Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Bebelusii, dependenti de salarile mamelor?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
140 replies to this topic

#19
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Bebelusii ar trebui sa primeasca toti aceasi idemnizatie. Nu sunt ei de vina ca mama a muncit sau nu a muncit, Vorbesc de un un venit de baza, nu ca ar trebui bebelusul sa traisca intr-o vila.

#20
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Eu cred ca nu. Oamenii saraci si deosebit de saraci ar trebui descurajati sa faca copii ca sa traiasca din indemnizatia lor. Pentru ca asta inseamna pe viitor nivel de trai extrem de scazut al copilului, educatie marginala sau inexistenta, sansele de a se integra intr-o societate productiva extrem de scazute, sansele de a se integra intr-o societate infractionala invers proportionale.

Daca ma intreaba cineva, acestia ar trebui sa primeasca stimulente financiare ca sa nu faca copii. Pentru fiecare intrerupere de sarcina sa primeasca o suma de bani.

Edited by Groot, 29 May 2015 - 07:14.


#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,059
  • Înscris: 24.02.2006

 XORIAN_L, on 29 mai 2015 - 07:07, said:

Bebelusii ar trebui sa primeasca toti aceasi idemnizatie. Nu sunt ei de vina ca mama a muncit sau nu a muncit, Vorbesc de un un venit de baza, nu ca ar trebui bebelusul sa traisca intr-o vila.

cum ar fi alocatia de 200 lei, pe care spuneam ca o primesc deja toti?

#22
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

 _Smiley_, on 29 mai 2015 - 07:14, said:


cum ar fi alocatia de 200 lei, pe care spuneam ca o primesc deja toti?
Da. Era o discutie de principiu. Nu ca nu exista inca sau ca este confundata cu a mamei.

#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,089
  • Înscris: 07.07.2006
Mă suprinde plăcut această idee, mai ales cînd îmi aduc aminte cum argumenta fix invers colegul ei de partid, Marian Sîrbu, prin 2003, cînd a plafonat indemnizațiile respective.
Premisa greșită de la care pleacă ideea egalitaristă e „nevoile bebelușului”. Indemnizațiile alea nu se dau pentru nevoile bebelușului, ci pentru ale părinților, pentru încurajarea natalității.
Ideea este ca părintelui care stă acasă să aibă grijă de copil să nu îi fie afectate veniturile pe această perioadă, ca să nu resimtă faptul de a fi devenit părinte drept cea mai mare belea picată pe capul familiei. Să poată avea grijă de bebeluș fără să simtă o scădere a nivelului de trai. Să nu aibă brusc de ales între copil și bani. Să nu constate că alegerea de a avea copii îi scade venitul lunar de la, să zicem, 5000 la 3400 lei, în condițiile în care familia crește.
Ăsta e scopul unei asemenea măsuri: ai făcut un copil, poți sta liniștit acasă fără teama de a rămîne fără serviciu sau fără bani. E foarte bună măsura, încurajează natalitatea și în „păturile” mai de sus, în familiile care pot finanța un viitor Enescu sau o viitoare Halep. Nu mai zic cît de bună ar trebui să li se pară măsura celor alarmați de perspectiva ca românii să rămînă minoritari în viitor, sau de perspectiva ca cei mai „marginali” să facă cei mai mulți copii.

Edited by abancor, 29 May 2015 - 07:43.


#24
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Madam Plumb vrea sa dea alocatii pentru copii diferentiate. Cei care au venituri declarate mai mici sa ia mai mult. Adica cei care nu isi declara veniturile, muncesc la negru, traiesc din furtisaguri si alte infractiuni sa aiba o alocatie mai mare... Daca esti cinstit, muncesti legal, iti declari veniturile, platesti impozite si taxe, copilul tau va avea o alocatie mai mica.
Ce-i drept ca la vot merg doar eu si nevasta, pe cand in satra sunt cate 20-30 votanti.
Intrebarea este: noi muncim pentru parazitii societatii? De ce din munca noastra sa platim niste animale, care in curand ne vor da in cap si ne vor jefui pe strada? Sau merg la cersit si ne fac de ras in toata lumea?
Doar ca niste politicieni inepti sa ramana la butoane in folos propriu?
Cetateanul onest, cinstit, serios, mai are loc in aceasta tara?

#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,059
  • Înscris: 24.02.2006
link, pls

Edited by _Smiley_, 29 May 2015 - 07:59.


#26
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Purpura, on 29 mai 2015 - 01:45, said:

Pe logica ta, toti batranii ar trebui sa primesca aceeasi suma, ca doar cu totii au nevoie de medicamente si de plimbari la munte.
pe lojica mea nu e corect ca un privat ce a produs la bujet să ia 600 lei şi unu care a lucrat la stat şi a produs un căcat la bujet să ia 6000.
dar dacă aşa e legea, miraţi-vă că nu va avea cine vă plăti pensiile mici sau mari.
La fel copiii. se nasc identic  toţi...şi am impresia papă toţi la fel...cine ştie cum...unu mai pofticios...

Edited by sarac.lipit, 29 May 2015 - 08:23.


#27
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

 gabicen, on 29 mai 2015 - 03:50, said:

fata mea are doua facultati terminate [...] Eu inca nu am urmasi...

Mie imi da eroare pe undeva. Fata nu este urmasa ta ?

#28
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Probabil se referea la nepoti.
Personal nu cred ca e necesar sa elimine plafonul. Hai sa zicem ca-l poate mari de la 85 la 90%. Dintre oamenii muncitori, defavorizati sunt cei cu PFA la norma de venit care castiga peste venitul estimat in decizia de impunere. Lor ar putea sa le permita desfasurarea activitatii in continuare, de ex.
Si ar mai putea mari procentele care se scad din impozit daca ai copii in intretinere. Sumele actuale sunt infime.
Si ar mai putea gandi o legislatie care sa incurajeze firmele sa deschida crese/gradinite/after-school-uri pt. copiii angajatilor.

Legat de cei saraci - ei ar avea nevoie de acces facil si gratuit la metode contraceptive precum si la sustinere pentru a-si trimite copiii la scoala (copiii sa primeasca rechizite, transport, haine, masa calda). Plus un sistem de burse prin care copiii saraci dar buni intr-un domeniu sa poata continua scoala.

#29
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 gabicen, on 29 mai 2015 - 03:50, said:

P.S.: nu sunt chiar atat de batut in cap dpv cariera: fata mea are doua facultati terminate (SNSPA + masterat la ASE in engleza ), are un loc de munca in Bucuresti platit cu peste 1000 euro, apartament, credit la banca si se apropie de 30 ani. Eu inca nu am urmasi...
Ha?

#30
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 gabicen, on 29 mai 2015 - 01:40, said:

...
DE CE crede statul ca, de la nastere, bebelusii trebuie tratati diferentiat financiar?
...

Simplu. Pentru ca mama cu salariu mare a platit mai mult la bugetul statului. Si indemnizatia nu e indemnizatie a bebelui, e indemnizatia MAMEI pentru cresterea copilului. Si mama are necesitati financiare diferite, pentru ca poate sa aiba cheltuieli diferite (obligatii financiare anterioare care trebuie sa continue).

Edited by SCORILO-CORYLLUS, 29 May 2015 - 09:34.


#31
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Si eu sunt de acord ca sa fie aceea suma pentru toti atat la banii pentru cresterea copilului cat si la impozitul incasat de stat, sa zicem ceva la nivelul unui salariu mediu pe economie pentru toti; nu platesti impozit nu ai dreptul la nimic...e etic zic eu

#32
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Bebelușii sunt cetățeni europeni și au drepturi!

E corectă egalitatea, cel puțin cât sunt în fașă. Și puiul de tzigan poate fi un geniu și să merite o șansă egală cu ceilalți.

#33
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
La fel si parintii...astae un no u limbaj de lemn?

#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Banii se dau pentru copii, nu?

#35
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 light_flame, on 29 mai 2015 - 02:09, said:

Eu cred ca ar trebui sa se ia in considerare un minim garantat si aici nu vorbim de cel de 600 de ron ,aceasta suma cu siguranta nu acopera strictul necesar unei mame si unui copil.
La cele cu venituri mai mari este normal sa se raporteze la media veniturilor lor pentru ca si contributile au fost pe masura.

E chiar foarte mare pentru cele care nu au contribuit.

 gabicen, on 29 mai 2015 - 02:25, said:

...
Vorbim strict doar de drepturile bebelusilor...

Intelege omule ca nu e dreptul bebelusului, e dreptul MAMEI.

#36
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

 Digix, on 29 mai 2015 - 09:26, said:

Banii se dau pentru copii, nu?
Nu. Banii acestia sunt ai mamei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate