Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Mulți evită contragerile în scris. De ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007

View PostDigix, on 29 mai 2015 - 07:21, said:

Niciun mod de introducere nu poate fi o justificare pentru a scrie incorect.
Ce e incorect,  că nu înțeleg?


#38
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostNero-d, on 30 mai 2015 - 15:43, said:

pai tocmai, ca avem acces direct, nu prin interpusi Posted Image
N-am înțeles. Din cîte știu eu nu avem acces direct la fenomenele care se întîmplă în creier și care determină cum vorbim. Dar poate ați vrut să spuneți altceva.

View PostNero-d, on 30 mai 2015 - 15:43, said:

o singura intrebare mai am... cum pronunti tu cratima?
N-o pronunț. Și de altfel eu nu vorbesc aici de cratimă, alții s-au exprimat așa. Eu vorbesc de contragere, care are un efect fonetic clar.

View PostNero-d, on 30 mai 2015 - 15:43, said:

as mai fi vrut sa intreb: daca "ne-am" si "neam" se pronunta fix la fel si nu se produc confuzii... cum justifici necesitatea cratimei?!?
dar n-am s-o fac...
Bine faceți, pentru că ar fi irelevant.

#39
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Poftim: azi am primit un spam intitulat așa: „Nu o sa iti vina sa crezi! Vezi TOP 6 PARFUMURI cu care nu dai gres!” Care va să zică stilul se vrea familiar, antrenant, prietenos, dar lipsa contragerilor dă impresia de scorțos, distant și formal. O nepotrivire crasă între conținut și formă. De ce n-au scris N-o să-ți vină să crezi?

#40
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004
He he, ca tot e la moda tutuiala si trasul de sireturi plin de politețuri balcanice :)

Edited by RMC Info, 31 May 2015 - 23:09.


#41
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Dacă s-ar discuta de fenomenul psihico-social asociat, sigur aș aminti de anxietatea ca o caracteristică națională, de dorința de a performa cu orice preț, chiar și acela de a fi hipercorect, sau de tendința de a complica inutil lucrurile pentru a ieși în evidență exclusiv prin formă. Dar mă opresc aici.

#42
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View PostNero-d, on 29 mai 2015 - 07:00, said:

domnu'  AdiJapan...
cand veti avea si folosi un dispozitiv mobil, cu tastatura virtuala, veti observa ca e destuld e dificil sa folositi cratima... mai ales la viteza... apoi mai sunt sifunctiile de autocorect... ca altfel mi-e greu sa-mi inchipui ca nu stiati acest lucru
important e fondul, nu forma

Țin să te contrazic: nu e dificil deloc. Eu am instalat pe telefonul meu cu Android o tastatură virtuală (alta decît cea nativă) cu corector de text pentru diverse limbi (instalabile separat), iar cînd tastez mam, nam, sar, șiar etc. îmi sugerează automat formele corecte, cu cratimă. Deci nu-mi ia deloc din viteză, nu trebuie să caut cratima (care e într-adevăr mai greu de găsit), pur și simplu scriu legat și preiau forma corectă, sugerată de funcția autocorrect. Eventuale combinații cu cratime încă neexistente în corectorul respectiv se pot adăuga ulterior (resp. le ține minte după o singură introducere manuală).

Off topic: Din același motiv, eu nu mai scriu nici măcar de pe telefonul mobil fără diacritice, fiindcă corectorul îmi sugerează cuvintele deja scrise cu diacritice, așadar scriu chiar mai rapid cu decît fără. Singurul lucru unde mai fac compromisuri e folosirea diacriticelor cu sedilă în locul celor cu virgulițe (se poate alege), fiindcă pe alte telefoane (de pildă un posesor de IPhone mi s-a plîns) se poate întîmpla să fie decodate defectuos.

View PostAdiJapan, on 31 mai 2015 - 00:58, said:

Poftim: azi am primit un spam intitulat așa: „Nu o sa iti vina sa crezi! Vezi TOP 6 PARFUMURI cu care nu dai gres!” Care va să zică stilul se vrea familiar, antrenant, prietenos, dar lipsa contragerilor dă impresia de scorțos, distant și formal. O nepotrivire crasă între conținut și formă. De ce n-au scris N-o să-ți vină să crezi?

Cred că la întrebarea inițială au răspuns deja diverși preopinenți, în mai multe feluri, toate laolaltă fiind o bună explicație: neadecvare stilistică la contextul comunicațional și genul textului, un fel de hipercorectitudine (la exemplul cu e/este ar fi de adăugat și impresia unora că deoarece ar fi mai „elevat”, iar pentru că, fiindcă și căci ar fi prea colocviale - chiar mă deranjează cvazi-dominația lui deoarece prin texte mai oficiale), la care s-ar putea adăuga și teama unora de a pune cratima greșit.

Sigur că, într-un text științific, fenomenul invers ar fi la fel de deranjant. De pildă cum ar suna, să zicem într-un manual de fizică sau chimie, un text scris așa:

Quote

Experimentul se-ncepe-adesea-ntr-o-mprejurare-atipică...

Și ar mai fi o explicație: nivelul sistemului educațional din România a scăzut dramatic în ultimii 25 de ani, foarte mulți din cei ce ajung multiplicatori sau formatori de opinie (ziariști, crainici, prezentatori etc.) au un nivel precar de cultură și chiar și de instrucție de specialitate. Deunăzi am auzit la un post de radio public o crainică pronunțînd Dimitrie Guști. Foarte probabil, citea de pe vreun script redactat fără diacritice și așa credea ea că s-o fi zicînd.

Mai adăugați la toate astea și năzbîtiile recurente, născute din puțul gîndirii, cu inutilitatea diacriticelor, ortografii etimologizante sau de-a dreptul aberante și aveți tabloul complet.

Edited by pamfil nastase, 13 June 2015 - 23:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate