Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#4609
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostAdrianHH, on 20 ianuarie 2022 - 19:28, said:

Nu. Vorbeam de conditiile de intrare in Elvetia. Scuze !
Baga niste poze cu, cainele.

LE: ficși :P

Dreptate mare ai. Dar le e rusine ungurilor de  circul de aici.
Pun cu dosul lor daca nu se termina circul ba(si)nosilor.

#4610
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostAdrianHH, on 20 ianuarie 2022 - 21:01, said:

Uite : in  Thassos acum multi , multi ani cand eram mai cu parul negru...eram cu un cuplu care , din pacate , la pranz sau chiar seara nu isi permiteau decat un Gyros, asa ...mai voalat.
Da poate ala le placea, nu caracatita...
Eu de ex nu suport pestele si fructele de mare. Ce-as putea manca in Grecia ?

#4611
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View Posteiffel, on 21 ianuarie 2022 - 09:07, said:

Da poate ala le placea, nu caracatita...Eu de ex nu suport pestele si fructele de mare. Ce-as putea manca in Grecia ?


Oare? poate nu aveau prin buzunare o bacnota de 50 de euro, ca sa comande un platou si 2 beri. Daca cereau o sticla de vin (nu la carafa - vinul casei) si un singur coktail mai decarta(u) inca o bacnota avand un personaj din mitologia greacă.

On Topic: orice iti place, bacnote verzi si galbene sa ai prin buzunare.

Edited by Povestitorul, 21 January 2022 - 09:34.


#4612
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mai merge ocazional cu cardul, dar cam stramba din nas.

#4613
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Nu pricep ce aveti voi cu bugetul fiecaruia. Au fost si persoane cu buget care nu su mers in grecia din cauza conditiilor de la granita sau ca nu au vrut sa faca test pcr,nu ca nu ar fi avut bani. Pana in vara mai e mult,iar ce se discuta acum aici,s-ar putea sa fie de prisos. Desi ca asa cum zice Adrian in cazul lui sa arunci pe geam 500€ nu e prea convenabil

#4614
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 07.01.2007
"Uite : in  Thassos acum multi , multi ani cand eram mai cu parul negru...eram cu un cuplu care , din pacate , la pranz sau chiar seara nu isi permiteau decat un Gyros, asa ...mai voalat. Cred ca multi dintre noi se dau rotunzi dar neaga cu buna stiinta realitatea. Nene, sute de mii de romani bat nordul Greciei cu butget de roman nu de francez."

Nea Adriane iertare sa-mi fie interventia ,eu nu intaleg un lucru, vacanta au avut oameni de care spui?

#4615
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Îmi permit să răspund eu, raportat la mine. Am făcut vacanțe și m-am simțit minunat atunci când nu îmi permiteam multe, în țară fiind, dar eram înconjurat de prieteni minunați, de aceeași categorie dpdv financiar. Acum lucrurile s-au schimbat în bine, financiar vorbind, muncind din greu, dar prieteniile au rămas, deasemenea și vacanțele. Dar nu sunt dispus să sacrific nici un ban aiurea. Cheltuieli mult, mult, mai mari fac atunci când suntem plecați, dar nu sunt nesăbuit. Nu trebuie să am o masă plină, respectiv un bon pe măsură pentru a mă simți minunat. Sigur, nu calculez niciodată fiecare punct de taxare ori altele asemănătoare.

#4616
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Discutia asta e cu dus si intors. Am cheltuit si 1000 euro si 3000 euro intr-o vacanta in Grecia. Diferentele sunt date, in principal de zona pe care o alegi. Dintre factori determinati: distanta fata de Romania, calitatea mancarii din zona (in Paros+Naxos anul trecut nu m-as mai fi ridicat de la taverne) si perioada aleasa.

De exemplu, anul acesta eu nu ma pot lipi de Milos+Sifnos+Serifos datorita preturilor extrem de mari la cazari pentru sfarsit de iunie si inceput de iulie.

In rest... eu nu fac deloc cumparaturi in Grecia (in afara de ulei). Mi se pare risipa de timp si de bani. Insa imi plac tavernele si croazierele. Deasemenea, nu dau bani pe plajele amenajate decat in proportie de maxim 30% pentru ca mergem cu harnasamentul propriu, noi cautand plaje cat mai izolate.

In concluzie: sa merg in Ciclade ma costa drumul cat costa 2 vacante pentru altii care aleg zona continentala de la sud de Salonic, de exemplu. Asadar, unde mergeti anul acesta?

In privinta cazarilor, caut pensiuni mici, cat mai simple, dar cu strictul necesar: balcon generos, aer conditionat, wifi si parcare.

#4617
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 07.01.2007

View Postnicusan75, on 22 ianuarie 2022 - 16:21, said:

Îmi permit să răspund eu, raportat la mine. Am făcut vacanțe și m-am simțit minunat atunci când nu îmi permiteam multe, în țară fiind, dar eram înconjurat de prieteni minunați, de aceeași categorie dpdv financiar. Acum lucrurile s-au schimbat în bine, financiar vorbind, muncind din greu, dar prieteniile au rămas, deasemenea și vacanțele. Dar nu sunt dispus să sacrific nici un ban aiurea. Cheltuieli mult, mult, mai mari fac atunci când suntem plecați, dar nu sunt nesăbuit. Nu trebuie să am o masă plină, respectiv un bon pe măsură pentru a mă simți minunat. Sigur, nu calculez niciodată fiecare punct de taxare ori altele asemănătoare.

Eu nu cred ca te regasesti in cuplul descris de Adrian

View PostLizicat, on 22 ianuarie 2022 - 17:11, said:

Discutia asta e cu dus si intors. Am cheltuit si 1000 euro si 3000 euro intr-o vacanta in Grecia. Diferentele sunt date, in principal de zona pe care o alegi. Dintre factori determinati: distanta fata de Romania, calitatea mancarii din zona (in Paros+Naxos anul trecut nu m-as mai fi ridicat de la taverne) si perioada aleasa.

De exemplu, anul acesta eu nu ma pot lipi de Milos+Sifnos+Serifos datorita preturilor extrem de mari la cazari pentru sfarsit de iunie si inceput de iulie.

In rest... eu nu fac deloc cumparaturi in Grecia (in afara de ulei). Mi se pare risipa de timp si de bani. Insa imi plac tavernele si croazierele. Deasemenea, nu dau bani pe plajele amenajate decat in proportie de maxim 30% pentru ca mergem cu harnasamentul propriu, noi cautand plaje cat mai izolate.

In concluzie: sa merg in Ciclade ma costa drumul cat costa 2 vacante pentru altii care aleg zona continentala de la sud de Salonic, de exemplu. Asadar, unde mergeti anul acesta?

In privinta cazarilor, caut pensiuni mici, cat mai simple, dar cu strictul necesar: balcon generos, aer conditionat, wifi si parcare.

Sarut mana domnita,cred ca nici voi nu ati umplut portbagajul din Romania Posted Image

#4618
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007

View Postnicusan75, on 22 ianuarie 2022 - 16:21, said:

. Sigur, nu calculez niciodată fiecare punct de taxare ori altele asemănătoare.

Mie nu mi-e rușine să recunosc că la primul concediu în Grecia, (când mi-a făcut Boc salariul de 1100 lei) am calculat și pay toll-urile și banii de gyros!
Și da, am umplut și portbagajul.

#4619
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Uau, fix ce cautam despre Grecia acum, super info!
Multumim!

TInand cont de varza, astazi sarbatorim ziua masurarii picioarelor.

A placintei nu.

#4620
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 07.01.2007
Nea Fox nu prea avem stiri noi despre Grecia dar asteptam cu nerabdare ziua de maine Posted Image

"Toate măsurile aplicabile în prezent sunt valabile până la data de 24.01.2022"

#4621
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Am nevoie de un sfat!
Am gasit niste oferte de cazare pentru la vara (iulie) foarte interesante. Credeti ca merita sa ma risc sa platesc? Mentionez ca suntem vaccinati cu a 3-a doza!
Multumesc!

#4622
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

View PostCronos1, on 24 ianuarie 2022 - 09:08, said:

...Credeti ca merita sa ma risc sa platesc?...
Depinde unde le-ai gasit. Eu as lua legatura cu gazda si as stabili cu ea exact ce si cum. Asta dupa o verificare cat mai buna a acelei gazde. Adica: recenzii bune pe sursele care pentru mine conteaza:  booking, g.maps, tripadvisor.
In acest fel am procedat anul trecut si chiar pentru la vara, in Ios. Ne-am inteles pe mail si gata.
Pe de alta parte, in iulie nu vor fi probleme cu pandemia, cu siguranta. N-a fost nici in 2020, dar in 2022.

Edited by Lizicat, 24 January 2022 - 09:54.


#4623
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Pe Booking am gasit!
Temerea noastra era legata de situatia provocata de pandemie, restrictii, etc.
Chiar sunt informatii cat de cat sigure ca se cam termina cu restrictiile? Wow, asta chiar ar fi o veste excelenta!!

#4624
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Daca pandemia te-a împiedicat să faci concediu in ultimii doi ani e posibil sa te împiedice și anul acesta...:)
Pe unii nu ne-a împiedicat.

Ce va fi la vară...nu știe nici Mama Omida...

Edited by dansysro, 24 January 2022 - 20:18.


#4625
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostCronos1, on 24 ianuarie 2022 - 10:37, said:

Pe Booking am gasit!
Temerea noastra era legata de situatia provocata de pandemie, restrictii, etc.
Chiar sunt informatii cat de cat sigure ca se cam termina cu restrictiile? Wow, asta chiar ar fi o veste excelenta!!

Probabil restrictiile n-o sa se termine niciodata, oamenii vor ramane cu obiceiul purtarii mastii in interioare (care nu cred ca e o mare problema in sine) si cel putin in viitorul apropiat pana nu vin inca vreo 2-3 valuri care sa fie dovedite mai usoare si cu putine cazuri nu cred ca se va renunta de tot la restrictii.
Dar pentru un concediu vara nu vad sa fie probleme, in ultimii doi ani a fost relativ lejer dpdv al cazurilor.

#4626
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

View Postpiciul, on 22 ianuarie 2022 - 09:46, said:

Nea Adriane iertare sa-mi fie interventia ,eu nu intaleg un lucru, vacanta au avut oameni de care spui?
Da, asa as zice.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate