Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Va verificati periodic starea de santate, prin diverse investigatii?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Nu imi fac analize daca nu am probleme.

#20
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Da.

#21
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Trebuie facute ca sa-ti dai seama unde gresesti. Da-l in alea de cancer ca doar un procent e spontan, primul lucru biochimia, esti bine cu metabolismul lipidelor/proteinelor/glucozei, esti bine cu mineralele, esti bine cu hidratarea, hemoeucograma (e ieftina) pt un mic preview al sistemului imunitar si ce mai face in momentul ala - ca tot timpul face ceva nu doar cand ai luat o ciuma.

Cancerul de colon e asa: la tara se face tuica/horinca whatever, o forma de moonshine. La moonshine se arunca varfurile distilarii - au alcool metilic = otrava - si cozile distilarii - au compusi grei cancerigeni. Un procent din cancerele de colon la varsta a doua/ a treia - si situatia e grava in mediul rural - sunt din cauza nerespectarii regulilor distilarii, hai sa fim seriosi cine trece alcoolul ala printr-un laborator la sfarsit? Nimeni. Iar unii au creierul atat de afectat de alcoolism incat nici nu se mai uita cu grija la ce face alambicul ala, si lasa cozile sa scape. Dupa decenii de consum voila - cancer de colon.

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
extirpa-ti ovarele, mamelele si gata.... de cateva griji ai scapat...
nu pricepi colegule ca o viata constransa si ingradita... nu face aia, nu drege aia, nu manca aia, nu manca ailalta, nu bea, nu fuma, nu fute, fa exercitii, spala-te pe dinti, du-te la doctor... aia nu e viata!!!
e un trai degeaba... degeaba si degeaba... ca la un moment dat, tot crăpi!

#23
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Colegule, stii vorba aia: strange omu' ca furnica si nu ia cu el nimica. De-asta spun, sanatatea e cel mai de presus dar dat omului, dupa viata. Si trebuie sa ne ingrijim de ea. Toate sa fie cu masura, ce-i mult strica. Si beuturica si pasarica Posted Image

Edited by toto_riina, 05 May 2015 - 20:04.


#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
aşa-i
acum depinde de fiecare, cat pret pune pe viata...
cum am zis... daca bei? mori! daca nu bei? tot mori... (acelasi lucru valabil si pentru fumat, droguri, curvăsăreala, mancare) nu traiesti mai mult... doar ti se pare viata mai lunga... ai mancat mancare de regim? Posted Image ai manca mancare de regim?
eu nu am auzit inca pe nimeni sa se vaite ca are un trai prea bun...
stresul in schimb e mult mai mare decat la ascendentii nostrii

astea cu analizele de sange, urina... sunt vrajeli... ba chiar s-a constatat o conspiratie a producatorilor de medicamente
cine vrea sa cada in plasa ipohondriei, n-are decat :)

Edited by Nero-d, 05 May 2015 - 20:14.


#25
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Big problem la atitudinea cu mori oricum. Nu mori oricum. Traiesti. Obez, cu insulina dupa tine, cu discurile lunecate, fisurate, cu sciatica, etc, ajungi o povara pe spinarea familiei, o cheltuiala si o nenorocire. Sau faci placa de aterom (se depune colesterolul maica), dup-aia se desprind bucati, iti blocheaza instalatia, ti se necrozeaza bucati din creier, paralizezi sau te prostesti, din nou povara si nenorocire. Nope. Romanii nu fac diferenta intre viata si calitatea vietii. Cine a intrat intr-o spirala autodestructiva duca-se, doar nu va mai impuneti agresiv obiceiurile proaste celor ce vor o viata de calitate.
La varsta a doua analizele de rutina si detartrajul anual nu sunt ipohondrie.

Edited by DKN1, 05 May 2015 - 22:41.


#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Amin!

Dar nu-i asa ca la 39 de ani mai am vreo 10 pana la vârsta a doua? :lol:

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,509
  • Înscris: 19.04.2009

View Postccf_cristi, on 05 mai 2015 - 08:48, said:

Analizele cand donez sange se pun?


Eu ajunsesem sa primesc setul mare de analize ( care se face gratuit la 3 donari consecutive in 6 luni, adica din 2 in 2 luni ) de doua ori pe an Posted Image L-am calculat o data, ca pret ar fi putin peste 800 RON.

Anyway, saptamana asta mi-am facut analizele...toate bune, chiar si glicemia Posted Image
Endoscopie si colonoscopie n-as face decat batut/ legat. Nu-mi plac.

Am in plan un RMN, o interventie chirurgicala ( care din punctul meu de vedere, e una din interventiile pe care nu mi le doresc, dar trebuie... Posted Image oribila zona, oribila senzatie ).
Mai am in plan o apendicectomie, ca n-am avut norocul in copilarie si in fiecare vacanta prin strainataturile indepartate stau cu morcovul ( cu tot cu iepure ) doamne feri sa nu se intample...mi-a ajuns varicela la o saptamana dupa ce-mi expirase asigurarea. 200 USD controlul, un antihistaminic si o crema alba cu mirosul lipiciului copilariei, un fel de aracet dar mai dulceag.


ps. eu mi-as face analize toata ziua, pacat ca ma chinuie orele de dimineata pentru recoltare...nu pot manca si teoretic, nici cafea. Teoretic, ca daca nu beam o cafea nu-i duceam laboratorului proba biologica :lol:

Edited by lex404, 09 May 2015 - 12:46.


#28
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
aha... deci esti din ala cu sado-maso, BDSM cu boundage, etc... Posted Image

la moderatori e mai diferit... te nasti direct la varsta III-a

Quote


E naspa ca atunci cand ai nevoie pt. dosar
penal dosaru'???

pai ori o verifici tu ca esti interesat, ori ca esti obligat s-o faci si prea putin te intereseaza rezultatele???
ca sunt 2 lucruri diferite!

Edited by Nero-d, 09 May 2015 - 14:26.


#29
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
E naspa ca atunci cand ai nevoie pt. dosar de diferite investigatii mai scumpe, gen ECO doppler cord, care te costa la privat 200 lei+consultatia si completatul actelor de scrisoare medicala inca vreo 200, nu ti le poti face in spital, pe o internare de o zi sau doua. Si nici nu ai unde sa intrebi, sa ceri lamuriri, sa reclami...acelasi doctor care lucreaza in spital nici nu sta de vorba cu tine, te trimite la cabinetul lui pt. investigatia respectiva.
Nu exista un organ, o institutie, un avizier ceva care se te lamureasca la ce investigatii ai dreptul gratuit pe o internare si la care nu. Inainte la spital aveau fisier, acum nu mai au si tb. sa intrebi la fiecare cabinet in parte, si acolo e coada, daca sari peste rand te injura lumea etc.

#30
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,500
  • Înscris: 13.10.2010

View Postlex404, on 09 mai 2015 - 12:44, said:

care se face gratuit la 3 donari consecutive in 6 luni, adica din 2 in 2 luni ) de doua ori pe an Posted Image
Donez eu sange, dar nici chiar atat de des!

#31
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013

View PostNero-d, on 05 mai 2015 - 09:35, said:

Posted Image acum 100 de ani, oamenii nu traiau chiar bine-mersi Posted Image
speranta medie de viata era sub 40...
Serios?! In anul 1915, speranta de viata era sub 40 ani?!
Unde, pe frontul Primului Razboi Mondial, sau la Sing-Sing?

View PostCiubex, on 05 mai 2015 - 10:04, said:

Ma duc la doctor cand ma doare ceva, conform principiului, daca nu ma doare, is sanatos.
La dentist, ma duc mai des, macar sa fiu in stare sa rontai de-o saorma cat voi putea Posted Image
Rau asa, nefericit prinzip, moncher, cand te doare ceva, deja de multe ori e prea tarziu...controale periodice sunt absolut necesare, dar in limite rezonabile, fara bizarerii gen colonoscopie.

#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

View PostNero-d, on 05 mai 2015 - 11:30, said:

sub 40 de fapt era pe la vreo 36...
in afara de razboi, atunci mureai din orice... din durere de dinti, de tetanos, polio, ciuma, tifos, holera, tbc, sifilis, zgârietura, deochi...

mai pune si tu mana pe-o carte... ca nu te muşcă... mai fa cornete...  (era un banc)

ba chiar 35 dupa cum poti vedea singur aici
http://www.hotnews.r...0-pana-2007.htm

cam cum ti se pare?!? Posted Image promitator?


dar... nu va pierdeti speranta!!! EXISTĂ VIAŢĂ DE APOI!!! Posted Image

Edited by Nero-d, 11 May 2015 - 03:18.


#33
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Hotnews e cumva sursa de informatie pentru afirmatia ca speranta medie de viata in anul 1915 era de 35 de ani?Posted ImageZau ca e bun sfatul tau cu cartea, mai lasati dreaq "intern-atul" si cititi ceva carti, chiar si beletristice, de la inceputul sec.XX pana prin 1945, ca sa puteti deosebi realitatea de atunci de propaganda tovaraseasca... de mai tarziu.
Cat despre aberatia cu PIB per capita, no comment! Ideea e ca un muncitor din 1910 tinea acasa o nevasta casnica si doi copii, casa era proprietate personala, pe cand acum, cu 1500 lei un muncitor abia se tine pe el insusi, pana la salariul urmator.
Splendid "progres economic"...Posted Image

Edited by Wilberforce, 11 May 2015 - 09:00.


#34
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.07.2015

View Posttoto_riina, on 05 mai 2015 - 08:28, said:

Va verificati periodic starea de sanatate, prin diverse investigatii? Sau sunteti mai degraba indiferenti si va tratati doar cand vine boala?
Nu , trăiesc într-un mod în care să îi asigur corpului meu antrenamentul, nutriţia şi regenerarea de care are nevoie.
Analizele medicale pot da indicii folositoare în unele cazuri, iar în alte cazuri teoriile sunt total eronate, deci nici rezultatele nu vor fi folositoare. Un exemplu bun este dilema colesterolului , care după mulţi ani de înţelegere greşită, a fost într-un final înţeles ca un factor foarte important în sănătatea noastră, care nu este dăunător cum se credea până acum, şi cel mai bun mod de a-l face să ne întărească organismul este să minimalizăm zahărul, să facem exerciţii fizice, să păstrăm un corp puternic şi să mâncăm grăsimi din surse bune ( de exemplu peşte, migdale, etc. ). Ah, şi să aruncăm margarina pe geam.

Dacă te interesează sănătatea şi în general ceea ce ţine de funcţionarea organismului , citeşte cât mai mult pe cont propriu. Medicina este din multe puncte de vedere depăşită.

#35
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Scrii tâmpenii. Colesterolul a fost înțeles bine de zeci de ani.
De ce să arunci margarina pe geam? Dacă cade în capul cuiva? De-asta ai cumpărat-o?
Lasă gargara și spune mai repede ce vrei să ne vinzi ca să te pot pârî pentru spam. :P

#36
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,932
  • Înscris: 31.03.2003
Eu cred ca multi privesc unilateral problema.
In general, nu esti 'singur pe lume'. Ai un partener si mai  mult, ai niste copii.
Or pana ce acei copii ajung la maturitate (emotionala, sociala, profesionala, financiara si de care o mai fi) mi se pare putin egoist sa te doara la basca. Sau in alta parte. Ca sa nu mai vorbim de situatia de a ajunge o povara pentru restul familiei.
Stiu, shit happens, da tocmai de aia ar fi bine sa tratam diareea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate