Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#4573
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu stiu in Grecia cum variaza preturile
La cazare au crescut.

#4574
Malvolio

Malvolio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 29.04.2006

View Postfoxbat, on 14 septembrie 2021 - 10:00, said:

raportez de la fata locului.S-a redus drastic numarul de conationali urlatori ( ma rog, aia de au copii ce nu stau in lesa, pardon, nesupravegheati).
Se poate respira, la taverne nu mai urla puradeii si nu se mai agita dupa pisici si dupa catei ( cat stress pentru animalele alea..), pe plaja nu mai sunt pampersi de unica folosinta lasati " la uscat". Asta inseamna ca o masa mare de de'ai nostri inca se reproduc, Doamne ajuta sa nu disparem ca natie.
Locuri de parcare gramezi, se circula super misto! ( ba chiar mia misto ca in mai/iunie,pesemne ca turistii is mai potoliti).
Temperatura PERFECTA! pur si simplu e cea mia misto perioada - nu te tampeste soarele, apa minunata, briza usoara, nori pufosi din cand in cand.

In schimb a crecut numarul celor "la buget"( ma refer la cei cu baxuri de bere ( 24 bucati baxul!!) , apa ( x8), haritie inginerica samd ).
Ieri am facut o gafa- am crezut ca e grecul de la aprovizioanare ( era  haionul ridicat ) si am comentat cu parteneri despre faptul ca au la Lidl in Grecia berea saracului ( aia ARgus sau cum ii zice ca era cutia aia maro ) si ca ce oare fac cu ea ! Cand colo imi raspunde "carausul" Posted Image). Cu e frate oare sa ai porbagajul burdusit (la propriu) cu asa ceva? Ciorba mai lipsea.

Taverenele "mele" ( alea traditionale, linistite) sunt aproape goale si e relaxare totala cand stai sub platanii uriasi la un ouzo, inconjurat de natura si de munte, privind apusul - parca ai rezervat-o toata Posted Image
Oamenii au timp/chef de povesti, la taverne revine "slow cook-ul".
Preturile parca sunt o idee mai mici ( de fapt ca in luna mai cu aproximatie), daca este de internes ( ex - o masa de 2 persoane cu bautura cu tot, undeva in zona 19 ...21 eur + tip).
Pana si netul merge mult mai bine si se poate lucra!

nu venitz!

mai taie din ele cu 20 de euro pentru doua persoane. ii iei la misto pe aia de beau argus din lidl, dar nu mentionezi ca o sticla de vin la taverna e minim 16 euro. deci ai baut vin varsat sau o bere de-a lor, care la draft e 2.5 eur minim. ce mai mananci cu un 15 euro ramasi, nu stiu.

o portie de caracatita, creveti, peste mai mic, calamari etc sare de 10 euro in orice taverna.

#4575
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
Da..in alea turistice...din pacate. In cele adevarate,pt localnici..alta treaba

Edited by Tyby, 23 September 2021 - 16:35.


#4576
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

View Postfoxbat, on 23 septembrie 2021 - 16:33, said:

Da..in alea turistice...din pacate. In cele adevarate,pt localnici..alta treaba

Subscriu, am mancat foarte bine la extraordinar cu 30 - 45 EUR (in formula 2+1), cu mai multe feluri, bautura (bere si Metaxa - ma rog, eu in principal) la tavernele locale. Aceleasi chestii ((3 feluri de mancare si niste aperitive, plus bautura) la tavernele din porturi / zone turistice sareau de dublu.

Trebuie sa intelegeti ca unii dintre noi mai batem si alte meleaguri grecesti in afata de cele strict turistice, si o facem de multa vreme. De multe ori in concediu (si aproape intotdeauna cand sunt plecat cu treaba) evit tavernele turistice, mai ales in sezon (desi putine dintre aceastea sunt deschise si in extra), si mananc la chestii mai mici, locale etc. Am gasit astfel de "asezaminte" absolut peste tot pe unde am fost (pana si in Thassos, desi acolo trebuie sa cauti putin, datorita densitatii turistice din judet). Nu mai zic de insulele mai mari (Kefalonia, Skopelos) sau in localitatile de pe traseu (mari / mici, nu importa).

Am mancat in Seres decent (2+1) cu 19 EUR, cu mancare facuta atunci, in fata noastra. In Kavala, 4 feluri principale, cu niste bautura si desert - 32 EUR. In Pireu am mancat (singur) de cateva ori pana in 12 EUR. Care - totusi - sunt bani (plm, cu 60 RON mananci decent si in RO). Etc ...

#4577
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
Grecia a trecut in zana galbena de incidenta.
https://www.digi24.r...-galben-1678185

#4578
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Nu stiu daca ramane asa dar momentan pe greci ii cam doare undeva de vaccin.

Conform informațiilor comunicate de autoritățile elene, pentru a intra în Republica Elenă, toți cetățenii români trebuie să prezinte în mod OBLIGATORIU următoarele:
formularul de localizare a pasagerilor (PLF – Passenger Locator Form: https://travel.gov.gr/#/user/login) completat cu cel puțin 24 de ore anterior intrării pe teritoriul Republicii Elene – acest formular este obligatoriu pentru intrarea pe teritoriul Republicii Elene, indiferent de calea de acces (aeriană, rutieră, maritimă). După completarea datelor din formular, călătorii vor primi un e-mail de confirmare. În ziua intrării în Republica Elenă, călătorii vor primi, prin e-mail, Formularul PLF cu un cod unic (QR), care trebuie prezentat autorităților elene.
unul dintre următoarele documente referitoare la COVID-19 (nu se aplică copiilor cu vârsta sub 5 ani):
rezultatul negativ al unui test PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, efectuat cu maximum 72 de ore anterior intrării pe teritoriul Republicii Elene
SAU
rezultatul unui test rapid antigen negativ care să fi fost recoltat cu maximum 24 de ore anterior intrării în Republica Elenă. Documentul care atestă rezultatul negativ poate fi emis sau tradus într-una din limbile greacă, engleză, spaniolă, italiană, germană, franceză sau rusă.

Daca tragem linie si situatia ramane la fel si la vara pentru multi romani cei cu familie mai numeroasa .........

Edited by piciul, 18 January 2022 - 16:37.


#4579
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
Pana la vara mai e cale lunga.
Se pot schimba multe.

#4580
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Din cate am auzit la Radio au bagat si grecii vaccinare obligatorie pt cei >50 de ani.

#4581
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
Nu chiar. Dar daca nu se vaccineaza platesc amenzi pana se plictisesc.

#4582
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
La prima vedere, nu ar trebui sa ne ingrijoram, si in '20 si in '21 conditiile "de vara" au fost mult mai blande.
Daca ramane PCR-ul , ramane o paguba de 250 ron de caciula(exista si sub 200 ron) si ceva timp pierdut sau antigen-ul(o merge si cel din saliva?) dar cu mentiunea ca , chiar si cei din sudul tarii trebuie sa faca oleaca de raliu pana la Kulata/Makaza ca sa se incadreze in 24h. Daca esti din Iasi,Cluj abandon all hope ye who enter here.
Imi si imaginez o sceneta : te trage Garceov pe dreapta : Pai sefu': expira testul, de aia aveam 175 in localitate :D
Oricum, fabricile de teste din zona Kulata vor functiona la capacitate maxima :D

#4583
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Salut,
Am făcut rezervare prin Booking, o saptamane la Sarti, în iunie după Rusalii. Vreau să merg cu cazare intermediară una-două zile în Macedonia/Serbia la dus/întors.
Am vaccin și certificat, dar nu am chef ca în sambata sau duminica Rusaliilor să alerg prin policlinici sa-mi fac PCR ( nu e vorba de cost).
Astfel, daca pana la început de iunie nu scot grecii PCR-ul, anulez rezervarile pe care le-am facut și nu mai plec în Grecia. Din acest motiv, am facut booking doar în locuri refuzabile gratuit în termen foarte scurt, 3-5 zile înainte de  data sosirii, chiar dacă opțiunile au fost mai puține, atat ca preț cat și ca amplasare sau calitate. Idem în septembrie pentru Croația.
O zi buna vă doresc.

#4584
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Personal eu cred ca odata implementata aceasta obligatie de a prezenta un test asa va ramane si la vara si cred ca vor adera si mai multe tari la aceasta solutie.

#4585
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde. Tendinta din ultima perioada pare a fi sa se renunte la restrictii imediat dupa valul 5.

#4586
florinmarcu90

florinmarcu90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 17.05.2019
Inca nu mi-am rezervat nimic pentru vara asta in Grecia, sunt in cautare. Sper sa imi rezerv ceva pana spre sfarsitul lunii, de aceasta data voi merge pe cont propriu, avand in vedere toata aceasta stare de incertitudine. Nu ma deranjeaza sa fac test la plecare, cat si la intoarcere, m-am obisnuit cu acest lucru. Ceea ce m-ar face sa renunt la a merge la vara in Grecia este aplicarea certificatului verde la restaurante, cluburi, etc.

#4587
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
am platit deja avans pentru thassos luna iulie. am mai fost la aceeasi cazare in 2019 si mi-a placut. deocamdata nu ma uit deloc la stiri despre calatorit, voi vedea atunci ce e de facut. am vaccin 2 doze, momentan sunt si in izolare ca am reusit sa fac covid. nevasta mea e si cu booster. copilul va avea 5 ani si 2 luni cand plecam dar nu cred ca vor fi probleme. vrei concediu dincolo, te conformezi si gata

#4588
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
Se pare ca iar o sa fie aglomeratie grava in judet.

#4589
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007

View Postagp626, on 20 ianuarie 2022 - 07:22, said:

Din acest motiv, am facut booking doar în locuri refuzabile gratuit în termen foarte scurt, 3-5 zile înainte de  data sosirii, chiar dacă opțiunile au fost mai puține, atat ca preț cat și ca amplasare sau calitate.
Noua ordine mondiala in materie de rezervari. Asta e realitatea.

View Postpiciul, on 20 ianuarie 2022 - 07:30, said:

Personal eu cred ca odata implementata aceasta obligatie de a prezenta un test asa va ramane si la vara si cred ca vor adera si mai multe tari la aceasta solutie.
De obicei grecii au avut conditii chiar mai restrictive decat mediat tarilor UE, deci sunt sanse mari daca nu coboara "garda" multi sa "apucam" si test.

View Posteiffel, on 20 ianuarie 2022 - 09:49, said:

Depinde. Tendinta din ultima perioada pare a fi sa se renunte la restrictii imediat dupa valul 5.
Declarativ. Asa vrem multi sa credem(inclusiv eu). Problema e ca valurile au fost (in majoritatea tarilor) fiecare mai mare in felul lui, diferenta e ca acum sunt doar numere(cum zicea taica stalin). Nu exista nici o garantie ca urmatorul val nu va fi mai mortal sau mai contagios, aici vad o problema.
Grecii au avut si 50k pe zi , zilele trecute.
Curios e ca la ei "focul" pare ca a fost "de paie" pana acum
https://www.google.c...bih=678&dpr=0.9

View Postfoxbat, on 20 ianuarie 2022 - 10:22, said:

Se pare ca iar o sa fie aglomeratie grava in judet.

O sa ai mult de asteptat ca in sezon sa fii singur pe acolo Posted Image

Edited by AdrianHH, 20 January 2022 - 12:40.


#4590
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Declarativ. Asa vrem multi sa credem(inclusiv eu).
Deocamdata. UK trece si la fapte de saptamana viitoare.
Si s-ar parea ca nu sunt singurii.

Oricum asa cum am zis - e mult prea devreme ptr a putea stii ce va fi la vara.
Conditiile si la greci ca si la noi se pot schimba saptamanal dupa zonele din care vi.
Anul trecut cu vreo 3 zile inainte sa plec am scris la hotel sa-mi spuna ce si cum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate