
Vreodata!
Ca si cand tine popa sau institul de statisca evidenta tuturor oamenilor ce au trait vreodata pe Pamant.
La cat e de evident e ca a trait pe Pamant Iisus, insemna ca populatia ce a trai pe Pamant in aceasta perioada de 2000 si de ani, e de cateva ori mai mare decat se credea.
Iar la cate nu se stiu despre importanta celor necunoscuti din cauza de cenusa a vremurilor, ...Posted Image

View Postrobinudabout, on 22 iulie 2015 - 20:41, said:

Domnul nostru Iisus Hristos nu a fost cel mai mare om care a trait vreodata ci Insusi Dumnezeu venit in trup.
Doamne ajuta!
Corect, al vostru a fost cum zici; normal, daca e al vostru, normal ca e cum ziceti, e cel mai firesc lucru cu putinta.
De exemplu "al nostru", nu a fost cum ziceti "voi", a fost cum "zicem noi", adica lipsa sau daca nu lipsa, atunci a ajuns la noi transfigurat.
Nu, nu prin schimbarea la fata de pe movilaTabor ci, din cauza de atatea revelatii popesti.
Dar asdta e ceea ce a ajuns "la noi", acesta e Iisus "al nostru" impartialii.
Iisus al popilor, e asa cum zic ei ca doar e al lor, normal.

Edited by altnume, 06 August 2015 - 08:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate