Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Preaviz

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
justthink

justthink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.06.2006
Din cate inteleg tu inca esti in perioada de proba de 90 zile. Poti sa pleci de pe o zi pe alta, notifici angajatorul ca incepand cu urmatoarea zi doresti incetarea contractului de munca si la revedere.

#20
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postdontstoptrancing, on 02 iulie 2015 - 18:25, said:

.
Contractul meu a fost semnat pe 1 iunie, am stat 2 luni fara contract.. ca cica au fost niste probleme .. vrajeala de 2 lei.
ce perioada de preaviz e specificata in contract? daca e mai mare de 30 de zile, le-o dai prin gura azi si te cari.

View Posttsunnami, on 02 iulie 2015 - 19:15, said:

Eu nu as angaja pe unu care nu ajuta compania cand are nevoie
iar eu cred ca daca l-ai angaja, tu marele angajator, ai face la fel ca aia de la compania unde da cu sapa acu'. adica nu l-ai plati. el ajuta compania, iar compania...are o durere-n pardon? how about no...

View Posttsunnami, on 02 iulie 2015 - 21:30, said:

Tinerii de azi nu prea stiu sa-si pazeasca spatele si asta ustura "down the line".
si nici firmele. d-aia e plin "undelucram". cu plata orelor de noapte...obligatorie...25%...cum e?


@initiator: ore de noapte lucrate si neplatite? chiar si daca nu mai erai in perioada de proba, in ziua de salariu + secunda doi in care nu depistai in leafa orele de noapte ca platite, hai pa baietii. notificare de suspendare a cm pana la reglarea situatiei financiare sau direct notificare de incetare cm.

Quote

Neplata salariului constituie un caz de neindeplinire de catre angajator a obligatiilor asumate prin contractul individual de munca, fapt ce da dreptul salariatului sa demisioneze fara respectarea termenului de preaviz.
In ceea ce priveste drepturile salariale, facem precizarea ca acestea se achita cu prioritate, inaintea oricaror alte obligatii banesti ale angajatorului (inclusiv in situatia insolventei acestuia).
art. 79 (8) din CIM

Edited by dygey, 03 July 2015 - 11:21.


#21
dontstoptrancing

dontstoptrancing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.10.2011

View Posttsunnami, on 02 iulie 2015 - 19:15, said:

1. Preavizul din ce amintesti tu mai sus, se refera la notice-ul pe care angajatorul e obligat sa ti-l dea.
Practic, de cele mai multe ori nu se respecta, ti se da banii pe ziele alea si au gurii
2. Daca vrei sa te dea afara, refuza lucrul de noapte si refuza sa stai peste program. Or sa te dea afara.
Eu nu as angaja pe unu care nu ajuta compania cand are nevoie

In locul tau as ramane in conditiile actuale (adica asa cum ai lucrat pana acum) si as cauta in paralel in alta parte
De cat timp lucrezi acolo? E primul tau servici?
E in Bucuresti in IT?

Mersi pentru raspuns, sunt din Iasi, m am apucat sa caut in alta parte de aproximativ o saptamana.. aveam o presimtire ca ceva nu e in regula, aseara le am dat si preavizul insa nu am trecut nici data nici semnatura, cand am vrut sa il semnez si sa pun data a spus sa astept ca ma anunta ei, am zis ok.. daca vad ca nu i a nici o masura pana luni scriu altul dar de data asta cu data si semnatura.

@dygey perioada de proba in contract e de 90 de zile, iar preavizul e 20 de zile, eu m am angajat la ei prin aprilie, a durat ceva pana am semnat prostia asta de contract.

#22
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Ai jucat prost.
1. Intai gasesti compania la care vrei sa te muti, apoi iti dai demisia
2. Daca tot esti fraier de le spui ca vrei sa pleci fara sa-ti fi gasit loc de munca, ESTI HOTARAT. Nene, am plecat, uite hartia.
Tu te joci cu preavizele. De fapt, nici nu prea ai chef de munca

View Postdygey, on 03 iulie 2015 - 11:06, said:

iar eu cred ca daca l-ai angaja, tu marele angajator, ai face la fel ca aia de la compania unde da cu sapa acu'. adica nu l-ai plati. el ajuta compania, iar compania...are o durere-n pardon? how about no...
pe tine te-as mirosi de la interviu

#23
dontstoptrancing

dontstoptrancing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.10.2011
@ tsunnami Stiu ca am jucat prost, am zis sa fiu cu bun simt si sa ii anunt, nu e vorba ca nu am chef de munca, nu am chef de munca fara a fi platit, preavizul ce rost are? timp pt ei sa isi gaseasca un inlocuitor si eu sa imi gasesc in alta parte, am 2 oferte de munca insa nu ma grabesc, vreau sa aleg ce e mai bun.

#24
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postdontstoptrancing, on 03 iulie 2015 - 15:47, said:

@ tsunnami Stiu ca am jucat prost, am zis sa fiu cu bun simt si sa ii anunt, nu e vorba ca nu am chef de munca, nu am chef de munca fara a fi platit, preavizul ce rost are? timp pt ei sa isi gaseasca un inlocuitor si eu sa imi gasesc in alta parte, am 2 oferte de munca insa nu ma grabesc, vreau sa aleg ce e mai bun.

intai iti gasesti de lucru
la increbarea "cand poti incepe?", se raspunde: "in 2 saptamanai sa las timp actualului angajator sa gaseasca o solutie pentru mine!" si gata
cat timp nu ai un contract in mana, nu ai un contract in mana.
daca nu-ti convine nici una dintre cele 2 firme, tocmai ai dat cu piciorul fara drept de somaj unui venit.
lasa, o sa inveti tu in timp, acum stai cu parintii, dar cand vei fi singur nu mai e asa de placut sa ai venit 0

#25
dontstoptrancing

dontstoptrancing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.10.2011
Repet, nu plec sa stau acasa, am 2 oferte de lucru.. insa sunt de parere ca pot mai mult de atat, bani sa ma intretin am, nu depind de mama .. nu cred ca are rost sa intru in detalii, eu am cerut niste sfaturi legate de preaviz pentru ca nu am mai trecut prin asta, am aflat raspunsul, nu sunt obligat sa le stau atat timp cat scrie clar in contract ca primele 90 de zile sunt de proba, sa nu mai zic de faptul ca au refuzat sa mi plateasca 70 de ore suplimentare + sporul de noapte.

Edited by dontstoptrancing, 06 July 2015 - 11:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate