Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#1
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
S-a gandit cineva care ar fi impactul falimentului Greciei asupra vacantelor planificate/platite ?

Edited by Barboso, 08 April 2022 - 08:06.


#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Pai, care ar fi?
Ai pierde - eventual - o cazare platita. In rest, razboi civil sa nu apuci pe undeva...

Personal habar n'am care mai este situatia / sunt zvonurile. Nu am mai vazut / ascultat o emisiune de stiri de vreo 3 saptamani si nici nu voi deschide un tv pe asa ceva pana cel putin pe 6 iulie.

#3
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Săptămâna trecută, în Atena şi în zona Gialova nu am auzit niciun grec îngrijorîndu-se de vreun faliment. De fapt pe greci nu-i interesează decât viaţa lor de zi cu zi, adică toate bune şi frumoase, soarele răsare zilnic, e cald, apa mării e bună de baie, hotelurile au clienţi, garda se schimbă din oră-n oră în piaţa Syntagma etc.
Cred că se îngrijorează doar cei care iau în serios ce se scrie prin ziare sau ce se mai spune uneori pe la televizor. În realitate viaţa grecilor merge înainte, pe acorduri de bouzouki, sau savurînd cu lentoare o cafea la umbra terasei, indiferent de politică. Sunt convins că falimentul grecilor e ca drobul de sare de pe sobă, iar dacă se va întâmpla vreodată (deşi cred că nimeni n-are un asemenea interes), acel faliment se va resimţi nesemnificativ în rândul turiştilor.

De fapt, dacă grecii nu sunt îngrijoraţi, de ce ne-am îngrijora noi ?


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 16 June 2015 - 15:01.


#4
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
E frumos ce zici dar înclin să cred ca situația este puțin diferită.
Pe 4 iulie trebuie să plec în Grecia și deja mă gândesc serios dacă să o fac sau nu.
Ce dracu fac dacă începe răzmerița și mă prinde acolo cu doi copii dupa mine.
Cam nașpa și abia așteptam concediul asta.

LE Dacă grecii nu cad la pace cu creditorii nu se lasă ăștia până nu îi băga în sapă de lemn.

Edited by xymzar, 16 June 2015 - 23:03.


#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Mi se pare o idee bună în orice caz să ne bazam mai mult pe banii numerar decât pe carduri.


#6
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.07.2008
Banuiesc ca si hotii s-au pus la punct cu informatia ca bagajele turistilor sunt bine burdusite cu euro....

#7
carligmarius

carligmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.04.2009
"La sfârșit de iunie e scadentă plata de 1,6 miliarde de euro către FMI, care sigur nu va fi făcută. Atena a anunţat că nu va plăti fără acord. Însă nu va fi o intrare în incapacitate de plată imediată, dintr-un artificiu tehnic. Board-ul FMI care se reuneşte abia pe final de iulie constată lipsa plății şi declară problema. Deci mai e puţin timp."

Sursa Digi24


http://www.digi24.ro...mele din Grecia

Edited by carligmarius, 17 June 2015 - 14:05.


#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
http://www.telegraph...llout-live.html

#9
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postatupi, on 17 iunie 2015 - 08:46, said:

Mi se pare o idee bună în orice caz să ne bazam mai mult pe banii numerar decât pe carduri.

Eu aş zice nu "mai mult", ci "exclusiv".
M-am tot gândit ... şi am ajuns la concluzia că n-am plătit niciodată cu cardul în Grecia. Totdeauna am plecat de acasă cu cash şi am plătit cu cash. Şi am fost de vreo câteva ori în Grecia, ce să zic ...
De fapt ăsta a fost unul din lucrurile care mi-au plăcut cel mai mult în Grecia, să nu mai am grija cardurilor (că dacă nu se poate plăti cu cardu', ca n-am ATM de unde scoate, că să nu ţin mobilu' la un loc cu cardu' că se demagnetizează etc.). Folosesc cardurile în România şi Bulgaria, iar la greci le pun bine şi nu mă mai doare capu'. Poate că şi d-aia sunt atât de liniştit, că pe mine n-are cum să mă afecteze ce se va întâmpla în continuare.
Timpurile când nu existau carduri bancare nu sunt aşa îndepărtate, şi se făcea turism şi atunci. Să ai cash suficient la tine totdeauna a dat omului siguranţă şi un sentiment plăcut. Nu ştiu, poate sunt eu mai demodat, dar mi se pare mai prudent aşa. În Grecia - numai cash, şi să vedeţi cum dispar toate îngrijorările cauzate de media.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 18 June 2015 - 22:15.


#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Eu am mai platit cu card pe la benzinarii, supermarketuri. Oricum se pare ca luni bancile grecesti vor fi inchise in asteptarea unei decizii.

#11
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Din ce văd la știri nu s-au înțeles cu creditorii

Mai important este ca onor priministrul cu o gască se duce în Rusia la o "chermeză".

Bănuiesc ca joacă la două capete, partea proastă este ca ambele capete sunt otrăvite.

Nu se anunța vremuri bune pentru greci, mă refer la omul de rând, politicienii vor deveni mai bogați.

Edited by xymzar, 18 June 2015 - 22:59.


#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Mr Tsipras s-a dus la intalnire si le-a zis ceva de genul: hai, mai taiati din datorie ca nu am nicio propunere de iesire din criza :)
Si mai era o discutie de genul: da avem datorii f mari dar sunteti constienti ca nu avem cum sa le platim :)))

Mi-a zis mie un evreu una buna de tot: ai o datorie de 100 euro la mine e problema ta, ai o datorie de 1 milion de euro la mine devine problema mea :)

#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Ce deducem de aici ? Că viaţa merge înainte, aşa cum o să o tot spun !

Propun să ne vedem şi noi de ale noastre ...


Sănătate şi tcb !

#14
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Chestia cu cardurile eu nu o inteleg, si la naiba, locuiesc aici. Din toate peregrinarile mele prin tara, nu cred ca am platit cu cardul in mai mult de 10% din locuri. Anume: supermarket-uri, vreo benzinarie mai de firma si ...cam atat. Daca stau bine sa ma gandesc cred ca Grecia e tara din Europa unde se plateste cel mai putin cu cardul. Posted Image

Si de ce as tine banii pe card ca dupa aia sa caut disperat un ATM functional ca sa-i retrag ...? basca sa-mi mai ia si comision de retragere de sa ma usture .... Posted Image

Aici, nici un grec nu crede ca se va iesi din zona euro. Eu personal, n-as fi asa de sigur ca si ei, dar chiar asa fiind ...iese , iese si ... ? revine la drahma sau cum naiba i-o zice... ca turisti ar trebui sa va lase rece, atata timp cat voi aveti euroii, cursul drahma - euro va fi intotdeauna in avantajul turistului. Mai tineti minte anii dinainte de 2000 la noi, cand  dimineata era un curs, la pranz altul ,seara altul si a doua zi 100% mai mult ? Ei bine cine avea valuta era tatic. Pentru ei va fi intr-adevar un soc, dar nu asta e se dezbate aici....

Aduceti-va aminte de Cipru..banci inchise, panica generala si... nu mai exista turism in Cipru ? ba bine ca nu.....

Singurul dezavantaj pt Romania va fi cat din "factura" unei eventuale iesiri a Greciei din zona euro va revenii tarii noastre. Avand in vedere ca noi nu avem inca euro (Slava Domnului), daca "sare" cursul am cam pus-o.....

P.S. O sa va spun daca bancile vor fi inchise Luni. :P

Edited by edbica2000, 19 June 2015 - 23:32.


#15
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Cardurile sunt specifice economiilor moderne și puternic fiscalizate unde marea majoritate a banilor circulă la vedere.

#16
ele82

ele82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.07.2012
Folosirea cardului poate fi evitata. Deci asta nu ar fi un impediment de a calatori in Grecia. Dar ati risca sa luati belete de avion pentru luna august de pe-acum? Eu sunt in dubii...

#17
mariol

mariol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.06.2010
Nashpa,am bilete de avion si sejurul platit pt.sfarsitul lui august.E in Creta,dar si ea apartine de Grecia...

#18
amedeuss

amedeuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2011
In ultimii ani am am platit mai ales cu cardul.Folosim cardul la hoteluri , benzinarii,supermarket-uri,chiar si unele muzee.Nu am avut niciodata probleme.Din motive de siguranta prefer sa impart banii partial  cash , partial card.

  Este adevarat ca in satele mai mici nu prea ai posibilitatea sa platesti cu cardul ,dar atunci folosim rezerva de cash.

Cred ca tine de confortul si de modul de organizare al fiecaruia.Daca te organizezi bine , ar trebui stiut cu aproximatie cat carburant vei consuma, ce cumparaturi vrei sa faci de la supermarket.Daca iti faci rezervarea pe booking sau in localitati mai mari poti sa estimezi daca platesti sau nu cu cardul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate