Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

receiver + boxe !

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Te-am indrumat sa te orientezi catre amplificatoare/receivere stereo nu 5.1.
Cauta un HK 3490(modelul vechi) chiar SH fiind,iar la boxe cele de raft RB 81 II sunt mai bune decat RF52. Daca nu ai bani de RF62 mergi pe varianta de raft ca e superioara.

#56
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
harman kardon HK 980 sau HK 3490/3390 daca se mai găsesc . Daca nu, si SH daca te pricepi la ele. Cu boxe klipsch sau chiar JBL sunt excelente.

#57
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

View Postgeo123, on 29 mai 2015 - 17:25, said:

Te-am indrumat sa te orientezi catre amplificatoare/receivere stereo nu 5.1.
Cauta un HK 3490(modelul vechi) chiar SH fiind,iar la boxe cele de raft RB 81 II sunt mai bune decat RF52. Daca nu ai bani de RF62 mergi pe varianta de raft ca e superioara.
Chiar modelul mai vechi HK 3480 ,daca nu te intereseaza neaparat DAC-ul integrat ,desi AKM-ul de pe 3490 e neasteptat de bun si muzical.
Un HK 980 ,amplif. simplu e chiar si mai bun.

#58
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
dupa toate si toate.. cheltuieli neprevazute si bani pierduti... am ajuns in posesia unui H/K avr 161 si boxe Jbl Arena 130.
o singura intrebare am:
http://www.stereomag...-4-0-3809Â Â este potrivit pt boxe sau cei de la magazin imi vand ceva scump pt ceea ce mi trebuie ?!?!
multumesc anticipat!

Edited by a11bgd, 23 June 2015 - 08:59.


#59
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Tu vorbesti serios? Cablu litat panglica de la electrice de 2x2,5mm2 sta in gat?
Nu as pune cablu din ala nici la un sistem de 20 de ori mai scump prin simplul fapt ca nu aduce nimic in plus.
Eu mai degraba mi-as pune problema ca boxele alea sunt cam trompeta si au randament de cacao si daca tot ascult stereo avand doar 2 boxe le ce-mi trebuie receiver 5.1 care este inferior ca sunet fata de un amp stereo la aceeasi bani.

#60
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
E scump cablul ala ,nu zic ca n-o fi bun ,dar eu am o retinere cu amestecul ala cupru-cositor al celor de la Supra. La fel si cu Cu-Ag.
Cauta cum ti s-a spus cabluri din cupru pur ,exista si OFC-uri ieftine ,maxim de 2x2,5mm ,ca nu vrei sa sudezi ceva cu firele ce ies din receiver sa ai nevoie de 4mm.
http://www.audio-mar...spx=link_direct
era si mai ieftin pe alte site-uri ,dar nu mai gasesc. Chiar si asta e cam overkill ,dar e OFC macar.

#61
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
http://www.stereomag...-6079    mi l au sugerat deasemenea. pareri ?!

#62
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai ce pareri mai vrei.Ia-l pe cel mai scump ca sigur o sa o auzi pe Fata Morgana.

Edited by geo123, 23 June 2015 - 10:20.


#63
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,724
  • Înscris: 31.12.2013

View Postgeo123, on 27 mai 2015 - 14:05, said:

@Ai dreptate chiar daca nu te-ai exprimat tu chiar bine pe alocuri.Sunt foarte multe de discutat pe marginea asta si trebuie ca initiatorul sa aiba ceva cunostinte de electronica pentru a intelege exact cum sta treaba.
Oricum ideea de baza este ca se minte de ingheata apele la specificatii(sau se omit intentionat) mai ales la sculele din clasa entry si de mijloc si ca un receiver multicanl inglobeaza in el 5-7 amplificatoare mono + DSP-uri care mai de care atat video cat si audio + DAC-uri care mai de care plus  conectivitate Wireless si licente de decodare care toate costa bani.Nu ai cum sa pui egal intre o scula din asta multifunctionala si un simplu amp stereo monobloc din aceeasi gama de pret.
Daca vrei sa reproduci aceeasi calitate acustica cu un receiver multicanal trebuie sa te uiti la scule de 4-6 ori mai scumpe; iar cu boxele aferente 5.1/7.1+Sub ajungi lejer la o suma si de 5 ori mai mare decat in cazul stereo.
Daca cu 7700lei faci un sistem stereo de moare lumea cum am recomandat mai sus pentru aceleasi performante trebuie bagati 30-40.000 intr-un sistem multicanal.
Daca dispui de astfel de sume nu e problema,dar paraca decat sa dau atatea bani mai ales ca la filme nu trebuie fidelitate prea mare si nici dinamica nu e aceeasi se poate face bine mersi si un sistem separat mult mai ieftin pentru filme.
Astfel cu max 15.000 se impaca si capra si varza si iesi la jumatae fata de varianta cu receiver performant.
Repet fiecare face ce vrea cu banii lui.
Eu as lua fara sa ezit RF62II sau RB81 II alaturi de C375BEE.Du-te si asculta-le si o sa-mi dai dreptate. RF 52 II sunt 3000 dar sunt  sub RF62II si RB81 II SPL-ul si puterea ingitita mai mare fac diferenta mai ales pe joase.

Eu oricât am încercat, nu am reuşit să sesizez diferenţe între un "Yamaha RX-477" ( receiver multicanal ) şi un "Yamaha R-N301" ( receiver stereo "audiofil" ) cu aceleaşi boxe şi acelaşi CD Player... poate la volum foarte mare, să fie vreo diferenţă.

#64
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Sory ,dar R-N301 numai audiofil nu e!
E doar o scula stereo cu diverse facilitati moderne ,networking , intrari digitale ,si cam atat.
Daca vrei sa faci o comparatie te duci la amplificatoarele "pur sange" si asculti macar un A-S 500 sau 501.

#65
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,724
  • Înscris: 31.12.2013

View Postedigee, on 23 iunie 2015 - 13:20, said:

Sory ,dar R-N301 numai audiofil nu e!
E doar o scula stereo cu diverse facilitati moderne ,networking , intrari digitale ,si cam atat.
Daca vrei sa faci o comparatie te duci la amplificatoarele "pur sange" si asculti macar un A-S 500 sau 501.

Ok, așa sunt etichetate mai toate receiverele ca fiind ”HIFI” din motive de marketing bănuiesc, dar chiar nu există un receiver cu intrări digitale, BT, vTUNER, și ieșire pentru subwoofer care să se ridice la nivelul unui amplificator ”HIFI” decent?

#66
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Ba exista dar in gama spre high/high end la categoria receivere.

#67
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,724
  • Înscris: 31.12.2013

View Postedigee, on 24 iunie 2015 - 12:30, said:

Ba exista dar in gama spre high/high end la categoria receivere.

Se poate da un exemplu? Dar să nu mă coste "o mână şi un picior"?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate