Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cel mai bun telefon outdoor?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

Poll: Cel mai bun telefon outdoor? (7 member(s) have cast votes)

Cel mai bun telefon outdoor?

  1. ericsson R310s (7 votes [28.00%])

    Percentage of vote: 28.00%

  2. Nokia 6250 (10 votes [40.00%])

    Percentage of vote: 40.00%

  3. Siemens M35i (6 votes [24.00%])

    Percentage of vote: 24.00%

  4. Ericsson A2618 (1 votes [4.00%])

    Percentage of vote: 4.00%

  5. Ericsson R250PRo (1 votes [4.00%])

    Percentage of vote: 4.00%

  6. Sagem MX1 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#19
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
nu contest ca ma-s descurca dar mai am un telefon (t68) pe care nu-l schimb si nu cred ca ar fi oportun un al doilea telefon un 6310 care sa-l folosesc doar la munte si prin ploaie.

acu zau tu ai baga un 6310 de 10 milioane prin baltoace si namol...

#20
edit

edit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.12.2002
eu am un Nokia 6250 si il am special pentru munte... Cu toate ca e super rezistent nu am dat cu el de pamint in mod deliberat sa vad ce face... Sint foarte multumit de el cu toate ca softul este cam plin de bug-uri... cu semnalul sta foarte bine... in ploaie nu are nici o problema... atentie insa ca la temperaturi de sub zero grade bateria iti da bataie de cap si softul/telefonul incepe sa functioneze groaznic de greu... un acumulator cu li-ion nu este pentru temperaturi scazute... face fata mult mai bine un acumulator bazat pe ni-mh...

#21
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
ok.mersi pt sugestii!
ma bucur sa aud de la cineva care are!
si eu l-as lua dar nu il gasesc nou , deocamdata singurul care l-am gasit nou a fost R310s

#22
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
6250 este ce mai rezistent .. socuri pe suprafete dure de pana la 3 metri inaltime , reszista la scufundari de pana la 0.5 metri ( rauri de munte) bine protejat la praf ! Are un sonometru integrat care mareste volumul receptorului/microfonului in cazul unor zgomote de fond mari! Am folosit telef. un an de zile! Bateria are o autonomie de 7-8 zile, Caracteristicile sunt ale platformei 62xx deci f. bune.. in principiu este un telefon de clasa business adaptat pentru munca outdoor in conditii grele!

#23
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Am vazut 6250 nou la Orange.. cred si merita mai mult de cat ericssonul

#24
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Doar uitativa la modelul Benefon Esc!.
www.benefon.ro sau www.benefon.com
Nu cred ca il bate cineva.
Daca ma contrazice cineva sa aiba argumente.

#25
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
am eu un argument pt tine! Nu-mi trebuie facilitatile lui , eu vreau rezistenta si fiabilitate!
AcidMan plz spune-mi unde ai vazut 6250 nou si la ce pret

#26
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Pai ptr rezistenta iti dau un indiciu - e ranforsat cu otel inoxidabil, iar la fiabilitate nu se pot compara pentru ca problemele de soft ale modelelor Nokia nu o sa le gasesti la Benefon oricat ai cauta.

In alta ordine de idei telefoanele outdoor se presupune ca le folosim in zone indepartate de cele populate si in acelasi timp indepartate de zonele cu acoperire GSM.
Benefon este pentru oricare alt producator sistemul de referinta in ceea ce priveste receptia GSM.  
La ce te ajuta un telefon daca nu ai semnal?
La nevoie Benefonul poate fi completat cu o antena de 16 cm  de raza mare ptr semnalul GSM (de alea care armata israeliana le are la statiile lor - cred ca si bat arabii cu ele pentruca sunt flexibile).

Chiar daca nu ai semnal GSM si te-ai ratacit folosesti functiile GPS si te uiti pe harta unde te afli si incotro trebuie sa o iei.

Mai am multe argumente asa ca astept contra-argumente.

#27
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
inca un mic contra-argument
probabil este nesimtit de scump!
cat costa apropos?

#28
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
aa.. si sa nu uit inca o intrebare!
in Romania GPS e gratis de folosit (daca are telefonul sau PDA-ul ma rog..) sau trebuie platita vreo taxa/abonament ceva ?

#29
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Sistemul GPS este gratuit absolut in toata lumea.
Iar aparatul stiu ca se gaseste in jurul sumei de 750 Euro.
Dar discutia era despre aparatul "cel mai bun" nu despre "cel mai ieftin". Aia este cu totul alta discutie.

#30
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
intradevar nu era vorba de de pret dar era vorba de raportul calitate pret si desi nu contest calitatea Benefonului totusi cred ca pretul e cam mare.

#31
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
o sa ma uit pe unde am trecut recent sa vad in care vitrina e... scuze dar uneori memoria imi joaca feste.....

#32
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Daca te-ai duce si tu in Mall in viata ta l-ai vedea in vitrina.
Repet se discuta care e cel mai bun, nu cel mai ieftin, gasit pe piata sau verde, albastru.....

Referitor la cat de scump este. Un telefon outdoor nu este facut doar sa nu ploua in el sau daca tanti Maria il scapa pe jos sa mai si mearga.
Outdoor - supravietuire.  Iarna asta la Balea Lac au murit 4 oameni ptr ca nu stiau unde sunt, credeau ca sau ratacit.
Au inghetat noaptea ptr ca au asteptat sa se faca ziua sa vada pe unde sa o ia.
Cand i-au gasit erau la 1KM de cabana cea mai apropiata. Deci pentru un astfel de caz ar fi fost folositor 100%.

Gandestete ca fiecare grup care s-ar duce in drumeti sa inchirieze un astfel de telefon ptr durata excursiei si unul permanent la cabana Salvamont. In caz de nevoie (deja exclud ratacirile) in Bucegi poti trimite un semnal de urgenta (SMS) catre numarul salvamontului. In aparatul salvamontistului SMS de urgenta primit are si coordonatele geografice. Deci se duce la fix dupa cei aflati in nevoie.

#33
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
ok inteleg ce vrei sa zici!
si eu si cativa prieteni suntem destul de aventurieri si ne-ar interesa un astfel de telefon!
dar oare or exista harti pentru muntii Romaniei si GPS-ul este cu siguranta gratis?

#34
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
cat despre dusul la Mall din pacate nu sunt din Bucuresti asa ca nu am mall aproape

#35
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002

Quote

Originally posted by dragos20
GPS-ul este cu siguranta gratis?

GPS-ul e un semnal emis de o retea de sateliti, fiecare cu un ceas atomic la bord. Nimeni nu te poate impiedica sa receptionezi semnalul, atata vreme cat el e transmis... si nici nu te poate taxa. Precizia este de ordinul metrilor. Ca sa nu te miri de atata darnicie, trebuie adaugat ca adevarata afacere este un semnal de calitate superioara, cu precizie de ordinul decimetrilor, rezervat pentru army si pentru cine plateste gras. Semnalul "turistic" este gratuit dar negarantat - americanii isi rezerva dreptul de a-l bruia oricand si oriunde, fara preaviz (chestie care s-a intamplat de ex. in Yugoslavia).

#36
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
PS: Decat un telefon cu GPS de 750$, vezi mai degraba daca nu-ti place asta, in combinatie cu un tel outdoor normal:

[ http://www.garmin.com/products/geko201/graphics/geko201pic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

The colorful Gekos are the smallest and lightest waterproof GPS units to hit the market. Both the Geko 101and the Geko 201 are inexpensive and offer sleek, thin designs with simple operating systems.

With its distinctive canopy-green case, the powerful Geko 201 allows more waypoint and route storage, as well as available PC and external power connectivity, and built-in WAAS capability. In addition, the Geko 201 boasts a user-configurable trip computer, 10,000 trackpoints, a new upcoming-turn feature, as well as PanTrack™ and TracBack®.

The Geko 201also includes four fun, interactive games that transform the great outdoors into a virtual board game. Enjoy a good workout while chasing a virtual lizard in Geko Smak, match symbols in a grid version of Memory Race, navigate to reference points without crossing one’s trail in Nibbons, and collect symbols along a path in Virtua Maze.


Geko 201 features:  
    
Accuracy: 10 feet or less with WAAS
Easy operation: five buttons for one-hand use
Weight: only 3.1oz with batteries
Compact size: 3.9" x 1.9" x .96"
High-contrast display: 64 x 100 pixels
Battery life: 12 hours on 2 AAA batteries
Waypoint/Route storage: 500/20 x 125
Automatic track storage: 10,000 trackpoints and 10 saved tracks
External ports: PC connectivity and external power
Waterproof: submersible for 30 minutes in one meter of water (IEC 529 IPX7 standards)
Entertainment: four interactive, outdoor games

Expected Availability:     February 2003  
Suggested Retail Price:     $149.99

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate