Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7528 replies to this topic

#6373
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 28.02.2010

View Postwather, on 25 ianuarie 2019 - 15:42, said:

Doar daca modelul de mp are IN HDMI , adica 2 x HDMI ( 1 x HDMI OUT SI 1 x HDMI IN )
Insa de ce nu iti salvezi filmele pe un hdd extern cu alimentare propie si pe acesta il conectezi la tv , banuiesc ca macar un port usb ai la tv
Ce firma/model de tv ai ?
E un LG led, are hdmi, usb vre-o 3 dar vreau sa folosesc fara cabluri la fel cum fac cu cel smart doar prin progrmaul servio de pe laptop

#6374
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View PostK-Bobby, on 25 ianuarie 2019 - 15:37, said:

Salutare, se poate conecta laptopul la un tv box astfel incat sa pot viziona filmele descarcate prin programul servio sau alta metoda, dar sa le pot vedea? am un tv care nu e smart si as vrea sa cumpar un tv box sa pot viziona filmele de pe latpop
Se poate folosi cu miracast. Practic faci din tv un al doilea ecran, doar că wi-fi. Mai poți vedea prin VLC. Caută pe net cum se face stresam prin VLC de pe un device pe altul.

#6375
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSerafim606, on 25 ianuarie 2019 - 15:53, said:

Se poate folosi cu miracast. Practic faci din tv un al doilea ecran, doar că wi-fi. Mai poți vedea prin VLC. Caută pe net cum se face stresam prin VLC de pe un device pe altul.
Mi se pare mult mai simplu servio, fara sa fac anumite setari de porturi si altele care mai sunt pe  acolo

#6376
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Da! Cel mai comod cu Plex!

#6377
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 28.02.2010

View Postr_ovidiu2000, on 25 ianuarie 2019 - 18:49, said:

Da! Cel mai comod cu Plex!
Dap si plex am folosit, dar nu stiu daca pe mini pc dasta cu android pot face stream de pe laptop pe tv ca mai mult pt as l-as lua

#6378
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Exista Plex in Google Play... pentru Android! L-am testat pe telefon, merge perfect!

#6379
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 09.05.2018
Sincer dupa mine tot conexiunile prin cablu sunt sfante
Cele wireless si mai ales daca e doar in 2.4Ghz o sa iti creeze mai mult prb , pe 5ghz e altceva , insa iti trebuie device-uri cel putin dual band sau wifi ac

#6380
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008

View Postwather, on 26 ianuarie 2019 - 09:38, said:

Sincer dupa mine tot conexiunile prin cablu sunt sfante
Cele wireless si mai ales daca e doar in 2.4Ghz o sa iti creeze mai mult prb , pe 5ghz e altceva , insa iti trebuie device-uri cel putin dual band sau wifi ac

Da, ai dreptate! Legatura pe cablu e sfanta! Eu am apartamentul dezvoltat pe lungime. Routerul este unul fara pretentii, doar 2,4Ghz, asezat oarecum in mijloc. Laptopul este conectat la router prin cablu. Dar toate televizoarele din casa sunt conectate la reteaua wireless de 2,4. Nu am probleme de vizionare nici la filme FullHD de 10-15 Gb. Depinde si de cat este de performant modulul wireless din respectivul box cu Android. Stiu ca multe nu stralucesc la acest aspect!

#6381
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,656
  • Înscris: 14.10.2004

View Postwather, on 26 ianuarie 2019 - 09:38, said:

Sincer dupa mine tot conexiunile prin cablu sunt sfante....
Si eu sunt adeptul cablului.
Dar din ce vad Netflix merge de rupe pe wifi. Indiferent ca este pe 2.4 sau 5.
Probabil ca este si meritul routerului.
Eu am o problema HBO Go. Calitatea este infecta. Nu au astia 1080p cat sunt eu popa.

#6382
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.12.2007
Aviz amatorilor de TV box-uri cu addon-uri ilegale de Kodi https://arstechnica....right-holders/.

Legat de HBO Go, aplicaţia de TV nu mai merge cum trebuie de ani buni pe LG smart TV din 2015 (de dinainte de WebOS). Face buffer-ul, afişează timp de câteva minute stream-ul la calitate maximă (posibil 1080p), apoi cade chiar la 640x480 fără motiv (TV-ul e conectat la reţea prin cablu). Netflix e la ani lumină de HBO Go. Trage maxim de conexiune, indiferent cât de slabă ar fi. Până şi stream-ul din Digi.Online a fost mai bun (am testat recent) - a picat de vreo 2-3 ori în 2 ore.

Apropo de streaming, a testat cineva (legal) Hulu? Are cineva abonament? Am avut la un moment dat luna gratuită cu activare printr-un VPN. Mă tot întreabă la 3-4 luni dacă nu mai vreau 1 lună gratuită (Hulu nu e accesibil din Europa).

#6383
lentyu

lentyu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2019
Salutare. Ieri am comandat acest dispozitiv (Smart Media player 4K X96 media box 2 GB RAM android Smart tv s905w) in primul rand pentru a putea urmari transmisii live din fotbal prin kodi. Apoi filme. De ce am decis sa fac asta? In ultima vreme tot am incercat diferite variante care in final m-au dezamagit. Una dintre ele a fost Smart Ip Tv, aplicatie ce am instalat-o pe tv-ul meu Samsung Qled, 7 zile a fost trial apoi a trebuit sa o platesc pt a functiona. Dar gaseam cu greutate o lista de ne net care sa mearga cat de cat. Am intalnit si diversi oameni care faceau abonamente iptv contra unei sume. Dar am observat ca atunci cand urmaream un meci, chiar daca se vedea bine, uneori se bloca (probabil era de la stream). Am tot urmarit in ultima vreme discutii despre smart box-uri unde am vazut pareri bune. Si am comandat acest smart box in speranta ca nu voi mai intampina probleme de vizionare a posturilor de sport din afara gen skysports, bein sports, etc. Din experienta voastra ce spuneti, este mai ok incercarea de a urmari canale tv utilizand un smart box media player? Sau voi avea aceleasi probleme. Cel de la care am cumparat mi-a zis ca este diferenta mare intre smart ip tv si smart box prin kodi. Astazi va ajunge prin curier si abia astept sa vad. Mi-a zis vanzatorul ca vine gata configurat, cu aplicatii gen Hbo, Netflix, Kodi cu add-onurile necesare. Mi-a trimis chiar si cateva poze cu transmisii live de pe cateva canale. Mi-a zis ca se vad full Hd. Astept si parerile voastre legate de acest subiect, vizionarea posturilor tv prin aplicatia Kodi utilizand diverse add-onuri. Eu am instalat aplicatia Kodi si pe pc, am reusit cumva sa o configurez, am gasit niste add-onuri pe net, dar uneori cand urmaream un meci se mai bloca ori avea un deelay cam mare, gen 2-3 minute ceea ce cu smart box-ul nu se va intampla dupa cum mi-a zis vanzatorul. Acum daca a zis adevarul sau nu, ramane de vazut. Va multumesc frumos.

#6384
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Ai cumparat un box cu android, no-name, doar pentru ca vanzatorul ti-a promis ca vine cu cateva aplicatii care teoretic le poti descarca din Google Play (dar s-ar putea sa nu aiba n-am stat sa caut ce zice chinezul daca are Google Play sa nu no-name-ul) si un Kodi cu add-on-uri pirat care tu speri ca vor functiona (daca vor functiona, cat de bine si cate zile o sa vezi tu ...).
Tu nu doresti o discutie despre hardware inteleg ci o discutie despre add-on-urile pirat din Kodi, discutie care nu-si are locul pe acest forum.

Edited by MD, 01 February 2019 - 11:54.


#6385
lentyu

lentyu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2019
Din păcate nu cred că ați citit și înțeles ce am scris mai sus. Nu mi-a promis nimic. Doar mi-a zis că vor fi diferente evidente în bine cu un astfel de Smart box "no name" pt dvs. Majoritatea produselor făcute în china sunt no name mister. Dar sunt produse chiar bune unele. Aveți o părere greșită. In fine, credeam că pot primi părere avizată de la cineva care se pricepe. Mulțumesc frumos oricum. Apreciez.

#6386
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Majoritatea box-urilor cu Android no-name nu au suport sau au un suport ft. limitat in timp. Vei constata (sper sa nu fie cazul) o anumita problema si vei astepta un update ... update care ce sa vezi nu mai vine daca firma are ceva site sau si mai frumos nu ai de unde sa-l iei pentru ca "firma" nu are nici macar un site. Din fericire faptul ca YT si Netflix nu merg nici macar in 1080p nu te va afecta prea tare pentru ca poti folosi aplicatiile din TV care-ti ofera acces la stream-uri 4K.
X96 acela vad ca e un box ft. ieftin vreo 35$ in China, deci principalul motiv de bucurie pentru tine ar putea fi un add-on de Kodi pt IPTV updatat (o perioada) ... nu avem de unde sti ce add-on-uri ti-a instalat cel care l-a vandut si cat vor rezista respectivele stream-uri.

Edited by MD, 01 February 2019 - 14:31.


#6387
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostMD, on 01 februarie 2019 - 14:30, said:

nu avem de unde sti ce add-on-uri ti-a instalat cel care l-a vandut
Cum sa nu ? Absolut tot Posted Image 4k, instantaneu, subtitrari in limba romana pentru orice film, orice format, orice rezolutie ...
Nu critic chinezariile astea, am una si sunt foarte multumit de cum reda fisierele video de pe stick/HDD/reteaua proprie. N-am intalnit fisier pe care sa nu-l redea.
Pe partea de add-on-uri Kodi, sunt multe de spus si nu tocmai de bine. Nici vorba de "orice" serial cu subtitrare in limba romana, nici vorba de 4k/full hd s.a.m.d.
N-am incercat transmisiile sportive, sper ca macar asta sa-i ofere satisfactie proaspatului posesor.

Exemplu de pe OLX, la vreo 250 de lei:
Mediaplayer 4k cu android 7.1, configurat cu toate posturile TV România, filme subtitrare română, la rezoluție 4k, aplicatii preinstalate ca youtube, google play, facebook, chrome , kodi în ultima versiune 17.6, Terrarium Pro Mod (filme, seriale gratuit, nu trebuie sa mai platiti abonament hbo go sau netflix) skype, etc.
Prin kodi se pot vedea toate filmele instantaneu, fara a mai descarca sau rula alt program, media box-ul este deja configurat cu subtitrare in lb romana pt orice film sau serial. Produs nou, ruleaza fluent orice film in orice format, la orice rezolutie.


#6388
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 01.03.2006

View Postlentyu, on 01 februarie 2019 - 10:08, said:

Salutare. Ieri am comandat acest dispozitiv (Smart Media player 4K X96 media box 2 GB RAM android Smart tv s905w) in primul rand pentru a putea urmari transmisii live din fotbal prin kodi. Apoi filme. De ce am decis sa fac asta? In ultima vreme tot am incercat diferite variante care in final m-au dezamagit. Una dintre ele a fost Smart Ip Tv, aplicatie ce am instalat-o pe tv-ul meu Samsung Qled, 7 zile a fost trial apoi a trebuit sa o platesc pt a functiona. Dar gaseam cu greutate o lista de ne net care sa mearga cat de cat. Am intalnit si diversi oameni care faceau abonamente iptv contra unei sume. Dar am observat ca atunci cand urmaream un meci, chiar daca se vedea bine, uneori se bloca (probabil era de la stream). Am tot urmarit in ultima vreme discutii despre smart box-uri unde am vazut pareri bune. Si am comandat acest smart box in speranta ca nu voi mai intampina probleme de vizionare a posturilor de sport din afara gen skysports, bein sports, etc. Din experienta voastra ce spuneti, este mai ok incercarea de a urmari canale tv utilizand un smart box media player? Sau voi avea aceleasi probleme. Cel de la care am cumparat mi-a zis ca este diferenta mare intre smart ip tv si smart box prin kodi. Astazi va ajunge prin curier si abia astept sa vad. Mi-a zis vanzatorul ca vine gata configurat, cu aplicatii gen Hbo, Netflix, Kodi cu add-onurile necesare. Mi-a trimis chiar si cateva poze cu transmisii live de pe cateva canale. Mi-a zis ca se vad full Hd. Astept si parerile voastre legate de acest subiect, vizionarea posturilor tv prin aplicatia Kodi utilizand diverse add-onuri. Eu am instalat aplicatia Kodi si pe pc, am reusit cumva sa o configurez, am gasit niste add-onuri pe net, dar uneori cand urmaream un meci se mai bloca ori avea un deelay cam mare, gen 2-3 minute ceea ce cu smart box-ul nu se va intampla dupa cum mi-a zis vanzatorul. Acum daca a zis adevarul sau nu, ramane de vazut. Va multumesc frumos.

am un x96 mini  var. 2gb un an  jumate . daca stii sa iti configurezi kodi manual  nu mai ai nevoie de nimic . este adevarat  ca trebuie sa pierzi cateva ore bune pt configurare ,bibileala  manuala  dar merita pana la urma  ! merge tot inclusiv 4k pe online ,nu ala "romanesc" . androidul 7.2 vine rootat ,de aici iti dai seama ca poti face ce vrei cu el .

#6389
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View Postxymzar, on 24 ianuarie 2019 - 13:32, said:

Salut, am rezolvat partial problema cu un adaptor de 4 lei. Posted Image

Din pacate din ce am citit este o problema cu 5.1 la Xiaomi asta. Posted Image

Practic se aude mai bine daca scot sunetul cu un cablu stereo  jack/jack din el bagat in Aux pe convertor.

Deci daca vreau 5.1 trebuie sa trec la alt nivel. Posted Image
Oare scoate 5.1 pe HDMI ca nu am pe ce sa probez?

Am gasit niste chestii cu hdmi in/out si convertirea sunetului in analog cu iesiri 5.1 pe rca.

Mai studiez.

LE
Desi mai bine cumpar un receiver sh bag HDMI din box in el ies cu sunetul pe cablu optic in saracia de convertor.
Era un site la noi unde se vand asa ceva dar nu mai stiu cum se  numeste.
Nu imi trebuie ceva performant

Am gasit pe O L X un DENON AVR-1709 la 430 lei.
Nu ma pricep la chestiile astea dar am 500 lei la ciorap. Posted Image
Mibox merge perfect cu Denon: si 5.1 si 7.1 si tot ce vrei. Testat.

View Postrolbyroland, on 05 ianuarie 2019 - 13:45, said:

Intentionez sa cumpar un  player pentru HBO Go si Kodi, aplicatia Netflix e deja instalata in tv si merge bine. Xiaomi Mi Box S ramane o varianta decenta?
Da.

View Postmihail1986, on 20 decembrie 2018 - 10:43, said:

Pentru mine personal mi-am luat un Mibox s, pt lg ul meu smart, care nu prea mai primeste update uri, si se misca din ce in ce mai greu.
Acum problema cu mibox s este ca sacadeaza pe youtube imaginea, si nu incarca nemaipomenit nici pe netflix...ba chiar se mai opreste ( practic mai rau decat aplicatia din tv atunci cand functiona cat de cat ok)
Aici sa fie problema de router ? Care este un TP-LINK TL-WR841N si este in cealalta camera cam la 6-7 metri distanta si 1 perete.
Problema de acoperire WIFI mai inatai si apoi de banda la provider. Si sa fii cu updates la zi.

#6390
pestate

pestate

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.01.2019

View Postlentyu, on 01 februarie 2019 - 10:08, said:

Salutare. Ieri am comandat acest dispozitiv (Smart Media player 4K X96 media box 2 GB RAM android Smart tv s905w) in primul rand pentru a putea urmari transmisii live din fotbal prin kodi. Apoi filme. De ce am decis sa fac asta? In ultima vreme tot am incercat diferite variante care in final m-au dezamagit. Una dintre ele a fost Smart Ip Tv, aplicatie ce am instalat-o pe tv-ul meu Samsung Qled, 7 zile a fost trial apoi a trebuit sa o platesc pt a functiona. Dar gaseam cu greutate o lista de ne net care sa mearga cat de cat. Am intalnit si diversi oameni care faceau abonamente iptv contra unei sume. Dar am observat ca atunci cand urmaream un meci, chiar daca se vedea bine, uneori se bloca (probabil era de la stream). Am tot urmarit in ultima vreme discutii despre smart box-uri unde am vazut pareri bune. Si am comandat acest smart box in speranta ca nu voi mai intampina probleme de vizionare a posturilor de sport din afara gen skysports, bein sports, etc. Din experienta voastra ce spuneti, este mai ok incercarea de a urmari canale tv utilizand un smart box media player? Sau voi avea aceleasi probleme. Cel de la care am cumparat mi-a zis ca este diferenta mare intre smart ip tv si smart box prin kodi. Astazi va ajunge prin curier si abia astept sa vad. Mi-a zis vanzatorul ca vine gata configurat, cu aplicatii gen Hbo, Netflix, Kodi cu add-onurile necesare. Mi-a trimis chiar si cateva poze cu transmisii live de pe cateva canale. Mi-a zis ca se vad full Hd. Astept si parerile voastre legate de acest subiect, vizionarea posturilor tv prin aplicatia Kodi utilizand diverse add-onuri. Eu am instalat aplicatia Kodi si pe pc, am reusit cumva sa o configurez, am gasit niste add-onuri pe net, dar uneori cand urmaream un meci se mai bloca ori avea un deelay cam mare, gen 2-3 minute ceea ce cu smart box-ul nu se va intampla dupa cum mi-a zis vanzatorul. Acum daca a zis adevarul sau nu, ramane de vazut. Va multumesc frumos.
ai facut o achizitie foarte proasta,x96 mini sunt pacanitori care nu au niciun suport de soft se blocheaza f des o sa iti plangi de mila! probabil deja te confrunti cu problemele acestea iar despre programele instalate  asta este un mare fas, in gama acesata de pret  exista alte alternative mult mai bune!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate