Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Casa "modernă" parter (86mp util) pe teren în pantă

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
coryn_dark

coryn_dark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.05.2015
ce inseamna "contructie de casa pasiva cu acumulare"?

Attached Files

  • Attached File  pct.jpg   154.45K   153 downloads

Edited by coryn_dark, 02 June 2015 - 23:10.


#20
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007

 doarUNom, on 02 iunie 2015 - 20:46, said:

Daca tu 350 mp ii consideri suficienti pentru spatiu verde si altele pe langa casa ,atunci inseamna ca te.ai mutat degeaba la casa.
La noi doar via ocupa suprafata asta Posted Image Iar timp iti poti face sa petreci cateva minute pe zi cu cateva indeletniciri prin curte sau gradina. Mergi la italieni sau francezi , si o sa intelegi ce inseamna viata la casa. Romanul se muta la casa ca sa stea cu curu in scaunul de pe terasa si cu tableta sau calculatorul in fata ,si se plange ca nu are timp sa planteze un copac ,sa pliveasca pe langa o floare ,sa ude gazonul sau sa dea de mancare la o gaina.
trebuie repetata Posted Image

#21
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 coryn_dark, on 02 iunie 2015 - 23:06, said:

ce inseamna "contructie de casa pasiva cu acumulare"?

Pai cantitatea mare de pamant pe care tu ai escavat-o se putea folosii in avantajul tau ca o masa termica astfel incat pe sezonul calt acumuleaza energie pe care o recuperezi in sezonul rece .
Ideea e ca acea masa de acumulare sa fie izolata de restul astfel incat sa nu se piarda energie in sol . Bani care intra in ziturile si armaturile de sprijin puteau fi folositi pt construirea masei de acumulare.
Practic tu trebuia sa incastrezi in malul de pamint preparat cladirea de locuit .
Orientarea in teren nu e corecta pt acest lucru, e nevoie de o expunere pe sud cu suprafete vitrate bine gandite si acoperisul la fel.
Pt inspiratie  vezi aici http://www.spatiulco...object_id=15002

#22
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

 kleeblatt, on 02 iunie 2015 - 17:41, said:

cam cat ajunge toata casa cu finisajele astea? Imi place acoperisul ala varsat.

Prima intrebare din partea ta (conform traditiei) trebuia sa fie: "De unde ai bani de casa, esti evazionist ?"

Vezi ca aici nu e aria auto asa ca sa fii cuminte.

Initiator, spor la construit !

#23
coryn_dark

coryn_dark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.05.2015
ciine  >  Am inteles, initial ma gandisem ca peretele din spatele casei sa fie incastrat in peretele de pamant (practic sa fie el insusi un zid de sprijin) dar trebuia sa renunt la luminatorul de la bucataie si la fereastra de la baie...
Acum insa o sa creez un "sopron" in spatele casei (este o zona pe care o pot folosi astfel, mai ales ca nu se vede si e pacat sa nu utilizez si acea zona.)
Multumesc pentru informatie Posted Image

manuko > multumesc!

Edited by coryn_dark, 03 June 2015 - 07:54.


#24
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 bobitzaaa, on 02 iunie 2015 - 23:45, said:

trebuie repetata Posted Image
Mai bine nu . Eu ii inteleg si ii respect (sic !) pe cei care doresc sa.si mentina bunatate de taliuta la cei 100-120 cm. Dupa atata investitie in monumentul naturii ,nu ar fi pacat sa fie pierdut la un pic de miscare (cu folos si cu PLACERE (!) prin curte ,nu ameteala pe o banda la sala) ?!
Monumentul mare cu truda mica se tine :)

Edited by doarUNom, 03 June 2015 - 10:56.


#25
coryn_dark

coryn_dark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.05.2015
Turnarea de azi - grinzile de echilibrare dintre cuzineti Posted Image
Mi-au mai ramas vreo 1,5 mc de beton si.... noroc ca mi-am facut si podul de acces de la drumul din vale.

Attached Files


Edited by coryn_dark, 03 June 2015 - 18:04.


#26
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Sigur e 12 pe 10 asa cum pare pe desen amprenta casei ? Pentru ca din ce vad din imagini cam pare de 15/16 pe 11/12 .
Sau poate e deformatie de la berea pe care o beau de ciuda pentru ca am fost la cumparaturi la magazinle pendi si lendi  si ma asteptam sa gasesc preturi mai ieftine la mancare datorita reducerii tva de la 24 la 9 % . Da de unde . Preturile sunt mai mari . Am 4-5 produse pe care le cumpar frecvent de la ei (cel putin odata pe saptamana) si ce sa vezi , cum aratau preturile la produsele astea care sunt pe lista mea tot timpul ?! - erau mai mari cu 40-50 de bani fata de cum era inainte ,si taiat era un pret umflat (care chipurile era pretul.vechi). Cum sa fie ala pretul vechi daca eu stiu foarte bine care erau (ca doar nu am doi ani sa nu tin minte niste preturi) .
Asa ca mister Ponta fugi cu cercu.ca faci umbra degeaba pe.pamantul asta.
Sau cum spunea Calinescu acum cateva seri ca "Ponta e cel mai bun actor de pe scena politica" Mare dreptate are. E un pacalici care joaca o piesa de teatru iar noi suntem mascotele(prostii) pe care el ii manevreaza cum vrea ranza lui. Mai beau o gura de bere ca ma sucarit cu tentativa asta a reducere a tva.ului. Poate cel mai mult ma deranjeaza cand il vad ca se da rotund ca a facut si el ceva. Kk

Edited by doarUNom, 03 June 2015 - 19:30.


#27
cemainickam

cemainickam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.12.2014

 doarUNom, on 03 iunie 2015 - 19:15, said:

Sau poate e deformatie de la berea pe care o beau de ciuda pentru ca am fost la cumparaturi la magazinle pendi si lendi  si ma asteptam sa gasesc preturi mai ieftine la mancare datorita reducerii tva de la 24 la 9 % . Da de unde . Preturile sunt mai mari . Am 4-5 produse pe care le cumpar frecvent de la ei (cel putin odata pe saptamana) si ce sa vezi , cum aratau preturile la produsele astea care sunt pe lista mea tot timpul ?! - erau mai mari cu 40-50 de bani fata de cum era inainte ,si taiat era un pret umflat (care chipurile era pretul.vechi). Cum sa fie ala pretul vechi daca eu stiu foarte bine care erau (ca doar nu am doi ani sa nu tin minte niste preturi) .
Asa ca mister Ponta fugi cu cercu.ca faci umbra degeaba pe.pamantul asta.
Sau cum spunea Calinescu acum cateva seri ca "Ponta e cel mai bun actor de pe scena politica" Mare dreptate are. E un pacalici care joaca o piesa de teatru iar noi suntem mascotele(prostii) pe care el ii manevreaza cum vrea ranza lui. Mai beau o gura de bere ca ma sucarit cu tentativa asta a reducere a tva.ului. Poate cel mai mult ma deranjeaza cand il vad ca se da rotund ca a facut si el ceva. Kk

Sunt de acord cu tine ca lucrarea arata bine , destul de curat pe santier, ceva economie la distantieri ( 20 lei 100 buc ) in rest sa sufere cei care l-au votat pe Ponta. Posted Image

Edited by casuta_papusilor, 08 June 2015 - 19:39.


#28
coryn_dark

coryn_dark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.05.2015
doarUNom > nu, practic in stanga pe toata adancimea casei este terasa (2,5m latime) + in fata este "podestul" ala de face legatura intre fata casei / intrare principala / iesire living spre terasa. Practic toata zona aia iesita in consola din fata + stanga este o zona exterioara.

Intre timp s-a marit echipa - tot au anuntat meteorologii ploi, acum am siguranta ca termin mai repede decat mai asteptam.... Posted Image

Am atasat planul de fundatii.

Attached Files


Edited by coryn_dark, 03 June 2015 - 23:06.


#29
coryn_dark

coryn_dark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.05.2015
Azi s-a decofrat + o ploaie care a udat bine betonul :D

Attached Files


Edited by coryn_dark, 04 June 2015 - 18:47.


#30
molplro

molplro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.05.2014
sincere felicitari! arata mirific.
la terasa iti recomand 3m latime. e mai practica asa. trust me.
spor!

#31
coryn_dark

coryn_dark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.05.2015
Multumesc! Mirific - nu stiu, e vorba doar de gusturi. In privinta terasei e un pic cam tarziu ptr modificari :D
In orice caz, nu mai fac modificari la proiect, timp de 1 an am tot modificat si cred ca varianta asta (finala) ma multumeste (in sfarsit). Singura chestie dupa care sufar un pic e cea de-a 2-a baie, dar struto-camila recomandata de arhitect (doar ca sa nu umblu la dimensiunile casei) cred ca va face fata nevoilor curente a 2 pers deodata (una poate folosi incaperea 2 full option in timmp ce cealalta poate folosi incaperea 1 ptr treburi "smooth" (spalat pe fata, barbierit etc)

#32
coryn_dark

coryn_dark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.05.2015
Și pentru că nu toate-s grozave pe lumea asta (blondele-s parcă mai bune, că-s +30 de grade-afară Posted Image ), în colțul zidului de sprijin am găsit un izvor. Fericire mare. l-am urmărit câteva zile la rând și găseam constant, în fiecare dimineață, cam 2-3 găleți de apă "aruncate" afară din el...
În loc de dren pe toată latura scurtă a zidului (din stânga), am ales să fac o casetă colectoare (am făcut-o în regie proprie - se vede după "lucrătură" - cu 2 compartimente, unul exterior ptr un sort mai mic și unul interior (din care pleacă și țeava de dren) cu sort mai mare (filtru invers). am umplut pe lângă cu refuz de ciur și am racordat-o la o țeavă care trece prin talpa zidului de sprijin și o voi dirija printr-o (viitoare) rigolă. Deasupra voi pune pământ.
Între timp se lucrează la armarea zidului de sprijin.

Attached Files



#33
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 30.03.2009
Sau poti monta un rezervor subteran de cativa mc  care sa-ti folosească la irigat in curte.

#34
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"Intre timp se lucrează la armarea zidului de sprijin."
Zidul plangerii. O sa aruncati bani pe acest zid, pentu faptul ca ai starnit terenul prin decopertarea acestuia , cat pentru un sfert de casa.
In schimbul acestei decopertari generale se putea realiza frumos o terasare a terenului si o distributie in doua trepte pentru functionalul locuintei ,astfel.incat sa se fi mulat pe inclinatia terenului ,mai ales ca latimea casei nu e prea mare.
Solutia data de domnu profesor suna ca in cazul unui sofer de tir (profesionist) caruia ii dai sa mearga pe o bicicleta , si se apuca sa caute vitezele si frana pneumatica ,pe sub bicicleta , sau sa.i dispuna airbarguri pe aripa din fata ca sa fie protejat in caz ca se loveste de o pietricica.

Edited by doarUNom, 06 June 2015 - 10:52.


#35
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 30.03.2009
Pai ce s-a facut aici se numeste terasare, numai ca proprietarul are nevoie de o suprafata ceva mai lata decât cea a unui rând de vie sau livada, iar inclinatia terenului intre cele 2 terase nu se poate face in x metri ca-i mănâncă omului din spatiu.
Solutia aleasa este mai scumpa dar dpdv tehnic este cea mai buna având in vedere aspectul terenului in zona din primele poze ale topicului.

#36
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Terasare in trepte a terenului si cu taluzare pierduta nu cu sapatura generala si zid de sprijin . Inclusiv constructia poate fi terasata la interior prin diverse metode - atat pe fiecare nivel cat si fragmentat ca volum. Metoda aleasa e cea mai simpla pentru cineva care nu apeleaza la un arhitect si prefera sa cheltuie bani pe anvelope de bicicleta luate de la avioane. Alegerea e facuta  asa ca discutia nu prea isi mai are rost. Am vrut doar sa atrag atentia ca lipsa unei persoane de creatie iti aduce de.multe ori gauri in buget (nejustificabile ca utilitate). Fiecare culege ce a semanat. Scuze pentru offtopic.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate