Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 

receiver + boxe !

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
poate ca si eu as alege, dar tinand cont ca numai NAD ul este putin mai sus decat tot bugetul meu, devin vulpe si zic ca s acre :))

#38
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai NAD-ul acela il gasesti pe la 3770lei...
Oricum, mai sunt variante pentru acele modele de Klipsch recomandate anterior, de exemplu HK 3770 sau Marantz PM6005, ambele avand incorporat si DAC.

#39
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
[ http://hificenter.ro...-kardon-hk-3770 ]   cred ca, cred ca :D !

#40
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
O diferenta de cca +6db e perceputa de urechea umana ca o dublare a volumului sonor.
De la 88 la 97 ai vre-o 9db.Se vor auzi de 3 ori mai incet fata klipsch.Eu unul nu as cumpara asa ceva mai ales ca nu sunt nici monument de calitate.
Cine ti-a bagat tie in cap boxele astea mediocre de nu mai scapi de ele.

#41
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
eu te inteleg ca mi sugerezi calitate, dar trebuie sa ma tina si buzunarul :))  da mi tu solutia perfecta cu boxele alea  klipsch  intr un buget de 4000 lei.

#42
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
De pe ce sursa vei asculta muzica, cd- player, calculator ?
Ca daca asculti mp3 de pe calculator, din cate am citit pe forum, nu prea ar merita sa investesti averi in boxe, acuma depinde si de cat de audiofil crezi ca esti.


#43
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
laptop... flac uri ce gasesc. soundcloud, youtube.

Edited by a11bgd, 28 May 2015 - 08:18.


#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Daca ascuti pe laptop cu placa de sunet integrata aferenta ,indiferent ca-i vorba de flac-uri sau chiar dracii de hirez e cam cheltuiala inutila cu Klpisch-urile. Pentru boxele astea iti trebuie nu numai o amplificare decenta cat si o sursa serioasa. Macar o placa de sunet performanta externa(conectata prin USB) ,un DAC Fiio pe USB ,sau un CD player dedicat. Mai poti folosi si iesirea digitala a laptopului(daca are) trimitand semnal digital via HDMI sau optical/coaxial in receiver/amplificator.
Exista acum multe amplificatoare chiar stereo cu DAC-uri integrate decente.
Edit: vezi ca HK 3770 asta e mult mai slab ca modelul vechi HK 3490 ,constructiv si ca fiabilitate.

Edited by edigee, 28 May 2015 - 08:32.


#45
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
exact ca vorba aia "dezbraca te ca te.. imbraca te ca nu te mai.. " :))) .. ba ampli, ba receiver.. cred ca cea mai simpla, ieftina din pct meu de vedere si eficienta solutie pt sufrageria mea de 18mp si pt cateva ore de auditie pe zi si/sau un film ramane receiverul denon avr-x1100 + jbl arena

#46
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
De asta am intrebat de sursa audio. Ca daca nu ai pretentii de audiofil si asculti muzica nu sistemul audio, nu prea merita sa investesti sume foarte mari. Pentru o muzica la radio, youtube sau din calculator/laptop + un film, nu cred ca merita sa dai 4000 lei pe o pereche de boxe. Depinde la ce ai ascultat muzica pana acum, dar daca a fost la vreo combina audio, oricum boxele alese de tine vor fi next level.

#47
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
am ascultat si inca o sa ascult pana le iau la un sistem 5.1 LG :)))))

#48
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Klipsch-urile alea pe langa faptul ca ofera un sunet de foarte buna calitate(Stage Focus basi precisi) au avantajul SPL-ului mare.Indiferent ca asculti un MP3 ordinar la 128 de pe placa integrata sau Flac/hires de pe nu stiu ce DAC scump  boxele alea suna de 2-3 ori mai tare fata de majoritaea de pe piata ceea ce este un avantaj imens.Acelasi nivel sonor il obtii din JBL ARENA cu o putere de 8 ori mai mare.Si cum maximul inghitit de acestea este sub 225W este lesne de inteles ca Klipsch-urile matura cu ele pe jos.
Ti-ar trebui sa dai inele cu 1200W RMS(Teoretic ca practic boxele alea  nu supota mai mult de 225W) ca sa obtiii aceeasi presiune acustica care o da la 150 RMS o amararta de  boxa de raft ca RB81II.

Eu am magnaturi care stau binisor cu SPL-ul pe un AS500 si tot sunt la ani lumina de Klipsch atat ca presiune acustica cat si ca detaliu/Soundstage.
De cand tot duc munca de convingere cu nevasta pentru boxele alea.
Mai degraba iei un AMP mai ieftin chir si SH decat sa dai deoparte bunatatile alea.

Edited by geo123, 28 May 2015 - 09:33.


#49
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
eu am o janghina de laptop, nu imi arde sa mai investesc si in placi si in alte prostii. :( chiar daca imi spui de spl si multe avantaje, nu mi le pot permite. + ca nu sunt nici un cine stie ce pretentios..

#50
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sa facem un calcul.
Ai 4000Lei:
Dai 3000 pe astea:   http://hificenter.ro...erence-rb-81-ii
Iei un AMP SH ca asta   http://www.power-zon...antz_PM_72.html   sau asta  http://www.power-zon...gra_A_8690.html al doilea are si DAC inclus
daca ai la Laptop iesire Digitala(optic sau coax) nu-ti mai trebuie nimic.
Deci te incadrezi fara probleme in bani. Totul e sa vrei.

#51
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postgeo123, on 28 mai 2015 - 10:23, said:

al doilea are si DAC inclus
Au şi un sfert de veac. :)

#52
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Si care-i treaba.Cu proba de anduranta si inspectie la interior nu-i nici o problema.
ii faci o revizie, Schimbi capacitatile cureti potentiometrii,inlocuiesti pasta   si e ca nou.Scule de calitatea alora nu o sa mai vezi.
Pe tine te intereseaza anul de fabricatie si o zgarietura ici-colo sau cum presteaza?

Edited by geo123, 28 May 2015 - 10:57.


#53
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
dar cu 4000 leu se pot lua lejer boxe klipsch F 20 synergy ( daca se mai gasesc eu le am pe astea si sunt f bune asa cum s a spus anterior) sau RF 52 ( si mai bune) si un amp nou la 1000-1200 lei. Chiar daca nu este puternic, nu va fi o problema sa  miste boxele astea care au SPL peste medie si chiar la volum mic au bass si tot ce vrei ( in special scena) . Boxele le vei lua pentru timp indelungat iar amplificatorul poate fi ugradat. Pentru 18 mp va fi arhisuficient pentru mult timp

#54
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
o sugestie pt rf52-uri ?!! amp si/sau receiver ?!
eu deocamdata am in vedere Denon avr-x1100, HK 161 si  HK 3770.     alte pareri?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate