Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Repatriere de pensionari

- - - - -
  • Please log in to reply
1223 replies to this topic

#775
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostArghiraMartie, on 11 ianuarie 2017 - 23:13, said:

@Viotl: mersi ca ai zis ca nu-s bididoaica. Frumos cuvant, cu rezonanta, da' habar n-am din ce zona vine si ce naiba inseamna si-as vrea sa stiu, ca sa-l introduc in vocabularul meu plicticos de bucurestean din mosi-stramosi.

Cuvantul corect este bighidoaica si inseamna... tinerica, chiar copila.

#776
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Atunci sa-mi fi zis si mie bighidoaica, ia te rog. Mai, tu esti moldovean, ca Arghiru, care-mi arunca cate un cuvant rezonant din cand in cand pe care sigur nu l-am studiat la scoala.

#777
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,027
  • Înscris: 25.06.2007

View PostArghiraMartie, on 30 aprilie 2017 - 15:14, said:

Criteriul numarul 1 este accesibilitatea la curse de avion directe catre marile orase din Franta/Elvetia, unde se vor stabili o parte din copiii nostri. Deci, Bucuresti.
...
Asadar, incotro?
Hmmm, daca pe langa cursele de pe aeroportul Cluj le mai punem si pe cele de la Tg-Mures si Oradea, balanta se echilibreaza. Si poate merita luat in considerare si accesul relativ facil la aeroportul Ferencz Liszt din Budapesta, la care exista (de mai multe ori pe zi) transfer rapid cu microbuze ale agentiilor de voiaj din Cluj si Oradea.
Deci eu as alege Cluj, IMHO Bucurestiul nu e foarte prietenos, mai ales ca localitate de retragere la pensie.

#778
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View PostArghiraMartie, on 30 aprilie 2017 - 15:14, said:

Criteriul numarul 1 este accesibilitatea la curse de avion directe catre marile orase din Franta/Elvetia, unde se vor stabili o parte din copiii nostri.

Pentru că sunt mai importante cele 10-15 (probabil) zboruri anuale decît unde veți petrece restul de 250-300 de zile dintr-un an.

#779
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
pai sa zicem asa:
15 city brekuri pe an
10 vizite la copii pe an (acum de paste m-am intalnit prin europa cu fosti colegi chemati pt cateva zile de catre copii pt baby-sitting, urgent)
1 excursie serioasa pe an

s-au facut 26 de zboruri.
low costurile de obicei zboara la ore imposibile deci trambalatul catre alte orase devine dificil.
daca zbori cu companiile mainstream atunci bucuresti devine favorit.
toate astea si la varste la care te misti putintel mai greu si mai vrei si ceva confort.
bucurestiul este bun functie de zona in care te stabilesti.
restul este provincie...

#780
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postavenirv, on 02 mai 2017 - 12:59, said:

pai sa zicem asa:
15 city brekuri pe an
10 vizite la copii pe an (acum de paste m-am intalnit prin europa cu fosti colegi chemati pt cateva zile de catre copii pt baby-sitting, urgent)

10 vizite pe an? Holy shit!! Nu mai bine vă mutați împreună?

#781
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,027
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 02 mai 2017 - 12:59, said:

10 vizite la copii pe an
Cred ca s-ar satura rapid copiii de tine, cand ar auzi ca vii ar pleca urgent in concediu ca sa nu-i gasesti acasa :lol:

View Postavenirv, on 02 mai 2017 - 12:59, said:

m-am intalnit prin europa cu fosti colegi chemati pt cateva zile de catre copii pt baby-sitting, urgent
Cum asa, nu aveau suficienti bani sa apeleze la serviciile unei firme de baby-sitting? :habarnam:

#782
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKarhu, on 02 mai 2017 - 13:46, said:

Cred ca s-ar satura rapid copiii de tine, cand ar auzi ca vii ar pleca urgent in concediu ca sa nu-i gasesti acasa Posted Image


Cum asa, nu aveau suficienti bani sa apeleze la serviciile unei firme de baby-sitting? Posted Image

ba acesti colegi au foarte multi bani (el este sef de clan intr-un oras mare din romanika) dar placerea de a avea grija de nepoti este cea mai mare. mai exista pe lume oameni care apreciaza legaturile de familie. si nu era vorba de 1-2 zile de babisiting.

pai daca ai 2-3 copii si ii vizitezi de 5 ori pe an (adica craciun, paste, zile de nastere si uite asa 5 vizite pe an nu prea ajung) nu este prea mult.
din nou repet, mai exista oameni care apreciaza caldura unei legaturi puternice de fiamilie.

deci: craciun, paste, ziua de nastere nepot 1, ziua de nastere nepot 2, ziua de nastere fiu/fiica, ziua de nastere ginere/nora. cate s-au facut ?

legaturile umane sunt mai importante decat orice.

dar este trist...

PS
si putina aritmetica.

View Postmufa, on 02 mai 2017 - 13:19, said:

10 vizite pe an? Holy shit!! Nu mai bine vă mutați împreună?

vezi ce i-am scris lui karhu.
2 copii, craciun paste, zile de nastere, etc. 10 zile sunt putine. a sta impreuna 3 familii nu este usor si cand biznisul unuia este dincolo de apa si al celuilat copchil este prin vest...
putina aritmetica...

#783
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Si noi si parintii, dar si copiii am suferit destul din cauza departarii. Nu vreau sa repetam si noi istoria. Poate vom face numai 3 vizite pe an, ca nu suntem deloc genul capusa. Fiecare cu treaba lui, dar la nevoie, suntem cu totii, gramada.
Poate vom face 14 vizite, sau copiii sau nepotii vor dori sa vina la noi de 14 ori pe an. E important sa avem acces facil la zboruri si unii si altii. E important sa putem reactiona rapid cand au copiii nevoie de noi sau cand vom avea noi nevoie de ei. Inima ma trage la Cluj, capul la Bucuresti. Si urasc Bucurestiul asa cum este el acum. Cand merg la Cluj parca sunt intr-o alta tara, civilizata, europeana, cu oameni normali la cap. Cand merg la Bucuresti parca ma duc in lumea a treia, intr-o tara din Orientul Mijlociu. Copiii vor sa ne stabilim la Cluj, pentru ca ei au locuit acolo, le place si nu-s foarte incantati de Bucuresti. Dar asta nu atarna prea greu in balanta. Of, daca Clujul ar re-pune curesele directe, nici n-as clipi.
Exact, legaturile umane nu exista fara legaturi aeriene. Posted Image

#784
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
Si eu m-am gandit la vizite din astea, plus stat la pensie cate o perioada in Ro. Dar la 1600$ un singur bilet/persoana, si in "regim de pensie" chestia nu tine prea mult, mai ales ca trebuie platita locuinta si acolo si dincolo.
Mai vedem.
In Europa poti merge dintr-un capat in altul cu cat ar costa la mine doar taxiul de acasa la aeroport, 30 minute Posted Image

#785
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

View PostRosebud09, on 02 mai 2017 - 18:16, said:

Si eu m-am gandit la vizite din astea, plus stat la pensie cate o perioada in Ro. Dar la 1600$ un singur bilet/persoana, si in "regim de pensie" chestia nu tine prea mult, mai ales ca trebuie platita locuinta si acolo si dincolo.
Mai vedem.
In Europa poti merge dintr-un capat in altul cu cat ar costa la mine doar taxiul de acasa la aeroport, 30 minute Posted Image

D-asta ne-am si hotarat sa ne mutam inapoi, asumandu-ne toate neajunsurile ce decurg de aici.

#786
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Posted 30 April 2015 - 18:51

Ati facut 2 ani si 2 zile de cand v-ati hotarat sa va mutati inapoi, cum de nu v-ati mutat inca?

#787
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006

View Postavenirv, on 02 mai 2017 - 14:18, said:

legaturile umane sunt mai importante decat orice.
Aparent, nu suficient de importante ca sa locuiasca toti macar in aceeasi tara.

#788
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostArghiraMartie, on 02 mai 2017 - 18:06, said:

Si noi si parintii, dar si copiii am suferit destul din cauza departarii. Nu vreau sa repetam si noi istoria. Poate vom face numai 3 vizite pe an, ca nu suntem deloc genul capusa. Fiecare cu treaba lui, dar la nevoie, suntem cu totii, gramada.
Poate vom face 14 vizite, sau copiii sau nepotii vor dori sa vina la noi de 14 ori pe an. E important sa avem acces facil la zboruri si unii si altii. E important sa putem reactiona rapid cand au copiii nevoie de noi sau cand vom avea noi nevoie de ei. Inima ma trage la Cluj, capul la Bucuresti. Si urasc Bucurestiul asa cum este el acum. Cand merg la Cluj parca sunt intr-o alta tara, civilizata, europeana, cu oameni normali la cap. Cand merg la Bucuresti parca ma duc in lumea a treia, intr-o tara din Orientul Mijlociu. Copiii vor sa ne stabilim la Cluj, pentru ca ei au locuit acolo, le place si nu-s foarte incantati de Bucuresti. Dar asta nu atarna prea greu in balanta. Of, daca Clujul ar re-pune curesele directe, nici n-as clipi.
Exact, legaturile umane nu exista fara legaturi aeriene. Posted Image

clujul nu are trafic destul ca sa se justifice curse directe. este totusi un orasel de provincie.
si reiterez, la un moment dat zborul cu low-cost este atroce (ore, conditii, etc). de fapt nici nu este low-cost; pretul posibil final a fost feliat pe optiuni si cumperi numai ce vrei.
daca vrei numai zbor si cu un rucksac sau carry on mic (si wizzair cu adevarat face enforcement la capitolul acesta) te costa cel mai putin cu conditia sa cumperi cam cu 1.5 luni in avans.
daca vrei sa adaugi o valiza de cala si asignare de loc esti foarte aproape de pretul de la tarom, de ex. pozitiv este ca aceste low-cost in bucuresti au inceput sa aiba orare mai umane, nu numai la 06:30 sau 02:35 sau alte ore ca acestea.
de asemenea pt perioadele de cerere mare (craciun sau paste de ex) si wizzair este la nivelul taromului/ba/klm. nu pun lufthansa caci este foarte unreliable cu pofta de greve a celor ce lucreaza sau sunt legati de lufthansa.
klm nu mai este nici el ce a fost. este un fel de low-cost cu nasul pe sus.

apropos de cluj: daca aveti timp sa urmariti presa romana veti observa ca si clujul s-a dat pe brazda si coruptia bubuie.
de timisoara nu mai vorbesc.

Edited by avenirv, 03 May 2017 - 10:27.


#789
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

View PostMizu, on 02 mai 2017 - 21:36, said:

Aparent, nu suficient de importante ca sa locuiasca toti macar in aceeasi tara.
Si, daca se poate, in aceeasi casa, cu o singura baie. Posted Image  

Eu ma bucur nespus de faptul ca ai nostri copii au libertatea sa aleaga unde traiesc. Noi n-am avut-o. Ne-am dus invartindu-ne unde ne-au primit. Parintii nostri n-au inteles ca trebuie sa fim laolalta si deci trebuie sa vina dupa noi. Noi o sa ne ducem unde om fi mai aproape de copii, atat cat ne permite buzunarul ca sa ramanem independenti financiar, nu o povara pe capul lor.

#790
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,027
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRosebud09, on 02 mai 2017 - 18:16, said:

Si eu m-am gandit la vizite din astea, plus stat la pensie cate o perioada in Ro. Dar la 1600$ un singur bilet/persoana,
Calgary - Bucuresti, sub 1100 USD, luna viitoare, cu Air Canada si Lufthansa. Daca iei din timp, cam 800-900 USD,

View Postavenirv, on 03 mai 2017 - 10:25, said:

la un moment dat zborul cu low-cost este atroce
Si traiul la Bucuresti nu e? :habarnam:

Apropo, am zburat Londra - Los Angeles cu low cost (Norwegian). Nu stiu ce-a fost atroce pe Dreamlinerul ala, cred ca faptul ca puteai alege sa vizionezi doar din vreo 90 de filme...

#791
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKarhu, on 03 mai 2017 - 12:24, said:

Calgary - Bucuresti, sub 1100 USD, luna viitoare, cu Air Canada si Lufthansa. Daca iei din timp, cam 800-900 USD,


Si traiul la Bucuresti nu e? Posted Image

Apropo, am zburat Londra - Los Angeles cu low cost (Norwegian). Nu stiu ce-a fost atroce pe Dreamlinerul ala, cred ca faptul ca puteai alege sa vizionezi doar din vreo 90 de filme...

cele mai joase preturi le vazui anul trecut din londra (pt fruncea canadei) cu airline of iceland. ceva pe la £350 return. dar aveau un catch: stateai vreo 4 h pe aeroport in reyk...
cand am zis atroce, poate ai citit, vorbeam de orele de plecare si aterizare. si sansa foarte mare de a te avea asezat departe de consoarta...unii poate ar aprecia asta Posted Image Posted Image

bucale e fruncea in toate...

Edited by avenirv, 03 May 2017 - 12:33.


#792
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

View PostSteetch, on 02 mai 2017 - 21:26, said:

Posted 30 April 2015 - 18:51

Ati facut 2 ani si 2 zile de cand v-ati hotarat sa va mutati inapoi, cum de nu v-ati mutat inca?

Vor mai trece 3-4 pana ne mutam efectiv, ca trebuie sa mai imbatranim ca sa iesim la pensie. Important este sa asezam lucrurile. Tocmai ce vanduram casa aici si ne pregatim sa cumparam un teren in Romania

Noi "in sezon" platim 1500 USD pana in Bucuresti. Si tot atata de aici pana in Calgary, Karhu. In afara sezonului, pana in Bucuresti scade pe la 900-1000 USD. In anul in care mi s-au imbolnavit ambii parinti, pe rand, am fost de 4 ori in Romania, mai mult in concediu fara plata. Do the math.

Edited by ArghiraMartie, 03 May 2017 - 12:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate