Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Probleme de socializare 2.

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
adrian250

adrian250

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.10.2011
Buna seara, acum 4 ani am mai deschis un topic legat de aceasta problema,linkul http://forum.softped...re/Â Â Â Â ,insa am zis ca in timp am sa  rezolv aceasta problema / am presupus ca o sa se rezolve de la sine,insa nu  a decurs asa cum m-am asteptat.

  In topicul anterior,o persoana mi-a recomandat o consultare profesionala,insa nu am dat prea multa atentie,crezand ca nu e o problema asa serioasa,crezand ca la facultate,totul se va schimba,insa nimic nu s-a intamplat(sigur,la facultate sunt persoane cu mult mai civilizate si mature,e foarte greu sa mai dai peste cineva cu personalitate de tip "bully",sau grupuri "bully"),dar acum am ajuns la concluzia ca este si a fost mereu o problema foarte serioasa( de cand ma stiu,de la gradinita), primul meu incident de umilinta pe care l-am avut(prima data cand m-am simtit umilit si prost in ultimul hal),de atunci cred eu ca au inceput toate problemele mele de socializare,toate problemele de incredere personala sau de optimism.

De la acel incident au urmat alte incidente de acest gen,spre exemplu..."o profesoara de geografie ma asculta,ma trece in fata la tabla,ma intreaba...Care este capitala Romaniei (asta fiind cam prin clasa a 5-6 -a) insa atunci eu nu stiam ce inseamna capitata(cuvantul),nu cunosteam termenul,facand greseala de a asocia capitata cu continent,zicand Europa,toti din clasa au inceput sa rada si sa faca misto,din acel moment,aproape toata scoala stia de ceea ce am zis eu,acela a fost primul mei incident major,la care chiar imi venea sa plang,fiind nevoit sa indur zilnic insultele de genul"Aaa uite-l pe prostul ala care a zis ca capitala Romaniei este Europa" sau "Heii Europa,ce faci?"

In fine,ma lungesc prea mult cu tragediile mele personale,as putea scrie un roman din tot ceea ce am experimentatPosted Image ,pe scurt,se poate sa-mi dati un sfat legat de problema asta?orice, o consultare profesionala/psiholog de incredere cu un tarif acceptabil? Simt ca e ceva pe care  pur si simplu nu o pot rezolva de unul singur.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Solutia:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nj1fwTkBL8Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
cine se seamana se aduna, fa-ti prieteni lafel ca tine, vb, iesiti impreuna beti, batetiva, injurativa iubitiva, mergeti inainte, nu mai fi asa de mandru,  daca se intampla ceva da uitarii, simaine e o zi, iar  oamenii au prostul obicei sa uite, indiferent ce prostie ai facut in 3-4 zile  toata lumea a uitat.
O noua zi , un nou inceput.

#4
adrian250

adrian250

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.10.2011

View Postjoseph_lacroix, on 11 mai 2015 - 23:03, said:

cine se seamana se aduna, fa-ti prieteni lafel ca tine, vb, iesiti impreuna beti, batetiva, injurativa iubitiva, mergeti inainte, nu mai fi asa de mandru,  daca se intampla ceva da uitarii, simaine e o zi, iar  oamenii au prostul obicei sa uite, indiferent ce prostie ai facut in 3-4 zile  toata lumea a uitat.
O noua zi , un nou inceput.

Daca as putea sa sterg totul cu buretele,asta as face,fara ezitare,nu sunt mandru de nimic,port o greutate imensa de emotii negative,pe care nu pot pur si simplu sa "le uit sa sa incep o noua zi",am incercat asta,cu muzica de incarcatura pozitiva sau alte evenimente de genu(alergate,sport,sala,multe jocuri video),insa tot ceea ce am reusit,e sa suprim problemele,nu e chiar asa simplu.

#5
NLC94_RMS

NLC94_RMS

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.02.2011
Da' intre noi fie vorba, nici nu prea le ai cu simtul umorului.Daca le aveai faceai din situatia  cu Europa (haha, cum ma sa fie Europa capitala Romaniei? hahahaaaa :))  ) ceva de neuitat.Asta in sensul placut   al cuvantului.Si nu numai.

Ia ca o gluma paranteza si da click aici.

#6
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
faza cu muzica e o prostie la fel si cu cartile care ar trebui sa iti creasca increderea in tine,  trebuie sa faci urmatoarele chestii:
-te muti singur
-iti faci prietena, macar pe internet, si asa toata lumea foloseste aliasuri, te dai mare si rotund, si pana la urma o sa gasesti pe cineva, desigur nu din prima, apoi nu conteaza ce crede vecinul, vecina, daca voi va intelegeti, restul .......................nu conteaza absolut deloc.

#7
adrian250

adrian250

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.10.2011

View PostNLC94_RMS, on 11 mai 2015 - 23:13, said:

Da' intre noi fie vorba, nici nu prea le ai cu simtul umorului.Daca le aveai faceai din situatia  cu Europa (haha, cum ma sa fie Europa capitala Romaniei? hahahaaaa Posted Image)  ) ceva de neuitat.Asta in sensul placut   al cuvantului.Si nu numai.

Ia ca o gluma paranteza si da click aici.

Nu pot sa te contrazic la capitolul asta,insa cand cineva vine la tine ,ti-o zice pe un ton de superioritate si mai vine si cu gasca langa  tine si te tachineaza fizic,iti repeta mereu aceeasi chestie pe care nu vrei sa o auzi,atunci tind o sa iau ca pe orice altceva decat prietenie sau gluma,dupa cum am mai zis mai sus,e mult prea mult de povestit,tu ai aici doar o idee generala,foarta scurta,in clasa a 5-6-a nu aveam habar de simtul umorului/glume sau ceva intre,nu vedeam lumea asa cum o vad acum.

#8
NLC94_RMS

NLC94_RMS

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.02.2011

View Postadrian250, on 11 mai 2015 - 23:23, said:


Nu pot sa te contrazic la capitolul asta,insa cand cineva vine la tine ,ti-o zice pe un ton de superioritate si mai vine si cu gasca langa  tine si te tachineaza fizic,iti repeta mereu aceeasi chestie pe care nu vrei sa o auzi,atunci tind o sa iau ca pe orice altceva decat prietenie sau gluma,dupa cum am mai zis mai sus,e mult prea mult de povestit,tu ai aici doar o idee generala,foarta scurta,in clasa a 5-6-a nu aveam habar de simtul umorului/glume sau ceva intre,nu vedeam lumea asa cum o vad acum.



Persoana care vine si iti face reprosuri pe un ton superior e mai slaba de caracter decat tine de 1000 de ori.Altceva nu mai are ce sa faca.Vrea doar sa iasa in evidenta (in fata fetelor, logic.De aici tragi concluzia ca este doar inca un l***giu obosit).Invata putin tehnica ironizatului si o sa se schimbe rapid rolurile.Gluma trebuia sa o faci dupa ce ai facut  gafa cu Europa.Dupa ce observai ca incepe lumea sa rada de tine spuneai clar:Nu stiu.Si incepeai si tu sa razi cu ei.Logic ca nu se gandea nimeni ca nu stii care este capitala Romaniei, motiv pentru care ulterior aveai sanse sa fii si felicitat pentru ca ai facut misto de profa.Intre timp tu aflai, e imposibil sa nu fi sarit vreunul cu "Bucuresti!" si n-aveai de ce sa-ti faci probleme ca o sa fii testat si o sa o dai din nou in bara.

Acum stau si ma gandesc la un lucru...daca si in momentul de fata iti mai este atrasa atentia cu privire la acel eveniment (nu stiu sigur, n-ai specificat) mie unul imi este clar ce fel de anturaj ai.

#9
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postadrian250, on 11 mai 2015 - 22:40, said:

"Aaa uite-l pe prostul ala care a zis ca capitala Romaniei este Europa" sau "Heii Europa,ce faci?"
Reclama negativa e si ea valoroasa. Vezi Zavoranu etc. Ar trebui sa te bucuri ca te-a cunoscut toata scoala. Daca erai mai inteligent o faceai intentionat...

#10
adrian250

adrian250

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.10.2011
Iti vine sa crezi sau nu,nimeni nu a sarit cu nimic,erau persoane care vroiau sa zica,sa raspunda la intrebare,insa profesoara a insistat explicit sa nu se bage nimeni(Probabil am avut si eu un rol incredibil de a face o fata care sa sugereze faptul ca sunt pierdut,ca habar nu am despre ce este vorba),nu am prieteni,nu am nimic,e foarte greu sa gasesti ceva aproape de "personalitate mea",de multe ori cand cineva e asa negativist si limitat la cateva lucruri de baza,nu ai cum sa-ti dai seama ca se aseamana cu tine,o privesti ca pe o alta persoana oarecare,nu e asa simplu precum "Daca vrei faci".

#11
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
O solutie de moment. Iei un ciocan si iti dai cu el in picior. O sa uiti toate fostele probleme pe moment dar o sa te doara piciorul.
Desigur ca varianta de ajutor specializat la un psiholog nu e de aruncat, cauta si tu pe site-uri de profil, doctori buni cu tarife acceptabile etc.
Dupa parerea mea tie nu-ti trebuie neaparat sa inveti sa socializezi, ci doar un prieten/o prietena. Cu care sa-ti petreci timpul liber si sa te doara in c..ot de ce cred ceilalti ce-ti stiu trecutul. Se pare ca ai prea mult timp liber si iti vin numai idei negativiste in cap. Apuca-te de orice, sport/pasiune/studiu. Si dupa aia, cand o sa fii acceptabil in ce faci, gasesti si altii ca tine cu respectiva pasiune. E un punct de plecare.
O solutie "wild": inscrie-te intr-un partid. O sa dai numai de necunoscuti si o sa-ti poti alege si amici.

#12
NLC94_RMS

NLC94_RMS

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.02.2011
Ai fi surprins sa realizezi ca totul se invarte in jurul expresiei "Daca vrei, faci"
Intra pe site-ul pe care ti l-am recomandat mai sus si vezi cam ce anume te-ar interesa.

#13
adrian250

adrian250

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.10.2011

View PostStan_Patzitul, on 11 mai 2015 - 23:44, said:

Reclama negativa e si ea valoroasa. Vezi Zavoranu etc. Ar trebui sa te bucuri ca te-a cunoscut toata scoala. Daca erai mai inteligent o faceai intentionat...
Ok,si daca as fi avut aceasta inteligenta,cu ce m-ar fi ajutat reclama negativa? Zavoranu o face pentru bani,nu-i pasa de imagine atata timp cat banul curge.

View PostGetodacul, on 11 mai 2015 - 23:50, said:

O solutie de moment. Iei un ciocan si iti dai cu el in picior. O sa uiti toate fostele probleme pe moment dar o sa te doara piciorul.
Desigur ca varianta de ajutor specializat la un psiholog nu e de aruncat, cauta si tu pe site-uri de profil, doctori buni cu tarife acceptabile etc.
Dupa parerea mea tie nu-ti trebuie neaparat sa inveti sa socializezi, ci doar un prieten/o prietena. Cu care sa-ti petreci timpul liber si sa te doara in c..ot de ce cred ceilalti ce-ti stiu trecutul. Se pare ca ai prea mult timp liber si iti vin numai idei negativiste in cap. Apuca-te de orice, sport/pasiune/studiu. Si dupa aia, cand o sa fii acceptabil in ce faci, gasesti si altii ca tine cu respectiva pasiune. E un punct de plecare.
O solutie "wild": inscrie-te intr-un partid. O sa dai numai de necunoscuti si o sa-ti poti alege si amici.

Hehe,prefer sa ascult o melodie,acelasi efect,mai putin durerea,faza cu prietenul/prietena/gagica,mai ales prietena,incerc de mult asta,ba chiar am avut o oportunitate rara(tipa mi-a dat ea add pe facebook,dupa ce a iesit dintr-o relatie) ma gandesc ca era intr-un moment de vulnerabilitate mare si vroia neaparat un prieten,am reusit sa distrug si aceasta oportunitate,daca iti vine sa crezi.

#14
NLC94_RMS

NLC94_RMS

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.02.2011
Ok,si daca as fi avut aceasta inteligenta,cu ce m-ar fi ajutat reclama negativa?

Daca ai fi avut inteligenta aia nu ai fi dat-o in bara.Simplu.Si nu se mai punea problema de reclama negativa.


Hehe,prefer sa ascult o melodie,acelasi efect

Asta este o prostie numita "consolare".Pe viitor poate avea urmari grave.Treci direct la stadiul de constientizare si gasirea surselor pentru problemele tale.Implicit a solutiilor.


...o oportunitate rara(tipa mi-a dat ea add pe facebook,dupa ce a iesit dintr-o relatie)...

Si...cati ani spuneai ca ai?Nu cred ca ti-ar face placere sa ai langa tine o tipa din-asta vulnerabila.Vulnerabila pentru tine si pentru restul baietilor pe care ii vede.
Pe Facebook n-ai sa gasesti niciodata ceva stabil.Facebook-ul il poti folosi pentru comunicarea cu o eventuala tipa pe care ai cunoscut-o in mediul real.Adica face-to-face.
Sau...pentru cautarea tintelor. Posted Image


PS:Nu vreau sa-ti las impresia ca sunt vreun pui de troll si scriu la panarama, am stat mult mai prost decat tine la capitolul asta. Posted Image)

Edited by NLC94_RMS, 12 May 2015 - 00:18.


#15
adrian250

adrian250

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.10.2011

View PostNLC94_RMS, on 12 mai 2015 - 00:10, said:

Ok,si daca as fi avut aceasta inteligenta,cu ce m-ar fi ajutat reclama negativa?

Daca ai fi avut inteligenta aia nu ai fi dat-o in bara.Simplu.Si nu se mai punea problema de reclama negativa.


Hehe,prefer sa ascult o melodie,acelasi efect

Asta este o prostie numita "consolare".Pe viitor poate avea urmari grave.Treci direct la stadiul de constientizare si gasirea surselor pentru problemele tale.Implicit a solutiilor.


...o oportunitate rara(tipa mi-a dat ea add pe facebook,dupa ce a iesit dintr-o relatie)...

Si...cati ani spuneai ca ai?Nu cred ca ti-ar face placere sa ai langa tine o tipa din-asta vulnerabila.Vulnerabila pentru tine si pentru restul baietilor pe care ii vede.
Pe Facebook n-ai sa gasesti niciodata ceva stabil.Facebook-ul il poti folosi pentru comunicarea cu o eventuala tipa pe care ai cunoscut-o in mediul real.Adica face-to-face.
Sau...pentru cautarea tintelor. Posted Image
1.Eh asta e,eu sunt o specie cu o capacitate de procesare mai slaba,cu informatii limitate care abia ma ajuta in viata de zi cu zi,ce sa mai zic de clasa a 5-6-a.
2.Intamplarea cu tipa respectiva s-a petrect pe la inceputul anului 2 de facultate,cauta atentie datorita faptului ca a iesit dintr-o relatie recent( pt ca tipul vroia sex dupa 2 luni de cand s-au cunoscut),ba chiar vroia cat mai repede posibil sa se intalnesca cu mine.

Sincer nu stiu ce sa-ti zic,ating momente de disperare maxima,cum ar fi cel din aceasta seara, in care accept prima solutie care imi vine in cap,doar ca sa ma pot descarca cumva( fara ganduri sinucigase).

Daca as fi pus in aceeasi situatie,as fi incercat sa las frica,gandurile negative si toate indoielile acasa cat mai mult posibil,as fi incercat sa o fac sa functioneze,doar ca sa am si eu aceasta experienta(motivul pentru care nu a mers,e pentru ca am considerat ca o astfel ce chestie nu are cum sa dureze,am considerat ca deodata ca o sa ne intalnim face to face,o sa se plictiseasca de mn in cateva saptamani,prin urmare relatia avand un final nefericit,mai mult pt mn decat pt ea).

Edited by adrian250, 12 May 2015 - 00:26.


#16
NLC94_RMS

NLC94_RMS

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.02.2011
1.Scuza-mi expresia, dar...sa mori tu ca nu poti fi mai mult de atat? :)
2.Cand o sa mai ai vreun moment de disperare sa-mi spui sa-ti dau contul sa-mi virezi in el toti banii pe care ii ai.Te vei simti mult mai bine avand in vedere ca ai facut un bine cuiva. :)
Momentele de disperare te fac mai vulnerabil decat ai avut tu impresia  ca este tipa.

Dupa razboi multi viteji se arata...si nu, nu pentru pensia de veteran.E vorba de expresia in sine.In situatiile dificile actioneaza instinctiv daca poti.Vorba aia, ce o fi, o fi. (Intotdeauna e loc de mai rau, stiu.Dar exact in aceeasi masura este si loc de mai bine)
Dar avand in vedere ca revizualizezi in mod frecvent scenariile din trecut nu pot decat sa trag o conclluzie:Treci printr-o perioada naspa, in care consideri  ca totul este plictisitor, esti demoralizat, esti satul pana peste cap de absolut toate persoanele din jurul tau, nimic nu te mai satisface...etc.Pe scurt:Esti anti-tot.(Ai fost tinut cumva sub papuc de parinti cand erai mai mic?).Si toate astea ti se trag de la faptul ca te gandesti prea mult la trecut, in mod special la situatiile negative.
Ai realizat vreodata ca monotonia a inceput sa-si faca simtita prezenta?Intreb doar. :)

#17
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Cat de des te masturbezi?

#18
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
deci acuma teoretic ai 23 de ani.
raspunde-mi te rog la cateva intrebari si vedem ce e de facut mai departe.
cat de des iesi din casa, sa mergi in oras, la plimbare, etc.
ai vreo iubita ? ai avut candva vreo iubita sau nu ai indraznit sa faci pasul asta?  cat timp petreci zilnic in fata calculatorului si a tv`ului?
tu ai ramas in tine cu complexul de inferioritate de mic, ca ai gresit..ca nus tii etc, si mai mult nu ai fost incurajat de nimeni sa depasesti acea conditie. rasp la intrebarile alea si mai vedem ce si cum.

acu am citit si eu ...ca nu ai prietena.
de vremurile "copilariei" ai trecut. trebuie sa iti faci prieteni, si nu de aia pe facebook.
de unde esti?
mie mi se pare ca esti un baiat bun, prea simtit pentru lumea in care traim.

View Postrickysyv, on 12 mai 2015 - 01:24, said:

Cat de des te masturbezi?
rickysyv ce legatura are? ca veni vorba cred ca o faci tu mai des ca si adrian250.

Edited by D3an, 12 May 2015 - 02:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate