Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Necredința - o nebunie matematică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#19
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 don_dannielo, on 02 mai 2015 - 15:52, said:

Era doar camasa de forta.

Cică Universul întreg stă nu în una, ci în patru cămăși de forță. Și noi toți împreună cu el...

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mey , nu-l mai persiflati pe tudorel. Omul s-a exprimat clar : vorbeste cu Dumnezeu. Nu a sustinut vreo secunda ca Dumnezeu ii vorbeste inapoi. Poti sa vorbesti cu un caine. Iti raspunde cainele ? Nu ! Poate da din coada. Si eu mai vorbesc cateodata cu Dumnezeu. In special in propozitii de genul : "Dumnezeii mamii lui " sau ...alte compozitii pe aceeasi idee. Cateodata am impresia ca Dumnezeu da din coada . Nu raspunde efectiv , dar da din coada . Concluzia mea a fost ca se bucura cand il pomenesc sau cand il bag in seama . Posted Image

Edited by JurasikMan, 02 May 2015 - 15:58.


#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 15:03, said:

fără a cunoaște toate necunoscutele Universului și toate ecuațiile lui, să spun că nu există Creator, aceasta-i o nebunie... matematică!
Acesta este un argument cel mult deist.
Pe baza acestui rationament, Creatorul ar putea fi un banal fenomen meteorologic intr-un univers paralel.

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 15:03, said:

Iar dacă mă înșel, arătați-mi voi unde este greșit acest raționament
Tu ai prezentat un argument care iti permite sa sustii cel mult o pozitie deista.
Gresala (intentionata sau nu) este ca folosesti acest argument sa sustii o pozitie teista.
De la un deism generic la un teism specific este o cale lunga, lunga, mult mai lunga decat postarea initiala din acest topic.

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 15:03, said:

Totuși, azi, în timp ce discutam cu Dumnezeu, mi-a arătat următoarele:
D-zeul crestin nu exista. Omul l-a creat. Asta este o certitudine.

#22
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 kolfleading, on 02 mai 2015 - 16:01, said:

Acesta este un argument cel mult deist.
Pe baza acestui rationament, Creatorul ar putea fi un banal fenomen meteorologic intr-un univers paralel.


Tu ai prezentat un argument care iti permite sa sustii cel mult o pozitie deista.
Gresala (intentionata sau nu) este ca folosesti acest argument sa sustii o pozitie teista.
De la un deism generic la un teism specific este o cale lunga, lunga, mult mai lunga decat postarea initiala din acest topic.


D-zeul crestin nu exista. Omul l-a creat. Asta este o certitudine.

Dacă nu ai observat, singura mea concluzie trasă este că a afirma inexistența sau existența unui Creator este tot o nebunie, dar o nebunie mai mare este să afirmi inexistența Lui.

 kolfleading, on 02 mai 2015 - 16:01, said:



D-zeul crestin nu exista. Omul l-a creat. Asta este o certitudine.

La tipul acesta de afirmație mă refeream că este ilogică. Și este nebunie pentru că șuntează creierul. Că nu ești necredincios prin dovadă ci... prin credință.

 JurasikMan, on 02 mai 2015 - 15:57, said:

Mey , nu-l mai persiflati pe tudorel. Omul s-a exprimat clar : vorbeste cu Dumnezeu. Nu a sustinut vreo secunda ca Dumnezeu ii vorbeste inapoi. Poti sa vorbesti cu un caine. Iti raspunde cainele ? Nu ! Poate da din coada. Si eu mai vorbesc cateodata cu Dumnezeu. In special in propozitii de genul : "Dumnezeii mamii lui " sau ...alte compozitii pe aceeasi idee. Cateodata am impresia ca Dumnezeu da din coada . Nu raspunde efectiv , dar da din coada . Concluzia mea a fost ca se bucura cand il pomenesc sau cand il bag in seama . Posted Image

Am zis că ”vorbesc CU Dumnezeu”, nu ”vorbesc LA Dumnezeu”, deci îmi și răspunde. Și eu scriu ce-mi spune.

#23
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 15:55, said:

taman asta am spus și eu: nu poți ști nici că există, nici că nu există. Poți doar crede,


 tudorel666, on 02 mai 2015 - 16:20, said:

Am zis că ”vorbesc CU Dumnezeu”, nu ”vorbesc LA Dumnezeu”, deci îmi și răspunde. Și eu scriu ce-mi spune.

Posted Image

#24
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 tom_1133, on 02 mai 2015 - 15:12, said:

Tu vorbesti cu D-zeu ?
Cu siguranţă e vorba de dumnezeul acestui veac sau cu un înger al lui .
Cică sunt unii care  neagă şi existenţa acestuia .

 kolfleading, on 02 mai 2015 - 16:01, said:




D-zeul crestin nu exista. Omul l-a creat. Asta este o certitudine.
Frate , dar de unde convingerea asta absolută la voi ? Cumva aţi cercetat şi cunoaşteţi tot universul şi aţi ajuns la concluzia asta ?

#25
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Tudorel, tu ai discutat cu Dumnezeu?

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
I-ai zis ce nick ai pe Softpedia?

#27
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Ce gluma de thread e asta ? Pot sa deschid si eu unul cu ce mi-a spus Harry Potter in vis aseara ?

#28
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 Daian95, on 02 mai 2015 - 16:37, said:

Tudorel, tu ai discutat cu Dumnezeu?

După două mii de ani de creștinism, înființat numai și numai datorită faptului că Dumnezeu a coborât pe pământ și a vorbit cu oamenii, pentru ca mai apoi să întemeieze o Biserică a cărei unică rațiune de existență este legătura permanentă și personală cu Dumnezeu, prin Duhul Sfânt, permite-mi să consider întrebarea aceasta cel puțin ciudată.

 Vladutz22, on 02 mai 2015 - 16:40, said:

Ce gluma de thread e asta ? Pot sa deschid si eu unul cu ce mi-a spus Harry Potter in vis aseara ?

Doar dacă ești convins că vorbești cu Harry Potter.

#29
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 16:20, said:

Dacă nu ai observat, singura mea concluzie trasă este că a afirma inexistența sau existența unui Creator este tot o nebunie, dar o nebunie mai mare este să afirmi inexistența Lui.
Concluzia nu se sustine. In realitate este exact invers.
Intrucat nu exista dovezi pentru existenta, nebunia mai mare este sa afirmi existenta.

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 16:20, said:

La tipul acesta de afirmație mă refeream că este ilogică. Și este nebunie pentru că șuntează creierul. Că nu ești necredincios prin dovadă ci... prin credință.
Sunt ne-credincios in d-zeul crestin prin lipsa unor dovezi convingatoare, pe masura afirmatiilor.
Nu este nimic ilogic in asta.

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 16:20, said:

Păi, dacă ai citit prima postare, taman asta am spus și eu: nu poți ști nici că există, nici că nu există. Poți doar crede, numai că credința în existența lui Dumnezeu se poate baza pe o chestie logică, necredința în schimb nu.
Vezi, aici ai trisat iarasi.
Ai sarit de la un Creator generic la un zeu specific. Posted Image

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 15:03, said:

Dar de știut tot nu pot ști, pot doar să mă încred în acea ființă și, prin credință, să o consider Creatorul.
Dar pe Creator cine l-a creat?

#30
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 tudorel666, on 02 mai 2015 - 16:43, said:


După două mii de ani de creștinism, înființat numai și numai datorită faptului că Dumnezeu a coborât pe pământ și a vorbit cu oamenii, pentru ca mai apoi să întemeieze o Biserică a cărei unică rațiune de existență este legătura permanentă și personală cu Dumnezeu, prin Duhul Sfânt, permite-mi să consider întrebarea aceasta cel puțin ciudată.

Modul tau de a gandi ma depaseste, pur si simplu nu imi explic cum poti avea astfel de stari.

#31
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 kolfleading, on 02 mai 2015 - 16:44, said:

Concluzia nu se sustine. In realitate este exact invers.
Intrucat nu exista dovezi pentru existenta, nebunia mai mare este sa afirmi existenta.


De fapt orice credincios își bazează credința cel puțin pe o minune văzută sau auzită. Plus un sentiment al credinței, despre care oamenii de știință afirmă că ar avea rădăcina în creierul fiecărui individ uman. Pe când necredincioșii, pe lângă faptul că nu au nimic palpabil pe care să se bazeze, își afirmă necredința în pofida creierului lor programat să creadă. Deci ori sunt mincinoși și își șuntează cinstea, ori își șuntează de-a dreptul creierul și aceasta duce în final la nebunie. Și vorbesc de nebunie reală, adică distrugerea celulelor creierului.

Edited by tudorel666, 02 May 2015 - 16:49.


#32
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 tom_1133, on 02 mai 2015 - 15:21, said:

Eu nu am nimic cu @tudorel ! doar sunt curios, el chiar vorbeste cu El ?!
Ca as vrea si eu sa stau la palavre cu D-zeu, sa-i zic doleantele mele.
evident ca vorbeste si dumnezeu cu tudorel.
ca sa stai de vorba cu dumnezeu exista 2 variante, ori esti ales( pe astia ii gasesti la psihiatrie) ori folosesti ceva puternic, lsd de exemplu.

Edited by cirus6, 02 May 2015 - 16:53.


#33
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 kolfleading, on 02 mai 2015 - 16:44, said:


Sunt ne-credincios in d-zeul crestin prin lipsa unor dovezi convingatoare, pe masura afirmatiilor.
Nu este nimic ilogic in asta.


Aici sunt de acord cu tine: a crede fără nici un fel de dovezi este iară nebunie. Și ești perfect sănătos și rațional, cu condiția să nu o dai în ateism. Suntem programați să fim cel puțin teiști, după cum spune știința actuală.

 kolfleading, on 02 mai 2015 - 16:44, said:



Vezi, aici ai trisat iarasi.
Ai sarit de la un Creator generic la un zeu specific. Posted Image


N-a fost cu intenție. Nu vreau să vorbesc aici de un zeu specific, nici măcar de o necredință specifică, ci de necredința la modul general numită ateism.

#34
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 tom_1133, on 02 mai 2015 - 15:12, said:

Tudorele Tu vorbesti cu D-zeu ?
-Da la telefon,al carui numar incepe cu...666   Posted Image   Posted Image

#35
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 kolfleading, on 02 mai 2015 - 16:44, said:



Dar pe Creator cine l-a creat?

Aici tu calci pe alături: care Creator? Cel creștin? Se spune că este necreat. Dar nu are rost să discutăm despre aceasta aici.

 cirus6, on 02 mai 2015 - 16:51, said:

evident ca vorbeste si dumnezeu cu tudorel.
ca sa stai de vorba cu dumnezeu exista 2 variante, ori esti ales( pe astia ii gasesti la psihiatrie) ori folosesti ceva puternic, lsd de exemplu.

Sau folosești ceva și mai puternic: epifiza, de exemplu.

#36
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 xmanyacs77, on 02 mai 2015 - 15:56, said:

Mergi mai bine la manastirile din Moldova si stai de vorba cu toti staretii, calugarii, maicile, etc. si vezi unde este problema?Posted Image
sa fie manastirea tanacu solutia? Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate