Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

forma acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Don_Quixote

Don_Quixote

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2015
Servus

Sunt si eu la inceputul procesului de construire a unei case, si am unele nelamuriri legate de forma acoperisului.
Momentan am 3 propuneri - pe care o sa le discut si cu arhitectul - dar as mai dori niste pareri de la personane cu experienta in domeniul contructorilor.
Care dintre cele 3 variante este cea mai recomandata din punct de vedere tehnic (nu as vrea sa discut de aspect deoarece "frumusetea este in ochiul privitorului") si imi puteti da va rog si argumente in favoarea unei solutii fata de celelalte.

multumesc

Attached Files



#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012

View PostDon_Quixote, on 12 mai 2015 - 09:08, said:

Care dintre cele 3 variante este cea mai recomandata din punct de vedere tehnic

Din cate imi amintesc, in planul local de urbanism trebuie sa scrie si despre panta/inclinatia recomandata. Stiu ca depinde si de volumul de apa/zapada ce cade in acea regiune. Arhitectul ar trebui sa stie despre asa ceva :)

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Tehnic ultimele 2 variante, cele mai simple. Mai usor de executat, mai ieftin, cu risc scazut de infiltratii.

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Prima variantă e și cea mai firească.

#5
Don_Quixote

Don_Quixote

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2015

View PostAndreysc7, on 12 mai 2015 - 09:21, said:


Din cate imi amintesc, in planul local de urbanism trebuie sa scrie si despre panta/inclinatia recomandata. Stiu ca depinde si de volumul de apa/zapada ce cade in acea regiune. Arhitectul ar trebui sa stie despre asa ceva Posted Image

in nici una din situatii nu ar fi probleme cu panta (din cate stiu) - in toate situatiile prezentate panta ar fi intre 20 si 35 de grade

#6
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
cu cat ai mai putine ape cu atat iesi mai ieftin cand o construiesti

#7
Don_Quixote

Don_Quixote

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2015

View Postparadigmatic, on 12 mai 2015 - 09:36, said:

Prima variantă e și cea mai firească.

intradevar prima varianta mi se pare si mie cea mai fireasca si cea mai comun intalnita, dar nu stiu daca nu exista risc de infiltratii in timp intre cele 2 pante care se intalnesc (cred ca la zona/tabla aia care se pune intre cele 2 pante ii spune dolie)

cea de a doua varianta mi se pare interesanta ca design dar se pastreaza riscul de infiltratii de la prima varianta + nu stiu ce se intampla in cazul unei ploi puternice cand apa de pe 2 pante se aduna intr-un singur colt si nu pe o zona liniara care sa functioneze ca zona "tampon"

cea de a treia varianta mi se pare cea mai simpla - probabil cu costurile de contructie cele mai scazute - o problema pe care o vad eu ar fi ca pe o sectiune panta este mai mica, aprox 20 de grade, iar cea de doua posibila problema - nu stiu cum se comporta iarna cand probabil ca se acumuleaza zapada intre cele 2 planuri cu inclinatie diferita iar topirea se face si langa peretele care sustine zona cu inclinatie mai mica

Edited by Don_Quixote, 12 May 2015 - 10:47.


#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005
Alege dintre primele două. A treia e mai delicat de realizat la îmbinarea de la coamă.
Altfel - depinde de gradul de "dorelizare" al constructorului. Cu cît sînt mai meseriași cu atît pot realiza volume mai complexe și să iasă bine. Evident, depinde  și de mărimea buzunarului.
Dacă nu folosești podul/mansarda poți lua în considerare și un acoperiș terasă.

#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostDon_Quixote, on 12 mai 2015 - 10:46, said:

intradevar prima varianta mi se pare si mie cea mai fireasca si cea mai comun intalnita, dar nu stiu daca nu exista risc de infiltratii in timp intre cele 2 pante care se intalnesc (cred ca la zona/tabla aia care se pune intre cele 2 pante ii spune dolie)

cea de a doua varianta mi se pare interesanta ca design dar se pastreaza riscul de infiltratii de la prima varianta + nu stiu ce se intampla in cazul unei ploi puternice cand apa de pe 2 pante se aduna intr-un singur colt si nu pe o zona liniara care sa functioneze ca zona "tampon"

cea de a treia varianta mi se pare cea mai simpla - probabil cu costurile de contructie cele mai scazute - o problema pe care o vad eu ar fi ca pe o sectiune panta este mai mica, aprox 20 de grade, iar cea de doua posibila problema - nu stiu cum se comporta iarna cand probabil ca se acumuleaza zapada intre cele 2 planuri cu inclinatie diferita iar topirea se face si langa peretele care sustine zona cu inclinatie mai mica
Dolie se numește acea intersecție.
Riscurile sunt foarte reduse acolo, dat fiind că există tablă de dolie. Sunt detalii pe net.
[ http://www.bigserv.ro/imagini/continut/images/Montaj%20tabla%20pe%20acoperis.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Varianta 3 este și cea mai proastă.
Alipirea unei ape la un perete, presupune montarea unui sorț de calcan iar geometria situației duce la acumulări de zăpadă.
Zona respectivă, chiar dacă există acel sorț, va fi mereu predispusă unor riscuri.

Dacă vei folosi tiglă clasică, oricum apa se ve infiltra pe sub ea la evenimente meteo mai deosebite, în cantități reduse ce-i drept.
Din acest motiv există acea membrană hidroizolatoare, ideal cu difuzie.

Edited by paradigmatic, 12 May 2015 - 11:33.


#10
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Prima varianta! Ai 2 dolii, este adevarat, dar daca sunt suficient de late, folia anticondens de calitate si montajul profesionist, nu sunt probleme. Varianta a treia, cu calcane, este cu probleme, pentru ca, in general, in Romania nu se imbraca in tabla calcanele, iar la "intersectia apa inferioara-perete" apar infiltratii, de la ploi cu vant, dar mai ales de la topirea zapezilor troienite acolo!

#11
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu cred ca cea mai fumoasa este cea care iti place tie...
Diferenta de pret nu este enorma la executia acelor 3 tipuri de acoperis!

#12
Don_Quixote

Don_Quixote

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2015
multumesc pt opinii

#13
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Sunt constructori care iau la m² indiferent de forma acoperisului...

#14
Don_Quixote

Don_Quixote

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2015

View PostBodCasa, on 13 mai 2015 - 09:09, said:

Sunt constructori care iau la m² indiferent de forma acoperisului...

nu vreau sa arunc cu banii ca (inca) nu ma dau afara din casa dar daca dau cu 1000-2000 de Euro in plus si dorm linistit atunci consider ca merita investitia - nu am chef ca peste 5-10 ani sa incep sa repar acoperisul sau peretii pe langa acoperis
din experienta casei parintilor, daca sunt probleme serioase la acoperis, atunci mai bine il refaci cu totul, sau refaci portiuni masive, ca daca repari doar unde e stricat ceva (a se intelege charpesti) atunci la 2-3 ani tot trebuie sa faci cate o reparatie

#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cred ca acest topic te va ajuta sa nu ai aceste probleme....
Nu trebuei decat sa faci poze cat mai multe si sa le atasezi aici!

#16
Don_Quixote

Don_Quixote

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2015

View PostBodCasa, on 13 mai 2015 - 13:36, said:

Cred ca acest topic te va ajuta sa nu ai aceste probleme....
Nu trebuei decat sa faci poze cat mai multe si sa le atasezi aici!

cand o sa ajung la faza aia - deocamdata sunt la faza de proiectare arhitectura; urmeaza rezistenta, autorizatii + gasire constructor ........ rabdare, tutun....

daca totul merge bine, estimez ca ajung la punerea caciulii undeva la sfarsitul anului

#17
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ai luat in calcul Amvic?

#18
Don_Quixote

Don_Quixote

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2015

View PostBodCasa, on 13 mai 2015 - 20:35, said:

Ai luat in calcul Amvic?

o sa merg pe zidarie portanta din caramida

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate