Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Rottie - musca , maraie,latra

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
62 răspunsuri în acest subiect

#1
Dizzy1

Dizzy1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 202
  • Înscris: 14.07.2008
Am si eu un pui de rottie are 2 luni si 2 saptamani.
Am probleme cu el.. vad ca din ce in ce devine mai agresiv uneori.. nu mai zic ca musca tot timpul de picioare,maini,fata ce apuca..
Uneori cand ies cu el pe afara in lesa si se intampla sa vrea sa ma apuce de picioare si tin de lesa si nu il las sa se apropie de picioarele mele devine agresiv... si scoate totii coltii si incepe sa faca urat..
Ieri spre exemplu pentru prima oara a inceput sa latre la caini pe strada... si i a rupt unui om tricoul a sarit la el si l a apucat...
Daca incerc sa il stapanesc cand vrea sa muste uneori incepe sa sara la mine cu agresivitate si musca tare de tot ce apuca.

Pana acu a fost mai ok.. dar in ultimele zile si-a schimbat mult comportamentul.

Ce imi sugerati sa fac cu el ?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.121
  • Înscris: 24.02.2006
sa-l duci la dresaj si sa-l plimbi cu botnita

#3
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.556
  • Înscris: 08.10.2007
În primul rând nu-ți mai plimba animalul fără botniță. Dacă pe tine te mușca sau îți rupea tricoul câinele altcuiva, cum te simțeai? De ce trebuie să fiu eu în pericol pe stradă din cauza unora care nu știu să-și stăpânească animalele?

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.491
  • Înscris: 21.08.2007
Raspunsurile sunt pe masura subiectului. Fara suparare.

PS. Sunt la a treia serie de ciobanesc german si un rottie cum ii zici tu e o mata lesinata pe langa ce stiu si pot sa faca astia. Cu nici unul nu am avut probleme si nu ii tin in lesa cand ii scot la "aer", doar cu botnita iar asta mai mult de gura lumii.

#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.119
  • Înscris: 19.12.2012

 Dizzy1, on 04 iunie 2015 - 08:18, said:

Se pare ca am gresit forumul Posted Image inteligente raspunsuri.

N-ai gresit forumul mai mult decat ai gresit rasa de caine. Stii bine ca ala nu e caine de tinut in preajma...poate ai nenorocul sa nenoroceasca un copil ca om te ai facut...vin parintii si te pun la uscat si pe tine si pe el.
Nu stiu ce dracu va apuca de va luati numa monstrii dinastia...un caine ciobanesc nu e bun ? sau altu mai pasnic.

#6
Dizzy1

Dizzy1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 202
  • Înscris: 14.07.2008
Am spus ca e pui... ce botnita?

Cainele este plimbat destul.. abia ce ne-am intors de la munte de 2 ori pana acum.

In fiecare zi iesim cu el cel putin 1-2 ore sau mai mult.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.860
  • Înscris: 07.06.2014
te simti lezat cand vezi ca cineva iti spune sa pui botnita la caine? tu ai citit macar legea. stiai ca de fapt este obligatoriu ca acesti caini sa poarte botnita?

subscriu colegului si ma repet, daca vine un caine si sare la tine sa te muste, te si musca, tu ce faci? pleci fluierand ca nu vrei sa se supere stapanul?

cred ca ati vazut prea multe desene animate in care cei cu caini fiorosi sunt regii strazilor si nu se pune nimeni cu ei. tare imi e ca o sa te vad la stiri cu doar 1,5 maini ramase, atunci sa vad daca o sa mai fii asa mare si tare.

 Dizzy1, on 04 iunie 2015 - 08:29, said:

Am spus ca e pui... ce botnita?

si daca e pui crezi ca ii e frica sa muste ca nu cumva sa-si rupa dintii? tu deja demonstrezi contrariul.

#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.795
  • Înscris: 01.11.2011
Normal nu ar trebui să se comporte așa. Problemele de comportament ori au apărut din cauză că te-ai purtat tu greșit cu el ori cățelul e "defect".

Cred că cel mai bine ar fi să mergi cu el la veterinar și să-i ceri sfatul.

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.841
  • Înscris: 03.02.2007
E cam agresiv la doar două luni. Trebuie să iei măsuri din timp, adică să-l disciplinezi, altfel, când va fi mai mare, riscați consecințe dezastruoase pentru membrii familiei. Dresorul e soluția.

#10
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 454
  • Înscris: 02.06.2009
Pune o poza cu el sa vedem si noi bestia.

#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.705
  • Înscris: 25.11.2014
Rasa asta nu-i de tine. Cand o sa inveti sa te impui, atunci te va asculta si cainele. Pana atunci el e seful. Nu tu il plimbi pe el, ci el pe tine. Nu ma intelege gresit. Nu fac misto de tine. Eu am pitbull si uneori vad ca simte nevoia sa ne jucam mai agresiv asa ca o data pe luna sau cand am timp ii fac damblau. Totusi cand ii zic "gata" se opreste din marait si muscat sfoara si ia pozitia de sezi. Daca nu faci cainele ala sa te asculte vei avea probleme mari pe viitor.

Editat de Serafim606, 04 iunie 2015 - 08:47.


#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.705
  • Înscris: 25.11.2014

 RUN_SLOWLY, on 04 iunie 2015 - 08:48, said:

Mai bine creste un copil, dă-l dracu' de câine. Eu nu pot sa ii înțeleg pe ăștia de tot plimba potăile.
Daca stai la curte+ gradina, plimbarea e doar un moft. Daca stai la bloace plimbafea e obligatorie. Au si ei nevoie sa faca miscare si sa-si dezmorteasca ciolanele si muschii

#13
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.795
  • Înscris: 01.11.2011

 Serafim606, on 04 iunie 2015 - 08:52, said:

Daca stai la curte+ gradina, plimbarea e doar un moft. Daca stai la bloace plimbafea e obligatorie. Au si ei nevoie sa faca miscare si sa-si dezmorteasca ciolanele si muschii
Pe mine mă bătea gândul să-mi iau un câine mai leneș gen Bulldog sau Bassett care să nu aibă mereu chef de ieșit afară și de alergat. :D

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.895
  • Înscris: 06.01.2008

 androholic, on 04 iunie 2015 - 08:15, said:

Indicat ar fi sa inceapa cu piranha, sa-i hraneasca cu mana
Slab dom'le, slab. Nici macar piranha nu mai sunt ce erau odata:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eLW3P83uiAU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Dizzy1, on 04 iunie 2015 - 08:18, said:

Se pare ca am gresit forumul Posted Image inteligente raspunsuri.
Nu ai gresit forumul. Ai gresit doar formularea mesajului si faptul ca ti-ai ales (probabil pentru primul caine din viata ta) o rasa relativ temperamentala daca nu stii cum sa il cresti.

 Dizzy1, on 04 iunie 2015 - 08:29, said:

Am spus ca e pui... ce botnita?
Cainele este plimbat destul.. abia ce ne-am intors de la munte de 2 ori pana acum.
In fiecare zi iesim cu el cel putin 1-2 ore sau mai mult.
In cazul in care nu stiai, de cativa ani buni in Romania exista o lege conform careia nu ai voie sa plimbi fara botnita nici macar puii de cateva luni daca fac parte din una dintre rasele agresive (rottweiler, american pitbull, bull-terrier, amstaff, etc.).
Daca nu ma crezi cauta pe google si vei gasi cel putin 5-10 pagini cu informatia asta.

Editat de Hider141, 04 iunie 2015 - 09:05.


#15
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.052
  • Înscris: 25.10.2014
"rottie"
ce rasa e asta ? rottweiler ! nu este o rasa pe care stapinul sa o creasca de la primul ciine pe care il are , cere experienta, cere sa te impui altfel iti urca in cap . Trebuie luat legatura cu un centru de dresaj , fara dresaj va face ce vrea el nu ce vrei tu , stapinul trebuie sa fie autoritar in fata lui . Este o rasa deosebita , un cine loial , un ciine adevarat dar nu uita ce am scris mai sus - nicigind a fi un cine de "jucarie"

#16
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.716
  • Înscris: 10.02.2011

 Dizzy1, on 04 iunie 2015 - 08:18, said:

Se pare ca am gresit forumul Posted Image inteligente raspunsuri.
Pe bune ?
Atunci informează-te mai mult despre rasa cainelui tau==>http://www.ringstarc...ci-defecte.html  caci rottweiler-ul tau *"necesită stăpâni care îl pot domina și manipula. Dresajul ferm și meticulos este esențial pentru acest câine, altfel puteți sfârși prin a avea un câine extrem de puternic, independent și peste măsură de agresiv" Posted Image

*citat==>http://ro.wikipedia....wiki/Rottweiler

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.235
  • Înscris: 09.01.2007
Asa stapan, asa caine.
Stapanul nu vrea sa auda de botnita (ii jignesti animalul !), iar cainele nu vrea sa auda de stapan.
Vezi ca e o pastila chinezeasca de dresaj, se gaseste la Dragonul Rosu, i-o dai la 12 ore si devine ascultator.

#18
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.212
  • Înscris: 07.09.2009
In primul rand cred ca ai facut o alegere gresita din urmatoarele motive :
- un rottweiler nu este recomandat ca ...primul caine sau deloc pentru persoane fizice ci doar pentru companii speciale de paza care detine dresori specializati
- se ia pentru paza si nu ...prea pentru plimbat pe strada
- "rottie" e ACUM dar in scurt timp va deveni o fiara de peste 50 de kile de muschi si forta bruta care poate ucide cu usurinta oameni daca nu este dresat bine si chiar si atunci nu se poate trata asta cu incredere maxima
- nu stii sa fii seful lui si in viitor va fi periculos inclusiv pentru familia ta
- este o rasa la care botnita este obligatorie
- toata lumea de pe strada si in special cei cu copii se vor simti in pericol cand apari cu acest caine pe langa ei si MINIM se vor uita urat la tine
- daca vrei sa fii respectat mai bine mergi si tu ca toata lumea la un sport de contact sau ia-ti un SUV de lux
- un caine nu este UN ACCESORIU LA MODA cu care sa te dai tu .....valoros ci o fiinta cu cerinte speciale
- prevad ca in scurt timp il vei abandona pentru ca tu nu esti in stare sa-l dresezi dar ......motivul va fi ca EL CAINELE E VINOVATPosted Image
PS - Eu chiar cred ca lumea a innebunit ! Pustani de 18 ani cu "lamaia in geam" care vor motoare de sute de cai putere , altii care viseaza doar pitbuli , rottweileri , caucazieni , kangali sau "marii posesori dePosted Image 2000 de euro" care vor BMW , Mercedes,Audi Posted Image !!!
PS 2 - Chiar si la locul special pentru joaca al cainilor ...sa zicem din Herastrau TOTI cei care isi aduc cainii vocifereaza preventiv in cazul in care vrea sa intre unul cu rase considerate periculoase si chiar de multe ori datorita agresivitatii acestora sunt somati de TOTI "sa-si ia cainele si sa plece " !!!

Editat de FAP, 04 iunie 2015 - 10:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate