Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Executare Silita Kruk

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015

 Reflection, on 12 iunie 2015 - 15:25, said:

"Executarea incepe asa"

Catre:Numele Meu

Se prezinta executorul judecatoresc cu numele si adresa, de cine este mandatata (Kruk) etc.

Dupa care scrie cu BOLD TEXT

SOMATIE!

prin care va punem in vedere ca in termen de 1 zi de la primirea sau lasarea aceasta la domiciuliul dumneavoastra sa va conformati intru totul titlului executroiu mentionat mai sus in sensul sumei de.....(imi este prezentat dobanzile,restul de credit, etc) .Dupa care imi este prezentat  contul in care sa virez bani in caz contrar vor continua executarea silita confor legii daca va fi neecesar cu sprijinul politiei etc...

Pe a 2-a pagina scrie mare INSTIINTARE

prin carre va aduc la cunostinta ca s-a declansat urmarirea silita impotriva dumneavoastra in baza titlului executoriu constand in contract de credit bancar pentru persoane fizice...si mi se spune la finalul paginii sa le comunic toate veniturile si bunurile mele.

Pe a 3-a pagina scrie "Adresa de instiitare privind infiintarea propririi"

Dupa imi spun totalul cheltuielilor de judecata

Pe pagina 4-a scrie "Adresa de infiintare proprire"

Si continua asa cu toate conturile mele deschise care sunt goale (BCR, Transivlvania si BRD)


Tin sa precizez ca pana astazi nu am primit nici macar 1 plic in posta prin care sa  fiu chemat in judecata
Nu primesti plic cum sa fii chemat in judecata ca se face in lipsa. CIudat :)) La locul de munca ai primit ceva, in mod normal instiintarea executarii are 2 pagini maxim. La locul de munca ti-a fost trimisa instiintare in vederea popririi. Eu unul nu am auzit de asa instiintare,deci tind sa cred ca asta e doar o incercare de intimidare. Repet la locul de munca ai primit ceva? revin diseara ca plec de la serviciu si ajung tarziu acasa. II dam de cap mai tarziu !

#38
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Povesti ... vor sa te provoace sa faci un gest care sa reseteze termenul de prescriptie .

#39
Reflection

Reflection

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.06.2015
MaxXu1, momentan sunt in concediu, saptamana viitoare reincep munca..am sa ma interesez curand de asta..pacat am primit scrisoarea exact astazi, vineri....

La fel cum a spus si MaxXu1, ciudat este ca in plic sunt exact 14 foi

Si vreau sa mai adaug ceva

Pe prima pagina scrie asa, sus in coltul stang:

Dosar de exeturae silita nr. xxx/xxx

Data:5.06.2015

Pe plic stamplia era pe data de 8.06.2015

Eu am scos salarul intreg pe data de 11.06.2015

Daca s-a facut proprirea pe salar nu era normal sa imi opreasca incepand de luna aceasta????

#40
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Stai relax ! daca se instituie poprire vei fi notificat de angajator . nu raspunde in niciun fel !

#41
Reflection

Reflection

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.06.2015
Oricum de saptaman viitoare am sa ma interesez daca este vreun proces pe rol sau daca executarea este "reala" si nu o deruta ca sa o pot ataca prin invocarea prescrierii.

#42
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
...ai grija CUM te interesezi .

#43
Reflection

Reflection

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.06.2015
Si inca ceva...daca are cineva idee.

Cat m-ar costa contestatia executarii silite??

#44
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015
Hai ca m-am interesat putin intre timp. ..in mod normal aia e doar o somatie de plata.. nu asa arata o incuv a executarii silite. Am inteles ca fac dosarele asa doar pentru intimidare... mai poti cauta pe portalul instantelor nr dosarului insa nu asa este construita o instiintare deci mai mult ca sigur e doar intimidare... momentan sunt in drum spre casa..daca nu te descurci cu portalul sau nu ai rezolvat lasa-mi un mesaj in pm si te ajut cand ajung acasa dar asta mai tarziu...

#45
Reflection

Reflection

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.06.2015
Multumesc foarte mult pentru ajutor!

Asta mi se parea si mie extrem de suspect, pe adresa de infiintare a propririi scrie doar atat

Catre, BCR

Subsenatul,executorul judecatoresc, in circumscriptia etc......

Avand in vedere titlul executoriu reprezentat de contract de credit bancar pentru persoane fizice din data de 7.4.2006 invetit cu formula execturoie , prin care debitorul xxxxxxxxx, este obligat sa-i plateasca creditoare (numele firmei) suma de xxxxx ( si imi sunt prezentat din nou dobanzile si restu)

DOAR ATAT!!

Am intrat pe portal, am dat click pe regiune dupa care am dat click pe dosare si am introdus codul dosarului de executare cu nr xxxxx

Si nu aparut nimic acolo....

#46
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Cauta pe portal just ro dupa numele titularului de contract la Judecatoria de care apartine cu domiciliul.

#47
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Pe just.ro poti sa-ti introduci si numele, la parti, nu nr de dosar.
Cum ti-au mai zis si altii, poti sta linistit, e doar o incercare de intimidare de la Kruk, poate te sperii si pui botul... Totul e clar, termenul s-a prescris, nu-ti pot lua nici macar un leu...

#48
Reflection

Reflection

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.06.2015
Da...tocmai am cautat cu numele meu si nu exista nici un dosar pe rol....destul de suspect.

Mi-a zis cineva ca pe portal.just.ro se poate gasi doar dosarul de judecata insa la mine dosarul este trimis de catre un executor judecatoresc si nu se poate gasi...

Dar in susul paginii scrie asa:Camera executorilor judecatoresti de pe langa curtea de apel xxxx

Dosarul nu se afla la curtea de apel din circumscriptia respectiva??Nu ar trebui sa-l gasesc pe protal.just.ro???

#49
Reflection

Reflection

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.06.2015
Se pare ca acest executor judecatoresc a fost in luna martie la judecatorie si a primit aviz favorabil si m-a actionat tocmai saptamana aceasta.

Deci nu-mi ramane decat sa ma interesez in cel mai scurt timp cu privire la contestarea deciziei.

#50
soniyix

soniyix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 26.09.2009
daca ei banii pe card va fi instituita poprirea pe conturi.vei fi obligat sa te duci luna de luna la banca sa iti deblocheze 2/3 din salariu.daca vrei sa invoci prescriptia,cauta un avocat si te va indruma el.maxim o luna dureaza un proces.eu sunt patit.anu trecut am patit cu eos-ul.am primit la fel ca tine si era deja instituita poprirea pe toate conturile.la angajator nu era venit nimic.asa ca ia legatura cu un avocat dar atentie,sa ai toate hartiile sa faci dovada cand ai facut ultima plata.iti vor trebui la judecatorie.succes.

#51
Reflection

Reflection

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.06.2015

 soniyix, on 12 iunie 2015 - 17:18, said:

daca ei banii pe card va fi instituita poprirea pe conturi.vei fi obligat sa te duci luna de luna la banca sa iti deblocheze 2/3 din salariu.daca vrei sa invoci prescriptia,cauta un avocat si te va indruma el.maxim o luna dureaza un proces.eu sunt patit.anu trecut am patit cu eos-ul.am primit la fel ca tine si era deja instituita poprirea pe toate conturile.la angajator nu era venit nimic.asa ca ia legatura cu un avocat dar atentie,sa ai toate hartiile sa faci dovada cand ai facut ultima plata.iti vor trebui la judecatorie.succes.

Hartiile care dovedesc ultima plata sunt o problema....dar firma nu are inregistrata ultima plata???

Adica, eu pot gasi o factura de prin 2007 si sa zic ca e ultima plata atunci..

Cat te-a costat toata treaba??Ai castigat pana la urma prescrierea creditului??

#52
Reflection

Reflection

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.06.2015
Mai am inca o intrebare...m-am ametit rau de tot cu internetu' asta...

Daca s-a inceput executarea silita eu mai pot face contestatie de permiare a acesteia pentru ca trecut 3 ani???

Sau trebuie sa astept 6 luni si daca executorul judecatoresc nu mai actioneaza intr-un fel, abia atunci se poate face contestatie.?

#53
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015
Salut din nou Posted Image In primul rand executorul face parte din circumscriptia unei curti de apel, cererile de executare silite sunt judecate de judecatorii nu de curti de apel, nu curtile de apel sunt competente pentru asta, in al 2-lea rand eu zic luni sa verifici la munca daca ai primit poprirea de la executor acolo , se poate pune poprire si pe conturi, sa iti fie conturile blocate pana la achitarea sumei, in acest caz daca gasesti intelegere la angajator sa iti vireze salariul in mana si partea care trebuie poprita sa fie virata in contul executorului. Insa eu am vazut hartii de-astea, stiu cum arata si nu sunt asa, in 2014 noul cod de procedura civila a suferit modificari si anume ca acum executarea silita se poate face direct de executor fara a fi nevoit sa obtina avizul judecatoriei --> aici - http://www.avocatnet...i-de-banci.html , si poate fiind direct de executor arata in felul cum ai primit tu, nu stiu pentru ca inca n-am vazut, cea normala are doua pagini in care este trecut executorul, suma ,modalitatile de plata si firma careia i se adreseaza pentru a fi poprit salariul. Cel mai bine vezi daca ai primit la locul de munca poprire,daca nu,mergi la un avocat cu ce ai primit sa fii sigur. Stiu de asemenea ca firmele de recuperare trimit asa zise "dosare" in care iti este explicat tot in vederea urmaririi silite si cum ca urmeaza sa fii executat silit dar doar sa intimideze si nu este demarata nici o procedura.

 Reflection, on 12 iunie 2015 - 18:13, said:

Mai am inca o intrebare...m-am ametit rau de tot cu internetu' asta...

Daca s-a inceput executarea silita eu mai pot face contestatie de permiare a acesteia pentru ca trecut 3 ani???

Sau trebuie sa astept 6 luni si daca executorul judecatoresc nu mai actioneaza intr-un fel, abia atunci se poate face contestatie.?
Daca ti s-a pus poprire poti face contestatie in anulare in 15 zile de la data primirii instiintarii. nu de perimare ( perimarea este altceva si anume - sancţiune   ce determină stingerea procesului în faza în care se găseşte, datorită rămânerii lui în nelucrare, din vina părţii, un anumit timp prevăzut de lege. adica daca nu se prezinta o parte la un anumit interval de timp in proces acesta se perima - nu e cazul tau aici). Sfatul meu, du-te la un avocat cu toate actele explica-i situatia si afli cel mai bun raspuns.

Edited by MaxXu1, 12 June 2015 - 18:29.


#54
Reflection

Reflection

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.06.2015
Am inteles pe deplin,multumesc!Dar totusi poti sa ma lamuresti care e fazA cu cei 3 ani??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate