Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Ce camera "buna" 3CCD la 2-2500 euro, propuneti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#19
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Pe mine m-ai convins, GunX!  :D    Saptamana asta fac un drum la Bucuresti si-mi cumpar un VX-2100, poate ai timp sa-ti fac cinste cu o bere(sau ce preferi tu). Multumesc pentru aceasta prezentare, ar trebui sa lucrezi la departamentul Vanzari al celor de la Sony!  ;)

#20
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

View PostGunX, on Jan 17 2006, 00:23, said:

Stiu JVC-ul GY, are si ala o super definite, face VX-ul sa para ceva laptos si difuz, dar e si un pic altceva. Insa degeaba numeri firele de par din cap la mireasa, daca eu trag cu o camera de 2 ori mai ieftina din ce pozitie vreau eu si la videoclip te fac sa plangi, iar la altul rupi butonul de fast forward la DVD player din cauza ca vezi ore intregi cea mai booooooring unghiulatie posibila (de pe umar si atat).

Io atata va zic : Nu tragi cu tunul dupa muste, nu iesi cu paleta de plici in fata la tancuri.
...sa nu inteleaga careva ca eu o recomand la nunti! NUUUU!..am amitit de ea doar pt. chestia cu culorile. Pt. nunti VX-ul e maxim recomandat.

Edited by GunX, 17 January 2006 - 01:04.


#21
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
de recomandat putem sa o recomandam, ca nu ne doare gura. dar sa vad eu pe ala care si-o permite fara sa stie deja ca la nunti e absolut DEGEABA, sau pe cel care o amortizeaza in acelasi timp in care amortizam noi un VX :D

Edited by GunX, 17 January 2006 - 00:51.


#22
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View PostGunX, on Jan 17 2006, 00:49, said:

de recomandat putem sa o recomandam, ca nu ne doare gura. dar sa vad eu pe ala care si-o permite fara sa stie deja ca la nunti e absolut DEGEABA, sau pe cel care o amortizeaza in acelasi timp in care amortizam noi un VX :D

ma bag si eu in discutia asta...
am luat un vx 2100e, anul trecut in octombrie, e drept pana acum am lucrat destul de putin cu ea, de fapt nici  de acum pana in mai nu prea am de lucru ! problema e urmatoarea: din oct. si pana acum a scazut cate ceva pretul....si va mai scadea in mod sigur,carcotasi spun ca nu a fost momentul potrivit sa investesc in asa ceva la sfarsitul sezonului,poate au dreptate... dar eu am dorit sa am aceasta camera cat mai repede!
am fost sambata la nunta in Maramures ( Salistea de Sus ) va spun foarte sincer si cu mana pe inima, are niste culori superbe ( am lucrat pe cp ) femeile de acolo au niste baticuri in cap ( si rochii ) cu niste culori foarte frumoase verde si rosu :) au iesit absolut superbe..... am fost foarte placut impresionat.
singura problema a fost greutatea camerei, echipata cu cel mai mare acumulator 9XX + lampa cu acumulator separat ( la un moment dat sa facut noapte si nuntasi trebuia sa intre in camin :D  ) , a fost foarte grea, cel putin asa am avut eu impresia.poate trebuie sa ma mai obisnuiesc....
ma durut sufletul sa vad cum se umple de praf/fum/condens, dar asta e meseria  ce sa fac....caut o husa ceva sa o mai protejeze ( apropo stie cineva asa ceva? multumesc )
cat despre amortizare... nu stiu daca in acest sezon poate fi vorba de asa ceva , sa dea DUMNEZEU !!!
personal o recomand cu caldura !
cu respect de la Bistrita,
Alin Parauan.

#23
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
off topic: Reclama e sufletul comertului. Imi pare rau sa aud ca nu speri sa iti amortizezi un VX sezonul asta...:(

#24
kpki

kpki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.09.2005
trist .. dar cam asa se intampla si la mine .. pt ca la ora actuala nu suntem (aici in zona) platiti pt calitate .. dar ce sa-i faci .. placerea ramane placere si satisfactia de asemenea. Am incredere ca si pt noi provincialii lucrurile se vor schimba intr-un an, doi si asta numai daca cel putin 4-5 vor face pasul la digitale bunee pt ca omul sa vada ce inseamna calitate. in continuare marketingul ramane o provocare

#25
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
pai si eu sunt in provincie si nu pot chiar sa zic ca ma plang....??

#26
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005
Am vazut un material filmat cu Panasonic MD 10.000 de la un amic care utilizeaza VX la greu. A pus cele doua camere in paralel pe trepied si au filmat o debara sau o magazie intunecata. Acum va spun parerea mea ce am vazut. A montat cele doua imagini in premiere asa brute cum erau fara nici un fel de corectie de culoare. Tin sa va spun ca in debaraua aceea aproape ca patrundea lumina. Prima impresie a mea a fost: ca este adevarat Panasonicul parca ar filma in infrarosu, se vede clar, in schimb nu prea este prezent acel zgomot acei purici pe imagine in schimb VX-ul intr-adevar lumineaza putin imaginea dar sunt purici cu carul la un moment dat devine chiar deranjant. Asta referitor la imagine. La partea de comenzi, luminanta crominanta la VX sunt trepte mari se vede diferenta cind treci de pe o setare pe alta, in schimb la panasonic aceste treceri sunt absolut insesizabile. La partea de sunet VX-ul nu stie sa faca filtrarea la zgomot mare si apar distorsiuni alarmante in schimb MD-ul reuseste cu succes sa filtreze foarte bine sunetul si sa reduca semnalul atunci cind capteaza un sunet foarte puternic. Iar ca manevrabilitate MD are niste comenzi dispuse intr-un fel de joystick foarte simple meniul foarte prietenos. Si aici vine partea cea mai interesanta, cu toate ca este o camera de umar este mai usoara ca VX cu tot cu acumulator si ai impresia ca tii pe umar o cutie goala. Eu o consider foarte ideala pentru nunti pentru ca aspectul ei da foarte bine la client, iar raportul calitate pret este acceptabil. Tipul care o adusese din afara avea citeva bucati sigilate din care si-a permis  sa desigileze una pentru probe iar pretul lui de vanzare era de 1300$/bucata. Amicul meu care filmeaza cu VX si-a dat cu parerea ca este foarte buna pentru nunti si botezuri. La VX-ul lui au aparut si niste defectiuni la butonul de rec si a inceput sa-i shifoneze banda chiar la casete noi si de calitate deci are probleme cu mecanica.

#27
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
In primul rand esti incoerent, te repeti, te ratacesti in propriile idei si iti construiesti frazele un pic mai slab ca nepotul meu. Numai ca el are 2 ani.

Nu te cred ca ai pus in viata ta mana pe un VX sau un DSR. Nu te cred ca ai habar ce e aia un F stop, un filtru ND, o diagrama de rezolutie samd pentru ca notiuni ca amplificarea in dB, raportul semnal/zgomot (nu "purici cu carul"), principiile de functionare ale unui microfon (sunetul nu se filtreaza la intensitate mare, se atenueaza si ai control manual pt asta pe VX dar tu nu ai de unde sa stii asta) nu se invata la nunti.

Pun pariu cu tine pe oricat ca nici nu ai idee despre ce ai mintit. Nu te pricepi nici macar sa inventezi niste setari ale camerei sau expunerea obiectivului la asa zisul test in care iar nici nu-ti trece prin cap ce trebuia sa compari si la ce sa te uiti.

Daca ai o camera de 2 bani si esti ofticat pe viata ca nu ti-ai permis una mai de soi, spune clar de la inceput. Alfel sa nu mai vad asemenea aberatii ("La partea de comenzi, luminanta crominanta la VX sunt trepte mari") ca o sa zbori de aici mai repede decat gandul in basmul cu Fat Frumos. Tu chiar ne iei de prosti, sau cum ?

Tie nu-ti este rusine, tu crezi ca toata lumea pe aici are cultura tehnica formata asa dupa ureche pe la petreceri cu manele si mamaliga ?
Sperai sa dea gramada vre-un fraier si sa te intrebe cum faci sa ii aduci si lui un MD la 1300$ ?
Va rog sa terminati cu escrocheriile astea pe sectiunea mea. Multumesc.

P.S. Threadul se inchide aici pentru a nu degenera in scandal. Daca PlanetVideo isi cere scuze, mai vedem.

Edited by GunX, 19 January 2006 - 15:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate