Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Bmw 325i sau 525i?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#37
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
@December: nu erau oricum pentru mine, ma gandeam ca daca tot poti deconta atat poti ajuta colegi de forum cu un combustibil la un pret decent.
@Deenman: tu hotaraste-te macar la un model ca e e46 sau E60 diferenta este enorma intre cele doua.

#38
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Ia mai ce vrei tu.

Edited by December, 26 May 2015 - 16:27.


#39
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,706
  • Înscris: 22.11.2007

 Deenman, on 26 mai 2015 - 16:09, said:

esential era ca nu cunosc dotarile de la bmw/ taxa de mediu pentru ca dupa cum observ BMW are si motorizari euro 3 benzina pe cand la vag nu exista euro 3 benzina, si multe alte detalii pe care nu le cunosc. Sunt incepator/novice cand vine vorba de bmw.
crede-ma ca e bataie de cap cu normele de poluare la motorul m54 (2.2i, 2.5i , 3.0i). unele ies euro3 si din 2003, altele sunt euro4 si din 2002.. e ca naiba. problema este doar la motorul asta m54, la 316/318i n42 spre exemplu ies euro4 fara stres aproape toate (ff mici exceptii!).

mi se pare, dar nu sunt sigur, ca la alea euro4 apare in lista de dotari: eu 4 norm.
dotarile unui bmw se pot verifica pe diferite site-uri de genul: http://www.bmwarchiv...in-decoder.html . bagi ultimele 7 caractere din serie si iti arata cu ce dotari a iesit masina din fabrica. poate fi folositor in cazul tau pentru ca vezi daca toate dotarile au fost din fabrica, la e46 sunt multe care au interiorul, pachetul m, chiar si farurile xenon puse dupa cumparare. de multe ori nici nu prea iti dai seama.
uite spre exemplu o serie care sa o verifici, sa iti faci idee cum functioneaza site-ul ala. AX06559

iar cu norma euro e riscant,eu as cere copie dupa acte inainte sa iei masina, mergi la rar personal si faci cerere de consultanta si de acolo iti vor da o hartie oficiala ce norma euro iese masina. sau iti iei o masina deja inscrisa in romania sau recent adusa care are cartea deja facuta, dar e greu sa gasesti ceva asa mai deosebit cum cauti tu ..
multa bafta in alegerea masinii.

Edited by bossake, 26 May 2015 - 16:47.


#40
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Partea cu modelul e flexibila, partea cu motorizarea bag de seama ca nu, deci daca gasesc 525 in loc de 325 cu dotarile ok, stare/culoare/ taxa atunci de ce sa nu iau 525. E adevarat ca e mai greu dar asta este, nu caut sa scot timpi buni. Momentan nu gasesc nimic pe site-urile de afara sa-mi satisfaca curiozitatile. nici macar la 7000 euro.

#41
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
vad ca pana la urma ar merge si cea pe care ti-am recomandat-o, daca are actele in regula chiar se merita zic eu, fiind intretinuta si cu istoric cunoscut, chiar eu ma gandeam s-o cumpar in familie si sa fie folosita doar la drumuri lungi, dar s-a dorit ceva mult mai nou, cica ar fi mai fiabile... pe naiba.

#42
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,784
  • Înscris: 01.12.2007
Fara suparare dar un e46 nu merita 7000e si neinscris, nici macar daca este 330i, este o masina depasita pt 2015. A fost o masina misto insa la vremea ei, varsta isi va spune cuvantul si la partea tehnica, indiferent de rulaj.

Daca ti s-a pus pe e46, cumpara un coupe (nu compact), 2.0d 150cp din 2004-2005, euro 4, gasesti masini cu TUV valabil pe la 4500-5000e si destul de dotate, taxa este 550e iar masina destul de economica.

http://suchen.mobile...ortsCar&noec=1#

- navi ii pui separat, original, TUV valabil inca 10 luni, in rest are destule dotari.

#43
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Hai fugi tare de aici cu dieselul tau.

#44
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,784
  • Înscris: 01.12.2007
Ti-am dat o alternativa mai potrivita pt bugetul tau, este o masina pe care iti scoti banii oricand. Daca dai maine 7000e pe un e46 berlina 325i+taxa+drum,peste 1 an daca iti iei 3500e esti norocos (mai mult nu o sa pastrezi), o sa te coste devalorizarea+intretinerea intr-un an mai mult decat il costa pe unul la x6.

Degeaba te imbeti cu apa rece,cei 900L iti vor ajunge pt aproximativ 6000km in regim urban, motorul nu este economic si nici nu trage fenomenal.

#45
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
AI DE CAPU MEU, termina azi odata. Nu conduc in oras deloc, nu ma intereseaza consumul si nici devalorizarea pustache, poti sa zbori de aici.

#46
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,784
  • Înscris: 01.12.2007
Amin !

Altul care crede ca BMW cu 2,5 si 6 in linie este masina sport si economica. Posted Image

#47
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

 Deenman, on 26 mai 2015 - 18:25, said:

AI DE CAPU MEU, termina azi odata. Nu conduc in oras deloc, nu ma intereseaza consumul si nici devalorizarea pustache, poti sa zbori de aici.

Ia du-te tu de cauta-ti masina pe autovit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate